Jeden musí z kola ven

Dame, König, As, Spion

Jeden musí z kola von

Thriller / Mysteriózní / Drama / Krimi

Velká Británie / Francie / Německo, 2011, 122 min

Pomerne jednoduchý príbeh podaný šialene chaoticky, kde obrovské kvantum mien a prezývok môže divákovi spôsobiť malý myšlienkový kolaps, zvlášť ak sa k tomu pridajú nasekané flashbacky z minulosti, ktoré majú objasniť dejovú súvislosť. Dialógy starších pánov a princípy odhaľovania špionážnej stratégie vyznievajú tajomne, ale bohužial prinášajú aj nudu a chaos. Nevravím však, že snímok má len nedostatky. Naopak, tempo (aj keď slimačie), ktorým sa dej uberá, je v maximálnom súlade s celkovým ladením snímku a charakterom Georga Smileyho. Ak by sa pritvrdilo, divák sa už úplne stratí v nitke súvislostí, mien a faktov. Celkové spracovanie mi osobne až tak neuľahodilo, ale ako čítam, niekto si vie práve na takomto štýle filmu "divácky pošmakovať".(30.1.2012)

Vlastně naprosto brilantní špionážní drama, který se ale musí sledovat setinu po setině, detail po detailu. Až v tu chvíli vynikne a těžko si ho člověk užije, když je po celodenní šichtě a těší se, že večer zapluje do křesla a foukne tam právě tenhle film. Tak jsem to vlastně udělal já a nebylo to úplně ono. Chvíli jsem u filmu únavou odpadal a i přes perfektní herecké výkony jsem zaregistroval nudu a skutečnost, že film se vleče. Ale kdo se vleče, neuteče, takže i na mě nakonec musel padnout závěr filmu, který to suprově zvedl, protože jako správný špionážní film, dokázal překvapit…a to rovnou několikrát.(3.4.2013)

Dokonale sterilní film. Faktem zůstává že film zpočátku nudí k smrti, jakmile se ovšem divák zorientuje tak dostává solidní nálož přímo učebnicové špionáže ze 70. let. Ve hvězdné herecké sestavě se mi nezdálo že by někdo čouhal více. Prostě se sešla opravdová herecká extratřída a na výkonech se to určitě projevilo. Těším se na nutnou druhou projekci. PS: Druhá projekce ničemu nepomohla. Film mě nudil i nadále. 50%(21.5.2012)

Režijně precizní, s důrazem na detaily, i ty nepodstatné, kdy si Alfredson jen tak hraje (vosa v autě, zabitá sova ve třídě), ale jinak až příliš odtažité vyprávění a nepříliš pohlcující. Gary Oldman předvádí nesnesitelnou lehkost mlčenlivých pohledů a uvážlivých proslovů a je nejsvětlejším bodem celého filmu. Ovšem byly už zde lepší špionážní zápletky k vidění.(27.1.2012)

Od špionážního thrilleru který má na kontě 11 nominací na britskou Baftu a 3 nominace na Oscara, jsem popravdě očekávala něco jiného.Tinker Tailor Soldier Spy mě hlavně zklamal svým přespříliš odtažitým vyprávěním, které vede k tomu, že už v půlce filmu se nesnesitelně nudíte a nevíte která bije (vývoj děje ve filmu). Bez napětí, bez spádu ale se spoustou jednotvárných a nudných dialogů. Gary Oldman se sice herecky překonává ale to zdaleka nezachrání výsledný dojem z filmu.(6.2.2012)

• - Francouzskou píseň ze závěru filmu "La Mer" od Julia Iglesiase byla vybrána proto, že ji filmaři považovali za skladbu, kterou by George Smily (Gary Oldman) poslouchal, kdyby byl o samotě. Tomas Alfredson popsal píseň jako "všechno, co svět MI6 není." (Zuzyzss)

• - Spoiler: Šachové figurky, které Control používá k vyznačení rolí, naznačují spojitosti mezi určitými postavami. Karla (Michael Sarne) a Smiley (Gary Oldman) představují černou a bílou královnu, nejvyšší figurky v šachové hře a tedy nejmocnější postavy v reálném souboji o moc. Dvojité agenty Polyakova (Konstantin Chabenskij) a Haydona (Colin Firth) potom spojují figury černého a bílého střelce. (Morien)

• - Textový procesor, který lze vidět v kanceláři "Cirkusu" (jiné jméno pro MI6, vymyšleno autorem knižní předlohy Johnem le Carré), je model Wang 1200, který je vůbec první svého druhu. (Kiyoshi)