Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (více)

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

mozkomor

Možná ne nejlepší (do komplexnosti Princezny Mononoke tomu přeci jen něco schází), ale rozhodně můj nejoblíběnější Miyazaki. Krystalicky čisté dobrodružství a nadpozemsky nádherný příběh, při jehož sledování se mi srdce chtělo každou chvíli rozskočit radostí a na konci jsem měl chuť brečet nebo aspoň nějak rozdýchat tu dokonalost. ()

BMAJTZ

Tak ruka Miyazakiho je naprosto patrna uz od prvnich minut a kdyz pominu to ze je to fantasy kazdym coulem tak i ten pribeh neni uplne hloupy. ()

Houda666

Prepracovaný a napínavý príbeh, strhujúco vykreslené pozadia a patričná hudba robia zo sledovania tohto snímku skutočný zážitok. Jedinú výčitku by som adresoval typicky japonským akčným scénam, ktoré mi vždy prídu prehnané (príliš veľa výbuchov a nezmyselných „napínavých“ skoro úmrtí) ... tu u mňa snímok stratil piatu *. Hodnotenie: 85% ()

Maynard.

Vizionář, fantasy guy, kreslíř a mistr v jedné osobě - Hayao Miyazaki opět nezklamal a vzal mě na další nevídané dobrodružství. Grafika mráčků a slunce je naprosto odzbrojivá, to jen člověk žasne nad tím, co vše se dá nakreslit. Narozdíl od americké tvorby mi mistrův styl sedí mnohem víc a je mi daleko bližší než takový Disney. Film, ostatně jako zatím každý Miyazakiův, v sobě nese poselství, né sice tak obrovské a hluboké jako u Mononoke, ale i tak je o čem přemejšlet. Jediné, co mi zde moc nesedí je pirátská sebranka v čele s matkou, tato partička mi krapet svým "humorem" lezla na nervy. Taky už je mi jasný, že James Cameron se nechal v Avataru hodně inspirovat mistrovou tvorbou. No, přecijenom létající ostrov, strom života... Ale nic co bych Cameronovi zazlíval :o). Rozhodně se chystám skouknout celou Miyazakiho tvorbu, je to opravdový fantasy king a já toho kouzelnýho dědu mám moc rád, páč jeho styl je i po 30 letech pořád stejně barevný a geniální. Tento komentář nechávám věnovat dela Putě Mádre & Goro bílýmu psoj from Cejl :o)). ()

Sdoom

Nádherný námět, hudba, animace, příběh...nechápu, proč tam muselo být tolik rušivé akce, otravné babky atd. atd. Nemohu si pomoct, ale i zde musím dát jen 4 hvězdičky. ()

tempus

Je docela škoda, že takové kvalitní anime nedají v podvečer nebo večer, ale dopoledne a v poledne (nebo úplně v noci). Při sledování jsem poprvé užíval naplno zálibu Miyazakiho do létání (včetně létajících pevností a pevnůstek. Nejblíže k nim v naší kultuře jsou vesmírné (zaoceánské) lodě nebo komiksový helicarrier). Možná mi trochu nesedly scény s velkým kontrastem (robot-kyborg rozbije jednu zeď, aby mohla jít dál ze sklepení a hned je v plamenech místnost, do které se chtěl dobít). Všiml jsem si Miyazakiho charakteristiku postav spojenou s obličeji: Máma pirátů má stejný obličej jako čarodějnice, ředitelka démonických lázní v Cestě do fantazie (to není negativum, možná i opak. Když já kreslím, svedu maximálně 2 různé obličeje). Tak se mi zdá, že režisérovy starší snímky mají něco společného s Lemem; a to popis(atmosféra u) destrukčních scén (paralyzovaná směs hrůzy a úžasu, to nejsilnější u S. Lema). ()

3 AM Code

Je Laputa nejlepší Miyazaki? Hmmm - je to IMO o chlup lepší než příliš eko-agitkou zatížené Nausicaa / Mononoke zapomínající na hravost a lepší než příliš hravostí pohlcená Cesta do Fantasie zapomínající na obsah. Tady je to prostě správně vybalacované. Takže nakonec asi ano - i přez tu trochu archaickou animaci. Jediný co se tomu vyrovná - i když z dost jiného soudku - je podle mě úžasná jízda, kterou je Castle of Cagliostro. PS: Luke Skywalker (Mark Hammil) si to v anglickém dubu jako padouch Muska neskutečně dává. ()

Koda

Přesně takový typ anime jsem potřeboval. Nenáročný, dobře pochopitelný, plný spolupráce, dobrodružství, zvratů, hádanek, kam jít a ke komu se přidat, taky nádherné soundtracky, láska a ten dvouhodinový film neuvěřitelně odsýpá - tohle anime to zvládá bravurně a díky tomu jsem musel dát plný počet. Začátky, jako každé jiné bývají složité k pochopení, co se vlastně děje, ale když si uvědomíte podstatu filmu, hned k tomu filmu vložíte srdíčko. Pazu s Šitou se geniálně hodili a mockrát děkuju za Pazua, který ten film okořenil a snažil se Šitu uchránit, tak jako později i další, ke kterým se oba přidají. Ze stránky grafiky musím pochválit barevnost a promyšlenost filmu (včetně robotů) - dává tomu šmrnc, dávku energie, a spoustu tajností, které se průběžně ve filmu hrdinům otevřou. Sice se ve filmu moc nepobavíte, ale to tak nějak v tomhle filmu můžu hodit za hlavu, protože i když je zde smích nemocný, láska k filmu nemoc zažene. Já děkuji za skvělou podívanou. <3 ()

masr

Dost velké zklamání, ale těžko očekávat něco jiného, když jsem doufal v další film tak nezvyklý a nejasný, jako je Cesta do fantazie, nebo alespoň film strhující jako Princezna Mononoke. Jenže mám pocit, že jsem se dočkal jen obyčejné kreslené epické pohádky bez přesahu; hezky udělané pohádky, v které ale už nevidím tajemno, nevidím hloubku okamžiku a vposled vlastně ani hloubku celku... ()

charlie_ando

Hluboká poklona mistru animace a kouzel panu Miyazakimu za vytvoření krásného a okouzlujícího světa, kde je vše dotaženo do posledního detailu s neuvěřitelnou věcnou věrností. Japonský guru anime stvořil tajemný příběh o hledání legendárního ztraceného vzdušného zámku Laputa, ke kterému ukáže cestu magický Letokámen, ale jen těm vyvoleným. V hlavě mi ožily světy Julese Verna z knížek mého dětství. Oblohou se prohání vzdušný pirátský škuner a bitevní vzducholoď "Goliáš", prostě vizuální pastva pro oči věčného snílka. Velmi působivá byla scéna boje jediného bitevního robota proti celé posádce pevnosti. Noční obloha ozářená plameny a beznadějný boj zraněného stroje proti všem s jediným cílem ochránit tu vyvolenou. Ale ani samotný příběh na vteřinu nenudí, naopak je plný vážných myšlenek o temných stránkách lidského bytí o spalující touze po moci a světovládě. Vše zlé a pochmurné, ale přebije to nejryzejší přátelství mezi dívkou a chlapcem. Pouto první lásky, která se nenechá rozdělit a pohne i s nebesy. Filmová báje s duší a plná emocí. ()

Seti

Další úžasný gejzír japonské fantazie, mísící prvky steampunku s fantasy a zároveň kladoucí důraz na příběhový přesah v podobě věčného dilematu příroda vs. hrozba technologie. Kluci japonský prostě tyhle věci umí a řekl bych, že z jejich anime příběhů čerpala a čerpá svoji inspiraci dost velká část západních tvůrců. Kdo má chuť trochu k tomuhle žánru přičichnout, tak Laputa představuje výtečnou příležitost, protože její příběh je multikulturně nadčasový a navíc parádní. ()

HiddenDragon

Krasne fantazie a hudba. Tyhle starsi Miyazakiho pohadky pusobi velmi kouzelne a lyricky. "Laputa" je rek bych z jeho snimku nejvic akcni, nejvic se tu strili a prvni pulka je rozjeta v podstate ve stylu Indiana Jonese. Svet je zde steampunkovy jako napr. v "Howlovi" (2004), cili para, stare stroje, ale taky ohromna letajici monstra. Vubec stejne jako v jinych Miyazakiho filmech se tu hodne leta a kdyz chce clovek jakousi eterickou az povznasejici atmosferu, staci si pustit jeho animaky. Letanim je pan reziser ocividne fascinovan odjakziva. V druhe pulce "Laputy" mi prislo, jak kdyby ji videli moderni reziseri :) Tvurci "Avatara" (2009) defacto uplne zkopirovali Nebesky zamek (a udelali z nej Cameronovy letajici ostrovy) i s megastromem a "sutrem" pod nim. Prastara ale technologicky vyspela civilizace s obrimi bytostmi (roboty) mi zas evokovala "Promethea" (2012). Trochu mohla byt "Laputa" propracovana po te strance leitmotivu a ponauceni...opet je tu naznak ekologie, nebo spis dulezitosti sprazeni cloveka se zemi. Laputa predstavuje sen o bohatstvi a moci, skryva ultimatni zbran, kterou chce clovek zneuzit. Je to kontrast mezi ohnem a nicenim, a prirodou, ktera je harmonicka a nakonec se do ni vse navrati. Za dej lehky nadprumer - mohlo to byt kratsi a zaver vic dotazeny (emocne a myslenkove) - ale hudba a mystika pribehu to u me zvedla na ctyri hvezdy. ()

matolas

Ďalší prekrásny a nápaditý Mijazaki a opäť aj so štipkou ekologického posolstva. Takisto nesmierne akčné. Zaujímalo by ma, či sa tvorcovia Železného obra trochu neinšpirovali dizajnom robotov Laputy. ()

