Čaroděj ze země Oz

The Wizard of Oz

Čarodejník z krajiny Oz

The Wizard of Oz

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

• Z0oMb3E

Kultová rozprávka spoza veľkej mláky. Kultová až do takej miery, že až po jej zhliadnutí Vám dopne milión fórov a narážok v ďalších miliónoch filmov ktoré Hollywood vychŕlil a chŕli takmer denne. Pre generácie, ktoré vyrastali a vyrastajú na východnejších vianočných odrhovačkách ako Mrázik či Kráľovstvo krivých zrkadiel je však Čarodejník len bežná rozprávka, ktorá z ničoho nevybočuje z hraných paleorozprávok, bez rozdielu o ktorú svetovú stranu sa jedná. Tiež sa nesmie zabúdať na dôležitý fakt, a to že sa jedná o snímok natočený na začiatku 2.svetovej vojny, čiže Európa mala myšlienky úplne inde než sa rozplývať nad použitými efektami a kostýmami. Škoda ak by šli dejiny trocha inou cestou naše superkomerčné telky by mali ďalší vianočný brainwashing.(24.5.2012)

Za prvé dokonalý muzikál. Za druhé významný krok filmové animace a mezník i pro Technicolor. Hlavně však čarokrásný příběh o dvou rovinách, z nichž si až teď vychutnávám tu skrytou, "dospěláckou". A pohádková část filmu dodnes baví všechny alespoň trochu inteligentní děti, které nepřestoupily k bezduchým moderním animákům.(30.3.2005)

Americká klasika, které jsem se dlouhou dobu z neznámých důvodů vyhýbal. Poprvé jsem tenhle muzikál viděl tedy až nyní, v r. 2011. Musím přiznat, že jde o krásný příběh, který má své jedinečné kouzlo. První polovina filmu je více muzikálová a má právě ono pohádkové kouzlo, písně jsou líbivé a melodické. Druhá polovina už je více chaotická, písně už se nekonají a dostává prostor samotný příběh, který samotný nemá bohužel takový náboj. První polovina je tedy naprosto úžasná - dal bych jí 4-5, druhá už je jen taková zbrklá honička k předem jasnému happyendu, tj. tak 2-3. Za celek pak poctivé 3 hvězdy.(27.10.2011)

Ja viem, že Čarodej zo zeme Oz je jednou z najväčších filmových klasík, ale nemôžem si pomôcť, dekádami jednoducho zostarol. Beriem ho ako povinnú filmovú literatúru, ako klasiku, ktorú musí každý vidieť. Príbeh je fajn, je to klasická rozprávka so sympatickou Judy Garland a samozrejme nezapomenuteľnou ústrednou pesničkou. Moje hodnotenie je ovplyvnené onou kultovou aurou filmu a akýmsi uznalým pritakávaním nad jeho objektívnymi kvalitami, ako zábava z dnešného hľadiska to už proste nie je ono. Dnešné deti by viac ocenili dobové Disneyovky.(20.7.2012)

Čaroděj ze země Oz (1939) VS. Alenka v říši divů (2010): Dva srovnatelné pohádkové motivy, dva způsoby vyprávění a také dvě zcela odlišné doby vzniku filmů. Oba jsou i žánrově téměř synonymní, jen "Čaroděj" je navíc "ještě" muzikál. Oba filmy znamenaly ve své době inovaci, i když každý jinak mocnou. Mohli bychom tu vyjmenovat grafické pojetí obecně, počítačovou grafiku v "Alence" či technicolorové zpracování v "Čarodějovi", tím bychom však začali srovnávat nesrovnatelné. Filmy dnešní doby by tak podobnou optikou zákonitě musely být lepší než filmy předválečné, a filmy, které přijdou za padesát let, přinesou kvantitativně propracovanější zábavou než ty dnešní. Podívejme se však na oba příběhy pohledem filmově naivním, ohodnoťme, jak na nás působí jako celek bez nutnosti či možnosti preparovat jednotlivé složky jejich výroby. Hodnocení pak napovídá, že hudebně, obrazově, trikově a "maskově" vousatější "Čaroděj" neztratil nic ze svého kouzla, a až na výjimky dodnes nezestárl. Burtonova "Alenka" je film, který si už druhý den po zhlédnutí "moc nepamatujete". A jsou to dost možná právě masky hlavních postav, které mě tolik ovlivnily - do detailu vypiplané obličeje lva, plecháče a strašáka (toho zvláště!) proti počítačově baňatým "merunám" či nevkusným kýčovkám v "Alence", které ať se na mě tvůrci nezlobí, vypadají spíš odfláknutě než přelomově. Údajně téměř sto násobně vyšší rozpočet (hádejte pro koho..).(1.8.2010)

• - Mimo Judy Garland mohly hrát Dorotku také Deanna Durbin, Bonita Granville a tehdy slavná dětská hvězda, Shirley Temple (v letech 1989 - 1993 působila u nás jako velvyslankyně). Byla v té době ale smluvně vázána k 20th Century Fox. (džanik)

• - Když po Cukorovi převzal režii Victor Fleming, tak po několika dnech natáčení kdosi poznamenal, že Plechový Dřevorubec na sobě nemá žádnou ”rez”, ačkoli v příběhu měl celý rok rezavět. Kostým se ihned upravil. (džanik)

• - Judy Garland sa ako Dorotka dostala aj na americké poštové známky. [Zdroj: mysticstamp.com] (krasomama)