Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

JimiH

Krásný muzikál, který splňuje vše podstatné, co lze od tohoto žánru očekávat, navíc nabízí nádherné technicolorové provedení, perfektní postavy, roztomilou Judy Garland... a mnooooho dalšího. A minimálně znát Over The Rainbow a původ hlášky "Asi už nejsme v Kansasu..." je povinnost. ()

Mimo83

Somewhere over the rainbow / Way up high / There's a land that I heard of once in a lullaby / Somewhere over the rainbow / Skies are blue / And the dreams that you dare to dream really do come true / Someday I'll wish upon a star / And wake up where the clouds are far behind me / Where troubles melt like lemon drops / A way above the chimney tops / That's where you'll find me / Somewhere over the rainbow / Blue birds fly / Birds fly over the rainbow / Why then oh why can't I? / If happy little blue birds fly beyond the rainbow / Why oh why can't I? ()

VerenaLord

Knížka je krásná, ale tenhle film je kult! Sice jsem, pro svou smůlu, opět dala na český dabing, který mi celkový zážitek vyloženě zkazil, ale když odhlédnu od tohoto ,,detailu", jsem navýsost spokojená. Krásné triky, velice pěkná hudba, kterou jsem si následně pobrukovala celý den. ()

cogi

Vůbec bych neřekla, že je čaroděj natočen tak brzo .. velice vydařený film i po vzhledové stránce .. vzhledově mi přijde hezčí než ty umělé slátaniny, které vznikly jen v počítačích (avatar apod.) ()

PEZ

Neuveritelne malebny, duchom mlady a zabavny film, s takou davkou optimizmu, ze aj najvacsieho pesimistu by to prinutilo konvertovat na druhu stranu. A tie tanecne a hudobne cisla, bez jedinej chybicky - originalne a hrave (prave z tohto filmu pochadza legendarna pesnicka "Over the Rainbow" - zasluzene Oscary za nu a za hudbu). Nechce sa mi verit, ze film ma bezmala 75 rokov. A uz vobec sa nedivim tomu, ze nedavno v USA s velkymi investiciami pripravili rekonstruovanu IMAX verziu. Ja som videl Bluray a musim s uplnou vaznostou konstatovat, ze The Wizard of Oz vyzera omnoho lepsie ako niektore dnesne drahe hollywoodske produkcie. Vhodne pre deti, aj dospelych, vhodne do kazdeho pocasia. A ono to ma este aj myslienku! Tu sa pri natacani stretli vynimocni ludia a sprostredkovali nam zazitok, ktory ne(zo)starne. ()

Biopler

Nezameniteľný žltý chodník je doslova artefakt, vďaka ktorému si divák k nemu jasne priradí tento film. Celkovo nevídaná farebnosť je to čo preslávilo toto dielo. Ale nie je to len pozlátko. Príbeh je veľmi fajn so srandovnými postavičkami, avšak dôvod odchodu zlej čarodejnice zo scény je, vzhľadom na kúsky, ktoré stvárala, ťažko prijateľný. Samotný Oz vzbudzoval bázeň, no neskôr sa ukázalo, že to bol pekný fake. Pripomínalo mi to ako keď putujete na krásny hrad, no keď tam dôjdete, tak zistíte, že je to len rozvalina. Každopádne mnoho si film vyžehlí tým, že to celé bol len krásny sen dievčiny Dorotky. The Wizard of Oz má hlavne umeleckú hodnotu a je najznámejšou ukážkou Technicoloru. ()

Vabr

Klasika, která mile potěší. Je to pěkné, svěží a originální, hezky se na ten celý příběh plný skvělých písniček a zajímavých a neotřelých postav a charakterů kouká, často překvapí nebo spíš zarazí nějaká ta přímočarost, jako například písničky o tom, jak Dorotka zabila čarodějnici, nebo celkově samotná postava strašáka, na něhož se valí kupa (vtipných!) vtipů, jak postrádá mozek, a tak nějak nakonec potěší, jak je to celé hezky zpracované a napsané. Za mě perfektní rodinný film překvapivě na to, že je z roku ´39. Vyhodnocení: Je vtipné vidět předtím několik filmů, kde se odkazy na Čaroděje ze země Oz nachází, jako například Zběsilost v srdci nebo Pearl, a pak ty scény porovnat ()

Psycho.R

Abych ospravedlnil svoje hodnocení. Mám jistou obsesy z těch trpaslíků, lva a dalších obyvatel země OZ. JInak považuji toto dílo za výbrobnou a přepychovou podívanou vzhledem k roku natočení. Kdyby nebylo mé obsese, tak bych dal * navíc, ale to je můj osobní problém. A upřímně se omlouvam ostatním, že dávám pouze průměr. Ps. černobílé části mají určité nekouzelné kouzlo. ()

Trauma

Aha, takže člověk k tomu aby měl mozek potřebuje pouze diplom, k tomu aby měl srdce jakési osvědčení, k odvaze medaili a za svým snem nemá nikam chodit protože když ho nenajde doma na dvorku tak ho nenajde nikde. Co je sakra tohle za pitomou propagandu? A přerostlá Dorotka je příšerně infantilní. Dvě hvězdy dávám za písničky, které byly docela chytlavé a za to jak jsem byla překvapená když jsem zjistila, ze kterého je to roku. ()

haWranka

A mně se to nelíbilo! A víte proč? Protože jsem předtím četla naprosto brilantní knihu a tenhle film to všechno postavil na hlavu... ()

RajAthen

Na něco takového zkrátka musí mít člověk tu správnou náladu a tipoval bych, že není lehké ji mít. Mě se to nějakou náhodou povedlo. Směsice naivity, poctivého starého zpracování včetně přehrávání i úsměvného poselství na mě zkrátka dýchla a poctivě si mě udržela po celou dobu sledování. Jen si nemohu odpustit podezření, že vše to naplánovala "hodná" čarodějka Severu... ()

neo93

Filmová rodinná fantasy klasika, která má stále jisté kouzlo a to z mnoha důvodů. Určitě svým výrazným technicolorovaným zpracováním obrazu, který snímek asi nejvíce proslavil. Rovněž světoznámou Judy Garland v roli roztomilé, laskavé, ale i rozhodné Dorotky Galeové a také její slavné písně Over the Rainbow, kterou sama zazpívala. Nelze opomenout ani její společníky, kteří ji provázejí cestou k vytouženému domovu a to Strašáka, Plecháče a Lva. Přesto všechno jsem se nemohl zbavit pocitu, že celý film je až příliš naivní a jednoduchý, asi proto, že takový snímek je. Kdybych měl kolem deseti let, byl bych z něho asi naprosto unesen, takto prostě nemůže úplně zaujmout. Ale své nesporné kvality stále má. ()

GTS_PUNK

The Wizard of Oz alebo muzikál piatich režisérov z roku 1939 patrí do kategórie filmov, ktoré si so sebou nesú prívlastok kultové. Príbeh o Dorothy (Judy Garland), ktorá sa v dôsledku tornáda kdesi v Kansase razom ocitne v zázračnej krajine Oz, predostiera tradičný motív boja dobra proti zlu. K tomu pridáva vyzdvihnutie kladných vlastností človeka, akými sú múdrosť, dobrosrdečnosť a odvaha, a dopĺňa ich hudobnými vsuvkami. V skratke možno povedať, že vo svojej podstate ide o dielo jednoduché a priemerné, no zvládnuté nadpriemerne vo viacerých rovinách. Za prvé, hudobné čísla sú až prekvapivo lyricky dobré, hudobne chytľavé a dokonca v mnohom zábavné, takže diváka dokážu najmä vďaka svojím textom pobaviť. Za druhé, výprava, napriek tomu, že sa skladá vyložene iba z postavených kulís v štúdiách, je atraktívna a zobrazuje zázračný svet Oz zaujímavým spôsobom. V rámci neho, čo je tretia pozitívna rovina tejto muzikálovej snímky, sú mimoriadne dobre nielen využité, ale aj zvládnuté špeciálne efekty. Hoci dnes (2022) cítiť povestný "zub času", ktorým sa na filme podpisujú, stále majú istú silu, pričom po rokoch dokáže vyniknúť tiež ich dobová unikátnosť. Pozitívne možno zhodnotiť aj celkovú atmosféru, ktorá sa nesie naprieč filmom, herecké výkony, kostýmy aj farebné oddelenie "skutočného" (čiernobiele, respektíve sépiovo sfarbené zábery) a rozprávkového sveta (farebné zábery). The Wizard of Oz má v histórii kinematografie nezameniteľné miesto. Je síce pravda, že z veľkej časti zrejme žije iba zo svojho "mena", ale zároveň je nutné uznať, že dokáže zaujať aj pobaviť. Najmä obsahovo zostáva toto dielo v mnohom nadčasové, čo je takisto určite niečo, vďaka čomu si stále dokáže nájsť svojich divákov. ()

kukkik

Mám dojem, že člověk musí být buďto dítě nebo toho mít opravdu hodně nakoukáno aby plně docenil kvality a významu tohoto filmu. Na svou dobu neuvěřitelně pokrokový snímek ve všech směrech, je na tom vidět ta neskutečná spousta práce a talentu všech zúčastněných. Příběh je jedinečný a velice kvalitní a na pohádku překvapivě komplexní a poutavý, zároveň dostatečně zábavný i pro dítě, což je opravdu pozoruhodné. Musím ocenit, že i jako dospělý divák jsem si film velice užil a konečně chápu jeho význam v moderní kinematografii. Povinnost pro každého filmového nadšence, i kdyby jen proto, že odkazy právě na tento film jsou vidět v obrovské plejádě filmů a seriálů i v dnešní době a je škoda nechápat jejich význam, když je tohle tak příjemné pokoukání. 5/5 ()

-henry-

Na technicoloru je cítit povlak LSD. Nic pro ty co vyžadují realizmus a dětská naivita už jim nic neříká. Jejich škoda. ()

xenopus

"Téměř čtyři desetiletí dodával tento příběh sílu všem, kteří jsou mladí srdcem. Ani čas nedokázal oslabit a potlačit jeho laskavé poselství. Všem, kteří se tomuto poselství nezpronevěřili, a těm, jejichž srdce zůstala mladá, věnujeme náš filmový příběh." Tahle pohádková klasika má úžasnou vlastnost: má potenciál líbit se úplně všem. Děti si prozpěvují chytlavé písničky, bojí se u záběrů na čarodějnici a radují se z jejího zneškodnění. Rodiče jsou rádi, že jim jejich dítka pohádka pomůže vychovat (nejlepší je to doma, diplom ti zajistí mozek :-D ) a sledují a nechávají se inspirovat životními moudry, která jsou ukrytá ve scénáři (máte všechno, co potřebujete, jen se to nesmíte bát vyjádřit a v případě nesnází překonat nedostatek sebedůvěry). Nesmíme zapomenout na puberťáky, kteří budou za dlouhých večerů před usnutím vzpomínat na Judy Garlandovou. No a filmoví kritici uznají, že natočit toto v barvě v roce 1939 byla prostě pecka, která si zaslouží ocenění i po letech. Všimli jste si, kolik čarodějnic ve filmové historii vypadá podobně jako ta první hraná M. Hamiltonovou? To je jen jeden z důkazů toho, jak velký vliv měl tento film na dějiny kinematografie. Nicméně ůvod, proč se tato pohádka v Česku nemá moc šanci stát všeobecně oblíbenou, je odlišnost americké a středoevropské kultury. Prostě Čaroděj ze země Oz je anglosaská vyprávěnka zpracovaná typicky "poamericku": plná muzikáloidních písniček i patosu. Ale jak jsem řekl v úvodu, svoje kouzlo v ní může objevit každý. Pro mě lepší 4*. ()

BarMaja

Před tím, než jsem se podívala na film, jsem vůbec nevděla, co čekat. A musím říct, že to, co mě nejvíce na filmu zaujalo byla výprava a kamera(na tu dobu skvělá). Celý film byl sice prokládáný dobrou hudbou a píseň "Over the rainbow" zbožňuji,ale přesto mě film moc nenadchl. Příběh mi příjde takový nesvázaný. Nemám pocit, že bych si to chtěla kdy ještě pustit, proto nemůžu víc jak 3*. ()

Nijura

Příběh, postavy a vše ostatní mě nijak moc nenadchlo. Ale pak jsem si řekla, že tento film vznikl v roce 1939 a spousta triků a masek byla úžásná, ale i tak bych dala průměrných *** hvězdiček. Tu poslední si zasloužila píseň: "Somewhere Over The Rainbow" ()

karlee

Nebylo to tak přeslazené, jak jsem se obával, nicméně přesto toto není úplně můj žánr (myslím filmy plné rádoby dětské fantazie). Ale Over The Rainbow je klasika, navíc je film zdrojem řady popkulturních hlášek, nejraději mám, když Wizdárd of Oz plní přání v Griffinových (A Dorotka si přála pásový opar a nevěděla, že ho celou dobu má...). Jo, taky se mi líbili ostří hoši z Lollypop Guild. ()

Kozy9

Jeden z najlepšie natočených, malebne a poeticky spracovaných úsmevných rozprávkových príbehov. Má to všetko čo prvotriedny snímok pre celú rodinu má mať. Pútavé a kvalitne opísané postavy, jednoduchý no záživný a neotrepaný príbeh, absencia klišé, dobrý herci, prepracované masky, dokonalé prostredie a čo je najlepšie: Šťastný koniec. Nemám čo vytknúť pretože to nie len zabavilo ale taktiež vyvolalo pocit eufórie v podobe pocitu radosti a šťastia. Čisté a úprimné, nič umelé a preafektované. 95% ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland