Srbský film

(festivalový název)
  • Srbsko Srpski film (více)

mchnk

Chtíč a sexuální prožitek jako zboží, jsou již desítky let nedílnou součástí "moderního" světa. Nabídka zde jasně převyšuje poptávku, a proto je potřeba nabídku stále zpestřovat a vyhraňovat. Strýček Vokumir v tom co dělá vidí umění, perverzní a zvrácené, ovšem umění. Filmové umění, odporné vyobrazení lidské fantazie, která v tomto případě dostává nevýslovný a těžko popsatelný rozměr. Rozměr, vrcholící ve scénách, které se zde ve vytuněných komentářích dají předem odhalit. Nicméně film má po režijní stránce jisté kvality, které se ovšem vejdou max. do 3 hvězdiček, samotné téma je odpudivé a hnusné. Jestli je vůbec možné, aby se lidé snížili k tomu, co se zde děje, je téma na dlouhou a možná zbytečnou diskuzi. Asi ano. Doba je zlá a nutí ke zlým činům. Kdo by si tedy ze zvrácené porno-branže zasloužil urvat koule? Režisér? Herci? Koneční odběratelé podobných pornofilmů? Každý si po shlédnutí tohoto filmu musí udělat obrázek sám. Jisté "spravedlnosti" a zadostiučinění se ve filmu také dočkáme a to v podobě Milošova procitnutí a rozhodnosti k činům. ()

pornogrind

Zvrácený, špinavý, nechutný, šokující, depresivní, úchylný, atmosferický, krvavý, chorý, extrémní, ....přesně takový tenhle film je. A jestli film dokáže v divákovi vyvolat takový pocity a emoce (ať už jsou jakýkoliv) tak némůžu jinak než zařadit mezi top 10 filmů. Ať už je jakkoliv kontroverzní. Vše šlape jak má - od herců až po hudební podkres, který ještě víc potrhuje tísnivou atmosféru. Tahle psycho jízda vás prostě na začátku vcucne a na konci vyflusne jak rozžvýkanou orbitku. Zaryje se pod kůži a jen tak se vás nepustí. Sick, sick, sick!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Vančura odpad!

Jaký zvrácený mozek mohl tohle natočit... Pasoliniho snímek Saló aneb 120 dnů sodomy je tímto u mě zapomenut - Srbský film je teď skoro jistě to nejodpornější, co jsem kdy viděl. Ne že by mě to nějak vyloženě šokovalo - spíš jen nechápu, jaký má smysl přivádět na svět takové filmy, a vlastně se i divím, že je to vůbec legální - navíc bych nebyl vůbec překvapený, kdyby se jednou někdo těma úchylárnama inspiroval, což je pro mě další důvod, proč mi ten film přijde nebezpečný. Nebavilo mě to a přišlo mi to prostě jen jako debilní slátanina, které chyběl nějaký nadhled či alespoň nějaké zdání filmařské invence - ten film mi přišel špatný ze všech možných hledisek (děsivé herecké výkony, stupidní scénář, příšerné dialogy - všechno fušeřina nejhrubšího zrna) a chci zapomenout, že jsem to kdy viděl. Ten film je zlá a odporná noční můra, která by se jednou tvůrcům mohla šeredně nevyplatit - zmíněný Pasolini by mohl vyprávět, jak tragicky sešel ze světa. ()

kingik

Dám si příště pozor na scenáristické duo ze Srbska Alexsandar Radivojevic a Srdjan Spasojevic, navíc druhý jmenovaný je podepsán jako režisér pod tímto exploitation. Oba se nám snaží ukázat nejrůznější podoby temných zákoutí duše prostřednictvím snuff-porna, ale až tak super nevyznívá, zvláště když film přibližně od poloviny přestane dávat smysl a stane se z něj agresivní sled perverzních scének, které jsou spíše mírně absurdní, než abych je dokázal brát vážně, a pak úsměv ztuhne na rtech. Přitom nápad angažovat bývalého pornoherce za tučný balík peněz do zvrhlého světa porna a on netuší do poslední chvíle, co bude vlastně točit, je originální, a film disponuje i dost hutnou atmosférou a ani po technické stránce to není vůbec špatné, ale pak nastává v polovině výpadek mysli a režisérovi se to celé vymkne z rukou a naservíruje fakt něco, co jsem ve filmu doposud nikdy neviděl a asi už ani nikdy neuvidím. Závěrečná pointa je opravdu mimořádně zvrhlá, a scény, které musí před ní nebohý divák zhlédnout, jsou šílené a byly už popsány dokonale v jiných komentářích. Můj první film ze Srbska a hned takový hardcore. Je to síla, to přiznávám, ale zdravý rozum mně velí nedávat tomu vyšší hodnocení a já ho přesto dám. Proboha, pokud Srdjan Spasojevic chystá v budoucnu nějaký další film, ani se neodvažuji odhadovat o čem asi bude. Jinak celkově je tohle velmi rozporuplný film pro velmi otrlé diváky (mezi které se řadím), který není úplně snadné ohodnotit. Může mít široké spektrum hvězdičkového hodnocení. Od odpadu až po bombu roku. Jedno vím jistě, a sice ten, kdo ho uvidí, nebude mít klidný spánek. ()

Omnibus odpad!

Nemůže si hrát na „uměleckou formou ztvárněnou“obžalobu zvráceností a zla ve filmech něco, co je samo čiré zlo a NIC VÍC NEŽ SNUFF, chabě maskovaný nějakými rádoby intelektuálními a pseudopolitickými žvásty. // nová část komentáře: Mě osobně by bylo ctí a potěšením zajít si s Faustkou u nás v Plzni třeba do Besedy na jakýkoli pořádný splatter, který by (jako mnou uznávaná specialistka) vybrala. Ze sálu bychom vyšli spokojení, ona třeba i unešená, a já bych jí gentlemansky z vlasů a z ramen ometal krvavé zbytky nejrůznějších vnitřností. Pak, při večeři nad špagetami a s pusou od kečupu, bychom detailně probírali, kde a jak konkrétně mohli tvůrci filmu ještě víc přitlačit na motorovou pilu... // Sice nejsem žádný znalec, ale pěkných pár pěkných brutálů už jsem si taky s gustem vychutnal. Jenže u těch jsem cítil, kromě omamné vůně hektolitrů krve, také ducha filmařiny, nadsázku, lásku k žánru... a režiséry i těch největších ujetin, které mi kdy sevřely žaludek, bych klidně požádal o autogram, kdybych autogramy sbíral... A nechci složitě řešit, kudy vede umělecká čára mezi reálným a kašírovaným snuff. Co jsem ze Srbského filmu cítil, to totiž vím naprosto přesně a zcela jistě: TOHLE NATOČIL ZLEJ ČLOVĚK. _____ Poznámka: jedná se o přepsaný komentář, původní byl celostránková tapeta, nevýstižný a konfrontačně laděný. Stalo se. A vyřčené slovo ani párem volů... proto jsem ponechal původní komentář dostupný (na mém profilu, na konci hlavní strany) ()

MaedhRos

Film, který nic nového nesděluje, zato vám do hlavy nasere tři fůry hnoje a sraček, které jsou o to jedovatější, oč je Srbský film chytřejší (jakože on blbý není) a cyničtější. Ale za zpracování, za to, že to (narozdíl od čtení de Sadeho, Apači...;-)) nebyla nuda - a protože chca nechca musím uznat, že i ta samoúčelná zvrhlost a okázalý cynismus umí být podnětem k docela zajímavé a cenné (sebe)reflexi - 3/5. (Za tu nálož duševní špíny mi to ale fakt asi nestálo - a pokud by mě někdo požádal o doporučení stran Srbského filmu, řekla bych mu "ser na to a pusť si radši Bambiho".) ()

Sobis87

Ačkoliv Srpski film zjevně dosáhl svého primárního cíle, tedy šokovat a výrazně stimulovat divákovu recepci, bohužel netíhnu ke skupině lidí nadšeně vynášející toto dílo do nebes, ačkoliv mám sám velmi kladný vztah k exploataci ve všech formách. Hlavní problém spatřuji pak právě v oné recepční stimulaci, která je vzhledem k divákovi až nezvykle agresivní a prvoplánová. Neútočím však na samotnou agresivitu v zobrazovaném, s tím problém nemám ani v nejmenším (Vyvržence pekla Roba Zombieho přímo zbožňuji), zavedení ratingového systému poskytlo tvůrcům volnější prostor pro svou tvořivost a bylo by pošetilé jim tyto možnosti upírat, neboť se svými produkty směřují ke specifickému publiku. Z hlediska specifičnosti Srpski film nepochybně uspokojí diváky prahnoucí po kontroverzi, brutalitě a šokujících výjevech, pokud jsou však nároky na kvalitní podívanou poněkud vyšší, nemyslím si, že se dá označit za dílo uspokojivé, jelikož v rámci pokleslého žánru se snaží působit až nezdravě seriózně a vyjma oné recepční stimulace, která je navíc přímo vlezlá, toho nemá moc co nabídnout. Velké drama nemůže být bez prokreslených postav a kvalitních hereckých výkonů zdařilé a právě v tomto ohledu Srpski film značně strádá. Některé brutální výjevy navíc působí spíše úsměvně (např. penetrace abnormálně vyvinutého mužského pohlavního orgánu do cizí lebky skrze oční jamku…) a přestože jsem k radosti tvůrců zažíval i ty kýžené chvilky zhnusení, nedokázal si u mě tento film vydobýt větší respekt, neboť cítím, že se mnou jakožto divákem hraje nečistou hru. Je to, jako byste sledovali špatného Shakespeara v podání party řezníků. O to více mé srdce zaplesalo u krvavého bijáku Piranha 3D Alexandra Aji, který si na nic nehraje a jehož tvůrci se nijak nesnaží maskovat, že natočili prostinkou blbost, kde jde jen o brutalitu, nuditu a další povrchní atrakce. Nejlepším filmem natáčení snuffu stále zůstává Schumacherovo 8mm. ()

Jordan

raz za čas vznikne film, ktorý mnohých znepokojí a divákov rozdelí na 2 tábory, okolo ktorého sa vedú (či už oprávnene alebo zbytočne) vášnivé diskusie a polemiky, ktorý buď milujete alebo nenávidíte, žiadna stredná cesta neexistuje... raz za čas sa objaví film, ktorý "posúva" hranice nechutnosti, ktorý vzbudí otázky okolo "etiky" (a estetiky) filmu, ohľadom miery používania násilia a nechutností, ktorý znova otvorí problematický dialóg medzi autormi, divákmi a aj medzi sebou navzájom o samoúčelnosti explicitných záberov... pri pozeraní tohto filmu som sa raz prikláňal k hodnoteniu odpad, raz k päťhviezdičkovému, no alibistické tri hviezdičky ako "priemer" pri tomto filme do úvahy neprichádzajú, tak radšej nedám diplomaticky žiadne hodnotenie, zdržím sa hlasovania (čo sa mi na csfd stáva historicky druhý krát); pasolini mal pri salo za zadkom literárnu klasiku posunutú (a obohatenú o metaforu) do "súčasnej" alegórie fašizmu a celý svoj "nechutný" opus zastrešený silnou autorskou koncepciou a ideologickou nadstavbou... gaspar noe to všetko robí vyslovene ako umenie, art brut ak chcete, je to estetizácia škaredého, barokizácia "hnusu", umelecký ponor do temných stránok súčasnej zvrátenej spoločnosti... toto mi skôr pripadalo ako niektoré "vyberané" súčasné francúzske horory, prípadne Human centipede: miera nechutnosti, šokovania, zvrátenosti zapnutá na maximum, technické spracovanie (kamera, strih, zvuk...) vysoko kvalitné, herecky na prekvapivej úrovni, dokonca scenáristicky solídne vystavané, navyše oboje sú "autorský" a "nezávislý" film, z ktorého cítiť snahu o isté posolstvo, o výpoveď, len si autor zvolil na jej deklamovanie trochu "drsnejší" spôsob... áno - porno je zlé - ale to sa dá povedať aj bez toho, aby film o tom hovoriaci bol pornom (8mm, Girl next door - ak chcete, Boogie Nights a iné), Srbsko (a balkán) je problematické a naozaj rozporuplné miesto s temnou minulosťou, búrlivou a neistou súčasnosťou a svojimi démonmi, témami a podobne, ale aj to sa dá povedať kultivovane (Kusturica napr.) a napokon (aby som neopomenul všetky tri hlavné témy a piliere myšlienkového pozadia tohto filmu), hranica medzi umením a životom, problematika "filmu", filmovej a mimofimovej reality, snaha prekračovať to, hľadať nové inšpirácie, posúvať hranice medzi filmom a realitou... to tu už tiež v kvante filmov bolo... a tak ostáva len zamýšľať sa nad tým, či zvolenie tak šokujúcej, drsnej, nechutnej, krvavej, zvrátenej, zvrhlej formy pomáha tomu, aby sa témy a myšlienky autora stali naliehavejšími, boli povšimnuté a rozprúdili vášnivejšie debaty, alebo "ideovej" časti filmu práve spracovanie a forma podkopáva nohy a ostane to pri tom, že otázka problematiky Srbska, pornografie a filmovej etiky ostanú pri "Srpskom filme" nepovšimnuté a rozoberať sa bude iba pár "vrcholných" scén, diskutovať sa nebude o tom, o čom by sa malo (a o tom, o čom by autor možno - dúfajme - chcel), ale len o tom, čím tento film "na prvý pohľad" a v "prvom pláne" zaujme a šokuje - o prekročenej hranici nekorektnosti a zvrátenosti; každopádne - film má svoje silné miesta, má podmanivú atmosféru, pár dobrých dialógov, herecký je podľa mňa šialený a soundtrack je démonický; () (méně) (více)

Carol Pifková odpad!

V tomto komentári padajú sprosté slová takže by ho nemal nikto čítať. Bože to bola taká kokotina, že to už musím tak škaredo napísať a získať si tak nálepku ženy, ktorá sa vyjadruje ako žumpa. Bola to jedna veľká nudná a nechutná sračka. Áno bolo to kruté, ale to je všetko. Čo tam po krutosti a jebaní malých a mŕtvych detí, keď to aj tak stálo celé za hovno a ja som sa nudila. Nebola som zhrozená ale ZNUDENÁ. Polhodina filmu v piči a mala som skôr pocit, že pozerám dáky pornofilm. Potom keď sa teda niečo začalo diať som si uvedomila, že radšej to mohlo byť celé o tej jebačke. No vlastne celé to o tom bolo ale radšej som si mala pustiť pornofilm v ktorom nestrkajú penisy do diery v hlave, lebo pri tej scéne som už bola naozaj utvrdená v tom, že režisér a scenárista museli byť dáky dementní úchylovia, čo si plnili svoje detské sny. Zrejme sú tieto sny aj dedičné a ak nie byť ich rodičmi tak ani nevyjdem na ulicu aby som sa nehanbila čo za imbecila som to porodila. Dovi dopo skončila som bola to sračka nad sračky a nepíšem to preto, že by som bola filmom pobúrená a budem teraz písať dáky pohoršený dopis tvorcom za to čo sa tam dialo, ale za to že som sa nudila a navyše tak hladký stoporený penis bez jedinej žilky som teda ešte fakt nikdy nevidela! To už tam fakt mohli dať origoš ich penisy. ()

arie

Srpski film je ďalší z rady súčasných európskych filmov, ktorý by si zaslúžil nálepku „len pre vybranú divácku obec“. Explicitne nezainteresovaný hororový analfabet totiž môže pocítiť pri a po sledovaní snímky minimálne intenzívne znechutenie z možnej varianty, že dej odohrávajúci sa vo filme by pokojne mohol byť realitou. Debutujúci režisér, scenárista a producent Srdjan Spasojevič totiž vytasil z rukáva mimoriadne znepokojivú exkurziu do zákulisia tvorby snuff filmov. Po technickej i hereckej stránke je film nečakane vycibrený, ústredné herecké duo skutočne hrá, kamera dodáva filmu mrazivo chladný nádych a zvolený hudobný doprovod v techno štýle sa do prostredia, v ktorom sa film odohráva, až prekvapivo bravúrne hodí. V záverečnej tretine filmu však prichádza zbesilý retrospektívny twist s pokrivkávajúcou logikou, ktorý vsádza na efektnú povrchnosť a celá atmosféra filmu vzápätí padá ako domček z kariet a ja som ostal unudene a bez záujmu vyčkávať na finále, ktorého vyústenie mi už bolo úplne ľahostajné, čo zamrzí, lebo karty boli rozdané na výbornú. ()

Frajer42

Tento film ze srbské dílny výrazně předcházela pověst. Z mnoha stran mi byl doporučen a dvě ze tří nejpěknějších scének mi byly detailně popsány, takže jsem tak nějak celou dobu čekal pouze na ně. Zbytek už tak pěkný samozřejmě není. Když už se nesmilní s dětmi nebo s mrtvolami, tak se vlastně nic moc neděje. A když už se smilní, tak se se zvráceností dost šetří a strašně málo je ukázáno, takže se předpokládá divákova bujná fantazie, aby si vše dopředstavil. Film je možná orginální. Skutečně jsem takový ještě neviděl. Ale rozhodně není ani trošku šokující, což jsem tedy očekával že bude. Orginalita se však musí ocenit. Třeba v tomhle filmu najdou inspiraci amatérští filmaří těch sprostých filmů od 18 let. Z té filmové stránky bych ocenil kamaru, kdy tedy občas není skoro nic vidět, ale to se tak nějak dalo předopkládat. Film nese totiž název Srbský film a né Srbské porno. Mnoho dalších, nikoho nepohoršujících, záběrů je však vzhledem k tomu, že film pochází ze Srbska velmi povedených. Trošku bych pohanil herecké výkony, které jsem možná vnímal dosti zkresleně, protože Srbové nemají zrovna sympatické ksichty. Tento film zde rovněž rozdělil hodnotitele a hodnotitele-,,intelektuály" na několik táborů. 1) Na úchyláky smířené se svým úchyláctvím. 2) Na úchyláky, předstírající svoji neúchylnost, kteří hodnocení 5* svádějí na to, že hodnotí film tak vysoko, protože už dlouho nic tak hnusného neviděli.(To dá přece rozum) 3) Na úchyláky, kteří hodnotí odpadem v zájmu skrytí své úchylnosti. 4) Na úchyláky, kteří předstírají nedokoukání filmu, a proto taky přece dávají odpad. 5) Já, charakterní člověk bez známek jakékoli deviace, který je naprosto vyrovnaný a hodnotí, tak jak mu napovídá jeho naprosto neposkvrněné svědomí, a to mi šeptá, abych dal 2*. A můj mozek, který si představuje jenom samé pěkné věci s tím souhlasí. ()

MikeCool

Srbský film je zatím jediný film, u kterého mi po shlédnutí bylo fakt na blití. Zpočátku se to ani tak extrémně nechutné nejevilo, ale postupem času to začalo být dosti silné. Scéna, kde znásilní novorozené dítě byla jen jedna z mnoha věcí u kterých jste si museli zakrývat oči, tedy pokud nejste podobně zvrhlý jako v Srbským filmu. Tohle je film, který bych mohl ohodnotit jednoznačným odpadem anebo klidně plným počtem. Já filmy hodnotím hlavně podle prožitku, a po shlédnutí tohohle kousku to ve mě zanechalo hodně silné emoce, takže i přesto všechno hodnotím tento "film" kladně. Pro mě jednoznačně největší humáč jaký jsem kdy viděl. Doporučuji všem, kteří si myslí že není nic brutálnějšího než Lidská stonožka či série Saw-u neexistuje. ()

Dzeyna

Už vím, jak se mám cítit až za týden budu projíždět Srbskem, do teď jsem z toho měla jenom takový neurčitý pocit. Ne, vážně. Srbsko bych ohodnotila na velmoc násilných, vzrušujících a nechutných snímků. Pan režisér mě naprosto dostal. Sice mě to až tak neznechutilo, jako bych předpokládala, ale musím uznat, že pro obyčejného a nezkušeného diváka je to pořádná nálož, po které se možná kdekdo osype. Celý příběh je ztvárněn naprosto famózně a tajemně, takže se divák musí soustředit na každou scénu, aby mu to dávalo smysl a ne jen slepě koukat před sebe. Potom, každý člověk pochopí, že je v tom obrovská pravda a velký smysl a rozhodně to není "odpad" ani tady. Možná bych nyní mohla nominovat Srbsko na stejnou příčku, kde mám i severské země. ()

Kothy

Nebylo to tak strašné, jak jsem čekal. Ale úchylné to bylo dost. Hlavně konec byl dost drsný a hlavně nechutný... Film je spíše pro silnějsí povahy. "Miloši, to je film!" :D ()

Okara

Jeden ze zvrhlejších exploitation, který zaujme už původem. Srbsko se u mě v žebříčku možných turistických destinací propadlo pod konec. Netradiční prostředí pornografického průmyslu jen více upoutává pozornost a dodává nechutnosti. Překvapilo mě, že to má dokonce posouvající se děj a má to i pointu, takže je mi jen líto nízkého hodnocení, které je způsobeno uživateli, který se na to pouze neměli dívat, když jim tvrdší exploitation nesedne. 70% ()

Mariin

Neskutečná samoúčelná zvrácenost! Kvalitní forma (včetně hereckých výkonů) podává úchyláctví a brutalitu. Čekal jsem, jaké bude mít sesun po nakloněné rovině vyústění, jaká bude idea, ale marně. Jen nihilismus a beznaděj. Takové filmy by se vůbec neměly točit. Kladu si otázku, proč něco takového produkují právě Srbové? ()

AGAMENON odpad!

Napadají mne slova jako hnus, odpornost, duševní porucha, uzavřené oddělení psychiatrické léčebny atd., protože tohle nemohl natočit normální člověk, všechny druhy zvráceností v jednom filmu, chce se mi zvracet. Určitě se najdou mnozí, co v tomto hnusu najdou všelijaká moudra o dnešním světě, ale pro někoho je to prostě lejno rozmazané na ulici, pouze jenom lejnem, nic víc. Režisér s týmem by měl okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Po formální stránce je film natočen velmi umně. ()

Nejcenzurovanější film desetiletí?

Nejcenzurovanější film desetiletí?