Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

sirrgulo

Koukal jsem na Austrálii a když začala Nicol Kidman zpívat písničku z Čaroděj, nemohl jsem uvěřit, že pochází právě odtud, když pak byl ve filmu promítán kousek, nevěřil, jsem že film z roku 39 je barevný. No samozřejmě původně nebyl, ale hned druhý den jsem prolezl internet, abych tuto skvělou pohádku našel a mohl zkouknout. Zklamání? To slovo ve spojení s Čarodějem ze země Oz neexistuje. Důvodů je spoustou a bylo by zbytečné je tu vypisovat. Ty kostými, hudba, výprava a příběh pro všechny věkové kadegorie. No prostě super. Nezbývá mi než snímek doporučit. ()

raider.minoo

Jedna z nejlepších hraných pohádek co znám - to by se mělo pouštět dětem dneska, místo toho co občas zahlédnu na Disney channelu. Triky jsou z dnešního pohledu sice zestárlé a komické, ale tato bariéra mi nedělá žádný problém v ponoření se do příběhu (a možná to tomu i napomáhá), který mě fascinuje svoji lehkostí a představivostí. Písničky jsou nezapomenutelné, a z některých obrazů (například létající opice za šera) jsem měla dlouhou dobu hrůzu. ()

DR.SZ

"THERE'S NO PLACE LIKE HOME!" Fenomenální kus servíruje ve svém alegorickém podání filosofické základy života tak jemně jako krájení másla. Přesně tak! Přitom není skladba filmu jednodušší než kdejaké jiné pohádky. Ovšem díky tomuto a mnohým dalším aspektům (absolutně přirozené propojení mluveného slova a vynalézavých hudebních kousků, impozantní vyobrazení a popsání rolí a jejich altereg, hudba, výprava, kostýmy a masky, vizuální efekty a vytříbená barevnost snímání kamery) je tohle svým způsobem nadčasový snímek. Netřeba mluviti o kultovních hláškách a scénách umožněných také díky výběru jedinečné hollywoodské budoucí hvězdy Judy Garland v roli Dorotky. A jasně, i díky Margaret Hamilton v roli Zlé čarodějnice ze západu. 98% ()

x_ander

Oz mi úplně nesedl. Vím, že je to americká pohádková klasika a líbilo se mi, jak to bylo celé milé a postavy byly fajn a tak vůbec... ale té naivity tam bylo zkrátka neúnosně moc a poslední půl hodinu jsem měl co dělat, abych vydržel do konce. ()

PetraMishka

Čaroděj ze země Oz je krásná pohádka plná hudebních čísel včetně notoricky známé Over the Rainbow, neskutečné výpravy, kdy malé obyvatele nehrají děti, ale malí lidé. Vše je tak krásně vymakané a vymyšlené, až i dospělé srdce jásá a nechá se unášet cestou Dorotky a jejích přátel za čarodějem, a pak i za čarodějnicí, která byla mou nejoblíbenější postavou. ()

brasek

Legendárna rozprávka! Právom patrí medzi klenoty a len nechápavo krútim hlavou ak niekto porovnáva hraný film z roku 1939 s japonským anime z roku 1982. ()

Misterioso

Přenádherná pohádka, na kterou mohou být Američané právem hrdí a zcela chápu, že je v USA takovou klasikou. Už jenom počet odkazů na tenhle film v různých show, seriálech a filmech, musí lákat ke zhlédnutí... Čaroděj ze země Oz je zkrátka součástí jejich kultury. Nebudu se s nikým přít, jestli je tahle pohádka lepší než ty nejlepší naše, přeci jen píši na českém webu :), ne vážně - takovouhle pohádku my prostě nemáme. Geniální příběh s neméně geniálním provedením. Tenhle film pochází z roku 1939, zlatého roku Hollywoodu, kdo by to býval při pohledu na vizuální provedení tohohle filmu (masky, kostýmy, masové scény) řekl? Judy Garland byla prostě zázračné dítě a písnička "Over the rainbow" je prostě nádherná... No mám pocit, že bych mohl chválit donekonečna. Snad i ten Lev mi přestal vadit! Já osobně nejsem milovníkem pohádek, naopak milovníky pohádek třeba tenhle film nechytne, nicméně tenhle film si s každým dalším zhlédnutím získává více místa v mé plechové hrudi. :) ()

pan.husty

Velmi půvabné. Zpracování v té době neuvěřitelné, v současnosti pořád ohromující. Milý příběh, sympatické postavy, výborné triky. ()

Pawouk123

Plně se ztotožňuji s tím, co napsal Cival ohledně geniality a vtipu tohoto filmu. Vzhledem k datu vzniku mě duchaplnost této "pohádky" velmi mile překvapila a v porovnání s ním na mě působí nejeden mladší film najivněji, než jsem si původně připouštěl. O to více, neboť žánr muzikálů není rozhodně mým šálkem. Nevím, jak často se objevuje ve vysílání českých televizí, ale na Vánoce či jiné svátky by si své místo jistě našel. Nebo bych si to alespoň přál... ()

Muf911

Klasika, samozřejmě. Ale i na rok 39 mi to přijde moc naivní a ukňourané. Ale asi se na to nemám dívat dnešním pohledem. Jinak zajímavé barvy, sice dost nepřirozené a zároveň pěkně oživují tuhle černobílou éru. ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland