Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

Kevin 3171

V kině jsem Elisium viděl téměř před půl rokem a celkem bez problému si vzpomenu o čem to bylo, tudíž to nebylo až tak hrozné ba naopak. Docela se mi to i líbilo, hlavně po stránce efektů. Dávám 75% ()

Hem.m

Takže upřímně.. Je to sračka. A vlastně víc se k tomu snad nedá ani dodat ne? Max je pěkně nudnej stejně jako všichni ostatní, typické klišé všeho možného, špatný scénář atd. a že by mě vizuál nadchl, to se taky nedá říct. Inu po District 9 člověk čekal víc, ale tak co už.. Jednoznačně zklamání. ()

Ajinka126

Tak tohle se někomu hodně nepovedlo. Nemám ráda filmy, ve kterých někdo útočí emocionálním nátlakem, aby dosáhl svého. Jako "zachraň ji, umírá"... ale to, že tady všichni žijeme v pekle a je to každý sám za sebe, je asi vedlejší. A ještě, aby to pro diváka nebylo málo, tak v tom musí hrát roli nemocné děcko. Nemám ráda falešně a násilím vyvolávané emoce u diváků. Vždycky mě to akorát odradí. On ani celkový příběh za nic nestojí. ()

Haluzz

Napsáno odděleně s tím, že to nakonec dám dohromady, ale ono to nesedí pohromadě vlastně ani v tom filmu. Politické podtóny se konají minimálně a velmi okatě, takže tady máme letos už několikátého Ježíše, kdy se soustavně a opakovaně probodávají a prostřelují dlaně (to plus další maličkosti přibližují Elysium spíše k Verhoevenovi, zatímco District 9 byl svým body horror pojetím klasický sedmdesátkový Cronenberg), zase se řeší medi-care a třídní rozdíly -- Jodie dělá sice obstojnou, ale zbytečnou Maggie T. Zbabělé flashbacky a upomínky na minulost, stejně jako pohádkové metafory jsou už jen pro rozptýlení. Akce není "Greengrassovsky zmatená" ale prostě jen zmatená, kdy se stříhá moc často a videoherní prvky styl neobohacují a akorát z něj čnějí. Takže nejlepší je nakonec a očekávaně Copley, který 90% hlášek zase improvizoval a proto nepůsobí tak nalajnovaně a nepřekvapivě jako zbytek Elysia. ()

salisbury

Elysium mě velmi potěšilo už jen tím, že ve filmu je stále cítit v nozdrách doširoka rozevřených rukopis Neilla Blomkampa i jsem rád, že nezmizel pod tlakem parního válce. Jediné čeho se ve svých zrůdných myšlenkách děsím je to, že mi film strašně začíná připomínat dnešní svět a obávám se toho, že v blízké budoucnosti se máme na co těšit. Pokud se toho dožiji ve své nadcházející chcíplosti tak určitě nebudu ten co bude žít na oběžné dráze pln rozkošného blahobytu, ale skomírat na matičce Zemi s hubou vnořenou v prašná oblaka. ()

ConanVJ

Podle mě hodně povedená scifárna. V budoucnu se pracháči oddělí od obyčejných lidí tím, že odcestují na vesmírnou základnu Elysium, která je na oběžné dráze Země. Zde mají luxusní rezidence, nádherné zahrady a prostě vše, co k přepychu patří. Navíc zde mají i přístroje, které vyléčí jakoukoliv nenoc a úraz. Naproti tomu lidé na Zemi žijí ve špinavých slumech, hladoví bez možnosti luxusního léčení. Když náhodou seženou práci, tak se s nimi zachází jako s lehko nahraditelnými. Když se stane nějaký pracovní úraz, jsou donuceni podepsat papíry a vyhozeni na ulici. To se stane i hlavnímu hrdinovi Maxovi, který je zasažen ozářením a do 5 dnů má zemřít pokud se nedostane na Elysium a zde se nevyléčí. Tak nezbývá Maxovi nic jiného, než se spojit s místním podsvětím, pro které dřív kradl auta. Zdejší bosák má pro Maxe práci, po které mu pomůže na Elysium. Max dostane pomocné robotické implantáty a jde se na věc.............. Filmek má hodně povedeně vykreslenou budoucnost, kdy na proti sobě stojí luxusní vesmírná základna a zpustošená Země. Technicky je to hodně povedená podívaná, které sice neutekli některé nesmyslnosti, ale zas jich není tolik, abych si z toho dělal hlavu. Efekty jsou parádní a pořád je zde na co koukat. Co mohlo být lepší je ta kamera, která se místy až moc třese a při větší akci je moc divoký střih. Damon předvádí uvěřitelnou podívanou a Fosterová je zas pěkně chladnokrevná mrcha. Celkově se mi toto sci-fi hodně líbilo a dávám mu 90% :) ()

PauloZ

Oproti Districtu mnohem více povrchní a jednoduché. Škoda, že to netrvalo o 30 minut dýl s tím, že by šel Neill více do hloubky a postavil serióznější dějovou linku, která takhle skýtá spoustu zbytečných děr. Jako řemeslná práce ovšem výborné a nadprůměrné stejně, jako District. O výborném CGI nemluvě. Navíc se mi velmi líbí Niellův "real dark" přístup, kterému jsem velmi přišel na chuť a který dává žánru sci-fi trošku vážnější notu. Celé to pojetí mě prostě hrozně bavilo. Spustošená Zem je slast pro oči, ale jak říkám, mezery to má, přitom by nemuselo. 3,75*. PS: Výborný badass Sharlto! ()

J009

Pro mě osobně je tenhle film velké zklamání, jediný důvod proč jsem to dokoukal byl Copleyho Kruger. ()

Marsik

Sci-fi rozhodně není můj šálek, takže jediným důvodem, proč jsem do filmu šel, byl Matt Damon. Film v celku ušel, ale pro mě tam bylo hodně přehnaných věcí. Planeta Elysium byla udělaná pěkně, také bych tam chtěl žít. Nicméně 4 hvězdičky nedám. Natolik mě to zas nebralo. Repete se spíše nikdy konat nebude. 69% ()

berny2468

Sice lepší než District 9, ale to jen díky velmi povedené první polovině, která byla chvílemi i na pět hvězd. Bohužel s blížícím se koncem se snižovala kvalita filmu. Rvačky, které jsou sice výborně natočené, ale naprosto nereálné mě prostě nudili. Hodně povedená hudba spasit film nedokázala, takže ze tří Blomkampovych sci-fi filmů je rozhodně nejlepší Chappie, ostatní klidně můžete vynechat. 60%. ()

draggo

District 9 bylo originální, neokoukané sci-fi alegoricky poukazující na problém rasismu. Zřejmě jsem byl přespříliš naivní, když jsem doufal že pan režisér nám naservíruje podruhé něco podobného, akorát nyní na téma bohatí vs.chudí. Smůla. Tenhle film sice má pěknou výpravu a efekty, ani herci nebyli vybraní špatně, ale co s tím, když je celý film po stránce příběhu a scénáře tak neuvěřitelná a nelogická patetická slátanina, která je navíc předvídatelná dva dny dopředu. Ze začátku se mi film i líbil - představení pochmurné budoucnosti lidstva v podobě přelidnění, špíny a nemocí dané do ostrého kontrastu s nablýskaným světem Elysia se povedlo, vlastně dokud se nezačala rozbíhat ta hlavní zápletka, bylo to velmi dobré - pan režisér/scénárista exceluje v drobnostech, v bombastických záběrech, výpravě scén i drobných vedlejších scénách, ale jakmile má nějak posunovat příběh, začne to dřít. S postupem času mi film začal být méně a méně sympatický - prostě mě nedokázal přesvědčit o "špatnosti" Elysia, díky čemuž pro mě bylo mnohem obtížnější fandit té "správné" straně a zjistil jsem, že jsou mi osudy všech postav víceméně úplně ukradené. A ty příšerně nevkusné sladkobolné scény s nemocným děvčátkem hlavní roli ve mě pravidelně vyvolávaly nutkání zvracet. Stejně jako ten přiblblý závěr, hlavně že si budeme všichni rovni, ale co se s Elysiem po té události (nebudu spoilerovat) asi tak stane už nikoho asi nenapadlo. A už úplně mimo jakoukoli logiku je celá ta pointa ohledně těch zázračných léčivých boxů - na konci šlo hlavně o ně, tak proč se o nich sakra nic nedozvíme a proč vlastně tyhle zázračný mašinky nemohly být i na Zemi? To opravdu nikdo nad tím scénářem nepřemýšlel? /45% a 2*/ ()

monsieurR

Pro mě obrovké zklamání. Místo naplnění vysokých očekávání, přišla naprosto bez duchá blbost bez jediné emoce. V tom filmu není nikdo s kým by člověk mohl sympatizovat. Navíc ke konci se stává film tak nudným, že člověk začíná usínat. ()

ledzepfan

Blomkamp s tím svým Johannesburg-imprintem prostě umí tvořit detailní slumsvěty jako perfektní kulisy pro své filmy. U Districtu to všechno ještě šlapalo a ta neokoukanost lecos zamaskovala-U Elysia už ale vyplouvá na povrch, že pro opravdu dobré a originální sci-fi nestačí jen osobitý vizuál, ale je zapotřebí kvalitní, svěží, promyšlený(když už se teda snažíme o tu sociální kritiku) a samozřejmě originální scénář který se nebojí jít za hranice korektnosti a diváckého standardu. Elysium se sice dlouho snaží(a to se cení..první cca hodina je plná diváckých nadějí), ale postupně sklouzává ke klišoidnosti, patosu a kýčovitosti a scifíčko s úžasnou baterií potenciálu atrofuje v průměrnou sezónní popkorňárnu pro masy. Trestuhoně nevyužitá šance. ()

schizmo

Elysium je naprosto v pořádku film. Bohužel (a zřejmě né náhodou) přichází v době, kdy je všude post-apo sci-fi filmů všude plnej vodojem a začíná se to víc než přejídat. Celkem pěknej vizuál, fajn obsazení, zajímavej příběh, ale hodně podobnýho jsme už viděli a to především letos. Neurazí ani nenadchne, takže pokud se vám zamlouvá kříženec Oblivion a Mad Max, tak by jste mohli být spoko... ()

EastWicka

Mat válí asi tak jako obvykle, můj oblíbený Will Fichtner si vystřihl dalšího hnusnýho fašouna a Jodie F. zase ledovou planet management queen... Do toho neutěšená budoucnost (99,99 %) lidstva, sociální nespravedlnost, ekologická katastrofa a krásný prstenec na nebi... Elyseum je vlastně fajn, vizuálně pěkně vyvedená sci-fi, která bohužel chvílemi plynule přechází v béčkovou ski-fi se silně parodickými prvky. Což by ani nemuselo vadit... no, ale mě to teda vadí, protože, vezmeme-li v úvahu potenciál, tu hromadu peněz a skvělých herců, která tu byla k dispozici, výsledkem mohl být skoro až District 9. ()

hous.enka

Když Mattovi dali toho pavouka na záda, čekala jsem parádní akční podívanou, která skončí báječnou akční honičkou v Elysiu... No, dostala jsem poloviční porci toho, co jsem si objednala. A navíc celá ta linka s Frey a její dcerou... to bylo dost zbytečné. Jodie Foster byla ale jako mrcha hodně dobrá a ty krátké vlasy mě hodně zneklidňovaly. Elysium neurazí, nenadchne, ale nemám pocit, že bych za rok věděla, že jsem to vlastně už viděla. ()

