Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

oSiSko

Bez akéhokoľvek fundovaného hodnotenia, bola to nuda a nič to nezachránilo, knihu som nečítal, starší film s Redfordom som ani nevidel, takže nemám čo porovnávať, ale viem, že si ho ani nepozriem a ani knihu nikdy neprečítam. Tento film bol proste o ničom a keby sa nevolal Veľký Gatsby a bol by to proste obyčajný film bez nejakých očakávaní, tak tu má 50% a nikto sa o tom ani nebaví. P.S. : kamerové efekty ma bavili, ale nič nezachránili, lebo to nebol film o efektoch. ()

zazka

keď budem spätne spomínať na tento film, napadne ma len soundtrack, krásna dobová móda a šperky 8)...veľmi ma nadchla myšlienka akéhosi "boha" alebo "oka čo všetko vidí" v podobe billboardu nad naftovou štvrťou, ale ako veľa myšlienok v tomto filme, aj táto zostala tak trochu zapadnutá prachom... ()

ThereskaD

Je to takový.. polodebilní, 2 hvězdičky dávám hlavně za DiCapria, mého nejoblíbenějšího herce, a roztomilého Maguira, . Je to moc barevný a rychlý, pak zase moc sladký a teplý, chvílemi se Vám z toho chce zvracet a ten závěr mě vůbec nechytl za srdce, jak bych čekala - i Gossip girl dokáže být teda víc dojemná.. ()

Marchellonzo

Pastva pro oči a uši. Film sice hýří všemi odstíny snad i ještě neobjevených barev a má zvučný soundtrack ušitý na míru, ale tyto přednosti nezakrývají fakt, že Gatsby jako film je velmi plýtký a emocionálně netečný. Hned na začátku jsem si vzpomněl na skvělou Annu Kareninu z minulého roku, ale podobné nadšení se nekonalo. Velkému Gatsbymu se nedá upřít super svérázný styl zpracování a ty parádní párty na které bych určitě došel.. Jen kdyby mě tak nezklamal. ()

Rodriguess

CINEMAX Banska Bystrica. DiCaprio opat famozny vykon i ked je uz starsi a moja oblubenkyna Carey M. skvele. Celkovo silny fimovy zazitok. ()

ProfChudak

V prvých minútach som mal pocit, že som sa ocitol v nejakom animáku - tie farby a expozícia, no zaujímavé. Občas to všetko pôsobilo tak rozprávkovo (komicky vyzneli niektoré scény, ktoré by mali byť vážne). Ale zase na druhej strane to bola fakt hezká podívaná - pestrofarebný štýl swingového obdobia a dynamická hudba na spôsob Moulin Rouge, také veci môžem. Kladne hodnotím aj výkony, dobré obsadenie (zvlásť neprítomný Nickov výraz - 100 bodov :) ). Rozhodne som sa pri pozeraní nenudil a navyše som odchádzal aj so zamyslením sa nad nadčasou ideou diela, teda správnym chrobákom v hlave. ()

Simba72

Prvá hodina filmu bola zaujímavá, tajomná (nevedeli ste, kto Gatsby vlastne je), ale bohužiaľ len pri nej som sa nenudila. Film je podľa mňa zbytočne natiahnutý, pripadala som si, že nikdy neskončí. Keď sa ukázalo, kto je ten slávny Gatsby nejak ma to prestalo baviť, čo je škoda, pretože zo začiatku to vyzeralo fakt nádejne. Dej ma akosi nechytil, nakoľko som od tohto filmu čakala oveľa viac. Ešteže tento film zachránila tá prvá polovica, výborní herci, sem tam nejaké vtipné scénky a vizuálne spracovanie. 60% ()

Bruce_cz

Narativ hodně chudý, ale to je dáno předlohou. Herecké výkony celkem průměrné. Proč čtyři hvězdy? Stylizace naprosto parádní, včetně excelentního výběru hudby. Oči jsem si mohl vykoukat, ale zbytek jsem trochu prospal. ()

Sever

Než z toho udělali ultradrama, tak jsem se i celkem bavil. Třetina filmu celkem šla, ale potom se ve filmu(možná i ve mně) něco zlomilo a už to šlo z kopce.Jiný příběh zasazený do tohoto prostčředí by byl super. Uvžoval sem jestli dvě nebo tři. Tak jako tak, je to hlavně za hudbu, prostředí a za přátelského souseda, který tentokrát neskáče po domech. Leo byl pro mě snesitelný do půlky filmu, pak už na mě bylo moc jeho old sport .... Sakumprdum za tři hvězdy ()

Setanta

Typický Luhrmann. Opulentní, surrealistický, nablýskaný, barvičkovský, přestylizovaný, plýtvající vším, čím je možné plýtvat. Ach, jak já Tě za to miluji, Luzi, znovu jsi mě tím dostal a jenom za to máš tu 4*. Tentokrát ale taky nezvykle odosobněný, neemocionální, s nevyrovnaným příběhem, který se táhne jako hodně fajnová žvejkačka. Aspoň že to má tak parádní soundtrack. ()

Rogue7

Je to svítivé, velkolepé, hlasité, prostě vás oči přecházejí...je vidět, že téma je dané a z něj se víc vymačkat nedá, tak tomu museli dát tu šťávičku okolo...na mě to zabralo, ale to z čeho jsem byla nejvíc mimo byl neuvěřitelný DiCaprio, kdo by to byl řekl, že se z jeho prvního záběru "en face" začervenám jak puberťák :)... ()

Nerdvana

Čtyři za atmosféru, kameru, kostýmy a herecké výkony. Černý puntík za soundtrack, který celou atmosféru kazil. Hiphop v prvotřídních glamour dvacítkách, to fakt ne-e. Update: hodnocení sníženo za dojem, který vyprchal až překvapivě rychle. Po určité době zapomenutelný film. ()

rixis

Som sklamaná. Neviem presne prečo, ale očakávaný feeling sa nedostavil. Urobiť trhák z príbehu bez deja sa málokedy podarí a ani teraz to tak nie je. Ale ľudia sa radi pozerajú na pekné veci a práve toto naplní sály. Páči sa mi vizuálna odvaha a možno hudba. DiCapriovi sa dokonale hodí táto miestami maniakálna postava. A aj keď tento Gatsby je len alternatívou toho Fitzgeraldovského, páči sa mi. ()

Anikiti

Skvělá podívaná a nevšední zážitek vytvořený klasickým zamilovaným trojúhelníkem zasazeným do minulosti a doprovázený dnešní hudbou.Perfektní herecké obsazení a skvělé prostředí, vymodelované do nejmenších detailů. Tento film prostě nejde mít nerad, protože kdo nemá rád snílky jako je Jay Gatsby , jako by neměl rád sám sebe! ()

Paranoir

Ani popravde neviem kde začať..Do kina som isla s malym ocakavanim, ze tento film bude nieco slabe, ale tajomnost filmu o Velkom Gatsbym ma natolko uputala ze ma uplne pohltila. Nadherny pribeh o laske, o peniazoch ale bohuzial aj o sklamani doplneny skvelym mixom hudby tejto doby a pre mna genialnych zaberov zameranych na detaily, ktore som si nenormalne vychutnavala. Dicaprio podal taky vykon, ze som mu vsetko uverila, Tobey Maguire dokonaly priatel a rozpravac celeho deja a Carey Mulligan ako jemna zranitelna lan..Pre mna dokonaly film, plny zvratov, tajomnosti,lasky, sklamania,priatelstva a to co k zivotu patri..Tlieskam :) ()

LacoDeLoco

Po kratke chvilce mam dojem ze sleduji Foresta Gumpa smichaneho s Tisicrocnou vcelou a to vsechno posazene do tricatych let. Presto, ze je tento film vypraveny a komentovany Maguirem (hraje Nicka Carrawaye), pripada mi dost odtazity od pribehu. Dobra atmosfera, dobre, az velice dobre zahrane (specielne DiCaprio). Vytknul bych mu trochu pomalejsi stridani tempa, trochu mene propracovane scenky (hlavne psychologie postav mohla jit trosku hloubeji, do vetsi "lidskosti"). Dobra hudba, i "vedlejsi herci" - postava Buchanana hrana Joelem Edgertonem. ()

mseet

Velký Leo je Velký Gatsby, ta role je pro něj stvořená. Během 140 minut má možnost vystřídat několik odlišných hereckých poloh, a tak je Gatsby opět především demostrací jeho talentu. Nutno podotknout, že v tomto ohledu mu zdaleka nejzdatněji sekunduje Joel Edgerton. Přebarvené a "muzikálové" kulisy občas posouvají film na hranici kýče, ale celkově Luhrmannovo pojetí unese punc neotřelosti. 80% ()

mashna

Jedna hvězda za soundtrack, jedna za Joela Edgertona. Jinak Luhrmannův Gatsby bohužel vůbec great neni. Začátek je trochu nepatřičně rozjetej, moulinrougeovitej, klipoidní, vizuálně agresivní a otravnej. New York ve zlatejch předkrizovejch časech 20. let, kterým duní Jay-Z a projížděj černoši v luxusních autech, pravděpodobně přiletěl z jiný planety. Chápu nadsázku a aktualizaci, ale vocaď pocaď. Tohle všechno by nicméně šlo ještě překousnout, kdyby celej zbytek filmu nebyl unylá přehlídka patosu spojená s portfoliem postprodukčních triků. Dlouho jsem neviděl tak strašně plochý charaktery a tak strašně nepovedený obsazení, kterýmu vévodí ufňukaná Carey Mulligan a přidementněle infantilní Tobey Maguire. Fitzgeraldovi už musí bejt z otáčení v hrobě špatně. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014