Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (více)

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

pytlik...

Film, který určitě není pro ty, kteří trpí závratěmi, neb se většinou odehrává několik kilometrů nad zemí a účinkující v něm povětšinou všelijak vlají bez jakéhokoli jištění, pouze se drží co to jde slabýma ručkama a nohama strojů prapodivné konstrukce. Svět, co režisér vytvořil, je fascinující. Jediná věc mi vadila, a to přemíra akce. Smršť výbuchů, honiček mi (nejen) v tomto filmu vadila, protože ačkoli to patrně má být ta nejnapínavější část, je to ve skutečnosti část nejnudnější. Navíc mi trhá srdce, že si člověk nemůže volně kochat krásou a tajemností Laputy, když zkrátka ví, co v nejbližších chvílích přijde. Naštěstí ta země nakonec úplně zničena není. ()

lennyd

Pro Pazua, obyčejného chlapce z hornického městečka, tento den začal jako každý jiný. Ale na jeho konci měl doma dívku, Sheetu, která mu doslova spadla do náruče. A když zjistí, že po dívce jde jak banda pirátů, tak i vládní agenti, rozhodne se jí pomoci. Zvlášť když dívka může být klíčem k Laputě, bájnému létajícímu zámku, který kdysi dávno navštívil i Pazuův otec... Na Mijazakiho tvorbu musí mít divák náladu, protože kombinace technologií a kouzel, vše zabalená do tradiční japonské animace, není úplně pro každého. A Laputa se mi naštěstí do nálady trefila, i když tak unešený jako z Cesty do fantazie, Howlu, či Princezny Mononoke jsem z ní nebyl - ba přišla mi o chlup "odfláknutější" (ale možná se Hajao Mijazaki teprve rozehříval na svá vrcholná díla). Laputa se mi dost líbila ze začátku, a pak ještě víc při odhalování tajemství létajícího zámku (hlavně scéna s osamělým robotem byla naprosto dokonalá). Zbytek (a hlavně akční scény) mi přišly trochu násilně "přeakčněné", účastníci zbytečně uřvaní a výbuchy přehnané. Ale i přesto jsem si tuto pohádku užil parádně.. ()

Ceres

Po Naushice, další Miyazakiho perla, která by se opět dala definovat jako to nejlepší fantasy. Opět totálně pohlcen atmosférou, příběhem a celkovou dokonalostí. To vše perfektně zabaleno do Hisaishiho nádherné hudby. Právem jeden z nejlepších animé filmů. Respekt. ()

venalce

Nádhera, nádhera, nádhera! Nádherný příběh okořeněný špetkou humoru (piráti nadbíhající Sheetě byli kouzelní). Připomínalo mi to v mnohém disneyovku Atlantida: Tajemná říše, ale tohle bylo daleko propracovanější. Jak to ten Miyazaki dělá, že jsou jeho filmy tak úchvatnou podívanou, u které se dá i přemýšlet? Na to asi musí být člověk génius. ()

VanTom

Nádhera. I když zacílená na mladší diváky, což je vidět nejvíce ze zběsilých honiček a komických figurek, stále má velmi zajímavý děj, propracované charaktery a hlavně vztahy mezi nimi. Také se nebojí zvolnit a vložit lyrické, magické scény. Kvalitu animace a vůbec celé (audio)vizuální stránky nemá smysl ani zmiňovat, je naprosto perfektní i po pětadvaceti letech. Zkrátka další nestárnoucí Miyazaki, jeden z mých nejoblíbenějších. ()

VasaX

Moc pěkný pro ekologický protimocenský příběh jak se na Miyazakiho sluší. Opět napínavé, dobrodružné, krásné s poutavými scenériemi a krásnou animací. Svým způsobem naivní a roztomilé avšak stále působivé. ()

Gerret

Film mě o svých kvalitách přesvědčil i po druhém shlédnutí. Hned po Mononoke hime je pro mě Laputa nejlepší animák od Miyazakiho. Výborná animace, hudební doprovod, scénář, to hlavně dělá Laputu výborným filmem. Nemám co vytknout. Někdy bych to chtěl vidět na velkém plátně, jako ostatně všechny Miyazakiho filmy. Hodnocení 95%. ()

Kali4

Hezký příběh. Ale nikoli "velký" příběh, nikoli dostatečně vypravěčsky orámovaný příběh a také nepříliš nosný příběh, ve kterém bylo bohužel "zabito" příliš mnoho nadějných motivů. Několik scén je zajisté zajímavých a hudba je po celou dobu přímo fantastická, ale jak film gradoval, zdálo se mi, že jaksi pomalu odumírala kreativita scénáristů. Samotné finále je potom bezzubé, monotónní a neuvěřitelně napěchované všemožnými nesouladnými motivy, takže moje reakce na "velké odhalení" vypadala asi nějak takhle: "WTF? Jsem tu správně v Laputě? Nebo jsem si při paralelním promítání Cesty do fantazie, Titanicu a Železného obra šlehnul nějaký rádoby japonský matroš dovezený z Gulliverových cest samotným Julesem Vernem?" Trochu zklamání. Jen tak pro zajímavost: docela by mě zajímalo, jestli filmoví Lapuťané také jako ve Swiftově románu potřebovali pleskače, kteří je vždycky pleskli, když měli mluvit nebo poslouchat. Myslím, že by to byl zajímavý motiv (ale spíš do Montyho Pythona ;-)). ()

Autogram

Rozprávka o lietaní a lietať tu môže naozaj všetko, aj celá krajina a to som si niekedy myslel, že v Avatarovi to bolo úplne originálne. Mijazakiho predstavivosť tak inšpiruje aj tvorbu pre dospelých a svetových scenáristov a ja mu stále viac prichádzam na chuť. Laputa je zatiaľ najpríjemnejšie stretnutie s ním a teším sa na ďalšie ako malé decko. Pre deti (a priznám sa aj pre mňa) je dve hodiny trvania rozprávky dosť veľké sústo, ale nikde sa to nezadrhlo. Postavy nie sú vôbec čiernobiele, čo je na rozpravku dosť nezvyklé, záver skvelý a myšlienka pekná. Skoro na plný počet, ale to si ešte rezervujem na neskôr. ()

vyfuk

Nuže... další film, který jsem si připsal do sbírky nejkultovnějšího anime tvořiče v historii. Tento film byl dle mého názoru asi hlavně roztomilý. Hrál to především na onu roztomilosti a samozřejmě na Mijazakiho fetiš - létání. Anime tohoto typu bylo úplně klasické jaké jsem čekal. Pro mne vcelku nezáživné, ale ne nijak časberoucí. No prostě, nějaká ta střední cesta. ()

blackJag

Jednoznačně zážitek. Krásně dobrodružný snímek s půvabnou epikou... Říkal jsem si, jak je možné, že podle toho dávno nevznikl hraný film, jasně, není k tomu důvod, když má divák k dispozici toto mistrné dílo, ale neschopnost středního proudu je vyloženě evidentní, dekádu se recykluje i již jednou recyklované, zadaptovat kreslený japonský snímek musí být přeci lákavější než pořád dokola vykrádat Evropu, nebo ne? V každém případě je v tom všechno, sympatičtí hrdinové, nevtíravá legenda, tajemné artefakty, určitá nostalgie, nápaditá akce, krásně zprostředkovaná scenérie enormních rozměrů. 100% ()

Pecival

Tohle prostě člověk nemůže mít nerad :) Fantazii se meze nekladou, v podstatě nepříliš složitý přiběh neuvěřitelně kouzelně zpracovaný. ()

latvar

První půlka filmu byla hodně slabá, ale postupem času se to dobře rozjelo, honičky za levitačním kamenem byly dobrodružné. Nic světoborného jsem na tomto filmu nenašel pro mě 65%. ()

Hollohlaway

Naprosto boží příběh, klasicky krásná originální animace a další ekologické a morální popíchnutí. Navíc vynikající anglická verze, dabing je hravý a vtipný. Stroje a stroječky, vše se točí, vrže, plácá ve větru... ()

andalin

Příběh mě sice bavil, ale chvílemi jsem se nudila, 2 hodiny jsou dost a na pohádku je to skutečně zdlouhavá stopáž. Stará animace z 80. let krásná a hudba kouzelná. ()

Danikaa

Krásny film, námet aj hudba. Možno keby som pred tým nevidela "Princeznú Mononoke" a "Zámok v oblakoch", dala by som plný počet. Niečo mi tu však chýbalo, nemala som ten pocit hneď a zaraz si to pustiť od začiatku. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana