Tora! Tora! Tora!

• USA Tora! Tora! Tora! (více)

Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády... Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott). (Česká televize)

Yamamoto13

Shrnul bych to asi tak. Tora! Tora! Tora! plných pět hvězdiček, škoda že jich nejde dát více - Pearl Harbor stěží jednu. Větší zhovadilost jsem hodně dlouho neviděl. Průlety stihaček Zero mezi bitevními loděmi skoro světelnou rychlostí, a hlavně totálně nesmyslné souboje amerických P 40 s japonskými A6M2 (ve filmu použité A6M5) jsou opravdu vrcholem debilnosti. A to už vůbec nemluvím o letcích stihaček, které bez mrknutí oka přejdou na střední bombardéry. Tora! Tora! Tora! je natočen pomalu dokumentárně a hlavně s pohledem obou zúčastněných , kde nelze pomalu co vytknout. Zato stupidita Pearlu je do nebe zarážející. ()

godal

Až na výtky typu,že japonští letci si automaticky dávali saké a prošli "obřadem smrti" s tím,že se už nikdy nevrátí,je tohle daleko lepší dílo,než o 30 let později super stupidní Pearl Harbour.Kromě teda scény samotného napadení přístavu-to umí Míša Bájů skvěle.Tohle dílo však dokáže navzdory svému věku,udržet diváka v pozornosti a samotné jádro pudla přesunout takřka ke konci filmu.Na tehdejší dobu bravurní a skvěle zvládnuté.Dávám plnou nádrž. ()

BGH

Nestárnoucí klasika, napínavý a skvěle natočený film, po těch letech rozhodně nenudí, naopak... Vojenský historický majstrstyk. O čem svědí i to, že moje žena, která snad v životě neviděla válečný film a rozhodně není příznivce military, to zkoukla od začátku do konce a prohlásila, že to byl fakt dobrej film.. ()

simpanz

To už není ani film, to už je pomalu dokument, kde i hodiny na zdi ukazují přesný čas podle historických skutečností. Za tu mravenční snahu a vynikající letecké scény plný počet s radostí přihodím, ač nějaké malé kaňky by se v mých očích rovněž našly. ()

milos.bradik

Vynikající film, skvělé herecké obsazení a drží se historických faktů. Takto by se měly točit historické a válečné filmy. Dnes jsou to většinou hollywoodské slátaniny se spoustou smyšlenek a doplněné o patřičnou hodně romantickou story, viz Pearl Harbor od Baye, to je film pro ty, kteří nechtějí myslet. ()

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)