Čaroděj ze země Oz

• slovenský

Čarodejník z krajiny Oz

(festivalový název)

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

Pre kazdeho ktory je stale aspon trochu dietatom, a rad sniva, bude pozeranie tejto carovnej rozpravky radostou. Vstup do zeme oz je minimalne taky nadherny, ako vo Forsterovom Finding neverland, hudone vystupy a ustrednu melodiu uz z hlavy zrejme nikdy nedostnem a vyzual a kostymy su priam rozpravkove :) Tam kde do teraz u mna sidlil jedinecny Moulain Rouge, sa zaradil aj The wizard of oz. Maju pre mna spolocnu, rozpravkovu atmosferu, kde vsetko ma vlastne pravidla, a predsa je to skutocne, skutocny svet, tam kdesi za duhou..... (10/10)(14.9.2007)

Nebudu předstírat, že mě film ve svém prapůvodním záměru nějak výrazněji oslovil. Až na několik málo výjimek jsem zůstal pouhým pozorovatelem zvenčí, neschopným akceptovat fakt, že to, co se přede mnou odehrává, není jen uměle vytvořená podívaná s naivními efekty a nechytlavými písněmi, ale jedna z nejkouzelnějších pohádek v historii kinematografie. Odstup od samotného vyprávění mi pomohl se zaměřit na spoustu detailů a já se zamyslel nad tím, jak odlišně dnes můžeme tento film vnímat - jako pestrobarevné trip, poukazující na rozdíl mezi šedivou realitou a technicolorovou fantazií, nepodobný hrdinčině stavu při průchodu makovým polem. Bavilo mě hledat věci skryté za obrazem a zkoumat to, jakých variací se příběh v následujících letech dočkal (nejsvébytněji to předvedl David Lynch ve své "Zběsilosti v srdci"). "Čaroděj ze země Oz" po 70 letech ztratil svoji čistě pohádkovou auru, místo ní je tu pohled otevřenější, přímo úměrná době, ve které se nacházíme. 7/10(11.12.2009)

Nezabudnuteľná adaptácia svetoznámeho príbehu o fantastickej výprave, v ktorej každý člen trpí istým neduhom sebe vlastným, a pred porazením zlej čarodejnice sa s ním musí popasovať. Nezabudnuteľná Judy Garland ako malá Dorotka z Kansasu a elegantný Frank Morgan ako mystický titulný čarodejník zo zeme Oz.(5.3.2013)

V Amerike klasika, u nás vcelku neznáme dielko, ktoré určite stojí za pozornosť ak ste čo i len trochu zostali dieťaťom. Je to milé, miestami vtipné, bohaté na efekty, plné veselých pesničiek...proste rozprávkové a keď pristúpime na tento rozprávkový (pre niekoho možno gýčový) svet, čaká nás príjemný optimistický zážitok.(6.6.2008)

Od prtěcích let jsem zhlédla nespočet filmů, ale jen málo z nich mě dokázalo uhranout natolik, abych je poté dokázala milovat celý život. Země Oz je pro mě jakýmsi malebným lucidním sněním, které nerada opouštím. Zajisté parafrázuje slavnější a starší sestru Alenku, z níž si (pro někoho možná nestoudně) narativní schémata do určité míry vypůjčuje. Přesto novější imitace "nečekaně" selhávají a proto je třeba neustále smekat na touto svěží klasikou. Vzhůru za dobrodružstvím!(2.7.2013)

• - "Mzda" pejska Tota za natáčecí týden činila 125 amerických dolarů. Judy Garland dostala za stejný čas 500 dolarů. (Larrysbride)

• - Po úspěchu u publika se uvažovalo o filmovém pokračování s původním hereckým obsazením. (džanik)

• - Podle Amerického filmového institutu nejlepší film v žánru “Fantasy" (červen 2008) a 10. nejlepší film všech dob (2007). (džanik)