Čaroděj ze země Oz

The Wizard of Oz

• slovenský

Čarodejník z krajiny Oz

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

Ježiš, jak já z hloubi duše nesnáším muzikály. Jenže tahle verze pohádky se prostě povedla. Milé, vtipné a na svoji dobu efektní s výbornými kostýmy. Pohádku jsem v životě nečetl a o "Čaroději ze země Oz" tak věděl jen, řekněme rámcově, tedy možná bych uživil i onen Director's cut. Standardní 101 minutovka mi přišla jako výborné doplnění odvyprávěné pohádky pro dětského diváka.(23.10.2011)

Teprve před 2 lety, jsem poprvé viděla a poznala tuhle klasickou americkou pohádku. Neviděla jsem ji ovšem na filmovém plátně nýbrž na divadelních prknech na bývalé ZŠ. Dozvědět se, z čeho čerpaly divadelníci rostla... A tak jsem si až teďˇna ni vzpomněla, a hned sáhla po filmu. Tak začněme- Důvod proč této ''klasice'' dám jen 4* je prostý -příběh mi moc nepřirostl k srdci a přišel mi moc prvoplánový a kýčovitý-což je tak trochu ironie, protože skoro každý o mě ví,že já nějakou byť sebevětší dávku kýče snesu ale tady toho na mě bylo asi hodně. Na druhou stranu muzikály mám velice ráda, takže mě potěšily krásné písně jako např. známé "Over the Rainbow" nebo velmi chytlavé "Off to See the Wizard". Na to že film byl natočen v roce 1939(!!!!) jde o něco neuvěřitelného! Prostě hodnotit Oze s dnešním pohledem na filmy je kravina, protože co se děje na plátně dnes, se nemůže rovnat tomu co tehdy. V té době neměly obdoby filmové efekty, Technicolor prostě to byla REVOLUCE každým coulem, něco podobného jako v dnešní době 3D.(24.3.2010)

Hodnotit Oze dnešním pohledem na filmy je čistá zhovadilost. Uvědomte si, že jsme v roce 1939 (!). To co se děje na plátně, filmové efekty, Technicolor, to je něco nevídaného. "Papundeklovost" je hold poplatná době a kritizizovat ji, je jako nadávat černobílím filmům, že jsou černobílé. Ve výsledku tak skvělá pohádka pro fantazii a výborný filmový šperk. Professor Marvel never guesses, he knows!(2.3.2010)

Nezaměnitelné pohádkové kulisy jsou jedním z velkých plusů, jinak mě odrazoval přehnaný patos, ale ten zase vždy zneutralizovala "the Wicked Witch of the West", takže se na to dalo dokoukat. Uječené Dorotky jsem měla na konci teda dost. Čtyři* za to, že jsem se občas opravdu zasmála:) a za chytlavé písničky.(21.4.2010)

mám radšej alice in wonderland (v akejkoľvek podobe a verzii); táto verzia Oza je v prvom rade oslava farby a gýču; inak je to moderná kapitalistická rozprávka (zaujímavo ju rozoberá slavoj žižek vo svojom perverzákovom sprievodcovi ideológiou) a navyše muzikál - žáner, ktorý naozaj nevyhľadávam... ale status klasiky sa tomuto filmu odoprieť nedá a preto alibisticky dám kompromisné neutrálne hodnotenie troch hviezdičiek... inak ma ten film otravoval - skutočne hodnotná (pre mňa) bola iba úvodná časť pred presunom do krajiny oz;(3.5.2014)

• - Při natáčení se zranila kaskadérská dublérka herečky Margaret Hamilton. Ta ve filmu měla letět na explodujícím koštěti, výbuch byl však příliš silný a ženě způsobil jizvy na nohou, které si s sebou nesla celý život. [Zdroj: Refresher.cz] (Bioscop)

• - Podle Amerického filmového institutu nejlepší film v žánru “Fantasy" (červen 2008) a 10. nejlepší film všech dob (2007). (džanik)

• - V době natáčení snímku byla tvorba soundtracků obecně velmi prostá, většina zvuku se natáčela přímo na place. S ohledem na řadu efektů na filmu spolupracoval - jako na jednom z mála v 30. letech - zvláštní ”zvukař”, O.O. Ceccarini (mimochodem blízký přítel Alberta Einsteina). (džanik)