Jeden musí z kola ven

Dame, König, As, Spion

Jeden musí z kola von

Thriller / Mysteriózní / Drama / Krimi

Velká Británie / Francie / Německo, 2011, 122 min

Rozpočet: 21 000 000 $ Otvárací Víkend: 5 478 521 $ (v 886 Kinách) Tržby USA: 24 149 393 $ Tržby Celosvetovo: 80 630 608 $Zbožňujem filmy so špionážnou tématikou,hlavne tie kde sa veľa vypráva a zbrane sa používajú minimálne.To tento film má...ale,postavy sú v dialógoch hrozne pomiešané a človeku sa s toho točí hlava,dokonca som sa miestami nudil a musel sa presviedčať k do pozeraniu,konečné hodnotenie zachránila posledná finálová pól hodinka,ktorá bola v skutku znamenitá.Herecká zostava je sen každého režiséra.(19.5.2012)

Adaptace le Carrého románu není (i když jsem jej zatím nečetl) v žádném případě pouhou audiovizuální ilustrací jistě skvělého textu. Je to estetický filmový zážitek, u kterého jsem místy zapomínal sledovat samotný děj. Neustále a ve stejném tempu plující kamera, která velmi citlivě snímá všechnu tu stylizovanou krásu sedmdesátých let, tklivý saxofon, udávající pochmurně zadumaný tón, pečlivě vybraní herci, schopní uhrát mnoho scén bez zbytečných dialogů - jedním slovem nádhera. A film, který je na první pohled svým obsahem komplikovanější, tedy mě donutí přečíst si knižní předlohu, abych si doplnil informace a následně se tak připravil na opakované shlédnutí, u mě nemůže dostat jedna mínus.(13.2.2012)

• J*A*S*M

Připadal jsem si jako buran v luxusní restauraci, kterej si objedná nějakou neuvěřitelně drahou specialitu šéfkuchaře a láhev vína za sto táců, ale pak, když mu to donesou, s láskou vzpomíná na smaženej vepřovej řízek a půllitr budvárka z hospody Na Růžku. Strašně dobře natočené špionážní drama, které svým potenciálem stát se okamžitě novou klasikou žánru připomíná například loňský western True Grit, nebo předchozí film Tomase Alfredsona Låt den rätte komma in. Ale na mne to bylo příliš pomalé, ukecané, jednotvárné a dlouhé, což společně s tím, že špionážní drama není můj úplně oblíbený žánr, způsobilo, že nejsem schopný tenhle film pořádně docenit. Je mi to líto, ale fakt ne.(13.1.2012)

Špionáž nejšpionážovitější. Dokážu si představit, že to takhle nějak probíhalo. Mluvení, vzpomínky, porovnávání drobných nuancí a k tomu všemu lidi, jejichž osudy studená válka tak nepříjemně pokřivila. Zvlášť forma mě strašně bavila, třeba ty hrátky se zvukem a já lituju, že jsem snímek neviděl v kině. 90%.(2.5.2013)

• Kaka

Fantastická režie, výprava a sedmdesátkový feeling ala Francouzská spojka a jiné podobné klasiky let minulých. Bohužel dějově dost něvděčný film. Hodně jmen, několik desítek retrospektivních záběrů, spoustu zvratů a úhybných manévrů. Do toho statické záběry, pohledy, britský nádech a měl jsem co dělat abych toto dílo dokoukal. Někdo může namítnout, že je to snímek pro fajnšmekry. Možná ano, ale já se pekelně nudil a to není dobře ať už je film jakýkoliv. A pevně doufam, že nejsem dostatečně nezkušený a neuvědomělý filmový divák, abych to celé "nepochopil".(8.4.2012)

• - Textový procesor, který lze vidět v kanceláři "Cirkusu" (jiné jméno pro MI6, vymyšleno autorem knižní předlohy Johnem le Carré), je model Wang 1200, který je vůbec první svého druhu. (Kiyoshi)

• - Gary Oldman se vydal do obchodu s brýlemi Old Focals v Pasadeně, aby našel ty správné brýle pro svou postavu Smileyho. "Brýle jsou vtipné věci. Pro Smileyho jsou ikonické. Je to jako Aston Martin a vodka Martini pro Bonda." pronesl herec, který vyzkoušel stovky brýlí, než našel ty pravé. (Zuzyzss)

• - Toma Hardyho doporučil do role Rickiho Tarra producent Tim Bevan, protože mu připomínal mladého Roberta Redforda. (Zuzyzss)