Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

TheDarKnig

úžasný vývoj atmosféry od pohodového úvodu až po naprosto depresivní a téměř hororové vyvrcholení. Čím víc atmosféra stoupá, tím lepší herecké výkony podává Shannon, který si v těch vypjatých momentech film zcela krade pro sebe. I když i Chastain je velmi slušná a zažít něco takového bych opravdu nechtěl. Nikdy jsem nesnášel takovéto psychicky náročné momenty dobře a tohle by mně asi zabilo :) Od začátku si musí divák klást otázky - je to blázen, je to částečný blázen nebo není to blázen vůbec? Režisér umně kombinuje snové a reálné sekvence, přičemž ty snové přímo několikrát odkazují na nějaký ten horor, za což taky palec nahoru. Pomalý rozpad celého života a osobnosti je pak podepřen výborným podmanivým soundtrackem, který filmu dává to patřičné dusno. No a poslední scéna byla opravdu grandiozní, i když si nejsem jistý, jak a co tím režisér myslel. Jediné mínus je občasné hluché místa či zbytečné scény, které nemají pro další průběh filmu nějaké opodstatnění, nebo trochu nereálné chování jistého kamaráda, což ovšem atmosféru jenom zahustí, takže to je odpuštěno. Jestli chcete dvouhodinovou dávku pořádné deprese, tak do toho. Dobré 4 ()

genetique

Pár dôvodov, prečo sa tento film oplatí vidieť, je impozantný výkon Michaela Shannona, ktorý toho síce veľa nenahovorí, ale reč jeho tela, každý pohľad, každé gesto precítil so svojou postavou. Na tak nízkorozpočtový film veľmi dobre technicky zvládnuté, kamera skvelá, surround ozvučenie dokonalé. Film má veľmi prekvapujúci dej a odporúčam vedieť maximálne toľko, že sa jedná o veľmi komornú drámu s pár mrazivými momentami a skvelými hereckými výkonmi, ktorá vypovedá o tom, ako strach z niečoho môže ovplyvňovať a zničiť naše životy. Samotný záver dáva filmu trošku iný rozmer, trošku znepokojí a mnohých divákov rozdelí na dva tábory, mne osobne sa páčil. 80%. ()

LihO

Myslel som, že to bude hlavne thriller a že dôraz bude kladený na tie "desivé" sny a preludy, ktorých som tam čakal ďaleko viac. Bol som sklamaný, keď vysvitlo, že ide o rodinnú drámu postavenú na mŕtvych statických záberoch a neskutočne nudných dialógoch. Vadil mi pomaly sa vyvíjajúci dej. Film ako celok mi pripadá nezaujímavý, nudný. ()

JitkaCardova

Že jsi paranoidní, ještě neznamená, že po Tobě nejdou. Ať už zvenčí, nebo z nitra Tvého já. *** Scénář i tempo jako podle psychometronomu, je to skvěle vymyšlené, aby ten duševní vrták fungoval a strhl bouřku, která smaže rozdíl mezi nitrem a okolím. Ale velká škoda té hollywoodské kamery a ztvárnění, permanentně vás vytrhuje vědomím, že se stále jedná o produkt mcdonaldu, v trochu jiném pojetí to mohl být hodně hryzací a rozežírací snímek, aniž by se muselo měnit cokoli jiného, jen to balení. ()

Le_Chuck

Shannon je psychopat (faktická pre tých, ktorí náhodou minuli Revolutionary Road). Pre mňa pozerateľnejšie, ako artova segra Melancholia. 75% ()

Kaka

Těžká paranoia a film úplně odlišný od mainstreamu jak vedením herců, tak uskupením mizanscény a pojetím scénáře (ta nepředvídatelnost !). Ticho před bouří je působivé ač divácky krajně nepřívětivé (přirovnal bych to k něčemu ve stylu škrábání nehtu po dveřích). Úplně mimo časoprostor - díky maloměšťáckému redneck feelingu na každém kroku vůbec nevíte, jestli se ten film dějově odehrává aktuálně, nebo před 20ti lety. Zajímavý nízkorozpočťák a Shannon prvotřídní psychopat. ()

Krouťák

Působivé. Psychologická hra, kterou Nichols rozehrál v těch dvou hodinách, je opravdu obdivuhodná. Shannon je svým vzhledem i projevem jako stvořený pro podobné role. Příkladem budiž jeho part v Boardwalku, kde rovněž perfektně ztvárnil pološíleného prohibičního agenta. Možná proto se místy setkává s nelibostí některých diváků - což podle mě ale jen svědčí o tom, jak moc v téhle (nevděčné!) herecké poloze vyniká - 85%. ()

castor

Plíživé, znepokojivé, místy působivé, ale ve výsledku poněkud „prázdné“ (ač je to možná ostré slovo). Ano, hra s divákem na hraně paniky a paranoie je poměrně umná, ale nejistota z viděného nedokáže v publiku vyvolat pořádné mrazení a zájem o to, co nakonec přijde. Ono to přijde, ale nabízí se otázka, zda to stačí. Mě víc bavilo rochnění se v sociálně laděných otázkách, protože propukající schizofrenie pro mě nakonec neměla tu správnou údernost. Na druhou stranu naprosto chápu ty, kteří přišpendlí pět hvězd. Mě holt ona zvláštní atmosféra nedostala, před herci (Shannon a stále zajímavější Jessica Chastain) ale musím smeknout. Není to křečovité, ale není to takové, jaké bych ve výsledku chtěl. ()

*CARNIFEX*

Postupne gradujúca dráma o tom, že nie každý musí byť blázon keď ma katastrofické predstavy. Film je lahôdkou pre tých čo sa vedia vcítiť do postáv a živo si predstaviť ako by asi reagovali oni samotní, keby sa jeden z ich členov rodiny "pomiatol" posadnutosťou zachrániť svoju rodinu na základe zlých snov .. ()

Davies182

KAŽDÉ JEDNO SLOVO, NA KTERÉ BYSTE MOHLI V SOUVISLOSTI SE SNÍMKEM NARAZIT, SE DÁ POVAŽOVAT ZA SPOILER. Michael Shannon vidí bouře - a to je asi tak všechno, co potřebujete vědět. Drama, horor, nebo něco úplně jiného? Jako nikde jinde se právě tady vyplatí naprostá nevědomost/ignorace veškerých informací, komentářů, nebo recenzí o filmu: prostě se teď hned seberte, utíkejte do obchodu a, SEŽEŇTE SI TO!! ()

gogo76

Velmi atmosferický a silný film. Výkon M. Shannona je doslova oscarový, Jessica tiež nezaostáva a už vtedy potvrdila súčasnú silnú pozíciu v hollywoode. Film je napínavý i v momentoch keď sa dokopy nič nedeje. Divák len tuší, ale nie je si istý a to je veľmi silná stránka filmu. Pomalé tempo mi vôvec nevadilo, film mi dokonale sadol a uvažoval som aj nad plným počtom. Možno to časom dvihnem. Určite mu dajte šancu! 80%. ()

pepo

9/10. Vynikajúce ale nebyť v strednej časti cca 15 minút hlušiny bolo by tých 5 silnejších.Od Nicholsa môžme čakať ešte veľké veci. ( aj keď nemá tak silný nástup ako svojho času napr. Nolan, Synger alebo Aronofsky) ()

Real Tom Hardy

Po svojom znamenitom režisérskom debute Shotgun Stories, ktorý je možno rovno jedným z najlepších plodov americkej nezávislej scény, sa rodák z Arkansasu Jeff Nichols rozhodol prekonať a posunúť nielen vlastné tvorivé hranice, ale aj možnosti samotného indie filmu. Tie sú tu našponované na maximum a dovedené k dokonalosti. Jeho počin Take Shelter je v mnohých ohľadoch exemplárnou ukážkou "ako točiť snímky" s čestne vydupkaným miestom v učebniciach filmu. Absolútne strhujúca symbióza filmárskych prvkov, kde to, ako bezchybne dokopy spolu pracuje kamera, Wingove tóny, znepokojivý scenár s pomalou, ale za to intenzívnou gradáciou, jeden z najpozoruhodnejších výkonov vôbec (poklad Shannon kurva na trón a/alebo herecký Olymp) s pôsobivými vedľajšími (Chastain & Whigham), ruka v ruke vedené silnou autorskou režijnou víziou ovplyvnenou kultúrou a tradíciami amerického Juhu, mi už symbióza príde ako slabé slovo. Take Shelter – číry orgazmus, nie filmový, ale filmársky. Ak som sa kedysi raz zamiloval do filmov, po zhliadnutí tohto som sa druhýkrát. Päť hviezd len preto nie, lebo som dement... (26.06.2018) (25.11.2018) (7.2.2022) ()

-bad-mad-wolf-

"Musíš to udělat, abys s námi zůstal." Geniálně gradované sociální schízodrama s mistrem podivínských rolí Michaelem Shannonem. Ten chlap má patent na role v kritikou oceňovaných, nicméně diváky ignorovaných filmech (viz výtečný Friedkinův Brouk, který tu má smutných 47%). Doplňuje ho půvabná Jessica Chastain (Strom života) a bezchybný soundtrack, který ví, kdy přestat být pouhým minimalistickým podkresem. Permanentní psychóza, doplněná mysteriózními hádankami, je ukončená mocným závěrem, k němuž by se takový Shyamalan nedokopal ani za šestset let. SPOILER: Chvályhodné je, že právě závěr umocní nejednoznačnost filmu, jehož druhá rovina funguje jako převrácená metafora o hodnotách rodiny - neparafrázuje totiž obvyklý mustr s uslzeným happy endem, nýbrž nechává po zlomovém uklidnění situace všechny trnout ve vědomí, že je s sebou Curtis stáhl do pekla. Pekla, jemuž se snažil čelit, a do nějž je všechny přivedla právě touha zůstat spolu. Perla. Viděno zcela příhodně v podvečer za blížící se bouřky. ()

darkrobyk

O něco pomalejší a méně naléhavější než Půlnoční dítě, ale poslední záběr si pátou hvězdu prostě zaslouží. Skvělá hudba, sny, ptáci, kryt, plynové masky a čekání na bouři. Tenhle snímek je ovšem bouří plný... Michael Shannon jakoby vypadl z oka Richardu Kielovi (Jaws - Zub z J.Bonda), jen ocelové čelisti mu chybí. Duševní rozpolcenost ovšem zvládl na jedničku! Pro neznalé je lepší neprozrazovat nic. ()

cheyene

Michael Shannon, který se neřadí mezi moje oblíbence a je mi spíše nesympatický, mi v této roli nevadil a dokonce mě svým výkonem patřičně vtáhl do tohoto atmosférou nasáklého dramatu. Příběh sám o sobě je zajímavý a vzhledem k tomu, že se Take Shelter netváří jako velkofilm a celosvětový hit, potěší o to více. Pochválit musím houstnoucí atmosféru, která dodává celému počinu ty správné grády, kdy divák s napětím očekává, co přinese následující minuta. ()

Hrabka

Dobrý psycho thriller s postupným, docela pomalým, budováním atmosféry. Taková prediktivní postapokalyptická podívaná s ne úplně jasným rozuzlením. 70% ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu