Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

kyLuke

S klasikami je to těžké ... můžete shlédnout nějakou klasiku a ten žánr vám nic neříká , takže nepochopíte tu všemi vychvalovanou genialitu toho filmu . Žánr Fantasy konkrétně nic neříká mě , ale po shlédnutí filmu jsem si řekl , že jsem shlédl výbornou pohádku , která byla až neskutečně chytrá . Rozhodoval jsem se , jestli mám dát čtyři hvězdičky nebo pět . Čtyři hvězdičky asi proto , že v určitých momentech film už dnes není tak skvělý , ale k pěti mě to dotáhlo proto , že ve své době to byl skutečný vrchol . Bravurní režie , promyšlený scénář a výborné herecké výkony má tato klasika , která mě vlastně nakonec dostala . 90% , ale když to vezmu z doby , kdy byla tato pohádka natočena , tak to zvedám na plný počet ! ()

Anomiska

Síce úplne nemám rada štýl hrania, aký predvádza Judy, ale táto rozprávka je skvelá! Poučenie, vtip, primeraná dĺžka a neskutočné skvelé kostýmy a masky, ktoré ma fascinovali aj v dnešnej dobe. ()

Rattlehead

Těžké hodnocení - chápu, že na rok 1939 se jedná svým způsobem o nadčasový film a oplývá opravdu krásnými barvami. Na druhou stranu Američané opravdu neumějí točit pohádky a rodinné filmy, naše klasiky z této sorty filmů jsou o dvě třídy výše. Přijde mi, že nejlepší herecký výkon tu odvedl pes... Slabší čtyři hvězdičky. ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Konečně jsem se dostal k této americké klasice! Začátek veselý a barevný, konec temnější s troškou nudy, ale na svou dobu úžasná podívaná! ()

Duke90

I přes moc pěkný vizuál a kostýmy (na tu dobu) mě Čaroděj ze země Oz příliš neoslovil. Plně chápu, proč je tento film považován za velkou klasiku a nebudu tedy ani nic kritizovat. Tohle bude prostě ve mě a mé obecné nechuti skoro ke všem muzikálově laděným filmům a i v tomto případě bych uvítal více fantazie než uspávajícího prozpěvování. Holt k něčemu musím ještě stále dospět, abych mohl procítit tu snahu tvůrců o pohádkové naladění přítomného diváka. ()

movemat

Roztomilý, hravý, farebný kinematografický klenot. Dejovo až prekvapivo pútavý a v muzikálových častiach chytľavý a zábavný. A v konečnom dôsledku aj poučný. Škoda, že v našich končinách sa jedná o film, ktorý možno veľa ľudí pozná podľa názvu (aj vďaka knihe), ale málokto ho aj videl. ()

Bazinka

Studující filmofilové asi budou mít podobnou asociaci spojenou s tímto filmem - zasvěcení jistě pochopí...nezasvěcení budou mít alespoň o čem přemýšlet. Heslo: Bordwell. ()

Pokryvac

Vadili mi tie farebné muzikálové čísla, lev s trvalou a občas prehnaná teatrálnosť - to, že je film oproti knižke umiernenejší (žiadny obrovský pavúk ani iné monštrá, Tin man tu so svojou sekerkou nikoho neusmrtí) som predpokladal, veď v 30. rokoch museli byť pre deti desivé i niektoré scény (okrídlené opice) z tejto sladkej Hollywoodskej verzie. Vizuálna stránka je na tú dobu úchvatná (nečakal som, že úvodné tornádo bude v čiernobielej farbe také pôsobivé a to ešte nehovorím o farebných pasážach), čo sa týka hudobných výstupov však okrem slávnej Somewhere Over the Rainbow nejaké zmysluplnejšie piesne neočakávajte. V poslednej tretine, kde sa veci konečne rozbehnú, sa od spievania našťastie úplne upustí a preto sa nakoniec prikláňam k štvrtej hviezde, i keď sa mi knižka páčila viac. ()

AgnesDee

Opravdu nerozumím tomu, proč tomu někteří dávají celkem nízké hvězdičky. Podle mě je to na tu dobu velmi dobře natočené, některé speciální triky se musí odpustit. I v devadesátých letech vypadaly speciální efekty u některých filmů hůř, než u tohohle. Část filmu odehrávajíc se v zemi Oz byla krásně barevná, na to, že u nás se jiné než černobílé filmy nenatáčely. Možná to porozumění Dorotky s návratem domů na konci mi přišlo nesrozumitelné, ale to je jedno, protože nic není dokonalé a Čaroděj ze země Oz má krásnou pointu příběhu. ()

SAINTS

Kvalitna rozpravkova fantasy ktora v čase premiery musela divakov ohromit.Na dnešneho divaka možno taky dojem neuroby ale aj dnes je to nadpriemerne dielo ktore treba vidiet. ()

mac000

Mě film až tak nesednul. Oceňuji zejména výbornou hudbu, písně a na svoji dobu neobvyklou kombinaci černobílých a barevných sekvencí, ale jinak pro současnost nemá snímek až tak co říci. Zestárnul. ()

Fallout

I přesto, že dnes už odmítám lehké drogy mi tahle klasická pohádka made in US dokáže pokaždé poskytnout úžasný trip -a melodie We´ve out to see the wizzard, the wonderful wizzard of Oz mi v hlavě zůstane už navěky. ()

DAF1

"Buckle up your sea belt Dorothy, because Kansas is going bye bye". Tato filmová verze nesmrtelné dětské knížky se vskutku vydařila na výbornou. Úvodní pasáž mě sice neohromila, ovšem jak se děj přenesl do pohádkové země plné skřítků, trpaslíků, čarodějnic a dalších bytostí zpívajících jednu chytlavou písničku za druhou, říkal jsem si, tohle je vskutku dílo génia (vezmu-li v úvahu, že snímek byl natočen před téměř sedmdesáti lety). Za příběhem pochopitelně nezaostává ani triková a vizuální stránka ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland