Není kam utéct

• Velká Británie A Lonely Place to Die

Když se parta mladých horolezců rozhodla zdolat jeden z mohutných skalních masivů, všichni se těšili na náročný výstup, při kterém jejich těla zaplaví pořádná dávka adrenalinu. Nemohli tušit, že je uprostřed hor Skotské vysočiny čeká nerovný souboj. Při přechodu horského hřebene objevili podzemní skrýš a v ní uvězněné malé děvčátko. Osvobozením srbské dívenky z rukou únosců pro všechny začíná děsivé dobrodružství, na které ti, co přežijí strastiplnou cestu zpátky do civilizace, nikdy nezapomenou.
V hlavní roli strhujícího příběhu odehrávajícího se uprostřed překrásné horské scenerie se nám představí Melissa George. Do jedné z dalších rolí obsadil anglický režisér Julian Gilbey populárního českého herce Karla Rodena. (oficiální text distributora)

tron

Prvá polhodina osviežujúco originálna, poteší tiež výprava. A potom to príde. Neviem, čo sa v strižni dialo, ale evidentne nič príjemné. Z deja miznú „konce“ dôležitých postáv (samovražda jedného zo zabijakov, Ed Speelers). Fyzička postáv je absolútne brutálna (jedna postava sa jemne skotúľa z pármetrového kopčeka a po dopade má lebku rozmliaždenú na kašu, ale keď hlavná hrdinka padá z výšky desiatok metrov a ešte ju ako bonus polámu hrubé konáre stromu, nemá ani modrinu pod okom). Obaja únoscovia sú evidentne blbci. Blbé je i nevysvetlenie pre dej vcelku zásadných vecí (ako sa dostali z lesov do mestečka? Odkiaľ macher vedel, že sú na policajnej stanici?). Psychicky v poriadku nebudú ani ľudia okolo otca dieťaťa, ktorým je na konci fuk, že dieťa, kvôli ktorému zomrelo VEĽKÉ MNOŽSTVO ĽUDÍ je v „nejakej“ sanitke, ktorá ide bohviekam. Nelogické správanie postáv (týpkovi je ukradnuté, že nejaký hajzel strelil jeho žene do oka a následne ho nezaujíma, či zomrela alebo ju rieka ťažko zranenú vyplavila na breh). Strih na seba nenadväzuje (chalan padá z kopca, evidentne si minimálne zlomí ruku a záber sa končí tým, ako leží pod kopcom a kričí od bolesti. HNEĎ NA TO nasleduje scéna, ako v pohode beží lesom a nič nemá zlomené.). Absentuje základná logika (prečo najmocnejší mafián v Európe posiela do akcie anonymného podriadeného a dvoch týpkov v kožených bundách?). A Karel Roden? No hej, je tam. ()

Chrustyn

Krásné a nebezpečné prostředí, partička horolezců a jako bonus parta zabijáků. Na napínavý thriller jako dělané ale to by nesměl být tvůrce takový máslo, které nemá odvahu se pořádně rozjet. Cliffhanger 2 se nekoná a výsledný dojem nezachrání ani Karel Roden. Nuda, která by se neohřála ani v neděli odpoledne na Nově. ()

ricci.s

Je to síce napínavý film s prekrásnou hlavnou hrdinkou (navyše mojou obľúbenkyňou), ale tak trochu som čakal, že to bude TOP thriller roka. Možno najmä kvôli tomu, že sa to odohráva v nádhernom prostredí, a naháňačky po horách a lesoch vždy patrili k mojim najobľúbenejším. Čo však vyzeralo ako parádna adrenalínová jazda v štýle megapeciek ako El rey de la montaña či Vertige (áno, už som mal sto chutí napísať, že po Španieloch a Francúzoch sa konečne zobudili aj Briti), sa v záverečnej tretine zvrtlo, akonáhle sa postavy premiestnili do civilizácie. Potom je to už tradičná, akčná, rukojemnícka kriminálka, pri ktorej po sebe všetci strieľajú a odnesú si to policajti, zločinci, aj civilisti. Akcie je našťastie dostatok, takže nudiť som sa nestihol, akurát to po atmosferickej stránke začalo pekne zlyhávať. Čistý exploiťák by som jednoznačne privítal viac. 8/10. ()

Slarque

Škoda té chvílemi zbytečně béčkově pitomé thrillerové části. Jinak skotské hory vypadají díky kameramanovi úžasně, Melissa George evidentně dostala slušný horolezecký kurz a Karel Roden tu kupodivu není za blba ani za hajzla, což je v zahraničních filmech téměř pravidlo. Je to rozhárané, chvílemi špičkově dramatické, jinde vycpávková vata, ale pozitiva převažují (70%). ()

• Režisér Julian Gilbey a jeho bratr Will, který se podílel na scénáři, se oba stali vášnivými a zkušenými horolezci, aby mohli natočit tento film. (Kritiq)
  • V závěrečné scéně, kdy se v prostorách kuchyně Alison (Melissa George) zoufale brání před svým pronásledovatelem, je možné zaznamenat proměnlivou sadu kuchyňských nožů přichycenou na magnetickém madle. Během jenotlivých kamerových záběrů se jejich počet mění. (Conspi)
  • Že se i během natáčení může stát nepříjemná věc se přesvědčil filmový štáb, když na něj během filmování horolezecké scény z vrcholku skály spadl balvan. (Conspi)