Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

Humphrey

Kdybych hodnotil v roce 1939, dal bych jistě 5*, ale i tak bych si myslel, že Jih proti severu dostal tu sošku právem. Chápu, že na svou dobu jde o průkopnický počin, ale řekl bych, že své popularity ve Spojených státech dosáhl film asi takovým způsobem, jakým u nás dosáhl téhož Mrazík. Opakování je matkou moudrosti a - jak ukazuje Čaroděj ze země Oz - i klasiky. ()

GzL

Dnes těžko pochopit co na tom bylo tak skvělého, ale uvážíme-li dobu ve které film vznikl a sílu sdělení, že doma je doma, tak si své postavení zaslouží. ()

Foogas

Teletubbies třicátých let. Postavy se pitvoří, šaškují, přehrávají, celé je to naivní a hloupé. Kvalita je snad jen v úvodní písničce Over The Rainbow, v nápadu s přechodem z černobílé do barvy a na tu dobu v efektech. Legendárnost spočívá v tom, že to stejně jako třeba Star Wars viděl každý a se slzou v oku vzpomíná, nic víc bych v tom nehledal. Silně nadhodnocený snímek. ()

mckika

Nádherná rozprávka! Myslím si, že každý sa do týchto postáv zamiluje. Odvážna Dorothy, múdry očarujúci strašiak, citlivý plechový muž a bojazlivý lev. Geniálne zahraté , nádherné kulisy aj pesničky. O takomto niečom sa nám mohlo v tej dobe len snívať. Jedinečný film. ()

Tristanian

Překvapivě nestárnoucí film, který jsem poprvé viděl v 37 letech a bavil mě. klobouk dolů, naprosto chápu proč je to klasika. ()

Naranyan

Když tak brouzdám žánrem fantazy/pohádek, nemohu nenatrefit i na klasiku. Je toho celkem dost mezi 200 nejlepšími ale přesto si neodpustím svou poznámku, kterou jsem už několikrát pronesl na různých diskuzních fórech. Staré pohádky bych prostě nestrávil kdybych se snažil sebevíce. Stačí se podívat na galerii a zkrátka.. V žádném případě neupírám velmi srdečný a snaživý přístup k trikové scéně, ale ta by mě spíš rozesmála než chytla za srdce. Hald když člověk kouká na ty Harry Pottery a Lotry, Stardusty, je poněkud zmlsán vizuální orgií, které se rozhodně "dá věřit" a často není ani trochu k smíchu. Podobně jsem se spálil u několika starších hororů z kategorie klasik, kde efekty jsou zkrátka takové jaké jsou. Bohužel narozdíl od filmových znalců nevidím tak dobře práci odvedenou "behind the scene" a zároveň v ní něco víc. Většinou vidím to, na co koukám a když někdy "vidím více" je to často na popud právě audiovizuální stránky, lépe se mi tam poté hledají hluboké myšlenky (pokud nějáké jsou) než při smíchu trhajícím bránici vyvolaném "stařinkou". ************ Možná si říkáte, proč tento v podstatě zbytečný komentář. Má to dva důvody. Jednak to ze mě už muselo ven a zároveň si připomínám, dávám dohromady svůj pohled na klasiku poněkud závislou na efektech. Když o tom někdy půjde řeč, nebudu muset vše vysvětlovat znova ale pouze odkážu na tento svůj komentář. Samozřejmě nemohu nijak hodnotit, když jsem film neviděl (a nemohl bych ani kdybych viděl) a proto nechávám hodnocení prázdné. ()

Latec odpad!

Sračka. Z odporného "sépiového" začiatku do otrasnej, najnevkusnejšej cukrovej gýčovitej sračky, akú som mal kedy česť vidieť. Nemám chuť dávať 1* kvôli tomu, že Over the rainbow je pekná pesnička. Kamarátka výstižne pomenovala herecké výkony ako z "ochotníckeho divadla" (ale, úprimne, pôvodnú matku Dorotky by som ešte vystál) a film sa naozaj natáčal v roku 1939, naozaj otrasne zostarol a to je pre mňa dôkaz, že veľa skutočnej klasiky sa do neho nenahrnulo. ()

Sindymindy

Dorotčin svět je zprvu bezbarvý, plný nepochopení ze strany dospělých. V zemi Oz však nabývá nových rozměrů, Dorotka nachází sama sebe, svůj příběh, své přátele a hlavně své mravní ponaučení, které je pro pohádkové příběhy tolik důležité. Mě příběh strhl od samého počátku, třebaže mi "malá" Dorotka v podání Judy Garlandové připadala trochu přerostlá, ale jinak velice milá. Chudák Toto, jak ho každou chvíli dlachnila v náručí, herecky to výborně zvládl on i jeho panička. Moc pěkné postavičky strašáka, plecháčka i lva, moc pěkné písničky a veselá energie, krásné kulisy a kostýmy a propracovanost do všech detailů. Neuvěřitelný rok vzniku 1939 pro takový filmový skvost. Ale hlavně to pozitivum - to je tak silné, že ve mně přetrvává ještě několik dní po shlédnutí. Film od doby svého vzniku nezestárl, pravě naopak - vyzrál. Ačkoliv jsem příběh o Čaroději ze země Oz poznala poprvé, určitě v mých očích trumfnul Alenku v říši divů. ()

MyFairLady

Na svoju dobu pekne vymyseny prechod zo sepiovo sfarbeneho realneho sveta do farebneho, carovneho nas privadza do sveta, ktory je ale v prisnom slova zmysle rovnaky: aj v tom carovnom su "carodejnici" schovani za zavesmi, jezibaby snaziace sa prekazit nam plany, priatelia, ci ludia snaziaci sa dosiahnut aspon trochu uznania, ktore casto dosiahli davno predtym. ()

the_weaver

Milá muzikálová rozprávka okorenená dávkou recesie.↵  O úroveň vyššie ju dvíha mimoriadna výprava, najmä kostýmy a masky, ktoré hravo zatienia aj dnešnú produkciu.↵  Toto sa skutočne oplatí vidieť v kine či na veľmi veľkej a kvalitnej obrazovke. ()

IronDragon

Naprostá Americká klasika a kultovní záležitost. Na tehdejší dobu to byl film s naprosto jedinečnými efekty, pokrokovou barevnou kamerou a celkem dobrým dějem. Především pak hlubší význam filmu o tom, že důležitost většiny věcí (zde právě domov) si často uvědomíme až když je ztratíme. Tohle se mi asi na celém filmu líbilo nejvíce. Co se mi ale rozhodně nelíbilo byla ta část, kdy Dorothy přiletěla do země Oz a všichni začnou zpívat píseň o smrti čarodějnice. Já chápu, že měli z její smrti radost, ale do pohádky prostě nepatří morbidní, dokonce pětiminutová píseň, kde neustále dokola kvákají: je mrtvá, je mrtvá. Když se nad tím zamyslíme, v kterém jiném filmu byla takhle morbidní píseň zpívána tak vesele a s obrovským úsměvem na tváři? Další, co bych vytknul při zpívání v zemi Oz jsou neuvěřitelně trapná slova, opakující se až do zblbnutí, místy zbytečně roztahané scény a občas dost trapné dialogy. Ale je to přeci jenom už dost starej film a píseň Over the Rainbow byla pěkná, tak ho ohodnotím, jak bych to udělal v roce 1939. Hodnocení: 90% ()

PoprockCZ

Pohádka propletená s reálným (hnědavým světem) o tom, že "There is no place like home." Překvapilo mě, že samotná cesta Dorotky je opravdu velmi krátká, šup šup a už potká prvního, hned dalšího a se třetím už jsou u Oze. Barvy pohádkového světa jsou na tu dobu opravdu povedené, ovšem střihy, které jasně nenavazovali (skoky v pohybu, velikostech záběrů) mě tloukly do očí. Hlásek Dorothy je celkem dětsky hlasitý (připomíná mi barvou mou kamarádku Gerlindu), oproti tomu "iluze" Oze byla až překvapivě odpudivá. Upřímně moc nevím jak to shrnout, další střípek dějin filmu, koukatelné, na tu dobu určitě wow muzikál, ale aktuálně na to můžu říct max: asi dobré znát, ale koukat znovu na to nebudu. ()

alicap

Na film treba nazerať ako na významný okamžik dejín farebného filmu. Veľkolepá výprava plná farieb zo zeme Oz v kontraste s nekolorovanými scénami z normálneho sveta pôsobí naozaj snovo. Očami dnešného diváka však môže vystupovať do popredia detinskosť dialógov a chytľavých piesní, čo je ale pochopiteľné, keďže ide o adaptáciu detského príbehu. ()

regin

Parádní pohádka. Rok výroby 1939, postavy prostě epesně pohádkové, ježibaba jak má být (kam se hrabe ta z Nastěnky), krajina kouzelná. Žádné složité triky, ale přitom nic laciného. A všechno korunuje Over the Rainbow... Za mě po dlouhé době moc milá filmová záležitost. Takový digitální detox od všech těch moderních překombinovaných splácanin. Po tomhle zážitku asi začnu jet filmy podle Library of Congress - https://www.loc.gov/programs/national-film-preservation-board/film-registry/descriptions-and-essays/... ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland