Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

Ilicka

Akční pohádka o chudém dělníkovi, který ve futuristickém království nastolil sociální spravedlnost. Blomkamp ji ale podává dostatečně (filmově) zábavně a přesvědčivě, aby se nezvrhla ve frašku. ()

ARI50

Zajímavá akční roboticko mechanická záležitost, přiště přitlačit na přilběhu akci a bude to větší bomba, spokojenost ale je. ()

JASON_X

Další naprosto zbytečná a stupidní sci-fi primárně určená pro tupého a stádního diváka typu "žrout popcornu". Začátek filmu z bezútěšných favel blízkobudoucího Los Angeles, ve kterém se opět mluví španělsky, jistě u mnohého popcornového jedince vyvolá kýženou reakci v podobě hlasitého "WOW!" a následné obrazy z rajského Elysia pak dozajista potěší nejednu prostou romantickou duši. Ale tak obludně dementní příběh, jaký se vzápětí rozehraje, asi zklame i průměrně inteligentní publikum. Je tak třeskutě blbý a narvaný takovou spoustou klišé a uslintaného pathosu, že se mi příčí plýtvat na něj jakýmikoliv dalšími slovy. A téměř celý tenhle "velkofilm" je pak snímaný rozklepanou ruční kamerou. WOW! ()

becki_tu

Blomkamp rád točí krátkometrážní filmy a po scénáristické stránce by tomu Elysium odpovídalo. Problém je ale ve stopáži, která sice díky akčním sekvencím, kameramanským fíglům, Mattu Damonovi a precizním trikům nedává příliš prostoru nudě, ale obsahově jde o povrchní záležitost. Elysiu by daleko víc slušel kontroverznější podtext, popírání společensky-politického klišé a v neposlední řadě třeba i otevřený konec. O to víc zamrzí fakt, že Elysium je po audiovizuální stránce téměř bezchybnou záležitostí, kterou sráží právě tuctový scénář, myšlenka záchrany všech nemocných lidí a nevýrazné vedlejší postavy. Ne že by Blomkamp vyloženě zklamal, ale ambice Elysia daleko přesahovaly potenciál samotného námětu, potažmo scénáře. P.S. Nissan GTR bude v roce 2159 zřejmě velmi žádanou ojetinou u garážových kutilů. ()

Beastmaster4

Koukám na hodnocení zde (5.1.2014 - 67%) a říkám si, co je špatně. Podívám li se na braky, které nedávno vyšly a jak jsou z nich všichni mimo, je mi jasné, že komerční srajdy asi jedou. Osobně hodnotím za 5 a to pěti hvězdami rozhodně neplítvám, jako mnozí zde na každou chujovinu. Hned při prvních záběrech není pochyb, kdo film natočil. Reálná kamera, která dává filmu živelný náboj a záběry, jak přes kopírák z DISTRICT 9, nejdou přehlédnout. Ruka Neilla Blomkampa je tu znát na všem. Každý záběr, každá scéna má svou váhu. Reálnost, s jakou dokáže tenhle chlap natáčet sci-fi "nesmysly", mě udivuje. Když vidíte po bitce, kde se dva vytunění týpci rvali na podlaze, rozmazanou hlínu nebo rozmázlou tekutinu ve směru pádů, odhodů aj., pak nemám co vytknout. Podobnou detailnost jsem nezaznamenal nikde jinde. Všechno tu vypadá hmatatelně a nenapudrovaně. Železo je železo, razance zbraní, jejich výběr, prostě perfektní! Příběhem se nedalo také nic zkazit. V syrovém základu možná trošku okopírovaný PARALELNÍ SVĚTY, ale to odpouštím. Nelze srovnávat romantickou sci-fi a akční jen proto, že základní myšlenka je z části podobná. Matta Damona poslední dobou nějak nežeru, ale tady se mi opět po nějakém čase zalíbil. Jodie Foster v negativní roli, to jsem také snad ještě neviděl. Nakonec je tu za padoucha někdo jiný a postava J. Foster zastane jen oběť své vlastní přehnané touhy o ochranu lepšího života svého i smetánky, která si může dovolit žít na uměle vytvořené stanici, kousek nad Zemí. Její plán o převzetí nadvlády nad tímto světem se zmaří a na chvíli je z role padoucha spíš postava hodná soucitu a politování, když skutečnou roli hajzlíka převezme nájemný lovec....Film, který má všechno, co od filmové zábavy očekávám - akci, trošku napětí a nějakou tu dějovou zápletku, dobré herecké obsazení, kvalitní myšlenku a hlavně blomkampovskou audiovizuální tvář ;) ()

