Píše se rok 1920 a bolševické Rusko má v úmyslu obsadit a sovětizovat oblasti, které vnímá od dob carského impéria jako sféry vlivu. Režisér sleduje obranu Polska za zachování svrchovanosti z několika stran, nejviditelněji prostřednictvím ústředního manželského páru. Zatímco kabaretní tanečnice Ola zůstává v napjaté Varšavě, její muž Jan se ocitá na bojišti. Velkolepé historické drama režiséra Jerzyho Hoffmana, který je dlouholetým odborníkem na podobné domácí velkoprodukce (například filmový přepis slavného románu Henryka Sienkiewicze Ohněm a mečem), bylo zároveň vůbec prvním polským hraným filmem natočeným ve formátu 3D. (Febiofest)

filipvrbik

Z úcty k polskému národu nedám odpad, ale ten film je opravdu po všech stránkách příšerný... Hrůzostrašní herci, příšerná zmatená kamera, naprosto neprofesionální přístup, nepochopitelný a vulgární děj, bitvy hrozné, omáčka katastrofa... Je to nejhorší válečný film, jaký jsem kdy viděl. To už si raději pětrkát pustím zachraňtew vojína Ryana.. Jo a viděl jsem to v polsko- ruském znění, o to je výsledek horší...10% ()

Danny88

Prvá polovica filmu bola nuda. Druha bola o niečo lepšia hlavne kvôli bojovým scenam ktoré boli krvavé. Hudba príšerná. Jedna sa o priemer ktorý ani zďaleka nemá na Jerzyho predchadzajúce velkofilmy ako Ohňom a mečom, Potopa či Pan Wolodyjowsky. Toď vše! ()

Markuss

Historicky velmi věrohodný snímek mapující události v Polsku krátce po 1. světové válce. Technicky výborně zvládnutý film s velice působivou kamerou. Vztahy mezi Poláky a Rusy nebyly a troufám si tvrdit nikdy nebudou ideální a zázrak na Wisle je toho jasným důkazem. Mrzí mě jen finální dojem, který ve mně jinak precizní filmařská práce zanechala, a tím je zjevně nedotažený scénář a mě v mysli neustále vytanuvší myšlenka, zda-li se nejedná za jakousi odvetu za Smolensk 2010. V polském prostředí mýtus ruského atentátu na polské vládní letadlo poměrně působivě přežívá a má svou hojnou fanouškovskou základnu, ve které film podporuje myšlenku jak jsou Rusové zlí, zatímco ti dobří Poláci vedení katolickým křížem (žádné překvapení, největší kritici Smolensku jsou právě katolíci z řad Kaczynského strany Právo a Spravedlnost) směřují tím správným směrem. Jinak filmu není moc co vytknout. Samozřejmě pro nás Čechy je těžké sledovat tak zjevnou glorifikaci maršála Pilsudského (pro neznalce historie - velkého odpůrce Československa), ale pro Poláky je to skutečně národní hrdina, a takoví si film jako je právě Varšavská bitva zaslouží. 75% ()

Tormentor665

Není to trochu divné? Bylo 40 let komunistické diktatury (s bratrským SSSR) a Hoffmanovy filmy byly špičkové bez ohledu na propagandu. Je pár let tvrdé kapitalistické diktatury (s bratrskými USA) a jde to s kvalitou z kopce a propagandou je to nafouklé jak spartakiádní balonek. Má to sice ještě slušnou úroveň, ale bojím se, s čím přijde příště... ()

DJ Kritik

Príjemná hudba, pekná speváčka, láska, vojna a trápenie. Všetko stokrát natočené, ale tu to má aspoň pekný kabát. Je vidno, že zaostávame za všetkými susedmi, čo sa týka filmových výtvorov. I keď miestami pripomínal ruský film Tarasa Bulbu /najmä svojim vlasteneckým cítením/ je príjemné si tento film pozrieť. Natasza Urbanska ako hlavná predstaviteľka bola sympatická. ()

majky19

Snímek nebyl nejhorší, ale k "velkolepému historickému dramatu" má podle mě také poměrně daleko. Snímek reflektuje události polsko-sovětské války, věrným způsobem zachycuje ukrutnosti, kterých se příslušníci sovětských vojsk dopouštěli nejen na Polácích. Snímek na mě místy ovšem působí velmi chaoticky, bojové pluky se rychle objevují a mizí a občas je poměrně obtížné rozeznat, kdo s kým vlastně válčí. Co naopak považuji za přínosné a zdařilé, jsou scény s náčelníkem Polska, maršálkem Józefem Pilsudskim, které patřily zřejmě k tomu nejlepšímu, co snímek nabídl. ()

helrohir

Z pohľadu technického prevedenia je film celkom schopným vojnovým kúskom, vojnová atmosféra je citeľná, a vďaka štedrému rozpočtu sa môžeme kochať dobovou technikou, výzbrojou, kostýmami, a proste výprava celkovo je na vysokej úrovni. Z obsahového hľadiska však film už trochu pokrivkáva. Chýba tu kvalitnejšia dramatizácia deja, nie len prosté striedanie scén z bojiska a zázemia. Taktiež mám radšej vojnové filmy, ktoré sa skôr zamerajú na realistickosť a utrpenie človeka, než na prehnaný patriotizmus a prepatetizované scény, pretože Poliaci síce bojujú s boľševikom, ale mnohé scény svojím prevedením pripomínajú práve klasickú sovietsku vojnovú tvorbu. Postavy sú tiež málo prepracované, a divák si nedokáže vytvoriť vzťah ani len k hlavnej postave. Na druhej strane, pohľad na Nataszu Urbansku mi dokázal spríjemniť tento film. 55%. ()

Don Kryspin

Pokud tenhle film navštívíte s profesorem dějepisu, který má doktorát z polských dějin, jako se to povedlo mně (fakt nekecám! :-) ), tak si ho nejspíš velmi užijete. Oko znalce v něm totiž zachytí mnoho historických podrobností, které jsou zajímavé a důležité. Předpokládám, že ten film autoři poskládali ze střípků polského dějepisu, které se každý polský školák ve škole učí. Problém je, že u toho zůstalo. Naprosto souhlasím s názorem StarsFan (z 9.10.2011) - z filmařského hlediska podle mne ten film moc nefunguje. Je to takový slepenec obrazů a výjevů, patlanina. Jako bych úplně slyšel režiséra a scénáristu, jak film plánují: "...a ještě Kozáky tam musíme dát a ještě vztah církve k Pilsudskému... a také nezapomenout na vztah rolníků k válce..." atd. Ve filmech obvykle vídáme postavy, které prožívají nějaký děj. Tady jsme sledovali historický děj, ale v podstatě bez postav. V tomto filmu se objevují figurky, přichází a zase mizí, je jich mnoho a většina je tak na jedno použití. Některé působí doslova jako loutky, které předříkávají potřebné fráze (např. závěrečný Leninův proslov je hoooodně odfláknutý, přestože je to jeden z klíčových momentů filmu a dalo se z něj vytřískat mnohem více). K žádné postavě jsem si nenašel vztah (snaž až na polsko-ruského Čekistu - ten byl úžasnej, úplně k sežrání). A ještě mi trochu vadily bojové scény, popř. přípravy na ně (Poláci někam jedou na koni, šavle bojovně pozvednuté, a jedou, a jedou, a jednou, slunce zapadá a oni stále jedou...). Ve filmu je takových scén mnoho mnoho minut, ale nějak mě nebavily, nevím čím to bylo. SHRNUTÍ: Jako dějepis je to super. Pro Poláky určitě film roku (desetiletí) - dovedu si představit, že polský divák bude řvát nadšením. Jako film (podle mne) lehce podprůměrné. ()

backi

Solídne natočené bojové scény zráža na kolená veľmi slabý scenár. Poliaci sa objavili v tyle Sovietov z ničoho nič, divák je ukrátený o precíznejšie spracovanie oslavovaného "zázraku nad Vislou." Na druhú stranu pobaví úloha sovietskeho komisára v úvodnej časti filmu, v ostrom kontraste pôsobí primitivita boľševikov a silná religiozita Poliakov. Chvíľami je rozdiel možno väčší , než by bolo treba, ale v tomto smere netreba Poliakom nič vyčítať, je to predsa ich film :) Naozaj škoda pokazeného scenára, viac diplomacie a zákulisia z tak významnej časti poľskej histórie by nebolo na škodu. Napriek tomu je to dobrý film. ()

CorvusBlek

Snaha o polský 3D velkofilm ve stylu H(B)ollywoodu? Snaha se sice cení, ale banalita některých záběrů je skoro až trapná. Raději bych viděl tento snímek o bitvě u Varšavy černobíle a syrově, než takto moderně natočený, škoda...45% ()

carl.oesch

Mám rád Hoffmana jako režiséra románů Henryka Sienkiewicze a obrovský obdiv jsme cítil zejména u způsobu, jakým se postavil k románu Ohněm a mečem. Nicméně Varšavská bitva mně nadchla technicky a vizuálně, ale víc mi nedala nic. Mám rád polskou kinematografii a pokládám ji dlouhodobě za jednu z nejlepších na světě, patřím k oné menšině v českém národě, která má ráda Polsko a dává mu přednost před poněkud ještě dneska vnucovaným bratrstvím se Slováky a někdy i Jihoslovany. Snad právě proto mně Varšavská bitva 1920 dost zklamala. Sienkiewicz uměl napsat dobré "scénaře" pro Hofmanna a ten z nich dokázal vytěžit maximum, nicméně tady mám pocit, že sleduji příběh, který vypadá tak, jak si scénáristé představovali, že by to polský "Jirásek" naspal, kdyby se toho dožil. Jestli Sienkiewicz dokázal (často zcela podvědomně) popsat celou dobu včetně sociálních aspektů a jasné motivace svých hrdinů, tady se to jaksi nezdařilo, i když ty sienkiewiczovské motivy jsou zde více než zřetelné. Opět jenom v náznaku je zde ukázána dost problematická osobnost Pilsudského, nicméně fakt, že už v té době byla vedoucí vrstva Polské republiky dost zásadním způsobem polarizovaná a že glorifikace Pilsudského jako jediného vítěze od Varšavy je poněkud falešná je zde jenom velice lehce naznačená. Autoři filmu (mám na mysli scénář) nedokázali to, co dělá velké historické dílo skutečně velkým - nedokázali propojit onu historickou (dějepisnou) část s onou "ze života normálního člověka". Tohle není ani ryba ani rak. Není to ani o životě běžné populace v zlomovém momentu historie národa, ani se nejedná o umělecké "zdokumentování" proč se to stalo a jak k tomu došlo. Film je spektakulární podívaná, řada sympatických polských herců + Natasha Urbanska, dokonalé uniformy a zbraně, masovost scén, to všechno stojí (a ne za jednou shlédnutí). Ale drama lidí té doby, stejně jako plastický obraz historiské události to přece jenom není...... ()

Ikewoo

Myslete si co kdo chcete, ale Hoffman opět ukázal, že točí filmy pro mě... Trošku chyběla propracovanost Sienkiewiczových předloh, trochu chybělo tak 200 minut délky a mohli to vzít jako celou polsko-bolševickou válku - světu (tím spíše nám jako polským sousedům) by neuškodilo, kdyby se o ní dozvěděl víc (a v kontextu toho mj. o důvodech, proč Polsko vnímalo ČS akci v Těšínsku tak, jak ji vnímalo) - je škoda, že většina obyvatel ČR o ní nemá ani ponětí. Film se drží jedné z klasických linií historiků o Polácích-zachráncích celé Evropy před bolševismem a také vyjadřuje piłsudczikovskou tezi, že hlavním rozhodujícím tahem byla akce od řeky Wieprz... Ale chtít od filmu komplexnější exkurz do dobové situace by v dnešní dobou požadované stopáži bohužel bylo poněkud přehnané. A ano, je to patriotistické, ale spíše v pozitivním smyslu. V kontextu polského historického filmu je to podprůměr, v konfrontaci s českými "komediálními" ubohostmi je to nedosažitelné. Ale stejně si můžeme aspoň přát, aby se (tak jako 1920 nad Wisłą) udál nějaký cud w Czechach. Pro mě jeden z nejzajímavějších filmů, které jsem poslední dobou viděl... (ještě bych rád dodal, že rolnický premiér-chłop Wincenty Witos je ztvárněný reálně) ()

m.xFuck

V zásadě se shoduji s místními komenty. Není to špatné, ale výsledek nepřesvědčí. Ty šantánové scény jsou sice dobré, ale celkově měla hl. ženská až pornografickou stylizaci, která mě štvala. Děj roztříštěný scény nastřílené od boku. Nebylo to zlé, ale jde to i líp. ()

tiolek

Podle hereckého obsazení, režiséra, měla jsem obrovská očekávání...a u toho i zůstalo. Škoda, protože tato bitva v dějinách Polska má zásadní význam a zasloužila si lepší zpracování. ()

DonFrolimo

Třeba přiznat, že Hoffman umí dělat velkofilmy. Jistě velkofilmy na polský způsob. Patetické, vlastenecké a romantické. Bohužel na rozdíl od Ohněm a mečem je tu patos najmě neúčinný kýč, vlastenectví ani ne přílišným nacionalismem jako spíš obludně trpitelským katolickým mesianismem a romantika přisládlou telenovelou. Přibarvené a ploché jako plakát z šantánu. Hrdinní polští vojové zabrání moru sovětské revoluce, která by se nebýt jich, přelila do Evropy a veškerou křesťanskou kulturu zprznila a zadupala do země. To, že bylo jejich tažení vedeno v zájmu dobytí již více než sto let neexistující unie, která ve své většině nebyla ani polská a byli vzápětí zatlačeni stejně bludným zájmem Trockého o rudé vlajce nad celým světem, tedy že šlo o souboj velikášského resentimentu s velikášskou utopií, pro to v hrdinské perspektivě není jaksi místo. To je trochu pochopitelné, ale potvořit historické stereotypy až do ukázkových karikatur je i patetickým velkofilmům často naškodu. Poláci jsou vesměs všichni jeden za všechny (a se židy svorně kopou zákopy), bolševici jen banda věčně opilých mužiků hnaných vidinou rabování, kozáci smutní kavalíři spojeni srdečním poutem cti s polskou hrdostí. Ach. To je ale ideologická stránka filmu (a i ta občas povoluje maličké výjimce aby se neřeklo). Pokud jde o zpracování je to rozměrná freska s barvitými boji, v útok se ženoucí rudou jízdou, veselou Varšavou a rurální poetikou s příchutí krve. Milovník válečných filmů si přijde na své. Oko diváka to občas i chytí a patos na chviličku vnikne do mozku, leč i jako polonofila nechává mne většina té velkolepé parády spíše chladným. Nicméně tak špatný film to není (Olbrychski a Linda hrají víc než solidně). Budu se těšit až někdo zfilmuje Babelovu Koňarmiju, abychom to měli i z druhé strany. ()

Saxos

Kopí do boje, šavli v dlaň! Bolševika hoň, hoň, hoň! Celkem zmatečné zpracování Leninova a Stalinova pokusu o bolševizaci Evropy. ()

moorks

I já jsem s velkou zvědavostí zamířil na tento film. V hlavě jsem měl určité schéma o této události, přesto mě film překvapil. Překvapil mě pozitivně. Hlavně bojové a válečné scény byly skvostné. Řekl bych,že se hodně blížily skutečnosti, byl to prostě masakr o tisících mrtvých na obou stranách. Jedinými vadami na kráse byl pokulhávající scénář ( což byla velká škoda) a trochu málo zapojení hlavních historických postav této bitvy. Tuchačevskij je tam snad jen na jednom záběru a Budonnyj se tam neobjevil vůbec. Škoda. Jinak to však byl příjemně strávený filmový večer. ()

caniferus odpad!

Na zaciatku mi uz bolo na zvracanie, ked som narazil na slaboduchu romanticku zapletku kombinovanu s muzikalovymi castami, no dufal som, ze uvidim aspon kvalitne vojnove sceny, zial ani to sa nestalo. Tragedia podpriemernosti nemala konca. Toto je krasna ukazka, ako dobabrat kvalitnu historicku latku - Piłsudski sa v hrobe otaca ako vrtula!!! Hroza!!! Najviac ma ale nepotesilo obsadenie zenske. Kde su tie casy, ked som mal niekolko priatelok z Polska. Preto sa pytam, preco v hlavnej ulohe ziarila nejaka pseudo USA kraska, ked polske kraje oplyvaju tak krasnymi devami zapadoslovanskeho typu, nechapem. Toto je katastrofa!!!!! ()

chamonix

Když poražený z první světové (Pilsudski oddaně válčil za kajzra) přepadne svého souseda, nemůže se divit, že se objeví u Varšavy mužik ze Sibiře. Primitivní propaganda. ()