Bratři Earpové ženou stádo dobytka do Kalifornie. Po cestě odmítnou nízkou finanční nabídku starého Clantona na jeho odkoupení a na pár hodin se zastaví se v městečku Tombstone. Když se v noci vrátí zpět, jejich stádo je pryč, na místě nacházejí pouze těžce zraněného nejmladšího bratra Jamese. Proto Wyatt Earp přijímá ve městě místo šerifa, které je mu nabídnuto. S ním tu zůstávají bratři Morgan a Virgil, aby společně našli vrahy Jamese a zloděje svého dobytka. Na nového šerifa navíc čeká setkání se známým stárnoucím pistolníkem Docem Hollidayem, za nímž přijíždí půvabná Klementina...
Film natočil klasik americké kinematografie režisér John Ford (který zaujal i svými dalšími westerny Přepadení, Fort Apache, Měla žlutou stužku, Rio Grande, Muž, který zastřelil Liberty Valance a Podzim Cheyennů). Ten příběhu z Divokého západu vtisknul zcela nový dech a působivost. Pod jeho vedením úlohu Wyatta Earpa ztvárnil Henry Fonda, který zde předvedl jeden z vrcholů svého hereckého umění. (oficiální text distributora)

mortak

Jeden z nejlepších westernů všech dob? To je jako tvrdit, že nejlepší český film je Vávrův Jan Žižka. Legendu o Wyattu Earpovi má na svědomí tato kniha z roku 1931, která se s fakty moc nepárala. A vdova po Wyattu Josephine Earp se všemi způsoby bránila, aby vešlo ve známost, že kvůli ní opustil prostitutku, a že ona sama vykonávala nespíš v mládí stejné povolání. A tak si Ford natočil legendu svými typickým způsobem - divoký západ byl plný skvělých a bohabojných lidiček, a jen tu a tam prašivý kojot, kterého bylo potřeba odstřelit. To lidové figurkaření v první půlce by tak nevadilo (Shakespeare a Earp - WTF), ale bohužel většinu filmu zabírá milostný trojúhelník vycucaný z prstu a zakončený dost nehistoricky. Doc Holliday si toto opravdu nezasloužil... ()

StanislachKo

V súčasnosti často narážam na to ako je tento film ospevovaný... Ano je to klasika, ale nie je to Západ, ani Dobrý, zlý... Pre mňa však celkom útešná demonštrácia, že ako aj dnes, tak aj v štyridsiatych rokoch sa točilo tuež čisto pre nenáročné pobavenie diváka. ()

Mirokukii

Další ze spousty variací, s jednou z nejznámější postav divokého západu Wyattem Earpem, na téma "přestřelka u O. K. Corral". Zase trošku jinak a rozhodně jedna z těch velmi povedených, až už to bylo jakkoliv. Legenda je hold legenda, a tu si vypráví každý po svém. Hlavního hrdinu svedou vlastní důvodu k tomu, aby přijal roli šerifa. A ač se to přes poklidné vyprávění příběhu, propletence milostných vztahů, nemusí zdát, směřuje k tomu zásadnímu. Henry Fonda jako Wyatt skvělý, ačkoliv se stal nesmrtelným díky jiné roli. To už je ale jiný příběh. Zklamání z tohoto pěkného snímku tak zůstává na bedrech představitele Doca Holliaday. ()

Noctis

Řekl bych, že Henrymu Fondovi role Wyatta Earpa příliš nesedí, k čemuž mě udivuje fakt, že režisér John Ford skutečného Wyatta znal a s Fondou se rozhodně stotožnit nemůže. Tento Western má pár světlích míst, ovšem většina filmu jako by se jen protloukala jednoduchou zápletkou až k velkolepému finále(nutno říct, že vše je natočené podle skutečné události). Film ovšem zpestřuje legendární skladba ohh My Darling Clementine :) ()

Jezinka

Film táhnou herecké výkony , jinak je to nuda. V rámci Fordovy filmografie aspoň potěší scéna s příjezdem hráčů, kterou ještě zopakoval s Jamsem Stewartem v Dva jeli spolu (zde se mi líbila víc). ()

Han22

Rok 1946 jsem začal jedním ze dvou slavnějších westernů tohoto roku. No čekal jsem víc. Klementina není úplně špatná, jen vypráví úplně tradiční černobílý (obsahem i formou) příběh o Wyattu Earpovi. Na začátku máme mám brutální vraždu, po které jsem čekal drsným film o pomstě, ale Klementina je spíše odlehčený western. Je tu spousta písniček včetně legendární Oh My Darling Clementine, karban, vypije se spousta whisky, nechybí dvě "krásné" děvčata a pár průměrných přestřelek. Jako velký úlet je herec recitující Shakespeara. Většinu filmu si namísto nudného hrdiny a ještě nudnějšího padoucha krade neznámý Victor Mature v roli Doca Holidaye. Nenudil jsem se, nebyl jsem nadchnut, takže 3*. ()

Rozjimatel

"When you pull a gun, kill a man."     Typická fordovka, čo je u mňa zvyčajne synonymom plytkosti, nebotyčnej naivity, chlapáckých póz, či gýčovo malebného Monument Valley. Tentokrát mal ale Ford k dispozícii dva silné tromfy, ktoré film povyšujú na trochu vyššiu úroveň. Tými tromfami sú Henry Fonda a silný skutočný príbeh, ktorý som si tak nejak už dávnejšie obľúbil (hlavne po zhliadnutí filmu Tombstone (1993)). Štýlový Henry Fonda je ako ako Wyatt Earp skvelý, dokonca lepši ako Burt Lancaster (Přestřelka u ohrady O.K. (1957) ale u mňa ostáva najlepšou adaptáciou príbehu). Nepríjemného predstaviteľa Doca Hollidaya ale žiaľ pochváliť príliš nemôžem Victor Mature (to je teda strašná maska) potvrdil svoju povesť toporného herca. Preveľká škoda Jamesa Stewarta, ktorý bol na tú rolu prvou voľbou. Z hercov by som ešte rád spomenul Waltera Brennana, výborného predstaviteľa vedľajších rolí, tenkrát v nezvyklej role hlavného záporáka. Fordova verzia príbehu sa od iných dosť odlišuje, napr. bratia Earpovci, ale aj bratia Clantonovci tu majú veľmi málo priestoru (v podstate sa objavia na začiatku a na konci filmu). Film je sprevádzaný dosť otravnou hudbou, ide o skoro samé odrhovačky (hlavne mimoriadne lepkavá titulná melódia). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "I love your town in the morning, marshal. Air is so clean and clear, scent of the desert flowers." "That's me. Barber." ()

Alf

pár docela realisticky působivých scén ze života v Tombstone, jinak jsem se ale občas nestačil divit, k jakým nesmyslným akcích herce donutil scénář, potažmo režisér, závěrečná slavná přestřelka u O.K. Corral pak byla - doufám - natočena v novějších filmech podstatně lépe.. ()

Mikino00

Není to tradiční western, příběh s Claytonovými je tam jako by přidaný, navíc hodně smyšlený a na pravdě se moc nezakládá. Nejlepším filmem s tematikou Earpa tak zůstává Přestřelka u ohrady OK, s tím jediným pravým Earpem Burtem Lancasterem. ()

aLPaC

Slavnou přestřelku u O.K. Coralu už jsem viděl v mnoha filmech. A pokud si vzpomínám, všude byla zobrazena lépe než zde. Ani můj oblíbený Henry Fonda není v roli Wyatta Earpa nijak výrazný a jeho autoritu mu zde vůbec nevěřím. Ve zkratce se tak jedná o nejslabší film o tomto slavném muži divokého západu, přesto jako průměr to obstojí. ()

Klajnik odpad!

Legendární lawman Wyatt Earp byl již v kultuře tematizován hojně, ale toto je nejstarší ztvárnění, s nímž jsem se dosud setkal. Fonda mě v jeho roli nebavil stejně jako Mature v roli Hollidaye. Co se těchto postav (případně přestřelky u O. K. Corral) týká, doporučil bych raději zavítat do devadesátek a zkontroloval Tombstone, kde ho hraje Kurt Russell, nebo demýtizujícího Wyatta Earpa, kde ho hraje Kevin Costner. My Darling Clementine je krom jiného taky historicky nepřesný (bratři Earpové třeba nikdy nebyli kovboji a Doc Holliday v té slavné přestřelce nepadl), ale nepodepsal bych se pod to, že změny dobře slouží dramatické rovině příběhu. Filmem jsem se totiž řádně pronudil. Jedná se o romantický pohled na divoký západ, v němž se hrdina snaží zkrotit městečko, v němž vládne bezpráví, a přinést tam pořádek a civilizaci. Tato linie příběhu je však slabá (pokud je radno vidět silný příběh o hrdinovi symbolizujícím zdvořilost, civilizaci a možnost budoucího lepšího světa, tak doporučuji na svou dobu výjimečně dokonalé Big Country z roku 1958), protože Ford se příliš zaměřil (jak už název napovídá) na dvě ženské postavy, které však nezaujaly, protože jsou jednorozměrné – slouží romantickému zájmu mužských hrdinů a v návaznosti na to fungují jako plot device. Film se upíná na vztahy mezi Earpem, Hollidayem, Clementine a ještě jednou ženou, ačkoliv nejsou dost zajímavé a zároveň měl ve scénáři interesantnější koncept k tematizaci. Ten sice obsahově a tematicky odpovídá schématu klasických westernů, kde dobro bojuje se zlem a také nad ním vyhraje, ale furt bych radši koukal na to, jak se Wyatt snaží zkrotit městečko než na nezajímavé vztahové konflikty mezi nezajímavými postavami. Fordova režie rozhodně má co do sebe a herci dbali i na řeč těla, jenže pro mě osobně jsou tyto kvality těžce podružné v případě, kdy mě nezaujalo to podstatné – tedy postavy a konflikty mezi nimi. <----Tyto nešvary shledávám čím dál tím častěji spolu s tím, na jak staré filmy koukám. Mohli bychom dlouze diskutovat nad tím, čím to je: Samozřejmě, že jde o divácký návyk a nějaké východisko, s nímž divák do díla vstupuje. Pro zoomera jsou starý Fordovy westerny moc málo a pro mou babičku by zas třeba byl postmoderní Nespoutaný Django až moc. Rozhodně bych však řekl, že to, na co se ti nelepší filmaři vzmůžou dnes (nebo na co se vzmohli 20 let po My Darling Clementine) je víc, než na co se zmohli ve čtyřicátých letech. Dává to smysl, protože mladší tvorba staví na té starší a filmaři zdokonalují různé postupy, případně mají víc možností díky technologickému pokroku. Dále je tu ten prokletý haysův kodex, který limitoval americké filmaře až do roku 1968 a kinematografie tím dlouho podléhala nivelizaci/zprůměrnění. Roli rovněž může hrát jiný přístup k herectví, který je více strojený, více teatrální... Kolem a kolem - já tento film naprosto nedoporučuji, jelikož nabízí již příliš málo. ()

PhillM.

Tady není co řešit. Ryzí staromilská kovbojka, ve které nic nechybí, dokonce ani Shakespeare. Není divu, že plukovník Potter tento film stavěl tak vysoko. ()

pend

Western od klasika žánru. Henry Fonda předvádí výborný výkon. Příchod Earpa do Tumbstonu je impozantní, poté film jakoby ztrácí tempo a více se mluví. Závěr je učebnicový. ()

JimiH

Klasické zpracování příběhu Wyatta Earpa v líbivém podání s Henry Fordou v hlavní roli. Ford je určitě zručný režisér, ale v tomto filmu měl k dispozici až příliš jednoduchý scénář reprezentující nejčastější charakterové stereotypy divokého západu. Tento film zestárl určitě zřetelněji než jeho starší snímek Přepadení (1939). ()

Chema4

My Darling Clementine, je vôbec prvý film na motívy Wyatta Earpa a až potom prišli filmy ako Gunfight At The O.K. Corral, Kasdanov epos Wyatt Earp a kopa ďalších, ale čo sa kvality týka žiadny z týchto filmov nebol na takej úrovni ako My Darling Clementine. Ano vo filme by sa dali nájsť nejaké nedostatky ako historické nepresnosti a že film ma svoj vlastný príbeh, iný ako to bolo v skutočnosti, no to všetko sa dá odpustiť skvelou réžiou Johna Forda, ten bol známy tým že dokázal skvele pracovať so svojimi postavami a cítil som to aj tu, medzi Earpom a Hollidayom panovala výborna chémia fandil som obom postávam chviľu viac jednému potom druhému, natoľko že som veril v šťastný koniec. Fondov životný výkon a Fordova vysoká škola réžie. 79% ()

pollstro

První filmová adaptace postavy Wyatt Earp a příběhu o přestřelce u O.K. Corral v Tombstone v podání skvělé režie Johna Forda, který skutečně znal původní postavu o které celý příběh vypráví. Ze začátku se film tváří jako klasický western o pomstě, ale po určité chvíli přesedlá na velmi atypický druh westernu, který se velmi zaměřuje na vztahy mezi jednotlivými postavami a vnáší mezi ně romantický nádech, který do jisté míry transformuje celkový film někam do oblasti lyriky a tenhle prvek tvoří hlavní část celého příběhu, přičemž se samozřejmě závěrečné přestřelky dočkáme a ta naopak vrací celý film do oblasti klasického westernu. Ford vykreslil jednotlivé postavy velmi zajímavým a věrohodným stylem, skvělý Henry Fonda v roli neuvěřitelného sympatického šerifa a taktéž postava Doca v roli Victora Mature mi osobně přišla nejvíc zajímavá. Černobílé provedení je naprosto jedinečné a nedokázal jsem si nikdy přestavit, že i nebarevné scenérie Divokého Západu můžou vypadat takhle skvostně a majestátně. Po filmové stránce precizní western, který se díky své specifické hře s tichem a jednotlivými gesty a postoji postav odlišuje od ostatních. "Ma'am, I sure like that name... Clementine." ()