Špačkovi v síti času

TV spot
Fantasy / Rodinný
Česko, 2013, 7 h 28 min (Minutáž: 28 min)

Scénář:

Lucie Konášová

Leonard Stirský Hädler, Johana Krtičková, Alena Jakobová, Pavel Liška, Klára Issová, Tomáš Hanák, Vladimír Javorský, Miroslav Táborský, Pavel Zedníček (více)

Epizody(16)

Dobrodružné putování malého Matěje Špačka do míst, kterými protéká čas každého z nás. Seriál vypráví příběh rodiny Špačkových, která se náhodou ocitne na festivalu kouzelníků, kde vystupuje i skvělý mág Garibaldini – ve skutečnosti ředitel tajuplného Paláce času, což je prostor, kterým protéká čas každého z nás a kde jsou uloženy svazky lidských životů. Seznámení malého Matěje Špačka s Klementinkou, dcerkou Mistra Garibaldiniho, odstartuje gejzír velice dramatických a také humorných událostí. Spolu s Matějem navštívíme „zásvětní úřad", stáváme se svědky posunů v čase a tím i proměn a korekcí osudů jednotlivých hrdinů, dozvídáme se o přidělování recyklovaného času, máme obavu o to, aby se Zásvětí nezmocnila lidská hamižnost, prezentovaná majitelkou kosmetické kliniky Macháčkovou. Je to seriál vícevrstevný, nabitý dějem, seriál, kde se volně prolíná rovina současného reálného světa s rovinou světa fantazijního a který také retro pohledem nahlíží do minulosti.
Klasický rodinný seriál s fantasktní atmosférou světa ztracených věci, snů i času určený divákům všech věkových kategorií. Zásadní roli má humor, protože celá eskapáda trampot rodiny Špačkových, kteří uvíznou v pasti ztraceného času, má groteskní ladění, i zlo je zde víc humorné než děsivé. (oficiální text distributora)

Psycho.R

Tohle je ten seriál, na kterej jsem tak dlouho čekal. Srovnání s Vorlíčkem je zcela opodstatněné. Ovšem nechci srovnávat kvalitu, to ani nejde. Jde o to, že tohle je seriál prioritně určený dětem, ale v žádném případě neodradí ani rodičovstvo. Je to zkrátka Arabela současnosti. Již před lety jsem zaznamenal pokus o tento žánr v podobě Přízraků mezi námi, ale... byla to slabůstka. Lucii Konášovou mám čím dál tím víc radši. Dokáže vykřesat scénář na míru. Vlastně má logické přemýšlení, takže se dokáže vžít do různých žánrů a empaticky popsat příběhy postav tak, jak se asi cítí (celkem se jí to zadařilo i v poslední Nemocnici) a vše korunuje fantazií, jak dokazuje zde. Zatím jsem viděl dva díly, takže pokud půjde kvalita dolu či nahoru, tak možná budu měnit hvězdy, ale do té doby zkrátka za seriálem stojím a byl jsem hloupí, že jsem se mu vyhýbal. ()

cyright

Veliké překvapení, obzvlášť na české poměry. Sympatický a vcelku originální fantasy balanc mezi snovostí a praštěností, na který se dalo příjemně dívat díky krásné hudbě, hravém námětu a mnoha dobrým hercům. Jedinou příšerností seriálu je nehorázně toporný Matěj. Kdo tohohle emana protlačil před kameru, dělá filmu medvědí službu. Naopak Klementinka byla bezkonkurenční a s tatínkem ředitelem Hanákem byli neodolatelní. Shrnuto: stal se malý zázrak, zaujal mě pohádkový seriál, a to ještě prosím pěkně český! ()

D.Sleeper

V mnohém poměrně originální, osobitý a velmi zdařilý (fantasy) seriál. Svým poselstvím více než vhodný nejen pro děti, ale doslova pro každého z nás. Za předpokladu, že se dotyčný divák chce a dokáže dívat dětskýma očima. Srovnání s panem Vorlíčkem je na místě. Za mě kvalitativně určitě lepší než Arabela se vrací (ta je dle mého soudu sotva za 3 hvězdy) a nechybí tak moc k původní Arabele (ta je u mě za 4,5 hvězdy). Sice trochu slabší rozjezd a z mého pohledu mírně nevěrohodná, neosobitá postava Matěje Špačka, o to více však zazářila zejména Klementinka, Mistr Garibaldini, ale také Albert Einstein, řada vedlešjích postav a také samotné prostředí vynikajícího, okouzlujícího "zásvětí". Proto navzdory kritice mnohých, zejména pí Spáčilové, nemohu jinak, než nepatrně zaokrouhlit nahoru a uděluji 4 zářivé ze souhvězdí Plejád :) ()

Něrpa

Čtyři díly jsem musel čekat než se něco začalo dít. Bez napětí, humoru i akce. Počítačové triky z pionýrských dob jsou v porovnání s mnohem starší Arabelou hodně ubohé. Seriál je za hvězdičku a druhou za písničku, která je asi to nejlepší z toho všeho. ()

tsatsiki

Schválně jsem si tento seriál stáhnul, protože v něm hraje kamarád a hlavně jsem chtěl vidět usilovnou práci Karla Smyczska, který tři roky točil tento seriál. Seriál hodnotím 4*, protože se mu podařilo zatím udělat zajímavý seriál pro děti, zajímavé efekty, děj a povedené herecké obsazení . ()

PetrKai odpad!

Už po pár minutách prvního dílu jsem usoudil, že se zřejmě bude jednat o odpad. Bohužel nadcházející minuty mi to jen potvrdily. ()

Nonna

Z pohledu mé devítileté, filmem poměrně protřelé dcery - nádherný seriál, který ji bavil a zhltla ho jedním dechem. Mně se líbil též a musím souhlasit s panem režisérem - dlouho se u nás netočil kvalitní fantazy seriál o dětech, pro děti, to, v čem jsme bývali takřka velmocí. Když to srovnám s hrůzami, které sjíždějí momentálně dospělí (Ulice, Ordinace apod.), pokládám proti tomu dítě, které je schopno bavit se u Špačkových, za přemýšlivého intelektuála. Dobrý příběh, skvělé herecké obsazení, zajímavé počítačové triky a kouzelné efekty, příjemná hudba, nevtíravá modernost a aktuálnost. Jen víc takových. ()

gruzdej

První dva díly: Nesrozumitelně uchopené, samo o sobě pro děti ne příliš srozumitelné téma "času". Dokopává ho zejména fakt, že se tvůrci rozhodli Špačkovy nechat hovořit starosvětsky, archaickým jazykem, který ale zůstává kostrbatý, formální a v důsledku prostě nefunkční. To, že forma připomíná začátky počítačové animace a působí tedy zastarale, je pro současnou českou filmovou i televizní tvorbu symptomatické, ale že je to celé obláčkově zlato-bíle kýčovité, za to může patrně hlavně nedostatek vkusu tvůrců - a možná také pokus o totální výtvarnou originalitu, který ale nějak nevyšel. Nepomáhá tomu ani nepříliš sympatický hlavní dětský hrdina (Leonard Stirský), který navíc ani není dobrý herec, nepomáhají tomu ani jednoúčelné nápady, jako poletující parodie na Ensteina, který navíc cílovku, tedy děti, patrně dokonale mine. Kromě celkově uondaného rytmu, naprostou absenci nadhledu, natož humoru, seriálu chybí a i znalost základních seriálových postupů, mezi něž patří třeba i koncentrované odvyprávění děje minulého dílu. Celý děj první části shrnutý do jedné věty, která navíc ani neseznámí se všemi zásadními postavami (o původu klauna v bedně se, pokud jste neviděli první díl, prostě nic nedozvíte) je úplně k ničemu. A stačilo by se jen podívat, jak se to dělávalo v Arabele, ke které je Českou televizí tenhle seriál dokonale nešťastně přirovnáván. Jako milovník scifi, fantasy i pohádek jsem se neskonale nudil a už moc nevěřím, že se to s dalšími díly zlepší. Ota Hoffman opět pláče v hrobě. ()

Infalín

Po prvních dvou dílech: Takto to dopadá, když popustí uzdu fantazii někdo, kdo se příliš nevyzná ve fyzice a často i v logice. Bezúčelně do toho narve výmysly a úlety a je to. Například létající tříkolky na mě působí dost odpudivě. Proč mají kola, když létají? Proč vůbec lítá jenom Albert? Nemohli se náhodou klaun a ten kluk v kufru potkat? To není fantasy, ale spíš babská infantilita. Navíc pojem času je dost abstraktní a těžko uchopitelný. Hravá nadsázka, srdce a humor chybí. Zábava postavená jen na hlouposti a nešikovnosti mě moc nebere. Tak moc bych si tu přál sympatickou postavu, které bych mohl držet palce. S Arabelou se to nedá srovnávat. Dodatek: Skutečně fungující záplatka, i když ne originální, přišla až ve čtvrtém dílu. Teprve teď se to začíná hýbat. Docela jsem se bavil. Škoda toho mrtvolného balastu kolem, který se nabalil na hlavní linku. Jako kdyby tam byl implantován dodatečně. Ale další díly nabídly načinčanou chaotickou nudu.. ()

EddieIron

Z prvních dvou dílů prozatím lehké zklamání. Je zvláštní, že to ČT nasadila hned za Arabelu a divák tak má možnost srovnávat. Z tohoto pohledu je samozřejmě Arabela o parník dál, ale netvrdím, že kdybych byl dítě dnes, Špačkovi by mne nebavili. ()

Kinison

S dětmi (4 a 6 let) jsem to postupně nějak přetrpěl, ale myslím, že stejně jako mě je to nebavilo natolik, aby si to dali podruhé. Závěr poněkud rychlý ve stylu "Deux ex machina", který děti taktéž zklamal. Nápad zajímavý, provedení mdlé, místy až křečovité a protivné. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 3/10. ()

toko

Dávám čtyři hvězdy, ačkoliv jsem byl k tomuto výtvoru zprvu skeptický a pouštěl si v archivu ČT s velkou nedůvěrou. Uznávám, že první dva díly jsou trochu ,,utahané", ale pokud srovnám se Saxánou 2, je to naprosto geniální věc!!!! Věřím, že oko dětského diváka bude potěšeno. Baví mě i nástřely týkající se Einsteinových teorií (myšlenka měnit minulost atd.). Herecké výkony (krom některých pasáží dětských herců) hodnotím také, jako zdařilé. Zkrátka podle mě - povedené. . . ()

jdosek

Slušně natočeno, chytlavé, skvěle obsazené... Občas mi přijde, že někteří hodnotitelé hodnocenou věc ani neviděli a přesto blijí a blijí... A to je na facku. ()

Lkor

Zatím hodnotit raději nebudu, nicméně po dvou dílech jsem na pomezí odpadu a jedné hvězdy. Skoro až si říkám, jestli má smysl vůbec pokračovat... Ale ještě tomu šanci dám. ()

Kapitan Hergot

Zbytečné a nepovedené megalomanství. Zase jednou se v plné nahotě ukázalo, jak ve zdejších podmínkách prostě takovéhle projekty neumíme. Čiší z toho amatérismus a snaha o bombastičnost ve výpravě za každou cenu. Kolik originálních snímků by za ty peníze udělalo pár mladých českých scénáristů a režisérů kdyby je dostali k dispozici.. Trešinkou na dortu trapnosti jsou pak hlášky "hustý" v každé druhé větě mladíka = ústředního hrdiny.. a harry-potterovské napodobeniny v podobě závodu na létajících kolech.. ()