maddy

They will hunt you to the edge of the Earth for this ... kvôli tomuto filmu asi ťažko. Elysium je upgradovaný District 9 na tripe so všetkými neduhmi hollywoodskych blockbusterov. Otázne je nakoľko sa dokážete oprostiť od očakávania inteligentnej sci-fi a nechať sa unášať efektnou adrenalínovou jazdou. Blomkamp síce opäť servíruje špinavý vizuál spustošenej Zemi so sociálne padlou spoločnosťou, ale tento krát nepracuje s minimálnym 30 miliónovým rozpočtom, ale s vyše 100 miliónmi, ktoré sa z kina jednoducho musia štúdiu vrátiť a tak tu máme typickú letnú sci-fi jazdu. Áno, osobne som práve od Blomkampa po Districte 9 čakal trocha osobitejší prístup, ale pokiaľ odhodíte predsudky, aj všetky očakávania, tak Elysium splňuje štandardy letnej sci-fi akčnej oddychovky celkom slušne. Tempo je priam dravé, strhujúce od prvej do poslednej sekundy, bez jediného slabého momentu, bez výraznejšieho zaváhania, doslovne sa rúti od jednej „kulervúci“ scény k druhej v zbesilom strihu. CGI efekty zaprášeného Los Angeles v kontraste s čistým Elysiom sú ohromujúce. Vizuál je pútavý, prekvapivo plný spomaľovačiek, zaujímavo komponovaných efektných scén, pri ktorých stíchne všetka hudba a sledujeme len streľbu, výbuch, pád vesmírnej lode a podobne (naozaj zaujímavo poňatý aspekt akčných scén). Mierne to však kazia nevhodné prestrihy do ručnej kamery, ktoré sú neuveriteľne zmätočné, zbytočne roztrasené, s až iritujúcimi zábermi na detaily. Akčné scény sa tak v niektorých momentoch stávajú neprehľadnými. V District 9 tento posun takmer do „dokumentárneho“ štýlu fungoval, v akčnom blockbusteri už pôsobí rušivo. Hlavná postava: Matt Damon je chlapík sympatický sám o sebe, akurát jeho úloha v príbehu je dosť priamočiara. O to viac však vyniknú záporáci, či už v podaní chladnej mrchy Jodie Foster alebo dokonale psychotického Sharlto Copleya v postave Krugera s rovnako psychotickým prízvukom. Hudba Ryana Amona síce neponúka žiaden konkrétny výrazný motív, ale snaží sa o pár pompéznych tónov, avšak ostáva mierne v pozadí a prehlušená výbuchmi a streľbou. To všetko tvorí jedno úderné 100 minútové akčné sci-fi. Avšak po celý čas som sa nemohol zbaviť pocitu, že Elysium mal na viac ako byť ďalším v rade letných „bezmozgových“ blockbusterov. Zo začiatku sa totiž tvári premyslene, aby postupom času mohol nechať komplikované motívy postáv vyfučať doslovne do prázdna. S načrtnutým sociálno-politickým kritickým podtextom ďalej nijako nepracovať, a čoraz viac upozorňovať na diery v logike (na Elysium majú úžasné „med-pods“, ktoré dokážu znova zrekonštruovať a doslovne až oživiť človeka, ktorémú vybuchol granát rovno do tváre, ale chýba mu akýkoľvek obranný systém, takže neozbrojené vesmírne lode sa tam zo Zeme dokážu dostať bez problémov? A keď chce postava Jodie Foster ochrániť Elysium a povolať tajného agenta, ktorý ich aj úspešne zostrelí tak je navyše kritizovaná a takmer odvolaná? Kde sú nejaké rakety, vojsko v podobe robotov? Veď na spustošenej Zemi sa to nimi len hemží a údajne ich vyrábajú hlavne pre Elysium? ...ale to len malá odbočka, nad ktorou som sa pozastavoval počas celého filmu, na viacero príkladov tu nie je toľko miesta) . Čo však najviac zamrzí sú absolútne sterilné emócie. Film sa síce snaží navodiť sprvu pocit ľútosti, neskôr strachu alebo aj romantickú linku, ale nič z toho sa neprenáša na diváka. Badať to je najviac v samotnom závere, ktorý mal byť tým najdojímavejším vrcholom filmu, ale uplynie bez akéhokoľvek zainteresovania diváka. Vo výsledku to je s Elysium dosť ťažké. Na jednej strane nenaplnil očakávania premysleného sci-fi (aj napriek tomu, že podklad na to mal dostatočný, no Blomkamp nech radšej ostane pri réžii, ktorú zvláda prvotriedne, ale scenáre nech radšej prenechá písať iným, tam má toho veľa čo doháňať), na druhej strane zvolený takmer až videoherný koncept ponúkajúci akčnú popcornovú jazdu funguje perfektne vďaka zbesilému tempu, silnej réžii, pútavému špinavému prostrediu a snaživým hercom . Akurát ten sprísnený rating „R“ je zbytočný. Prekvapivo ponúka pár krvavejších scén na postavy, ktoré explodujú spoločne s granátom, ale jedná sa o pár sekundové zábery, ktoré filmu výraznú surovosť ani nedodávajú. Celé to pôsobí o to podivnejšie, že pri takomto ratingu tu v samotnom závere čaká ten najklasickejší happy end, namiesto očakávaného zdeptania diváka nejakou zúfalou situáciou plynúcou pre postavy. CELKOVO: 3,5* = Áčková réžia ruka v ruke s Béčkovým nedotiahnutým, miestami príliš nelogickým scenárom. Objektívne za 3*, ale ako verný fanúšik sci-fi musím subjektívne zaokrúhliť na tie 4*. Čakal som však niečo podstatne odlišnejšie, avšak keď som sa oprostil od všetkých očakávaní, tak nadupanú sci-fi jazdu som si následne užil dostatočne, má to však až príliš veľa „ale“ ... () (méně) (více)

baribal

Další lekce marxismu. Bez diskuse je to dobře natočené, Blomkamp už u Districtu 9 dokázal, že téma kastovní společnosti mu je blízké. Akce je zvládnutá parádně, efekty samozřejmě taky. JENŽE je to strašně klišoidní a maximálně neoriginální. A co škoda, není to ani vtipné. Na Elysium přesně sedí příměr.. dobrej hardware a co software. Dobře natočená sračka. Škoda, že to je ve výsledku taková nuda. ()

katzenliebe

Od tohoto filmu jsem čekala víc. "Zápletka" by nemusela být tak jednoduchá a vůbec, cele by se to mohlo udělat líp. Jsem mírně zklamaná. Matt Damon mi není moc sympatický a hlavní záporák mi koncem filmu dost lezl na nervy. Film jsem zkoukla, ale po druhé se na to v nadcházející době rozhodně nepodívám. ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)