Nad královským hradem krouží stín velikého draka, princezna Karolína si s pláčem zkouší černé smuteční šaty a na nádvoří hoduje pár pozvaných princů. Při dobrém jídle probírají, co by se mělo podniknout. První princ navrhuje nabídnout drakovi místo princezny pár set poddaných, druhý zase soudí, že v království zanedbali prevenci a že by se to drakovi mělo rozmluvit, a třetí princ o tom pro změnu zase složil píseň. Postavit se drakovi se však žádnému z nich nechce… V podzámčí ale žije loutkář Vítek, který princeznu tajně miluje. On jediný se sám dokáže postavit nebezpečnému drakovi. Draka také nakonec s pomocí dobré čarodějky s podivným jménem Micimutr přemůže. Musí ale slíbit, že o své zásluze pomlčí, jinak se drakova síla vrátí. A tak musí jen trpně přihlížet, když je hrdinský čin připisován protivnému a nafoukanému princi Vladimírovi… Výpravnou pohádku o naději, že zázraky skutečně existují, pokud se sami o ně pokusíme, napsala Irena Dousková a režie se ujal Vít Karas, který do hlavních rolí obsadil herecké hvězdy v čele s L. Šafránkovou, J. Bartoškou, J. Kretschmerovou, V. Dykem, M. Šoposkou, O. Novákem a M. Dejdarem. (Česká televize)

Verunka84 odpad!

od zacatku me to stvalo pomalym tempem, defile debilnich princu, nesympatickej jouda v roli hlavniho hrdiny (proc mi ten Raz prijde po letech vic sexy nez tihle novi radoby-princove?) a co proste nesnasim je propojeni radoby pohadkoveho sveta toceneho na Americe a nejakeho pa-cinzaku, kde si jeste hraji na status domovnika. tak uklidime popelnice a pujdem pomoci hlavnimu hrdinovi do pohadky? dejte pokoj a dejte mi mladou Libusi v Popelce, na to se aspon da divat. ()

sechmet5

Tahle pohádka nezačala špatně, ale postupem času se úplně zvrtla. Bylo představeno příliš mnoho postav. Skutečný svět by bylo lepší vůbec nepřidávat. Samotná Micimutr působila spíš jako Deus ex machina než jako skutečná součást děje. Loutkovému draku se kouřilo od huby pokaždé, když chtěl loutkař říct něco o záchraně princezny, přesto se nic nestalo, když všichni zjistili pravdu, protože Micimutr to tak chtěla. Děj se rozjížděl příliš pomalu a byl příliš rychle utnut. Myslím, že kdyby si někdo šikovný vzal Micimutr pod ruce, dokázal by z níc dostat dvě pěkné pohádky. Takhle se mi to ale moc nelíbilo a ještě mi to ukradlo kus z Byl jednou jeden král. ()

pekas

Nebylo to úplně špatný, ale žádný zázrak taky ne. Loutkář se stále hlubokou rozhalenkou, která ukazovala jeho trapně chlupatý hruhník. Navíc všichni pořád ve stejných šatech, loutkář se v nich dokonce i ženil. Dyk je velkej sympaťák i zde. Princezna je taky sympatická a dost mi připomínala Franku Potente 50%. ()

nula87

Jen jedna z mnoha pohádek, nic nového nepřinášející, snažící se dodržet jakýsi standard, ale nic navíc tam není. 50% ()

Jerrysus

Jediné, co je na tomhle odpadě pozitivní je obsazení, ale jinak to bylo utrpení! Nesmyslná dějová linka odehrávající se v současnosti, vše dost zajímavě a divně zpracované, chabý děj, trapné narážky na současné politiky a hrozné 3D efekty. Čeští tvůrci by měli zůstat u natáčení klasických pohádek, které jim jdou hezky od ruky a neměli by se pouštět do něčeho, čemu nerozumí. ()

Viko

Vánoční dáreček, jenž naděluje každoročně Česká televize svým věrným divákům v podobě premiérového uvedení štědrovečerní pohádky, má letos příchuť dříve objeveného dárku v mámině skříni. Film byl totiž uveden již o víc než měsíc dříve v kinech a divák se tak mohl připravit na to co ho 24. prosince čeká. Snaha zakomponovat do Micimutr všechny známé osvědčené pohádkové atributy je zjevná. Najdeme tu draka, královskou rodinu, obětovanou princeznu, jejího zachránce z nižších vrstev i podlého nafoukance-prospěcháře. Přes všechny zmíněné prvky si film pohádkové vzezření drží s vypětím všech sil především díky kostýmům, načančanému prostředí hradu a Libuši Šarfránkové, které přeměna z princezen na čarodějku nijak neubrala na pohádkově střízlivé kráse. Křečovité snaze však spolehlivě podrazí nohy „překvapivý zvrat“. Středověké kostýmy nahradí rifle a mikiny, hrad zase pavlačák na Malé Straně. Čert ví, proč se rozehrává další dějová linka chlapce, který potřebuje sehnat peníze na operaci svého nemocného psa a je proto vtažen do pohádky čarodějkou Micimutr, v civilu domovnicí, která představuje pojítko mezi oběma světy. Záměrem mělo být vtažení dětských diváků do děje, ve skutečnosti dochází k přesnému opaku a film se od této chvíle rozpadá do spousty slepých uliček. Příliš prostoru dostávají vedlejší postavy (kuchař Martina Dejdara) a ve filmu se vlastně nic neděje. Má to svůj důvod ve scénáři. Princezna je zachráněna hned na začátku příběhu a zbytek je vystavěn na nutnosti zachránce Vítka (Ondřej Novák) mlčet a pokorně sledovat, jak se podlý princ (Vojtěch Dyk) chlubí jeho zásluhami. Podobnost můžeme nalézt v klasické pohádce O Statečném kováři, kde ale příběh tímto vrcholí a princezny nemohou prozradit kdo skutečně překonal všechny nástrahy a dokázal je osvobodit. Problém Micimutr spočívá v tom, že hrdinové žádné překážky nepřekonávají a diváka tak nic nedrží v napětí a pozornosti. Chvíle, jež má být finálovým střetem proběhne nadsvětelnou rychlostí, aniž by došlo k jakékoliv dramatické situaci. Jediné co si tak z filmu odneseme je poselství, které na nás v průběhu snímku několikrát okatě zamává – nic není zadarmo a pokud něco chceš, udělej první krok a pomoc už přijde. Za zmínku snad ještě stojí vyvedené, střízlivě užité digitální efekty (jaký to rozdíl proti přeplácané Saxaně), především pak tříhlavá saň. A také filmařsky atraktivní exteriéry lomu Velká amerika, který není využit poprvé. Vždyť už rok po jeho uzavření se zde natáčel legendární Limonádový Joe. Žel bohu pěkné prostředí, laciná moralitka a na české poměry zdařilé efekty nedokáží skrýt fakt, že filmu chybí atmosféra, stejně jako sníh letošním Vánocům. Celovečerní debut režiséra Víta Karase se tak velmi pravděpodobně nezařadí k vánočním klasikám, jako se to ostatně nikomu nedaří již pěknou řádku let. ()

jprmusic

Proč proboha Micimutr? A proč zrovna Šafránková? A proč vůbec ta rovina současnosti? Škoda, protože jinak je to docela hezká pohádka ..... ()

Pitryx

Tak zpočátku za plný počet bodů, ale pak, když kočka přebíhá do současnosti je to jako rána palicí. Jako kdyby se ustalo těsně před vyvrcholením . Nadával jsem jak pes, ale dokoukal do konce. Efekty byly na dost dobré úrovni, dějově to ušlo, ale herecké obsazení stálo za starou belu. Dobře tam sedli snad jen Bartoška a Dejdar. Zbytek k ničemu. O princeznu bych neopřel ani kolo, pořád mi spíše připadala jako loupežníkova dcera, než něžná dcera králova. Nu, což, třeba obstojně střílela z minometu, jako v jiné pohádce. Zatím je resumé za čtyřicet kusů a možná mrknu ještě jednou. ()

majky19

Z mého úhlu pohledu je to pohádka, která diváka ani nenadchne, ale ani neurazí. Pryč jsou ty časy, kdy Československo potažmo Česká republika byla doslova pohádkovou velmocí, která mohla a také byla vzorem pro ostatní kinematografie. Světlých výjimek bývá velmi málo, a proto je dle mého názoru třeba pohlížet na filmy s určitým nadhledem, když jej divák hodnotí. Proto tomuto filmu více než dvě hvězdičky dát nemůžu. Byly lepší, ale samozřejmě i daleko horší pohádky, které jsem viděl. ()

ostravak30

Když jsem kdysi v premiéře snímek viděl, tak dnes po paměti jsem lovil, že bych dal tak dvě hvězdy. Teď jsem pohádku shlédl znovu a dávám za tři. Není špatná. Víc než samotný děj ji táhnou postavy a herci. Libuše Šafránková, Marika Šopovská, Vojtěch Dyk, Jiří Bartoška či Jaroslava Kretschmerová a samozřejmě Martin Dejdar kormidlují pohádku výrazným způsobem nahoru. Jen to propojení s moderním světem jaksi nefunguje. V konečném důsledku mi přišlo skoro zbytečné. Malý kluk v podstatě nic neudělal. I když propojení moderny s pohádkou je nápad velmi originální. Od Arabely jej nikdo v podstatě nepoužil. Ale protože se ani moc nezdařilo nejspíš zase dlouho nepoužije. Škoda jen, že výborný Dyk ty své básnicko-poémské trylky nezpíval častěji. Ty použité byly vtipné a zdařilé. Mohli Dykova pěveckého talentu využít víc, klidně i kapely Nightwork a nějakého vtipného pohádkového textu. ()

Rayen1

No... Hrál jsem kuchaře v kamparzu, takže... 🤷‍♂️ Ale i přes můj super hereckej výkon ta pohádka je nemastna neslana... Nic, co by mi uvizlo v hlavě, snad jen paní Šafránková celkem usla, ale je to hodně málo... ()

route60

Vivat, konečně zas jednou pohádka která pohladí a je vtipná, já nemusím moc digitální triky ale ten drak se opravdu povedl, režisér Vít Karas a všichni herci hlavně Vojtěch Dyk odvedli výbornou práci. PS, jde vidět že jsme v Čechách budeme neustále hanit nové filmy ne podle toho jak jsou dobré ale jen a jen z principu naše česká negace je už pověstná, některé komentáře opravdu nechápu. ()

maldoror16 odpad!

Otřesné a smutné, co se dnes točí za pohádky... Jednou za pár let se vždy odvážím shlédnout moderní vánoční pohádku a vesměs to vždy dopadne stejně. Tento rok to ale bylo extra shit... ()

Bumerang

Děs běs. Celou pohádku zachraňují jen mazáci Bartoška a Libuška Šafránková. Jinak je Micimutr ukázkovou sračkou (pardon za ten výraz, ale jak to chcete nazvat), která však pořád patří k tomu lepšímu, co se u nás v poslední době natočilo. Nejvíc mě mrzí, že dnešní mladí herci nesahají generaci svých starších kolegů ani po kotníky. Stejně tak zoufalá je práce našich současných filmařů, kteří se (i díky médiím a bulváru) nosí se jako primadony, ale neumí natočit nic. Proboha - dívejte se na pohádky Zemana, Poláka, Vorlíčka (když mu to ještě myslelo) nebo Bočana, buďte takhle malincí a učte se!!! ()

jendamaty

myslím, že na štědrovečerní produkci celkem slušné, nicméně pohádku dost sráží námět a scénář... dvě dějové linky, kde ani jedna moc nefunguje (v první se věci odehrávají víceméně náhodně a bez přičinění aktérů, je to dost na vodě (proč měl vítek mlčet o zabití draka?) a předvídatelné (princezna první co hledá po vysvobození je kapesníček - jakou asi bude hrát roli?) druhá zase šíleně hraje na city a obsazení dětí nedopadává dobře (žel ani tady se nestal zázrak), marika šoposká jako princezna mi nesedla typově, o všeobecně milované národní ikony libušky mi obecně přijde, že je dost přeceňovaná, měla tady výborné okamžiky, některé zas ale úplně jalové, dejdar už je parodií na sebe sama... dobré výkony podali ondra novák a vojta dyk. hudba mohla být mnohem lepší... ucházející triky a výprava, dobré "hlášky" ale jako pánbůh zaplať i za toto, ačkoli poslat to do kin měsíc před přemiérou o vánocích je čisté diletantství! ()

SB

Výprava v počátečním obrazu slibovala propracovanou pohádku, ale nakonec to byl slabý příběh s pár zajímavými výkony, několika vtipy, nelogičnostmi a všudepřítomnou „americkou“ kamerou (pohyb případně se změnou orientace), která mě neskutečně srala. ()