Čaroděj ze země Oz

The Wizard of Oz

• slovenský

Čarodejník z krajiny Oz

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

Vtipné, hravé, úžasné, svižné a místy i překvapivě morbidní: písničku s refrénem "Let the joyous news be spread/the wicked old witch at last is dead" bych čekal spíše v parodii na dětský film než v dětském filmu;oD. Shrnuto: jsem velice rád, že jsem si konečně doplnil filmové vzdělání, a radím vám, abyste udělali totéž!(6.11.2005)

Tý jo,tak tohle byla síla.Něco tak barevného a hyperoptimistického jsem neviděl.No,možná Zpívání v dešti se atmosféře téhle klasiky blíží.Ale to je jedno.Je pravda,že těsně po zhlédnutí jsem byl rozpačitý,možná trošku zklamaný,ale jak se mi to rozleželo v hlavě,tak musím uznat,že je to klenot celé kinematografie a já jsem šťastný,že jsem měl příležitost jej vidět.No co bych si počal bez těch geniálních hlášek("To jsi celý ty!"),těch skotačivých a strašlivě chytlavých písniček("Off to See the Wizard") a těch úžasných,sympatických postav(Strašák je král,Lev v těsném závěsu).Ta kolorovaná verze je neuvěřitelná,tohle že vzniklo v roce 1939?Neuvěřitelné.90 %(3.12.2009)

Hollywoodská technicolorová pohádka nezklame ani v novém století, přítomnost hned pěti režijních velikánů se zkrátka na celkové vizuální estetice a svěží výpravnosti zapřít nedá. Obraz vypadá opravdu krásně, byť na takhle ostré a křiklavé zabarvení nejsme moc zvyklí, titulní postavičky se vydařily herecky i charakterně (zbabělý lev je skvělý) a primitivní obsah podpořený do zblbnutí se opakující ústřední melodií plní svůj účel coby zprostředkovatel formálně kreativní výpravy a chytré situační komiky také na jedničku. A co se týče toho humoru, chvílemi je to pochopitelně dětinské, ale například závěr u čaroděje mě svými nadčasovými satirickými myšlenkami vyloženě srazil do kolen. 85%(9.12.2015)

Vizuální nádhera. Opravdu je tomuto snímku téměř pětasedmdesát let a nezestárne ani o fous za dalších pětadvacet? Nadčasová filmařina v báječných kulisách se sympatickými (malinko přehrávajícími herci) postavami a geniálními efekty (u tornáda jsem ztrácel dech). A příběh, který potěší každého: "Jehož srdce je mladé". Silné čtyři a jelikož tento film nevidím naposledy, tak věřím, že ta pětka přiletí. // Jdu si sehnat Baumovu předlohu.(8.12.2013)

Čaroděj ze země Oz (1939) VS. Alenka v říši divů (2010): Dva srovnatelné pohádkové motivy, dva způsoby vyprávění a také dvě zcela odlišné doby vzniku filmů. Oba jsou i žánrově téměř synonymní, jen "Čaroděj" je navíc "ještě" muzikál. Oba filmy znamenaly ve své době inovaci, i když každý jinak mocnou. Mohli bychom tu vyjmenovat grafické pojetí obecně, počítačovou grafiku v "Alence" či technicolorové zpracování v "Čarodějovi", tím bychom však začali srovnávat nesrovnatelné. Filmy dnešní doby by tak podobnou optikou zákonitě musely být lepší než filmy předválečné, a filmy, které přijdou za padesát let, přinesou kvantitativně propracovanější zábavou než ty dnešní. Podívejme se však na oba příběhy pohledem filmově naivním, ohodnoťme, jak na nás působí jako celek bez nutnosti či možnosti preparovat jednotlivé složky jejich výroby. Hodnocení pak napovídá, že hudebně, obrazově, trikově a "maskově" vousatější "Čaroděj" neztratil nic ze svého kouzla, a až na výjimky dodnes nezestárl. Burtonova "Alenka" je film, který si už druhý den po zhlédnutí "moc nepamatujete". A jsou to dost možná právě masky hlavních postav, které mě tolik ovlivnily - do detailu vypiplané obličeje lva, plecháče a strašáka (toho zvláště!) proti počítačově baňatým "merunám" či nevkusným kýčovkám v "Alence", které ať se na mě tvůrci nezlobí, vypadají spíš odfláknutě než přelomově. Údajně téměř sto násobně vyšší rozpočet (hádejte pro koho..).(1.8.2010)

• - Scénář původně počítal i s postavou “Princezny Betty ze země Oz”, kterou měla hrát Betty Jaynes a Kenny Baker měl představovat jejího milého, ”Velkovévodu”. (džanik)

• - George Cukor, jeden z režisérů filmu, zasáhl nejen do fyzického zjevu Dorotky (odstranil blonďatou paruku a ”panenkovský” make-up), ale upravil také make-up Strašáka. (džanik)

• - Producenti jednu chvíli uvažovali také o živém lvu, který by se následně nadaboval. (džanik)