mm13

Nijak objavná reflexia kurzu, ktorým sa naša civilizácia uberá, v rozprávkovom balení. Našťastie to má dobrý spád, skvelého Matta Damona a omračujúceho Sharlta Copeya, ktorého Kruger verím začne odteraz obsadzovať popredné priečky v rebríčkoch najfascinujúcejších záporákov... ever!! Je to práve on, kto hlavne v závere poskytne priestor na heroické vyznenie hlavnej postavy a dovolí tak kývnuť rukou nad celým radom nedotiahnutostí a naivnou pointou. Škoda, že z celého realizačného týmu nikto ďalší nemal Sharltove gule! To by bola mňamka minimálne na úrovni Districtu 9. ()

MáŠa

Pěkně natočená bramboračka. Vypadá to dobře, na začátku celkem lákavě, ale pak když člověk (hlavně na konci) vnímá to, co se tam děje, tak se nemůže ubránit pocitu, že je to blbost. Obranný systém Elysia je hodně zvláštní. Začít tam dělat v závěru bordel, bylo nějako moc snadné. Nechápal jsem, proč se lidi na Zemi musí mít tak špatně oproti Elysiu. A pak bylo taky zvláštní sledovat ty některé hodně pokrokové vynálezy v kontrastu se spoustou věcí, které vypadají stejně jako ty dnešní. Kdyby to první shlédnutí nepůsobilo většinu času celkem zajímavě, hodnotil bych ještě hůře. ()

luka4615

Tak tohle se moc nepovedlo. Hádám, že Neilla Blompampa postihl stejný osud jako režiséra Richarda Kellyho, který kdysi zabodoval mysteriózním snímkem Donnie Darko. Tak dlouho ho kritici poplácávali po zádech a blahořečili mu, až uvěřil, že je naprosto dokonalý režisér a natočil utahaný, nudný a hluboce filosofující film The Box, který byl zkrátka divný. To je asi přesně stejný případ snímku Elysium. Snímek postrádá právě ty faktory, díky kterým District 9 zazářil. Celé je to roztahané a s totální absencí jakéhokoliv druhu spádu, přičemž poslední hřebíček do rakve filmu Elysium vráží podivné a až trapné finále. Doufám, že Neill Blomkamp svou režisérskou reputaci napraví dalším snímkem a vyvaruje se chyb, které napáchal v tomto filmu. „Droids, there appears to be some type of wheeled vehicle with one - two occupants, they are armed and I'd like them dead.“ ()

Sawy

Historie kinematografie obsahuje spoustu případů, kdy nadějný režisér vyletí ke hvězdám díky chválenému debutu, aby pak tvrdě dopadl na zem se svým druhým projektem. Tvůrce najednou dostane více peněz, mnohem volnější ruce a důvěru studia, ale místo vytvoření vysněného díla to přežene, až příliš se snaží o majstrštyk a nakonec zklame nejen fanoušky, ale především sám sebe. A nutno říci, že Districtem 9 si na sebe Neill Blomkamp ušil pořádný bič, protože šlo skutečně o MIMOŘÁDNÝ debut. Už z prvních reakcí na Elysium bylo vidět, že očekáváním se nepovedlo dostát, ovšem za sebe říkám, že na cestě mezi zklamáním a peckou zůstává film někde v půli cesty. Oproti Districtu měl režisér k dispozici čtyřikrát vyšší rozpočet - a není to vidět tak moc, jak bychom si asi přáli. Kvalita triků je silně proměnlivá, od skvělých až po mimořádně pochybné, celkový vizuál je velmi podobný předchozímu filmu. Což ovšem není nutně výtka, naopak. Elysiu tento rozpor dodává punc jakési špinavosti a punkovosti, která oproti všem těm do nejmenších detailů vypulírovaných a naleštěných blockbusterů letošního roku (Star Trek, Iron Man 3) působí svěžím a neokoukaným dojmem. Protože ani ráj privilegovaných tady není prostý temnějších tónů, nemluvě o zpustošené Zemi, která se proměnila v jeden velký slum. Tam, kam v Districtu 9 Blomkamp nacpal mimozemšťany, se teď tísní samotné lidské pokolení, logický tvůrčí progres. Netypický je opět i hlavní hrdina. Wikus byl nesympatický ňouma, Damonův Max je zase sobec, kterému nejde o dobrou věc, nýbrž o něco mnohem nižšího - o jeho vlastní krk. Nutno poznamenat, že sympatických hrdinů tady vůbec moc nenajdeme. Jodie Foster hraje diktátorskou mrchu, která se neštítí v podstatě ničeho, Alice Braga nemá prostor, William Fichtner si pak střihnul bezmála štěk. No a Sharlto Copley si naplno vychutnal naprostou lidskou stvůru, šílence s šíleným přízvukem, který pouští hrůzu do celého svého okolí a často propůjčuje filmu skoro až hororovou atmosféru. Film do sebe vůbec absorbuje poměrně široké spektrum žánrů, kromě sci-fi a akce si hojně půjčuje z kyberpunku a ještě se mermomocí (ale ono to z té zápletky kape samo) pouští do sociálních otázek. Kvůli tomu se do filmu též hodně šije s tím, že je extrémně levičácký, až komunistický. Já osobně nechápu, proč by tahle ideologická stránka věci měla nějak extrémně ovlivňovat hodnocení, zvlášť když si člověk vezme, kolik procent dnešní filmové tvorby je zase extrémně kapitalistické. Tím neříkám, že souhlasím s myšlenkami, které film evidentně zastává, ovšem nemám problém jeden takový film vstřebat a též nemám potřebu autora za jejich svobodné vyjádření nějak hanět. Od toho filmové médium koneckonců taky máme, že... Celkový dojem z filmu mnohem víc sráží fakt, že hodně částí filmu - od maličkých detailů až po celé scény - jsou totální, ale totální logické nesmysly a je strašná škoda, že když už si někdo tak evidentně vyhrál s designem, akcí a daným světem, nevyškrtal z něj zároveň všechny ty evidentní sračky, které se tu dějí. A je taky pravda, že i ten nastolený nový svět mohl být lépe prokreslený, zvláště z Elysia jsme toho neviděli zdaleka tolik, kolik by nám něco o jeho fungování skutečně řeklo. Stejně tak jsme nepoznali zrovna moc jeho obyvatel, což ale trochu souvisí i s tím ideologickým pozadím, které jsem už nastínil. Romantická linie se mohla úplně zrušit, čímž bychom pravděpodobně dostali lépe padnoucí sobečtější konec, který by k celému filmu sednul lépe. Ale stejně... Elysium mě velkou většinu stopáže bavilo. Bavil mě Damon, který si vystačí s málem, aby nám svou postavu dokázal úspěšně prodat. Bavila mě videoherní akce plná střihů a kamerových hrátek, díky kterým možná ztrácí na přehlednosti, ale zase získává na dynamice. Bavila mě Blomkampova fanboyovská režie, která ze sebe sype pytel nápadů možná nesourodých, ale na druhou stranu dávajících filmu grády a v mnoha ohledech i moment překvapení. Výsledek je brutální, zábavná, v mnoha scénách dost hloupá a žánrově nedostatečně vyhraněná sci-fi, která mohla být mnohem lepší. Ale to je, jak se zdá, syndrom roku 2013, ve kterém přišlo obrovské množství velkých sci-fi konceptů, z nichž ani jeden nebyl tak úplně dotažený do špičkového konce, který jsem si přál. Elysium mezi uhlazeným Nevědomím či Pacific Rim vyniká alespoň tou špinavostí. A snahou o trochu jiný zážitek, než na jaké jsme od Hollywoodu zvyklí. 75 % () (méně) (více)

Morholt

Ale jo. Takhle nějak jsem si to představoval. Damona jako Bournea v budoucnosti a pekelně bezohlednou a zlou Jodie Foster. K tomu spousta triků, solidní akce a slzopudnej závěr se sociálním poselstvím, že všichni lidé jsou si rovni. Ani hovno soudruzi, ale koukalo se na to pěkně. 70% ()

Lucasion

Matt Damon se vrací ve sci-fi Elysium. Pokud si vzpomínám tak začátek vypadá velmi podobně jako v District 9. Los Angeles v roce 2154 je vyprahlá poušť se spoustou domů a nemocných lidí. Roboti na nás dohlížejí, zatímco pracháči nahoře mají zelený trávníček, bíle domy a nádherně modré bazénky. Ale zpět do našeho příběhu, Matt Damon schytá v práci radioaktivní záření a má pouze 5 dní života. Jediná jeho možnost je dostat se nahoru na Elysium a nechat se vyléčit. Kamarádi mu tak zkonstruují ocelové paže a brnění a jde se do akce. Elysium je technicky dokonalé. Příběhově plytké. Než se Matt dostanu nahoru, chvíli to potrvá a mezitím utíká příběh, který není nijak zajímavý. Posledních 20 minut tak graduje úchvatnou hudbou a pěknou akcí. Závěr je pěkná podívaná, ale jinak mě Elysium bohužel jinak neoslovilo. Luxusní vizuál a zpracování techniky prostě nestačí. (67 %) ()

Grran

Suprovej námět, roboti také excelentní (trošku mě připomínali droidy ze star wars..) a příběh měl hlavu a patu, což také není zrovna obvyklá věc.. ALE.. brutálně nevyvážené, jednu chvíli akce a v druhé chvíli pomalej puding, jednou svou vylepšenou kostrou odrazí úder droida, podruhé mu nakope normální člověk.. jak sem řekl, opravdu nevyvážené.. a bohužel velice rozvláčný začátek i konec i když konec bych ještě bral, jen ho malinkato odpudingovatět... ()

ScarPoul

Blomkampova vízia budúcnosti je veľmi dobrá. Nie každému sa v súčasnosti darí zaujať vizuálom a prepracovanosťou sveta, bez výraznejších zakopnutí. Aj také Oblivion na myšlienke neuveriteľne pokulhávalo, ale malo niečo, čo Elysium nemá a to prepracované charaktery a Toma Cruisa. Elysium je funkčný len v prvej polovici. Akonáhle sa začne do príbehu vkrádať dejový zvrat a dramatizácia, upadá film na scenári, ktorý má potrebu všetko vysvetliť a nič nenechať na divákovi. Nie že by bol popisný, ale akosi mi bolo na začiatku jasné, kam to celé speje a že vlastne do určitého momentu mi môžu byť postavi ukradnuté a mám sa zaoberať len špinou a snahou o akčné scény v atraktívnom prostredí. Režisér ako obvykle vykráda svoje krátke filmy. Znova sa dotýka témy o menšinách a segragácií, tentokrát skrze chudobu. Ale chýba tomu niečo závratnejšie, niečo, čo by s toho nerobilo zaujímavú štúdiu spoločnosti s nutným happyendom, ale niečo dravšie, údernejšie a pamätnejšie. Damon má na vlásku každú chvíľu a to sa stáva pre film najväčším zdrojom nelogickostí. A to nezachráni ani finálny súboj. Hudba, ale veľmi nadpriemerná. ()

d.beseda

Docela vydařený soundtrack (85%). Mile mě překvapila J. Foster jako záporačka. Oslovilo mě i pár zajímavých momentů (politicko-sociálně-etických). Mé hodnocení: 67%. Viděno: ČSFD projekce, 28.08.2013. ()

Luboshmir

Opět scifi s poměrně novým nápadem, super hereckým obsazením, a už od začátku se skvěle vykreslenou atmosférou , 3,5* ()

Genero

Až budu za sto let tak mocný a odporně bohatý, že mi bude zatěžko se ohnout do bidetu pro vajglíček, rozhodně chci bydlet na Elysiu. Lůza totiž žije v Chánově, který je sice vylíčen v poněkud růžových barvách, například z kohoutků teče voda a v oknech je sklo, přesto se jedná o skrz naskrz odporné a nevábné místo. V Chánově žije i Mat Démon, jediný chodí do práce a ostatní se mu kvůli tomu po právu posmívají. Pan Démon podává na své poměry solidní výron, což lze zdůvodnit tím, že se většinu filmu pohybuje navlečený do exoskeletu třetí generace, do kterého pan Blomkamp naprogramoval funkce jako předpažit, upažit a dřep, takže Mat občas připomíná herce. Proti němu stojí roztomile psychopatický agent Copley, léčící si mindrák z malého péra velkým mečem a paní Fosterová v roli militantní, fašistické dominy, orbitální Kundoleezy Riceové. Nejenže je Elysium dobře natočené, prostředí působí velice realisticky, ale i scénář obsahuje spoustu krásných myšlenek, jako třeba že můžete kráčet neochvějnou cestou marxismu, když vám kryje záda surikata. Nebo něco v tom smyslu. ()

Lacike

Úvod, ktorý nás zoznámi so svetom plný chudoby je vystavaný perfektne. Dostatočne funkčne spoznáme jak to tam funguje a je to riadne svinstvo. Škoda, že toľko času nie je venovanému aj tomu jak funguje obyčajný život boháčov na Elysiu. Podľa mňa by im dlhodobo taká idylka nevydržala a skôr či neskôr by sa nejaký chamtivec pokúsil ovládnuť ten ich raj. Príliš mi zmysluplne nepripadala ani obrana Elysia. Proti vesmírnym lodiam plných uprchlíkov sa bránia stieľaním vzdušných rakiet zo zemi? WTF? Takisto nebolo príliš múdre, že nejaké liečebné zariadenie nenechali na zemi ako návnadu pred nájazdom chudákov, ktorým išlo hlavne o zdravie. Tým by sa zbavili drvivej väčšiny útokov. No a jak sa Blomkampovi celkom darí vybudovať prostredie fikčného sveta, tak sa mu príliš nedarí zaplniť ho zaujímavými postavami a pútavou zápletkou. Vynahradzuje to zbesilým tempom a akčnými scénami. Tie sú tentoraz slabšie, keďže sú vďaka rýchlemu strihu neraz neprehľadné. Aspoňže vizuálna stránka je skvelá a bavilo ma kochať sa stvárnením Elisia. Technickú stránku má Blomkamp celkom v ruke, ale už by to zase raz chcelo aj poriadny príbeh. Posolstvo o tom, že ak budú boháči príliš vyjebávať s robotníckou triedou, tak sa im to raz vypomstí je proste málo. 5/10. ()

GeusX

Neviděl jsem žádnou upoutávku ani nečetl žádný rozmáchlý komentář, který rozebírá film do posledního šroubku. A s tím jsem šel i na film. Rozjezd je relativně pomalý, o chodu na vesmírné stanici se žel nedozvíme takřka nic. Když dojde na akci, něco ve stylu District 9 a Terminátor dohromady, je to slušná podívaná, která sympaticky odsýpá a nenudí. Pouze jsem se musel smířit s tím, že se nejedná o žádnou inovaci ve sci-fi žánru, která by překvapila svým scénářem a o které by se daly vést dlouhé diskuze. Nejde o nic, co by již nebylo několikrát zpracováno. <75% (kino, ČSFD projekce) Pokud bych šel na film v očekávání něčeho velkého -a to jsem nešel- tak bych byl zklamán a hodnotil níže... (edit: viděno: 2x (kino v pův.znění s tit. + dvd cz dabing)) ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)