Píše se rok 1987. Bagdád se stal rájem nechvalně proslulých boháčů. Místem, kde se dá koupit cokoliv, pokud na to máte. Je to město plné intrik a korupce – rejdiště iráckého Černého prince Udaje Husajna. Se svou zvrácenou zálibou v hýření a oplzlostech si bere vše, po čem zatouží. Vaše Ferrari, vaši ženu, vaši dceru, vaši krev – nikdo si Udajovi nedovolí říct ne. Jednoho dne je armádní poručík Latif Yahia (Dominic Cooper) povolán z frontové linie do Saddámova paláce, kde je postaven před přetěžkou volbu. Buď se stane Udajovým dvojníkem, nebo odsoudí celou svou rodinu k smrti. Jeho život je v sázce, osud zpečetěn. Latif začíná hrát roli Udaje Husajna, jednoho z nejmocnějších a zároveň nejnenáviděnějších mužů v celém Iráku. Učí se chodit, mluvit a vypadat jako on. Stává se nedílnou součástí Udajova extravagantního světa plného rychlých aut, neomezeného množství peněz a lehkých žen. Latif se však se svým osudem nehodlá smířit a za každou cenu se snaží uniknout. Otázka komu důvěřovat se pro něj stává otázkou života a smrti. Nečekaného spojence nakonec nalezne v Udajově konkubíně Sarrab (Ludivine Sagnier)... (oficiální text distributora)

Real Tom Hardy

"FUCK THEM FUCK KUWAITIS. I HATE THEM ALL. WORSE THAN HORSEFLIES. FUCK! FUCK! FUCK, FUCK, FUCK! FUCKING KUWAITIS! I FUCKING HATE JEWS, I HATE HORSEFLIES AND I HATE FUCKING PERSIANS, BUT I HATE FUCKING KUWAITIS MORE!" ------------ Najväčšia filmová bomba v medziach svojej témy. Či už vojny v Iraku, alebo rodinky Husajnovcov. Ak je niečo lepšie, tak mi to hneď nasyp do správy, nech sa na to pozriem. Cooper hviezdil tak ako nikdy a asi ako už nikdy ani nebude. Na záver stačí len dodať, že na Porsche sa v Bagdadskom markete školáčky nebalia, pretože pravdepodobne prídeš o penis. Mimochodom, DVD cover pre náš región je úplne geniálny. ()

Big Bear

V souvislosti s druhou americkou invazí do Iráku jsme se dozvídali podrobnosti ze života diktátora Saddáma Husajna a jeho synů. O Udajovi to byly opravdu nepěkné věci... Nejsem schopen posoudit míru autenticity tohoto snímku se skutečností. ˇUDajně byl natočen podle výpovědí Latifa Yahaia, který byl skutečným dvojníkem Udaje a o jehož dvojnictví je celý tento film. Osobně bych tomu ale věřil... Díky jeho svědectví máme možnost nahlédnout za brány Sadámových palaců a to přímo do pokojů Udaje. A že kromě až neuvěřitelného přepychu to budou věci převážně šílené, je vám asi jasné. Problém je jak z tohoto vlaku vystoupit. Každý kdo se dostal do paláce musel dělat to co Udaj právě chtěl. Pokud se někdo vzepřel, neznamenalo to jen okamžité mučení a smrt, ale likvidaci i celé rodiny od Udajových tajných služeb... Latifovi se to nakonec povedlo, ale stal se štvancem všech. Udajovým i Američany... -- Ďáblův dvojník rozhodně stojí za vidění už jen za tu možnost nakouknout do Sadámových pláců. * * * * ()

Aky

Velice povedený film o starém známém pravidle, že v každé diktatuře se nakonec vždycky najde někdo jako Caligula, Hitler, nebo rozmazlený synek vládce, zkrátka sadistický arogantní psychopat bez morálky a zábran, kterého někdo nutně musí zabít, protože jinak se ho zbavit nelze, a který s sebou začasté strhne i samotný režim, protože člověk takovou vládu zkrátka dlouhodobě není ochoten snášet. ()

666teen

Takhle to dopadá, když se bezskrupulózní velbloudomrd dostane k moci. I kdyby jen polovina údajů o Udajovi byla pravda a ne jen propagandistická masírka, je to na pováženou. Tohle jsem od pana Tamahoriho po perlách s odulým Ice Cubem a dýchavičným Cagem rozhodně nečekal. ()

