EKLEKTIK

"Můžeš to přetočit, ale změnit ne." Spíš, než o životopisný film, jde jen o jakousi přehlídku zubních protéz, doplněnou portrétní kresbou důchodkyně, bojující s nějakou formou stařecké demence a nástrahami moderní techniky, které se kromě halucinací jejího mrtvého manžela, vybavují jen nějaké stěžejní vzpomínky z vlastního života a právě proto samotný příběh tohoto snímku, není hlavně pro diváka narozeného mimo Velkou Británii tolik důležitý, aby při jeho sledování neodvracel svůj zrak na různé ciferníky hodinových strojků. Přesto se však divák neubrání pocitu dojetí, při pohledu do očí té staré dámy, tak skvěle zahrané, rafinovaně namaskovanou Meryl Streepovou a z jejího vyprávění, si odnese i zážitek z britského parlamentu, kde byla Margaret Thatcherová jedinou ženou a pár zajímavých rad, jako je například ta o tom, že si člověk musí dávat pozor na myšlenky, vtělené do slov, na slova, která utvářejí činy, na činy, které utvářejí zvyky, na zvyky, které utvářejí charakter a na charakter, který utváří osud. ()

HArna

Margaret Thatcher alias Železná lady v porovnání s dnešními politiky působí trochu jako královna. Ti dnešní rádoby vůdci nešahají této neústupné autoritě ani po kotníky. Bohužel film na můj vkus strašně letí, docela bych ocenil větší stopáž jejího vládnutí. Vždy se připomene některé těžké období, to trvá maximálně 5 minut. Konec a pak další a další. Chtěl bych jí vidět více v parlamentu a méně v přítomnosti. Meryl Streep to zahrála skvěle, jestli je oscar na místě nebo ne je jedno. Oscary jsou fraška, ale ona to zahrála fakt dobře. Bohužel od filmu jsem čekal mnohem víc. 50% ()

Janega

Tak ozaj neviem za čo dostala Streepová Oscara. Keby sa vystrihali všetky scény, kde je ako senilná ježibaba (pričom tie scény sú strašne otravné, nudné a Streepová v nich lezie na nervy), tak by z toho bol dobre nakrútený dokument na Viasat History. ()

Hanys_

Meryl Streep hraje starou zmatenou paní, která žije sama ve svém bytě, povídá si se svým mrtvým manželem a vzpomíná na mládí, kdy něco znamenala. Je to prostě špatné, jako životopis MT to působí nepřehledně, a vlastně nabízí strašně málo nějakých zajímavých momentů. ()

blues

Čekal jsem víc historickych faktů a méně senilnosti hlavní představitelky. Docela zklamání, ale to se dalo čekat, když to bylo nominované na Oscara. Prostě není to žádné lehké pokoukani... ()

Frecklie

Úžasná Meryl Streep neměla jedinou chybu. Ale jen ona a pasáž s bitvou o Falklandy prostě nestačí. Tohle téma má potenciál a já nechápu, jak ho někdo může tak strašně zkazit tímhle špatně zvoleným zpracováním. Nikdo přece nechce dvě hodiny koukat na halucinujícího geronta, navíc prvních 20 minut jsem fakt nechápala o co jde a čeho se chytit. Životopisný film si představuju úplně jinak. Škoda škoda. ()

Zik2

Podivná smršť obrazů, ukončená z nějakého důvodu Bachovým preludiem v C-dur. Nevím, proč si filmaři poslední dobou myslí, že vyprávět příběh chronologicky je něco amatérského a že čím víc časovým skoků, tím víc Hollywood. Kromě toho poněkud plochý a jednostranný pohled na nikdy neustupující zachránkyni Spojeného království, bojující proti hordám zlých labouristů a s podrazáky ve vlastní partaji, kteří by se s nimi chtěli paktovat. ()

dormouse

Asi se svým názorem zařadím k většině. Výborný výkon Meryl Streep, ne tak úplně zdařilý film, který se zbytečně zdržuje u stárnoucí expremiérky a na můj vkus se málo soustředí na její život a politickou kariéru. To, že se žena dokázala prosadit nejen do parlamentu, ale i na čelní místo státu, je v konzervativní Britanii stále (pro mne) nepochopitelné a nevadilo by mi poučit se, jak se to dělá. ()

Xavi6

Kvalitní zpracování parádního tématu s ještě parádnější Meryl Streep. Nevěřil jsem, že mě tento film nadchne, ale zase to dokázal (aspoň, že tak). Musím přiznat, že si i tento film zasloužil více Oskarů, rozhodně byla kvalitní kamera, skvělý režisér, perfektní atmosféra polo-pochmurné doby. Taky jsem se zarazil u toho, že to pojednávalo o dnešním období, což bylo milé překvapení. Krásný životopisný film. ()

ondrula

Dlouho jsem váhal se shlédnutím filmu, protože nemám moc rád filmy, ve kerých je v hlavní roli pipina. Hlavně mi ale můj kamarád (Angličan) neustále sděluje, že Thatcherová byla největší mizera v britský historii, protože svou zatvrzelou politikou existenčně zničila strašnou spoustu obyčejných lidí... Těžko to hodnotit, ale nakonec jsem se na film podíval a byl příjemně překvapen, protože poměrně nezajímavé téma je natočeno skvělým stylem, takže mě to zajímalo od začátku do konce. Bylo toho dosaženo asi spíš hereckými výkony, skvělou kamerou, atraktivním střihem a výborně zvoleným hudebním doprovodem nežli tématem samým, protože politika jako taková mě nebaví. Poměrně dobře na mě fungovalo střídání dějových linií a nevadila mi ani Margaret Thatcherová coby senilní babička. Meryl Streep jako herečku moc neznám, ale soudím, že tuhle roli zvládla velmi dobře. A největší sympaťák byl věčně optimistický Mr. Thatcher. ()

peetriss

Železná lady je postavena na famózním výkonu Meryl Streep, na druhou stranu však výrazně zakopává o ne zcela šťastně zvolenou formu vyprávění. Režisérka Phyllida Lloyd nám předkládá téměř psychologické drama ženy na sklonku života, která náhodou kdysi byla slavnou političkou a náhodou se jmenuje Margaret Thatcher. Hodnota filmu coby životopisného vylíčení jedné z nejvýraznějších osobností politického života 20. století je jen okrajová, primárně jsme svědky filmové koláže sestavené částečně ze střípků vzpomínek na nejdůležitější okamžiky kariéry bývalé političky a částečně z halucinací staré dámy. Nevím, jak byl tento film přesně myšlen, ale nemohu se ubránit pocitu, že byl natočen pouze z čistého kalkulu přiživit se na jméně jedné z nejkontroverznějších postav novodobé britské historie - vždyť kontroverze se dnes "nosí". Dalším velkým problémem je fakt, že si na svá bedra Phyllida Lloyd naložila látku náročnější, než je při svých nevelkých zkušenostech schopna unést. ()

jasiska

Ako životopisný film sa mi Iron Lady celkom páčila najmä preto, že svoj subjekt ani nedémonizovala, ani ho nestavala na piedestál, čo je obzvlášť chvályhodné u takej kontroverznej postavy, akou bola Železná lady. Dalo by sa kritizovať, že v snímku bolo neúmerne veľa času venovaného Margaret Thatcherovej na staré kolená a naopak príliš málo času tomu, ako sa prebíjala tam, kam sa až dostala a hlavne, že najdôležitejšie témy a udalosti počas jej vlády boli spomenuté len letmo a dosť povrchne. No celkovo hodnotím film ako celkom podarený, obzvlášť preto, že žiadny snímok s Meryl Streep v hlavnej úlohe nemôže byť úplne zlý :-) ()

derryl

Velice zajímavě zkonponovaný film, který připomněl velkou ženu Velké Británie a Severního Irska. Výkon Meryl Streep je naprosto strhující a dokládá, že Meryl se nebojí žádné role a vždy ji povýší do nádherných rozměrů a dodá postavám potřebné charisma a lidskost. Margaret Thatcher bude navždy spojena s důležitými rozhodnutími, které za 11,5 roku učinila ve prospěch svojí vlasti a z tohoto filmu je patrá úcta k jejímu velkému odkazu. ()

Frederika

Hodnocení bych byla ochotná o hvězdičku zvednout, pokud by film nebyl tak zdlouhavý jako je. Klenotem snímku je bezesporu Meryl Streep, která MT skvěle hraje, jak v dobách její slávy, tak v dobách jejího stáří. Bez ní by film byl obyčejným, trochu posmutnělým životopisným příběhem jedné političky, která, ať už ji lidé uznávají, nebo jí opovrhují, rozhodně nebude zapomenuta... ()

fredisek

Podprůměrné vyprávění, nadprůměrná Meryl Streep, průměrný film. Kýčovitost nad normálem, patos na americkém standardu, kulturní dopad na solidním minimu. Hezky se na to kouká a to je tak všechno. ()

Gumrice

Jednoznačně jasný Oscar pro Meryl a za masky, film byl za ně oceněný a přesně tyhle 2 kategorie, bych vybrala i já sama. Není to nijak úchvatné dílo, ale bavilo mě a má pozornost vydržela plně soustředna až do konce. ()

gocatgo

Čekal jsem něco jiného - místo zajímavého politického životopisu tu máme halucinacemi trpící důchodkyni. Film vynechává souvislosti a začíná i končí nikde. Škoda, že si Meryl odbyla svou životní roli ve stopěti minutách zklamání... ()

EbiGuetta

Dávám 2 hvězdy: Za Meryl a Tonyho. Tohle není životopisný film. Jsou to jen útržky vzpomínek staré pomatené Maggie a jejího mrtvého muže. Ze začátku jsem myslela, že je M ve cvokárně. To časové lítání do hluboké minulosti (Alex Roach) a ne tak vzdálené minulosti bylo zmatenější než tenhle komentář! Merylinin výkon byl obdivuhodný. Zvláště scéna, kdy Meryl podepisovala Margaretiny autobiografie. Porovnávala jsme ten její podpis s Margaretiným a musím uznat, že jsou témeř stejné. Po shlédnutí tohoto tohoto filmu na mě M.T. působí jako sebevědomá mrcha s hodně vysokým egem honící se za svou prací. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012