Abraham Lincoln: Lovec upírů

• USA Abraham Lincoln: Vampire Hunter (více)

Odhalte skrytý život Abrahama Lincolna, jednoho z největších amerických prezidentů! Poznejte jeho skutečný příběh, který je plný krve, upířích zubů a nabroušených seker. Vizionářští tvůrci Tim Burton a Timur Bekmambetov nabízejí nový pohled na žánr upírských filmů a právě Abrahama Lincolna představují jako historicky největšího lovce neživých bytostí. Ve filmu, natočeném podle stejnojmenné knihy Setha Grahame-Smithe, odkrýváme dvě tváře jedné z největších postav amerických dějin, uznávaného prezidenta Spojených států amerických a zároveň neústupného lovce upírů. Jeho hnacím motorem je pomsta za smrt milující matky. Inteligentní a vzdělaná žena v malém Abrahamovi již od dětství formovala jeho celoživotní odpor k otroctví. Matčin vliv však neměl dlouhého trvání. Abraham byl svědkem jejího napadení upírem, na jehož následky zemřela. Chladnokrevnou a brutální vraždu má na svědomí netvor, ve kterém chlapec pozná místního podnikatele Jacka Bartise. Rozhodne se ho sprovodit ze světa, jenže bez přípravy málem sám za svůj smělý útok zaplatí životem. Naštěstí jej zachránil Henry Sturges, kultivovaný a charismatický lovec upírů, který vezme Abrahama do svého učení. Henry nemá pochopení pro Abrahamovu touhu po okamžité a bezhlavé pomstě. Naopak jej učí ovládnout vztek a nasměřovat vůli a vášeň nejen k boji s upíry, ale i pro dobro lidstva. Brzy si uvědomí, že existence upírů je v Americe úzce svázána s otrokářským Jihem, kde snadno nakupují černé otroky. Nikoliv na práci na plantážích, ale na jídlo. Konec otroctví by tedy představoval i ohrožení všech upírů. Abraham Lincoln se tak stává nejen mstitelem, ale i politikem bojujícím proti otrokářskému Jihu podporovanému mocnými upírskými vůdci. V jejich čele stojí krvelačný Adam, který je „v civilu“ významným politikem s aristokratickými kořeny. Ten se snaží Abrahama získat na svou stranu. Atmosféra je třaskavá, vše směřuje k velkému střetu Jihu a Severu. Na pozadí ale doutná jiná bitva, bitva lidí a upírů. A na straně zla nemůže Abraham Lincoln nepotkat i vraha své matky, Jacka Bartise. (oficiální text distributora)

rollman1

Takže k filmu. Abe nám zabijí upíry a snaží se moralizovat. Budiž, hlavní hrdina vypadá jako přejetý parním válcem, ale i to bych překousnul. Za jeho techniky se sekyrou by se nestyděl ani ten největší upírobijec jako třeba Blade. Jelikož efekty nebyly bůhvijaké a třeba scéna s koňmi mi připadala docela směšná, tak na druhou stranu scéna s vlakem byla pěkná. Ten co stříhal film, asi u té práce spěchal vykonat velkou potřebu a jelikož už to nevydržel, tak to odflákl a utíkal se vykakat. To znamená, že akční scény ve filmu jsou taky rychle sestříhané, že i kdybyste zpomalili čas, budete mít problém určit čí je noha a čí vlasy. Verdikt ? Přehnané upírské béčko s rychlými střihy, s průměrnými efekty a nesympatickým hlavním představitelem. 55% ()

mcb

Abraham Lincoln a film plný vnitřních rozporů. Na jednu stranu smrtelně vážně míněná biografie amerického prezidenta obohacená o všechen povinný patriotismus a otrokářské motivy zasazená do reálného historického pozadí, na druhou stranu braková řezničina, která se neštítí ani anarchistických formálních postupů (čili epileptický střih a zrychlení/zpomalování obrazu), jež jako by z oka vypadly duu Neveldine/Taylor. Bekmambetov si na rozdíl od Wanted neujasnil, čeho chce dosáhnout, tak se neustále pohybujeme na škále brutálního béčka z ranku "party filmů" a snahou udělat z něčeho tak absurdního jako Abraham Lincoln: Lovec upírů film s poselstvím. Pár pěkných přepálených scén (házení koněm, vlak), v jejichž duchu se měl celý tenhle nevydařený experiment nést, bohužel nezachrání unyle odvyprávěné střípky ze života 16. amerického prezidenta, které jsou poslepovány do smysl nedávajícího příběhu táhnoucím se napříč desetiletími. Skloubení reálné historie postavy s brakovou estetikou Timurovi zkrátka nevyšlo tak, jak předpokládal. 4/10 ()

honajz

Zdá se, že blockbusterová produkce začíná smrdět - když vezmu v potaz, že film od Asylum se mi líbil o něco víc. Tam dali aspoň akci hned na úvod, zde se musí čekat docela dlouho. Sice tuším, že tvůrci chtěli přiblížit postavu slavného amerického prezidenta současnýmj vypatlaným americkým juniorským mozkům (proto občas ty skutečné citace ze skutečných Lincolnových deníků), vybrali si k tomu aktuální módní vlnu vampýrismu (která už snad leze každému na nervy), ale celkově jde o naprosto pitomý teen snímeček, jakých běhá nyní spousta, včetně těch brejliček upírobijce. ()

rikitiki

Čekala jsem ujetou srandu, dočkala se nudy, úplně prázdného filmu bez atmosféry a s plochými postavami. Paralela mezi upírstvím a otroctvím totálně nezvládnutá a nerozehraná. Dobrá byla jen výprava a efekty (některé). SHRNUTÍ: Když to jako bohatý producent přeženete na večírku a ráno se probudíte s kocovinou a podepsanou smlouvou na děsný film, ze které však už nejde vycouvat. ()

=woody=

Nazdar, vy ukňouraný hnidopichové.. Nedivím se vašemu hodnocení. Kdybych k filmu přistupoval jako vy, kdybych hledal chyby i v plnovousu samotného Abea, kdybych se domníval, že v tomto filmu bylo myšleno cokoliv vážně, asi i já bych dal dvě hvězdy - možná jen jednu.. Naštěstí ale beru tuhle Bekmambetovu hříčku s velikým nadhledem, stejně jako (doufám) i on, tleskám odvaze povolat ikonu spojených států do fantasy boje se sekerou v ruce, tleskám scénáři, který mohl být dáááleko horší, to všichni dobře víte, stejně tak efekty.. Kdo se bavil s Wanted, baví se i zde.. A má se filmově.. ;-) Woo. ()

SOLOM.

Milovníci historie, historických postav a zvláště války Severu proti Jihu budou tímto filmem zřejmě velice zklamáni (a já se jim popravdě ani moc nedivím), ale ti co znají Timura Bekmambetova ví, že tenhle ruský „šílenec“ točí tak trochu „jiné filmy“, než na které je většina lidí zvyklá. To nám ukázal již v „hororech“ Dnevnoy dozor a Nochnoi dozor, nebo akční jízdě Wanted. Já mám rád nejrůznější extrémy a „pokusy“ promíchávat různé žánry, ale taky Timur trochu přestřelil. Dokázal bych se povznést nad tím, že z jednoho z nejoblíbenějších amerických presidentů udělá Lovce upírů a namixuje to s problematikou občanské války, ale ty (místy) hrozné digitální efekty se prostě odpustit nedají. Stejně jako velké výkyvy v kvalitě děje a atmosféry. Sem tam jsem si docela užíval našlapané akční scény a souboje (no pravda moc jich tu nebylo), ale spíše tu převyšovaly dosti nudné pasáže. Zvláště druhá polovina už tak dobrá nebyla a čím víc se blížil konec, tím to začalo být horší a horší. Dokud se však Abraham oháněl sekyrou, bylo se na co dívat. Je ovšem pravdou, že do hlavní role bych si dokázal představit mnohem známější tváře, protože Benjamin Walker mi tu moc neseděl. Každopádně patřil mezi to lepší, co nám casting nabídnul. Bylo to však spíš jako jednooký mezi slepými, protože většina ostatních herců nepodala zrovna oslnivé výkony, spíše dost podprůměrné. Slabých 50% ()

Othello

Bekmambetovo házení perel sviním. Kouzlo Vampire Huntera totiž zejména spočívá zejména v tom, jak odolává veškerým pokusům o filmovou analýzu. Ne že by prstění dějin sloužící jako kulisa pro navýsost béčkovou podívanou byla nějaká novinka (vlčice Elsa na tom má založenou celou kariéru... dobře ještě možná na těch výstavních déčkách), ale snad nikdo ještě nepracoval s takovou premisou tak jak Bekmambetov. Abraham Lincoln totiž oplývá stejnými prostředky jako režisérovy předchozí opusy, a to zejména neuchopitelnost fiktivního universa, fyzika ve službách scény a ne naopak, velmi specifický smysl pro humor (tedy pokud vám nepřijde vtipná scéna, kdy hlavní hrdina drží hlavu oponenta v kovářské peci a přitom usilovně dupe na měch, tak ano, ten film postrádá odlehčení), neskutečně bezskurpulozní nakládání s propojením fikce a reality či postavy, které neumožňují divákovi vcítění, ale nutí ho zabrat pozici pozorovatele událostí. V tomto případě se bohužel nemůže film opřít ani o herce. Výsledkem je film, který funguje daleko přirozeněji, když se v něm střílí do oka, házejí koně či zvedají lokomotivy než když umírá syn hlavního hrdiny a černí muži pod bičem otrokáře povstávají. Jádro zde totiž přese vše leží v neskutečně brilantních akčních scénách, kde tenhle kazašský vizuální úchyl vytírá oči všem režisérům, kteří rámují jeden či dva výstavní záběry celou scénou, zatímco zde slintající Bekmambetov vytváří galerii vizuálního perfekcionismu každým záběrem, čímž vytváří čistokrevný filmový komiks. Vtipný je zejména, jak využívání 3D efektů náleží zde zejména té záporné straně, která je následně brutálně zničena horizontální akcí prostřednictvím hlavní postavy. Jo a ten film stál necelých 70 mega. Ano ani zdaleka polovina rozpočtu posledních karibských kapitánů (kde se nic neděje). Poslední otázkou je kdo jest onou cílovou skupinou..? "Jdeme na ten film podle komiksu" dle hodnocení asi ne, "Dávaj něco o Abrahamu Lincolnovi" asi nejspíš těžko a "Prej nějakej novej film s upírama" taky nebude to pravý krémovo ořechový. Cílová skupina bude tedy zejména "Pojď s náma na novýho Bekmambetova!" ()

Ilicka

Když už bylo zábavnější a atmosféričtější životopisné drama, než film o lovu upírů, něco je špatně. Timur po Wanted nějak ztratil švih a utopil talent v krvi a samoúčelných zpomalovačkách. A casting (nejen) hlavního představitele byl fail, největší sympaťák je tak hlavní záporák s tváří Rufuse Sewella. ()

ARI50

To už ani není možný to hodnoceni, ale s tím já nic nenadělám, brutálně našlapaný film po dlouhé době, něco o upírech jednou čekáme málo od filmu a dostaneme brutálně moc a někdy zas jsi říkáme to bude našlapané a opak, tady je příběh super, herci skvělý a akci se vůbec nešetří spokojenost vysoko. ()

becki_tu

Bekmambetov má talent a točit umí. Jenže občas mu přijde pod ruku podobně ujetý scénář a vznikne z toho podobně zábavný film, jako například první Resident Evil nebo Underworld, který je zábavný v akčních scénách, ale "příběhová" vata převážně nudí. Je ale pravda, že jsem od toho moc nečekal, takže nejsem ani tolik zklamán. 50% ()

JASON_X

Staří Egypťané měli roztomilý zvyk - do kamene tesali klatebné nápisy, ve kterých proklínali své nepřátele. Já budu tedy aspoň "tesat" klávesnicí na obrazovku: "Proklínám všechny sviňské psy, kteří vymysleli, napsali, odsouhlasili, produkovali a natočili tenhle dementní paskvil a také všechny, kterým se líbil!" Více slov netřeba, škoda jich. A já vůl se na to po zhlédnutí plakátu a po přečtení režisérova jména tak moc a moc těšil... Timure, Timure... vrať se prosímtě i se svou partou do matičky Rusi, do Kazachstánu, Tatarstánu, kamkoliv, ale hlavně probůh vypadni z Hollywoodu. Ale přitom tvůj Wanted byl tak úžasný a geniální... Nechápu. ()

Sawy

Neškodná průplachová blbůstka na pomezí dvou a tří hvězdiček,která nedokázala ze své šťavnatě absurdní premisy vytáhnout dostatečné množství zábavy.Ten film je vlastně natočený jako seriózní Lincolnův životopis a upíři jsou dosazováni do historických událostí s takovou samozřejmostí,až jsem měl chvílemi pocit,že Bekmambetov to bere opravdu vážně.Což je to poslední,co bych od režiséra podvratného Wanted čekal.Když ještě v první půli Abe seká upíry na kaši,funguje to,protože akci Timur točit nezapomněl a béčkovému akčňáku se hloupost dá odpustit.Ale jak přijdou na řadu vzletné fráze,dramatické scény a rušení otroctví,jde film do kopru nejen kvůli tomu,že to absolutně neladí se zbytkem,ale především proto,že je to špatně natočené,zahrané a při vší dementnosti opravdu bez jediné známky nadsázky.Škoda.Film,ve kterém jeden z nejslavnějších amerických prezidentů přetne strom jednou ranou sekyry a upíři se účastní bitvy u Gettysburgu,se mohl stát kultem snadno a rychle,jeho tvůrce by ovšem musel ukázat alespoň špetku sebereflexe. 50 % ()

Morholt

Trochu míň komíhající se kamery a ubrat zpomalených záběrů, bylo by to o chlup lepší. Přesto je Abe zábavná popcorňácká záležitost, která neaspiruje na nějakou vyšší metu. Už od začátku Bekmambetov kupí klišé na klišé, což postupem času vyšperkuje klasickým americkým patosem. Člověk má pak tendence se ptát, jestli to tenhle chlapík opravdu myslí vážně. Nicméně to, co by v jiném případě člověka otrávilo, tady rozhodně neurazí a spíš jsem měl pocit, že bez toho by to nebylo ono. Nakonec se najde i pár originálních sekvencí, kdy zejména naháněčka v moři splašených koní měla něco do sebe. I přes sterilní výkon mi nevadil ani hlavní neesonovský představitel a tradičně potěšil kovaný padouch Rufus Sewell. Jakkoliv se jedná o Timurův nejslabší film, budu dál doufat, že bude v podobném duchu pokračovat a kvalita půjde zase nahoru.. 55% ()

prome

Sice jen 3*, ale silnější. Pokud by to bylo kratší, protože některé scény byly zbytečně zdlouhavé, mohlo se to na ty čtyři vyškrábat. Škoda, ale i tak jsem se zabavil. ()

Lucasion

Přiznám se, že na film jsem se chtěl podívat jen z toho důvodu, že moje oblíbená kapela vydala luxusní písničku s klipem k filmu. Nečekal jsem zázraky, tak nemůžu říct, že mě tedy překvapilo, že film je podprůměrný. Herecký tým táhne Mary E. Winstead, i když moc prostoru samozřejmě nedostane. Tohle je mužská záležitost, o to víc mě překvapí, že Cooper je větší sympaťák než samotný Walker. U filmu jsem nepřestal zírat, protože takhle šílený a přehnaný film jsem dlouho neviděl. Létající lokomotivy, puška v sekyře, kočár s ruční brzdou a dokonce upíři co mají sílu větší než letošní Muž z Oceli. Nicméně samotní upíři jsou docela povedení a jejich vzhled je dobrý. Nesměli by ovšem všechny ostatní aspekty, tak zklamat. Zpomalených scén je tady přehnaně moc a začínají být čím dál více iritující. Ono se totiž zpomaluje ve filmu skoro každá scéna. Nakonec se to čekání vyplatilo a já se na konci filmu dočkal Powerless od Linkin Park. K mému úžasu nebyla celá, ale pouze poloviční. Říkám si tedy, opravdu mi to stálo za to? (40 %) ()

Lacike

Tak toto dost bolelo. Mam rad Bekmambetovov infantilny styl, ale tentoraz sa mu to uplne rozpadlo pod rukami a vysledok je neskutocna nuda. Najviac ma prekvapilo, ze akcne sceny su mdle, malo vynaliezave a tentokrat odporne digitálne. Niezeby v jeho predchadajucich filmoch boli triky tip top, ale tentokrat su fakt hnusne. Po nevyraznej rezii je dalsim velkym problemom scenar. Uz samotny nazov pôsobi absurdne a zaroven slubuje trashovu zabavu. Lenze v celom filme nie je ani naznak humoru. Cely cas sa to berie strasne vazne az to vyznieva nevierohodne a trapne. Vyber predstavitela hlavneho hrdinu bol tiez riadny omyl. Tak necharizmaticky herec tu uz davno nebol. Takisto Mary Elizabeth Winstead mi pripadala nejaka divna. Na krehke zienky sa podla mna nehodi. Jediní dvaja herci, ktorí film zachranuju od totalnej pohromy su Dominic Cooper v ulohe charizmatickeho mentora a Rufus Sewell v ulohe hlavneho zaporaka. Scenar mu podraza nohy ako môže, ale predsalen obcas vynikne. Napriek tomu to nestoji ani za jedno pozretie a ja dufam, ze sa Timur co najskor spamätá a natoci Wanted 2. 4/10. ()

Genero

Abe Lincoln dělá Otcům zakladatelům velikou radost, protože má koule, sekyru a lopatu a potírá veškeré projevy otrokářství a vampyrismu ve státech Unie i Konfederace. Upíři jsou tady totiž odjakživa a vyhladili více původních obyvatel Ameriky než chřipka a spalničky dohromady. Film je taková praštěná kokotina, která sice obsahuje řadu historických nepřesností, zároveň ale nepopírá Ústavu ani holocaust, takže pohoda. Pan režisér, jehož jméno neumím napsat, se asi při slově fyzika zakuckává smíchy a ještě nacpal kulka-časy kam to šlo, což by docela zamrzelo u porna, ale ve filmech o amerických prezidentech mi to vůbec nevadí. Moc by mě zajímalo, jestli se i Václav Havel občas chopil topůrka své Bezbolestné a setnul ve Vladislavském sále pár nemrtvých, když Špaček nekoukal. P.S.: Překvapilo mě, že předloha tohoto filmu patří do celé série knih, které jsou určitě velice zábavné, protože se jmenují například Královna Viktorie – zabiják démonů nebo Android Karenina. ()

6thSun

Když jsem se před časem dočetl název tohoto filmu, říkal jsem si: "No ty woe, v Americe už maj fakt námětovou krizi!", zároveň ve mně ale zavrnělo příjemný očekávání, páč jsem si uměl představit, že to někdo schopnej dokáže přetavit v hustou/akční/techno/mazec podívanou. Jenže nestalo se. Bekmambetov možná dokáže natočit efekty za pár šestáků, jenže mu k tomuhle skillu chybí talent k vytvoření dobrýho příběhu (nebo aspoň talent k poznání dobrýho scénáře) a hlavně schopnost NADSÁZKY, jíž se kriticky nedostává právě tomuto snímku. Přece nemůžu vytáhnout z dějin Lincolna, dát mu do cesty bandu nasranejch upírů a celý to myslet smrtelně vážně! Posledním hřebíkem do rakve je představitel hlavní role, kterej připomíná mladou verzi Liama Neesona, ale nemá ani za mák jeho charizmatu, neřkuli hereckých schopností a jde o jeden z nejhorších výkonů, jenž kdy spatřily světlo světa. Na druhou si tenhle film stejně nikoho dobrýho nezasloužil. 30% ()

Tommassi3

"Skutečná síla nevychází z nenávisti, ale z pravdy.." A pravda je, že tenhle biják lze velmi snadno nenávidět, protože je opravdu velmi špatný.. Jakkoli být rozhodně předloze navzdory nemusel.. Ovšem Timur a jeho parta jen nesmyslně tvůrcovsky onanuje nad kupou pětidolarovek, s těmi bullet time zpomalovačkami na čele, v nejtragičtější blockbusterové knižní adaptaci posledních let.. Bekmambetov je po výtečném Wanted k smíchu, když navíc jen jako další v řadě plive do tváře upíří tematice.. A tak se to prznitelské Hurá na Bena jeví jako jen dost těžko vysvětlitelné produkční šílenství.. ()

Rychlík Flash má režiséra

Rychlík Flash má režiséra

08.10.2015

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

Pýcha, předsudek, zombíci a Sněhurka

Pýcha, předsudek, zombíci a Sněhurka

05.05.2013

Novinková smršť ze stáje Marvelu

Novinková smršť ze stáje Marvelu

28.02.2013

Na naší planetě je momentálně málo tvůrců, jejichž příběhům by naslouchalo víc fanoušků, než těm, které vytvořil Stan Lee. A to zejména díky filmovým adaptacím, které vznikají nejen pod hlavičkou… (více)