Snorlax

Když je člověk pořádně ulítlej magor, nemůže si přát nic lepšího, než aby jeho táta byl první muž ve státě, pak mu projde všechno. Cooper v roli Sadáma juniora byl senzační magor, dovedu si představit, s jakým gustem bych ho flákla přes ta nadutá ústa. Tedy kdybych se nebála se k němu přiblížit. ()

Omnibus

Zvěrstva, která napáchal Uday Saddam Hussayn al-Tikriti, irácký Caligula, ta prostě přesahují naši představivost. Tohle chtít zachytit v jednom filmu je marnost nad marnost. Třpyt zlatých střech paláců a mihotání světel diskoték s lajnami koksu, jen tu a tam proložené zanaříkáním obětí, to nevytrhnou. A z jeho dvojníka udělat Mirka Dušína, bez jediné kapky cizí krve na rukou (skutečný Uday by ho donutil si sakra smočit), to mi nepřijde jako dobrý nápad. ()

dr.horrible

Keby som to mal k niečomu prirovnať, tak brutalitou a surovosťou asi k Mestu bohov, výstavbou príbehu k Obchodníkovi so smrťou a reálnosťou charakterov a dialógov k Soderberghovmu Traffic. The Devil's Double je film ťažko popísateľný. Dejovo veľmi dynamický. Stane sa v ňom toho toľko, že by to vydalo na celý seriál, je to zábava na maximum a pritom ani na chvíľku nepolavuje v logike, alebo správaní postáv. Predstavte si napríklad scénu, keď sa má Cooper záporák, stretnúť so svojim otcom Saddamom Hussajnom, ale pošle tam dvojníka (Cooper klaďas), aby sa nakoniec stretol s dvojníkom otca zlého Coopera (Saddámovým dvojníkom) a všetci sa pritom tvária, že si navzájom veria, kým sú. Proste inteligentná, naturalistická, kurevsky cool záležitosť. ()

Kudly4

Tak celkově to není zas tak špatné. Né že by na mě bylo 108 minut hodně, ale tady mě to spíš nudilo. Druhá polovina lepší než ta první. Příběh reálný a brutální, tak nějak si to vtom Bagdádu představuju :) Jsou to prasata ... ()

Dzeyna

Výborný snímek z území Bagdádu, tedy na území Saddama Husajna. Konečně ukázka bohaté vrstvy v těchto zemích. Žádný film o chudácích a jejich smutném příběhu, ale pravý opak a hodně nabitý opak! Dominic Cooper je vynikající herec a má velké charisma. Příběh je hodně promyšlený a vše do sebe zapadá a člověk se rozhodně vůbec nenudí. Stejně tak, i ženské osazenstvo je vybráno s dobrým vkusem. Jediné, co mi moc nesedí je popis thrilleru; řekla bych, že to thriller není vůbec. Nicméně je to kvalitní drama s komedií dohromady. ()

teutates

Být synem Saddáma Chusajna nebude žádna sranda. Táta je vysoký hodnostář, plní boží přikázaní a stará se o celé impérium. No a být nejstarším synem takového velitele chce nejenom koule, ale taky potřebný intelekt, nadhled a všeobecné vzděláni. Z boží vůle princ krasoň Noir duja mladší plní nejenom výše uvedené, ale taky je mu blízka sexuální chtivost, šovinizmus, psychický nátlak, násilí... proste ideální synek (taková normální arabská rodinka). Z důvodu pracovné vytíženosti potřebuje princ svého dvojníka, tak těžká práce v rámci mezinárodních vztahu a zahraniční politiky si vybírá daň na princovém mentálním zdraví. V tom přídě on (Latif), téměř dokonale dvojče (až na výši výbavu) Noira. Příběh dostává konečně ten správný spád a všechny okázalosti plynoucí z dané funkce sou tady převedené v plné své kráse, ehm. Na EU zobrazeni dosti slušné. 7/10 ()

cukorek

Lee Tamahori si zaostril svoj režisérsky ďalekohľad a tentokrát ponúkol priblížený pohľad na syna Iráckeho vládcu Saddama Husseina, ktorý sa stal jeho hlavným cieľom v tomto neskutočnom, provokatívnom systéme, za otcovej vlády, keď v opojení bohatstva a nadriadenosti voči druhým, si na každom kroku " uľavoval zo svojej namyslenej riti ". Dvojité obsadenie a výkon Dominica Coopera nebolo zlé, pretože filmové umenie tu nebolo, až také náročné, takže nieje ho za čo veľmi chváliť. Dej celkom slušne graduje (keď Uday Hussein rozpára otcovho priateľa ako barana, alebo keď znásilnená nevesta skončí so životom) a prekvapením sa pre mňa stalo aj nasadenie štenice (Sarrab) na odhalenie Latifoveho pohybu. Najviac mi prekážalo zakomponovanie krátkych dokumentárnych klipov, ktoré roztrhli dobre bežiaci pás a dlhá minutáž, keď koniec som, už urputne očakával. 60% ()

PetrPan

Dobrý námět, dobrý Dominic Cooper a film, který mnou jen tak prošuměl bez výraznějších stop. Nemám co vytknout, ale ani chválit. V Iráku to holt nemaj jednoduchý, jaký si to uděláš, takový to máš. ()

iamek

Noir byl ďábel! Ten kluk si sakra uměl užívat života. Dominic Cooper byl ve dvojroli bezchybný a jeho herecký koncert pozvedl tenhle film úplně někde jinde. Téma je navíc teď hodně aktuální a myslím, že kritika tenhle film bude mít ráda. Uvidíme zda si vyslouží aspoň nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. ()

SeBig

Zbytečně bohatej zm#d chce sveho dvojnika, kdyby ho chtěl náhodou někdo sejmout. Jeho double ho ale začne nenavidet a postavi se proti němu. Bavilo me to od zacatku do konce. Cooper supr výkon. ()

Chrustyn

Lee Tamahori vyměnil hloupé a trikově špatné akční filmy (xXx 2, Next) za drsný smyšlený příběh o dvojníkovi maniakálního syna Sadama Husajna. Lee si zaslouží pochvalu za nekompromisní až naturalistické vyznění ale celkové zpracování už tak působivé není, ačkoliv v rukách někoho schopnějšího se mohlo jednat o poutavý kousek. ()

Arsenal83

Tak podľa viacerých významných svedectiev z bezprostredného okolia rezidencie, ako aj od CIA je príbeh Latifa veľmi fabulovaný a vlastne jeho úlohou bolo zháňať Udajovi ženy. Ešteže to nemusel robiť aj pre Kusaja Husajna, to by možno aj besnotu mohol dostať. Pravda či fikcia, pre predaj knihy a následne filmu treba urobiť všetko a tento film skutočne ukázal toho veľa, ako to fungovalo v dome psychopata. A koľko ľudí by si určite želalo: oj keby som tak mohol byť v koži boháča s neobmedzenou mocou. A zrazu máte topánky šialenca Udaja a byť ním neprináša dvakrát dentistické výhody. Film je ale dobrou akciou o človeku, ktorý v štýle „I Will Survive“ prežil osobu, ktorú mal vo svojom živote hrať a na rozdiel od originálu nechytil záchvat šialenstva. ()

mat.ilda

Dominic Cooper jako kříženec Caliguly a Dadana z Černé kočky, a taky jen díky jemu dávám 60%, většinu pasáží, včetně románku se Sarrab (plus Sagnierová naprosto mimo svou postavu) Tamahori neuhlídal na hranici uvěřitelnosti, je mi líto. ()

heyda

Na můj vkus moc rozpolcený asi podobně jako ústřední hrdinové v jednom. Jeden rozumný, druhý ujetý blázen. Stejně tak mi to přišlo chvílemi rozumný, brutální a zajímavý, jindy zas ujetý, šílený a divný. S hodnocením si moc nevím rady, tak se z toho vylžu mírným nadprůměrem. 55% ()

hrona

Jednoznačně letos první film, který bych viděl jako adepta na sošku. Díky výkonu Dominica Coopera, který hlavní dvojroli ztvárnil naprosto bravurně, tak i celkově svojí originalitou je tento snímek opravdovou lahůdkou. Původně jsem se bál, že půjde jen o politikaření, ovšem opak je pravdou. Životní příběh dvojníka syna Saddáma Husajna, je plný akce, napětí, chvílemi i dost suchého brutálního humoru. Rozhodně neunudí obsahem, ani svojí délkou. Tleskám ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

01.01.2012

01.01.2011