Jeden musí z kola ven

• Nizozemsko

Tinker Tailor Soldier Spy

Thriller / Mysteriózní / Drama / Krimi

Velká Británie / Francie / Německo, 2011, 122 min

Knihu jsem nečetl, ale film (na který jsem se po tolika chvalozpěvech docela těšil) mi přišel poměrně odtažitý. Možná to tak mělo být, ale přiznám se, nějak mi to nesedlo. Oceňuju atmosféru, herce (Gary a Colin) a fakt, že i dnes někdo umí natočit špiónský film bez automobilových honiček či neustálých přestřelek. Těsně po skončení filmu jsem si myslel, že 70 % tomuto snímku dám, ale pár dnů po zhlédnutí zjišťuju, že mi v hlavě utkvěly sotva dvě scény. Nevím, možná jsem na film neměl náladu, možná jsem to vše nepobral, každopádně film si za nějakou dobu pustím znovu a pak budu moudřejší. Zatím 60 %.(10.8.2012)

Aston Martin zůstal v garáži, martini u ledu a lepé krásky na barových židlích - špionážní dobrodružství nahradila šedivě upachtěná a nikdy nekončící úředničina, kde se paranoia přesunula z hájemství duševních poruch do realistického vidění světa, jediný dlouhodobý vztah se navazuje se skotskou a cigaretami a soukromý život je luxusem, na který může být kdykoli uvalena exekuce. Tím spíš v době, kdy ze srdečných pozdravů z Ruska vane mráz přicházející z Kremlu a boj se přesouvá na domácí stranu hřiště, protože tým ve složení komisař Gordon, Sherlock Holmes, Mr. Darcy, Arnim Zola, Caesar, lord Blackwood a Caligula zjišťuje, že si dost možná už dlouho střílí vlastní góly... jenže i když to tým na poli proti moskevské přesilovce vyhraje, neznamená to, že jednotliví členové nevyfasují doživotní červenou kartu nejen v pracovní sféře. Sedmdesátkový feeling "jedna šedá vládne všem" nemá chybu, ale je to hlavně vědomí, že autor přesně věděl, o čem píše, a souhra hereckého orchestru, v kterém se jednotlivá sóla rozhodně neztrácejí, tak skvělá, že je těžké chválit někoho konkrétního, ale z ryze osobního hlediska bych vyzdvihla Stronga a Cumberbatche. A v neposlední řadě dopad filmu - podobně jako u hrdinů se za strohou maskou skrývá emocionální bouře, ničivá ve svém dopadu, protože bez ohledu na to, jak moc se jednotliví protagonisté a jejich ne(v)hodné známosti snaží odsunout své city a soukromí na vedlejší kolej, je to právě la passion, jež míchá kartami a vynáší zničující závěrečný triumf. Tahle reminiscence osudu Guye Burgesse, jednoho z členů neblaze proslulé Cambidgeské pětky, kterého shodou náhod (?) v minulosti ztvárnili hned dva členové ansámblu Tinker Tailor Soldier Spy, má sílu a sofistikovanost, jakou mnohé doslovnější snímky tak postrádají, a už proto nad reakcemi, že je to nudné, pomalé nebo dokonce nepřehledné a nepochopitelné, vrtím hlavou v němém úžasu. Mně je zapotřebí přesně takových filmů, bohužel jich je méně než uživatelů ČSFD, u kterých TheMaker nežadonil o bod.(16.1.2012)

Mnoho mojich obľúbených užívateľov píše jasne, ale musel som sa presvedčiť sám na vlastné oči. Presvedčiť sa o tom, či skutočne táto skvelá herecká zostava a príbeh, ktorý aspoň na papieri vyzerá zaujímavo nedokázal u mnohých vydupať viac ako tri hviezdy. Teraz je to jasné i mne. Film je naozaj nezáživný a v istej chvíli som uvažoval, že to vypnem. Nemá zmysel rozpisovať sa o nejakých skvelých hereckých výkonoch, pretože všetci odviedli iba svoju prácu. Príbeh v skratke je jasný ako facka, ale vyrozprávaný je ťažkopádne a pomerne ťažko sa v ňom orientuje. S blížiacim sa záverom a postupným odhaľovaním kariet je to o niečo záživnejšie, ale film by som ja neodporučil nikomu. Nudná rutina s hereckými hviezdami, ktorým som neodolal, hlavne G. Oldman a M. Strong. Slabé tri hviezdy. 50%.(23.3.2014)

Tajné služby sedmdesátých let: byrokracie, zaprášené archivy, klotové rukávy, nemoderní účesy. Gary Oldman ve své životní roli tvoří jakousi civilní všední protiváhu k Bondovi a staví diváka do nejisté situace a paranoidní atmosféry, ale možná právě proto je T-S-T-S jedním z nejnapínavějších a nejzajímavějších filmů poslední doby. 90%(3.2.2012)

Rozpočet: 21 000 000 $ Otvárací Víkend: 5 478 521 $ (v 886 Kinách) Tržby USA: 24 149 393 $ Tržby Celosvetovo: 80 630 608 $Zbožňujem filmy so špionážnou tématikou,hlavne tie kde sa veľa vypráva a zbrane sa používajú minimálne.To tento film má...ale,postavy sú v dialógoch hrozne pomiešané a človeku sa s toho točí hlava,dokonca som sa miestami nudil a musel sa presviedčať k do pozeraniu,konečné hodnotenie zachránila posledná finálová pól hodinka,ktorá bola v skutku znamenitá.Herecká zostava je sen každého režiséra.(19.5.2012)

• - Gary Oldman měl mít původně šedou paruku, ale odmítl ji, jelikož by to podle něj nevypadalo tak přirozeně, jako když si vlasy obarví. (Kiyoshi)

• - S rolí Rickiho Tarra byl spojován Michael Fassbender, projektu se ale musel vzdát kvůli filmování X-Men: První třída (2011). Nahradil ho Tom Hardy. (SydneyB)

• - Gary Oldman se vydal do obchodu s brýlemi Old Focals v Pasadeně, aby našel ty správné brýle pro svou postavu Smileyho. "Brýle jsou vtipné věci. Pro Smileyho jsou ikonické. Je to jako Aston Martin a vodka Martini pro Bonda." pronesl herec, který vyzkoušel stovky brýlí, než našel ty pravé. (Zuzyzss)