Čaroděj ze země Oz

• slovenský

Čarodejník z krajiny Oz

(festivalový název)

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

Ja viem, že Čarodej zo zeme Oz je jednou z najväčších filmových klasík, ale nemôžem si pomôcť, dekádami jednoducho zostarol. Beriem ho ako povinnú filmovú literatúru, ako klasiku, ktorú musí každý vidieť. Príbeh je fajn, je to klasická rozprávka so sympatickou Judy Garland a samozrejme nezapomenuteľnou ústrednou pesničkou. Moje hodnotenie je ovplyvnené onou kultovou aurou filmu a akýmsi uznalým pritakávaním nad jeho objektívnymi kvalitami, ako zábava z dnešného hľadiska to už proste nie je ono. Dnešné deti by viac ocenili dobové Disneyovky.(20.7.2012)

Stále krásná pohádka, která je v restaurované verzi snad ještě krásnější. Uplynulo dost let od toho pošmourného odpoledne, kdy jsem Čaroděje ze země Oz viděl poprvé. Od té doby jsem narážel na samé odkazy (nejvíc se mi samozřejmě líbily ty v podání Stephena Kinga v Temné věži) na něj a vždycky se mi vybavila nádherně milá (jak jinak) magická atmosféra. Dnes jsem si Čaroděje užil v originální verzi s krásným obrazem i zvukem... A jsem prostě zase okouzlený.__P.S. A hrozně moc se těším na Oze od Sama Raimiho.(27.1.2013)

{123/1001} Pay no attention to that man behind the curtain. Neznám žádný jiný film, na který by se odkazovalo tolik, jako na Čaroděje ze země Oz. A i když dneska určitě nemůže zapůsobit tak, jako v době svého vzniku, určitě se vyplatí ho vidět. Druhým důvodem je vynikající Judy Garland, z které tento film oprávněně udělal hvězdu. A jak většinou nemám rád písničky ve filmech, tak u "Over the Rainbow" rád udělám výjimku. 70 %(14.10.2010)

Čaroděj ze země Oz spadá do období let 1936-1943, kterými jsou ohraničeny roky, ve kterých si mladistvá Judy Garland budovala kariéru v celovečerních muzikálech na základě své dětské průpravy. Teprve, když se přiblížily její 21. narozeniny, bylo jí dovoleno pozvolna se přehrát do dospělých rolí (nejprve v Presenting Lily Mars). Problém byl ale ten, že vypadala dospěle už velice brzy a skutečné žabce jí nebylo možné věřit prakticky nikdy. Konečně, když se zaposlouchám do Over the Rainbow, slyším všechno možné, jen ne malou Dorotku. Bizarně absurdní svět sépiově tónového Kansasu a Ozu v Technicoloru je pak už zážitek sám o sobě, bez toho, aby mu chyběla uvěřitelná herečka v hlavní roli. #LFŠ(12.5.2012)

Na dnešnú dobu ma to, pochopiteľne, nenadchlo až na plné hodnotenie, ale s prihliadnutím na dobu vzniku, kedy podobne nádherný obrazový kontrast či v detských predstavách zosnovaná zlá čarodejnica, museli u divákov vyvolať neuveriteľné ovácie, si to 4* rozhodne zaslúži. Nádherná nestarnúca pieseň Somewhere over the rainbow, trochu patetický, no predsa úprimný herecký výkon Judy Garland, spomínaná magická kompozícia obrazu alebo dobre známy, miliónkrát premietaný príbeh o dobre a zle... Nebola som sklamaná, iba od toho koncu som čakala trošku viac, pretože pre mňa, čoby diváka s očakávaniami, znamenalo konečné rozuzlenie mocného Čarodeja, zvláštne a nepríjemné prekvapenie.(9.8.2010)

• - Dřevorubcům kostým byl údajně tak tuhý, že si herec Jack Haley kvůli odpočinku musel lehnout na podlahu. Stejný problém měl pak Anthony Daniels v převleku robota C-3PO z Hvězdných válek. (džanik)

• - V době natáčení snímku byla tvorba soundtracků obecně velmi prostá, většina zvuku se natáčela přímo na place. S ohledem na řadu efektů na filmu spolupracoval - jako na jednom z mála v 30. letech - zvláštní ”zvukař”, O.O. Ceccarini (mimochodem blízký přítel Alberta Einsteina). (džanik)

• - Kostým leva našiel v 70. rokoch majiteľ starej budovy štúdia MGM, keď ju vypratával. Múzeum umenia v Los Angeles kožušinu opravilo a nadšený zberateľ za kostým zaplatil 3,1 milióna amerických dolárov. (krasomama)