Zagros

Laputa: Nebeský zámek pro mě byl už několikátý film od režiséra Mijazakiho a byl… trochu jiný. Nelze mu stále upřít velkou imaginaci, pozoruhodný smysl pro detail, místy uhrančivou atmosféru a hravý fantaskní příběh. K dobru bych také přičetl myšlenkový přesah, který možná v dnešní době rezonuje i více než v době svého vzniku. Boj mladých hrdinů, proti pirátům a armádě je plný více vrstevnatých myšlenek, které se mi na delší dobu usadily v hlavě. Nesedla mi vlastně jen jediná věc a to občasné až groteskní pasáže. Místy připomínaly gagy ze starších grotesek. Je mi jasný úmysl, odlehčit vážný příběh, nicméně tento způsob se mi do vkusu netrefil a lehce mě vytrhoval z jinak povedené atmosféry. Přes uvedenou výhradu je to s přehledem za čtyři hvězdy, i když z Mijazakiho tvorby bych výše postavil Cestu do fantazie a Princeznu Mononoke. ()

Milano33

Bolo pozoruhodné sledovať tú paralelu, ktorá nastala pri strete detského sveta s tým dospelým. Práve to, ako tá jednoduchá detská povaha kontrastuje s neduhmi dospelých, s ich zaslepenou túžbou po bohatstve a moci, bolo hlavným motívom filmu. V týchto veciach je Castle in the Sky veru na zamyslenie a z jeho vyprávania si odnesieme jedno krásne posolstvo. Naši dvaja detský hrdinovia, Pazua a Sheeta, sa neženú do Zámku v oblakoch zo sebeckých dôvodov - pre nich náplňou dobrodružstva nie je honba za pokladom, ale zvedavosť a oduševnenie. Bolo skutočne nádherné vnímať svet ich nevinnými očami, bolo to vážne pocitovo osviežujúce. Laputa: Castle in the Sky je príjemným detským, rozprávkovým a dobrodružným fantasy, ktoré sa opiera o bezmedznú imagináciu Hajaoa Mijazakiho. Mijazaki nás zaviedol do náručia steampunku v kombinácii s dieselpunkom, bolo vskutku fascinujúce, ako sa bijú jednotlivé témata v tomto snímku. Steampunková zložka pramení z parných strojov a industrializácie, máme tu banské mestečko, sieť železníc, na paru poháňané vlaky a lokomotívy, vzducholode i teplovzdušné balóny. Ako náprotivok, ako alternatívu k pare tu máme diesel a s ním spojené dieselpunkové prostredie plné vznášadiel, lietadiel alebo dokonca až robotov. Tento mix parného a dieselového veku však nie je nič v porovnaní s vychytávkami, inovácia a znalosťami, ktoré pochádzajú z Laputy - z bájneho Nebeského zámku. Laputa tu reprezentuje ten vyšší svet, ten vysnený a dokonalý. I keď pokrokový ľudský svet sa za ten čas dosť vyvinul, jeho progres nestačí na tú až futuristickú vyspelosť legendárnej Laputy. Do tohto Zámku v oblakoch Mijazaki vložil obrovské množstvo fantázie, toto oblačné mesto je prešpikované nápadmi, zahŕňa v sebe nevídané poklady, je to zámok vznášajúci sa vo vzduchu a zároveň ponorený vo vode, mesto je rozložené v celistvej oblačnej vrstve a obklopené kolosálnymi mračnami, nad mestom sa pýši monumentálny strom a útroby mestá sú prerastené koreňmi, steny sú neviditeľné a vnútra budov dozelena zarastené. Toto nápadité mesto sa jednoducho oplatí vidieť na vlastné oči. Príbeh nám začne tým, že Pazuovi sa vznesie z nebies do náručia Sheeta, ktorá má v držaní kúzelný kryštál - tkz. aetherium crystal. Táto skutočnosť priamo vedie k tomu, že sa vydajú hľadať tajuplný Zámok v oblakoch a v tesnom závese ich prenasleduje armáda, vláda i vzdušný piráti. ()

Teg

Já dal napoprvé jen 4* ale po druhém zkouknutí musím přehodnotit. Laputa je úžasná. Miyazaki v ní použil podobný styl režie jako v geniálním Lupinovi a skloubil s jeho typickou velkolepostí pozdějších děl, což se mu povedlo na výbornou. V typově podobném pozdějším Porco Rosso už to ten účinek bohužel nemělo. Divím se, že jsem si toho dřív nevšiml. Humor vyskytující se v Howlovi taky není k zahození, ale už to není ten starý dobrý ulítlý. Tohle je vážně téměř numero uno mého osobního Miyazakiho (hned po bezkonkurenčním TOTORO) žebříčku, i když mě asi nešokovalo tolik jako Mononoke. Zvláštní, jak s postupem času a dalších projekcí zjišťuju, že ten starý pán je génius. Pochvala samozřejmě i mému oblíbenému Hisaishimu. ()

Scevola

Kto by uz nechcel hladat lietajuce mesto - sen kazdeho maleho dobrodruha. Podlahol som tomuto caru a hladal spolu s nimi. Mimochodom ti pirati boli podareny - najma ich sefka :) 8/10 ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana