Film Modrý anděl učinil jak z režiséra Josepha von Sternberga, tak zejména z herečky Marlene Dietrich hvězdy první velikosti, jimž filmový Hollywood ležel u nohou. Sternberga začali považovat za kouzelníka světla a stínu a na Marlene čekala spousta rolí. Modrý anděl představuje kabaret, v němž se úctyhodný a respektovaný profesor Rath pod vlivem zpěvačky Loly proměňuje v člověka postupně ztrácejícího i poslední špetku lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

Pavlínka9

Zcela souhlasím s komentáře uživatele Kulmon: Výborný příběh Heinricha Manna Profesor Neřád převedený do filmu jako Modrý anděl. Zpočátku vše vypadá jako klasický snímek ze školského prostředí jako naše Škola základ života či Cesta do hlubin študákovy duše. Postupem času se však rozehrává drama profesora zamilovaného do dámy nevalné pověsti, která si říká Lola Lola. Během let se však pod jejím vlivem stává z profesora "Něřáda" kokrhající stařec. Naprosto fenomenální výkon Emila Janningse, který mne předtím zaujal již v Poslední štaci a Faustovi. Jako první věc se mi ovšem při tomto názvu filmu vybaví Marlene Dietrich, která v té době nebyla ještě známá a vlastně tento film ji proslavil. Hodně mě taky okouzlila její proměna ve filmu, kdy je po 5ti letech vidět změna jak v její tváři a líčení, tak i v jejím projevu a oblečení...Posledních 15minut filmu je tak depresivních a silných, že to považuji na tehdejší dobu za neskutečný výkon :) ()

Almásy

v pravom slova zmysle nezabudnutelne majstrovske dielo, ktoremu vojvodi fenomenalny emil jannings. jeden z mala starych filmov ktory ma rozplakal a ktory je ozaj, ale ozaj fakt neskutocne depkoidny. fantasticky film. PS: i love marlene dietrich ()

rubik1

Fantastické podanie príbehu o tom, ako sa z vysokopostaveného a uznávaného človeka môže vytratiť aj posledná štipka ľudskej dôstojnosti a je samozrejmé, že v tom hrá hlavnú úlohu žena. Emil Jannings zažiaril už v Poslednej štacii (ktorá sa mi mimochodom vôbec nepáčila) ale jeho herecký výkon v Modrom Anjelovi bol "par exelans". Treba však pochváliť aj Marlene Dietrichovú ale hlavne film samotný. Úžasná dráma a komédia ktorá predbehla svoju dobu a myslím si, že by to chcelo remake, aby to zaujalo aj súčasnú "popcornovú generáciu", pretože príbeh je naozaj perfektný, silný a poučný.. ()

standsiller

Dosť problematická persóna akou bol Emil Jannings na plátne s temperamentnou Marlene Dietrich, je už len z hľadiska zákulisnej psychológie napínavý príbeh. Keď k tomu všetkému je napísaný dobrý scenár a Josef von Sternberg sa nebál experimentovať, tak vznikol podklad ku vzniku jedného skvostu v dejinách kinematografie. Zaujímavý, krásny a citlivý príbeh. Je až neuveriteľné, čo človek dokázal keď bola kinematografia ešte batoľa. Originálne a úctyhodné. ()

vitekpe

Prvni poradna Marlene Dietrich a vynikajicic E. Jennings v kultovnim filmu J. von Sternberga. Uz jedna z prvnich scen (..."stejne uz nezpival"...) naznaci, ze uvidite veci nevidane tak casto. Dodnes nevim, zda je to vice desive nebo k smichu... ()

Rozjimatel

Z tohto slávneho diela mám značne rozpačité pocity. Ako vážna dráma to u mňa veľmi nefunguje, keďže všetko v nej je akési strojené a neprirodzené, s výnimkou veľmi silného záveru. V ňom je výborne vykreslený pád hlavnej postavy z pozície váženého profesora až na morálne a spoločenské dno (rozklad osobnosti stvárnený ozaj skvelo). Žiaľ, cesta k tomu záveru je hrozne neohrabaná. Ak to malo byť zo začiatku vtipné. tak mne to kabaretné gašparkovanie ani trochu vtipné neprišlo. Anglická verzia, ktorú som videl, má navyše akýsi čudný, úsečný spôsob rozprávania (žeby to bolo tak v začiatkoch zvukového filmu?). Môžem akurát pochváliť výborne zahranú postavu profesora v podaní Emila Janningsa a samozrejme aj krásnu Marlene Dietrich ako femme fatale. Technicky je to nakrútené veľmi zručne, kamera je špičková, snáď len tie prelínačky sú akosi nadužívané (a ten dlhý prechod pôsobí trochu rušivo). Môj problém je asi ten, že sa nedokážem pozerať na tento film očami dobového diváka a dnes mi už v podstate nič nedáva. ()

ADIO45

Německá herečka Marlene Dietrich, kterou katapultovala k hvězdné slávě film Modrý anděl. Díky němu se také později stala živoucí reklamou tabákového průmyslu. Dožila se krásných devadesáti let. ()

kdosizrosy

Na Anděla jsme se dívali ve škole. Po skončení náš pan profesor vstal a s uznalým pohvizdnutím mu uniklo: "Ta Marlene...pěkná, co?!" Všichni souhlasně mlčeli. Herr Neřád a fesche Lola jsou takovou smutnou povídkou z předměstí. Snadné podlehnout kráse a šarmu, ať už jste pouliční čistič bot anebo diplomovaný padagog (navíc v případě Marlene se ani asi nikdo nediví). Může vás vynést vysoko ke štěstí a zároveň vám úplně zničit život. Rozum x cit. Každý by se měl podívat + Sternbergovo mistrovství světla/stínu. ()

Rocket

Musím sa priznať, už dávno ma žiadny film nedostal do takej miery aby som ho sledoval až do konca s doširoka otvorenými ústami ako tomu bolo v prípade tohto filmu. A to nie kvôli nohám Marlene Dietrichovej, ale kvôli obdivuhodnému hereckému koncertu oboch hlavných postáv a silnému expresionisticky ladenému príbehu. Zatiaľ čo je meno Marlene Dietrich, ktorá skvele stvárňuje Lolu, navždy spojené s filmom Modrý anjel, v skutočnosti film prislúcha skôr Emilovi Janningsovi. Vykonáva tu majstrovský kúsok, keď sa mu podarí priviesť profesora Ratha do novej spočiatku šťastnej životnej etapy a potom ho vrhnúť do hlbín pekla. Film mapuje jeho postupné klesanie z uznávaného člena spoločnosti do role klauna v kabaretnej show jeho ženy. Na začiatku vystupuje v našich očiach Rath ako pyšný hrdý profesor, potom ho už len vidíme ako poblázneného školáka, ktorý je ochotný vykašľať sa na všetky svoje morálne zábrany kvôli žene, ktorú vlastne ani nepozná. Jannings je maximálne dôveryhodný vo všetkých stránkach jeho roli. Modrý anjel (názov je odvodený z názvu kabaretu, v ktorom účinkuje Lola) obsahuje množstvo skrytých symbolov, takže divák môže pozerať film dookola a hľadať stále nové symboly a premýšľať nad ich skrytým významom. Tento zrakový a vizuálny symbolizmus dokonale ovládal režisér filmu Josef von Sternberg, napríklad keď Profesor Rath po prvýkrát vchádza do Modrého anjela a pred vchodom doň sú všade navôkol pohádzané rybárske siete, divák nadobúda dojem, akoby hlavná postava uviazla do nejakej pasce. Na záver by som chcel ešte poukázať na fakt, že táto snímka je nakrútená podľa románu známeho spisovateľa Heinricha Manna (ktorej názov bol Profesor Unrat) ()

Všežrout

Bohužel jsem nepřistoupil na to, že by ctihodný profesor v letech propadl, ze dne na den, takové destruktivní lásce. Herecký výkon Janningse mě také neuchvátil, dle mého příliš přehrával (zlatá doba německého expresionismu přeci jen už minula), zatímco Marlen ve filmu pouze "byla"... ()

Galahad

Tenhle film byl pro mně one man show Emila Janningse,co se týče Marlene Dietrich dovolím si kacířskou myšlenku : byla to krásná,charismatická žena a skvělá barová zpěvačka,ale herečka to byla průměrná... ()

HH

Nadčasové podobenství o spalující touze a vášni proměňující ctihodného občana v klauna, šaška a trosku. Skvěle ďábelsky chladná a vypočítavá Marlene. ()

JimiH

Film se mi poměrně líbil, ale příběh byl příliš jednoduchý a k závěru režisér až příliš tlačí na pilu a tak trochu citově vydírá. ()

Biopler

No, priznávam, že tento kúsok ma až tak nedostal. Téma nadčasová, ale prerod profesorovej osobnosti je, dá sa povedať, podaný veľmi slabo. Samotná kreácia klauna profesora v závere je však skvelá, rovnako i skvele hrajúca Lola alias Marlene Dietrich v roli, ktorá jej primerane sadla. Prechod z nemých filmov zvláda zo zúčastnených najlepšie práve ona. Má nádherné nohy, krajšie už má iba moja žena :) Čo sa týka celku, pôsobilo to mňa vlažne, veľakrát som pristihol dielo v strnulosti a tak u mňa "kabaretka" zostane priemernou. ()

Joski

Film z velkym F. Na svoje roky velmi dobre natoceny film. Vizualne, obsahovo a hlavne herecky kvalitne spracovany film s nostalgickou atmosferou "starych cias". Vykon Marlene Dietrich s este lepsim Emilom Janningsom je filmovou ikonou vecne aktualnej temy "femme fatale"! Pre cinefilov povinnost!!! ()

Primavera

Aj po rokoch si človek pamätá chuť tohto filmu - chuť šialenej lásky, ktorá dokáže strhnúť dovtedy slušného seriózneho muža do zatratenia. Marlene bola božská v tej svojej póze osudovej ženy a jej zvláštny hlas a neuveriteľný sexepíl napriek tomu, že to nebola klasická krásavica, to všetko preniká až pod kožu. Je to niečo, čo sa nedá zahrať... ()

closed.eye

Na můj vkus se staromládeneckej pan profesor s velmi stereotypním životním stylem příliš náhle poblázní - ve smyslu "těžko uvěřitelně", což mi trochu vadilo. Jinak výborně zpracovaný téma, o hereckých výkonech nemluvě a "mazlení se světlem" mě vyloženě nadchlo, škoda, že dneska už v závislosti na světlech/stínech komponuje záběry málokdo :-( :-). ()