Hrabka

Solidní životopisné drama na zajímavé historické téma. Líbilo se mi to a bavil jsem se dobře, ale je fakt, že tomu chybí výraznější momenty, které by z toho udělaly zapamatovatelnější věc. Takhle se jedná pouze o solidně natočený a zahraný film, díky němuž jsou divákovi přiblíženy události z válečné Británie týkající se rozluštění kódu německého šifrovacího stroje Enigma. 80% ()

Shakers

Vynikajúca réžia, vynikajúci scenár, vynikajúca kamera, vynikajúca hudba, vynikajúci herci, vynikajúci film. Toto je pre mňa Oscarovka roka! Obľúbený soundtrack: The Imitation Game, Mission, Crosswords, Alone With Numbers, Running, Alan Turing'S Legacy. 90% - 5* ()

lamps

Suverénní řemeslná prácička, v níž se slabiny nacházejí jen velmi těžce. Ale to bude nejspíše tím, že na této životopisné úrovni, kde ambice směřují od první klapky ke zlatým soškám, se zkrátka chyby nepřipouštějí. Film je pravda velice chladnou, emocionálně odtažitou výpovědí o významném životním úseku svého neméně chladného geniálního hrdiny, která působí příliš strojeně i díky výkonu mistra Cumberbatcha, jenž prochází celým příběhem s neměnným výrazem "matematického blbouna", ale zároveň se jedná o nesmírně poctivou, sympaticky staromódní žánrovku, která splňuje takřka všechny předepsané filmové vzorce, a to včetně onoho Cumberbatchova projevu, neboť věrohodněji ztvárnit matematického blbouna asi nelze. Pochvalu si ale zaslouží i Alexandre Desplat, lidé od kulis a kostýmů a hlavně samotný pan Turing, o jehož velikosti i zásluhou tohoto snímku nyní nepochybuji. 80% ()

Pepinec

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tenhle flák má tolik kvality, že ji býval mohl celé ty dvě hodinky rozhazovat po Lucerně a ještě by mu zbylo ke snídani. O Mortenu Tyldumovi jsem toho do předvčerejška věděl ještě méně než o čínském pravopisu, jako on mně bych si přál umět se představovat každé nové dívce. Vyprávět vám o hereckých výkonech je ještě zbytečnější než házet kostky cukru do kakaa, tady si musel přijít na své každý, kdo aspoň občas mrknul na plátno. Co bych ale já osobně chtěl vyzdvihnout nad ostatní, je humor. Namontovat vtip do rekonstrukce boje s nacistickým hnojem, udělat z té doby místy až idylku, ale přesto zachovat děsivou přítomnost zla, to chce podle mě talent, jaký by nenašel ani Rytmus s Dejdarem. ()

Big Bear

,,Někdy jsou to lidé, které nikdo nezná, kteří dokážou věci, které si ostatní nedokážou ani představit. '' Ano, jsou to stovky, možná tisíce osudů vyjímečných lidí, o jejichž přínosu k vyhrání války nikdo ani neví a kteří za svojí práci dokonce ani neberou žádnou zaslouženou rentu, zkrátka jen a jen proto aby tajemství jejich válečného života bylo uchováno. To co znají, nebo lépe řečeno dnes už povětšinou znali mělo takovou zpravodajskou hodnotu, která vysoce převyšovala cenu jejich života a někdy i tisíců dalších. Zemřeli bez zásluh, bez medailí, bez velkých poct a přitom jejich přínos válečnému úsilí často nahradil několik armádních divizí... To byl osud i Alan Mathisona Turinga, génia , který rozluštil kód Enigmy. Závěrečné odsouzení Turinga v padesátých létech je jen smutnou tečkou potvrzující toto pravidlo...Naštěstí i pro všechny ty tajné služby a vlády (dokonce i v ultratajném Rusku) už lecos z Druhé světové přestává být tajné a tak se můžeme těšit třeba i na další bonbónky co archívy doposud ukrývají v obálkách s nápisem Top Seret a Cоверше́нно секретно . Ačkoliv by se mohlo zdát, že film nebude díky šifrám a matematikům pro každého, hned od první minuty se slibně rozjíždí. Ve filmu mi mírně vadilo prolínání tří dějových linií, které sice byly pro film a informovanost diváka důležité, ale byly k sobě sesazovány dosti těžkopádně a mně osobně to rušilo. Aby film byl lehce akční, máme tu i nepravděpodobnou zápletku s rozluštěním čísla konvoje včetně názvů britských plavidel s bratrem jednoho z šifrantů na palubě... Scénka sice vysvětlila, že by byla blbost chytrým Němcům prakticky vyzradit, proč a na základě čeho se jim nezdařil útok na konvoj, ale bylo to znázorněno moc jednoduše... Jinak bych filmu neměl moc co vytknout, snad jen že mohl být kraspet kratší. Ten konec se už mírně táhl. Je velmi dobře, že film vznikl. Alan Turing si ho právem zaslouží a o jeho zatraceně velkém příspěvku k vyhrání války se alespoň s velkým zpožděním dozví široká veřejnost. Bohužel, jemu je to už k ničemu a raději si ani nedomýšlím s jakou hořkostí v srdci nejspíš umíral. Dávám 4 rotory řazené na jedné ose. * * * * ()

JohnnyD

Vykalkulovaná relatívne chladná oscarovka. Každý odtieň Turingovej osobnosti, každý posun príbehu má jednu vlastnú scénu, aby to pochopil aj ten najväčší tupec. Nie, na to, aby som chápal, že Turning je asociál, nepotrebujem scénu s tým, že sa dohadujú, či idú alebo neidú na obed. A na to, aby som pochopil, že "odteraz majú byť tím", nepotrebujem vidieť, ako Turning každému rozdáva jablká. Imitation Game nie je film, ktorý patrí do tejto doby. Zasekol sa totižto niekde v 90tych rokoch. ()

Boogeyman

Naprosto standardní uhlazený britský dobový životopis, který pomilionté omílá klasická klišé génius/asociál; génius/všichni jí maj za pipinu; nikdo ho nemá rád/všichni ho nakonec milují. Řemeslně špičkové, ale jinak zcela tuctové. ()

hippyman

RSWOJ SBELZ LPNFOUBSF WFOVKJ AFKNFOB RPDJUVN, LUFSF WF NOF RSUCFI WZWPMBM, OFA GJMNV KBLP UBLPWFNV. OFLPMJL EFTJUFL NJOVU TF TIMVLMP RSBLUJDLZ EP RBS WUFSJO. EP MVTLOVUJ RSTUV, EP ISULZ TFUJO TFLVOEZ, OFA HPPHMF OBMFAOF IFTMP FOJHNB, LUFSF TJ KJTUF WBMOB DBTU A WBT WZIMFEB RP TLPODFOJ GJMNV, RPLVE UP UFEZ KFTUF OFVEFMBMB ESJWF. ALSBULB UZ OFDFMF EWF IPEJOZ OB RMBUOF TF TOBE BOJ TWPV TUPRBAJ OFEPLBAJ NFSJU WJDF OFA KFEOJN OBEFDIFN B KFEOJN WZEFDIFN, UPMJLP EFMLPV BROPF, KFMJLPA PE RSWOJIP PLBNAJLV WBN TOJNFL WFANF EFDI. TA EMPVIP NF OFDP UPMJL OFWUBIMP EP EFKF B KB NBSOF RSFNJUBN, W DFN ULWJ UB NBHJF, UP VNFOJ WZWPMBU MBDOPTU RP LBAEFN EBMTJN EJBMPHV, RP OBTMFEVKJDJ TDFOF. UMVLPU TSEDF B WASVTFOJ RP USJ DUWSUJOA EFKF W LPNCJOBDJ T IVNPSFN TVDIZN KBLP CSJUTLF NBSUJOJ. LSJTUBMPWB EPLPOBMPTU TOJNLV KF VNPDOFOB OB NJSV TJUPV JVECPV, DIZUSZN DBTUJOHFN, OFPECZUPV WZRSBWPV B DJUMJWPV LBNFSPV. B BCZ UPIP OFCZMP NBMP, TOJNFL WBN OFEB TRBU BOJ RP PRVTUFOJ LJOB B OVUJ L ABNZTMFOJ OBE MJETUWFN, MJETLPTUJ B LPOFDOF J OBE TFCPV TBNZN. TLVUFDOF EFMBNF NBYJNVN WF TWZDI AJWPUFDI, OFCP TF TRPLPKJNF T RPIPEMOPV OPSNBMOPTUJ? 100% ()

Rosaviva

Moc jsem od toho neočekávala, proto jsem byla velmi příjemně překvapena. Snímek mě vtáhnul do děje v podstatě okamžitě. Líbilo se mi propojení tří rovin z Alanova života, i když přiznám, že mě to ze začátku trošku mátlo a musela jsem si na to chvilku zvykat. Herecky to bylo zahrané taky velmi dobře. Krásný soundtrack a pěkně vybrané interiéry. V podstatě není co vytknout. Nechám si to proležet hlavou, zatím jsou to pro mě lepší 4* ()

Aky

Nejsem z největších fandů Benedicta Cumberbatcha, ale tuhle roli zvládl dokonale. Film je zajímavý už námětem a odvahou pustit se znovu do již natočeného příběhu. Docela vynalézavé jsou návraty do minulosti s prostřihy do budoucnosti. Celková atmosféra jakési komorní, ale nesmírně významné části světové války vytváří pocit originálnosti. ()

