Čaroděj ze země Oz

The Wizard of Oz

Čarodejník z krajiny Oz

The Wizard of Oz

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

LEGENDA!!! Muzikál, který asi nepotěší každého, protože pokud nemáte rádi infantilní a místy dětské songy, budete při filmu docela trpět. Jenže já mám podle některých lidí úplně zcestný myšlení a fantasii, takže pro mě byl Oz mňamózní podívanou. Ať už se vyskytla na obrazovce hexebába Gulchová s bicyklem a maniakální hudbou v zádech nebo Lev, který nebyl vůbec představitelem Krále džungle, vybavila se mi prostě ta dětská léta. Navíc jsou ve filmu použity triky vskutku převratné. Viz tornádo, které by předčilo i De Bontovo Twister nebo let čarodějnice na koštěti. Tenhle film prostě miluju a milovat budu....(8.3.2008)

Od prtěcích let jsem zhlédla nespočet filmů, ale jen málo z nich mě dokázalo uhranout natolik, abych je poté dokázala milovat celý život. Země Oz je pro mě jakýmsi malebným lucidním sněním, které nerada opouštím. Zajisté parafrázuje slavnější a starší sestru Alenku, z níž si (pro někoho možná nestoudně) narativní schémata do určité míry vypůjčuje. Přesto novější imitace "nečekaně" selhávají a proto je třeba neustále smekat na touto svěží klasikou. Vzhůru za dobrodružstvím!(2.7.2013)

Hodnotit Oze dnešním pohledem na filmy je čistá zhovadilost. Uvědomte si, že jsme v roce 1939 (!). To co se děje na plátně, filmové efekty, Technicolor, to je něco nevídaného. "Papundeklovost" je hold poplatná době a kritizizovat ji, je jako nadávat černobílím filmům, že jsou černobílé. Ve výsledku tak skvělá pohádka pro fantazii a výborný filmový šperk. Professor Marvel never guesses, he knows!(2.3.2010)

Čaroděj ze země Oz spadá do období let 1936-1943, kterými jsou ohraničeny roky, ve kterých si mladistvá Judy Garland budovala kariéru v celovečerních muzikálech na základě své dětské průpravy. Teprve, když se přiblížily její 21. narozeniny, bylo jí dovoleno pozvolna se přehrát do dospělých rolí (nejprve v Presenting Lily Mars). Problém byl ale ten, že vypadala dospěle už velice brzy a skutečné žabce jí nebylo možné věřit prakticky nikdy. Konečně, když se zaposlouchám do Over the Rainbow, slyším všechno možné, jen ne malou Dorotku. Bizarně absurdní svět sépiově tónového Kansasu a Ozu v Technicoloru je pak už zážitek sám o sobě, bez toho, aby mu chyběla uvěřitelná herečka v hlavní roli. #LFŠ(12.5.2012)

Netuším, kdy přesně se tenhle kousek dostal k nám, ale předpokládám, že jakmile se tak stalo, zdaleka nejen ti nejmenší vší tou barevností a rozjuchaností nespali několik dní. Snad všem dobře známý příběh o začarované zemi, kam odnese tehdy sedmnáctiletou (ve filmu hraje samozřejmě mladší) Judy Garland vichřice, pozná spoustu přátel, zvítězí nad zlou čarodějnicí a hlavně přes noc z ní udělá hollywoodskou hvězdu. Samozřejmě i díky kouzelnému Somewhere Over the Rainbow..(15.6.2013)