Disk

Alana Turing byl válečný hrdina, bez jehož přispění ve 2. světové válce bychom nebyli technicky úplně vyspělí. Turing přispěl k vítězství Velké Británie a britská vláda nejenže o tom mlčela přes půl století, ale také svého hrdinu zabila. A to jenom proto, že Turing byl gay. Dal jsem si na jeho památku znovu tenhle nádherně jemný film s Benedictem Cumberbatchem a znovu mi bylo líto zmařeného života. Je to silný snímek a Cumberbatch tu odehrál svou životní roli. ()

S.Quentin QUALE

Nejradši bych Kódu Enigmy napálil trojku, ale tu už jsem dal koktavcovi, kterej mě teda bavil ještě o něco míň, takže se odhodlám ke čtyřem análním otvůrkům. Nemám potřebu být nijak homofóbní, jak jsem si tady přečetl u některých zpuchlých individuí, ale v podstatě krom výborného Cumberbatche nemám moc za co nadějného Tylduma vychválit. Jakous životopisnou hodnotu ten příběh má, ale nevyhýbá se zkratkovitosti a účelovosti, přitlačit šlo stejně jako u koktavca na válečných scénách (co to je kurva za módu točit válečný filmy bez války?), čím dál víc averzní jsem na kuní xicht Kiery Knightley. Eh, čekal jsem mnohem víc, ale tématicky to za podívání stojí, i když ani ten problém britské konzervativní homofobie tady není dostatečně vyzdvihnut, když se teda nešlo do bojování. Předtitulkový text, že se za rok Turing (údajně) sám zabil, mi teda připadá jako dost málo vzhledem k tomu, že ho Alžběta, ta samá Alžběta, rehabilitovala in memoriam. Škoda, mohlo to být lepší. 70% ()

Allien.9

Upřímně? Takové to obsazování právě letících osob do všeho, co se zrovna namane (od letních blocbusterů po oscarová dramata), nemám ráda. Ve většině případů jim to totiž spíše uškodí než pomůže; v roli, pro kterou si je masy diváků zamilovali, jsou úžasní, ale na tohle už zkrátka nemají. S těmito předsudky (a řádnou dávkou skepse) jsem tudíž přistupovala i k „The Imitation Game“ a víte co? Sherlock hrát umí. K filmu jako takovému řeknu jen tolik, že oscarovou nominaci za Nejlepší film roku (Nejlepšího herce v hlavní roli, Nejlepší adaptovaný scénář a Nejlepší hudbu) plně chápu, nechybí nic, co by mělo kvalitní životopisné + historické drama obsahovat a ač v kině (kvůli pocitu trapnosti) většinou nebrečím, závěrečná scéna mi z oka dvě tři hrachovité slzy přeci jen vytlačila.;-) Těm méně tolerantním ještě prozradím, že téma homosexuality, je zde zobrazeno jen okrajově a velmi citlivě, žádné tlačení na pilu, jak je dnes zvykem, ale i tak se pár šermířů s krucifixem určitě najde... Film skvělý, projekce otřesná. 4,5*. ()

misterz

Tak toto bola nádhera, ktorá sa len ťažko opisuje. Životopisná dráma ako remeň s fantastickou výpravou o neobyčajnom človeku, ktorý zmenil svet. Dramatické, napínavé a perfektne spracované... Nad všetkými pozitívami však vládne excelentný výkon B. Cumberbatcha, ktorý sa takto stal mojim osobným favoritom na Oscara. ()

HAL

"Cumberbatch jako Alan Touring" - už jen to je definice must see... a vůbec to není špatné. Opravdu nejlepší z letošních oscarovek, dalece překračující stín obvyklých vykastrovaných (pun intended) biografických filmů. Toto funguje spíš jako kvalitní detektivka, s několika případy odehrávající se souběžně v různých časových rovinách, takže dokáže zajímavě a zábavně prodat nejen dešifrování Enigmy (které bylo na můj vkus odvyprávěno poněkud málo technicky a detailně, ale tak já jsem holt matematik a ajťák), ale i Touringovo vyrůstání a odhalení jeho homosexuality. 9/10 ()

2-Xtreme

Najpreceňovanejší film tohtoročnej oscarovej sezóny. Po dejovej stránke málo ucelené a strašne rozdelené na úseky, ktoré do seba zapadali ako hrdzavé ozubené koliečka.. a rovnako pomaly ako by sa točili sa film ťahal až do konca. Cumberbatchovi som nič neveril a jeho herecký výkon pozostáva z pár grimás, ktoré robí v každej jeho role. Za Keiru Knightley palec hore, ale nejaké nominácie na plešúňa sú pre mňa záhadou. Priemerný film po všetkých stránkach. Hold, téma je to zaujímavá... ale pre mňa nie je všetkým. 50% ()

Snorlax

Klišé střídá klišé a já nevím, jestli mám více opovrhovat bezduchým scénářem, rutinérskou režií, nebo extrémně nesympatickým Cumberbatchem. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel