Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je rok 1942. K nacistickému plukovníkovi Berchtoldovi (F. Dibarbora) se do malého městečka v okupované Francii dostává zběhlý sovětský důstojník (Š. Kvietik), který tvrdí, že jej zná již od dětství. A skutečně se následně prokáže, že oním zběhem je Němec baron Henrich von Goldring, syn dávného Berchtoldova přítele. Hned nato se baron stane součástí důstojnického štábu a získává si na svou stranu mnohé, včetně generála Everse (J. Budský). Navazuje také kontakt s dcerou majitelky hotelu, ve kterém pobývá – Francouzkou Monikou Tarvalovou (O. Zöllnerová). Na druhé straně mu člen gestapa major Müller (E. Romančík) nevěří a žádá jeho prošetření. V tu samou chvíli se baron vydává na obchůzku po okolí a dopadne dva francouzské odbojáře – makisty. Namísto toho, aby je nahlásil či rovnou zastřelil, je pokárá za neopatrnost a nechá je odejít. Je tedy evidentní, že důstojník Henrich von Goldring s nacismem jistě nesympatizuje a domácí odboj je mu více než blízký… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (32)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Skvost. Příběh, zasazený do válečných let a odehrávající se na okupovaném francouzském území a později také v Itálii, která je svědkem zkázy Třetí říše, je nadmíru atraktivní a jeho filmové zpracování náleží ke špičkovým dílům soudobé slovenské kinematografie. Napětí, nečekané dějové zvraty, přestřelky, přitažlivá prostředí, výborně napsané postavy a jejich osudy. A co víc, v hlavních rolích se objevili ti nejlepší z nejlepších – od charismatického Štefana Kvietika, který sbírá divácké sympatie každým svým pohledem i činem, přes uhrančivého Romančíka, jehož proradný gestapák Müller je vskutku démonickým zjevem, Dibarboru, který byl bezpochyby populárním komediálním hercem, ale čas od času dokázal zabrnkat i na vážnější strunu svého nezpochybnitelného talentu, Budského, Hubu, dojemného Mistríka, Michaelliho až ke Karolu Machatovi ve skvěle střižené figurce závislého morfinisty. Nudit se nelze ani v nejmenším. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Kdysi to byla pro televizního diváka lahůdka. Sovětský příslušník vojenské kontrarozvědky Gončarov v týle nepřítele jako baron von Goldring. A předchůdce kapitána Klose... Snad takoví špioni skutečně existovali, snad dovědli mistrně zamaskovat svou identitu, jenže to, co jsem se seriálem prožíval jako kluk při premiéře, kdy nikdo z nás netušil, kdo se za Goldringem skrývá, jsem nyní už prožívat nemohl a všimnul jsem si i slabších stránek scénáře. Pominu-li skutečnost, že slečna Monika nijak půvabná nebyla, pak předností filmu je účast největších slovenských hereckých hvězd té doby i začínajícího Štefana Kvietika, který se rázem stal miláčkem našich maminek. A ovšem i mistři Huba, Romančík, Dibarbora, Budský či Machata, ti hráli skutečně mistrovsky - a díky tomu dávám zodpověděn čtyři hvězdičky. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Slovenský film podľa ukrajinskej predlohy z nemeckého prostredia v zapadnutom francúzskom mestečku, kombinácia zvláštna a veľmi vydarená. Kvietik ako dvojitý agent, o ktorom môžeme stále pochybovať, ale stále viac ma presviedčal svojím konaním. Nemci sa zdajú občas pribrzdení, ale aj oni prichystajú niekoľko slušných pascí. Už po druhej časti neváham s hodnotením a tretia by ho mohla ešte vylepšiť. (19.11.2016) Záverečné odhalenie je rýchle a silné, ale nevytiahlo to na päť hviezd. Niektorým obratom v deji akoby chýbali predchádzajúce udalosti, ktoré sa do trojdielneho filmu nezmestili. Ale aj tak je to nadpriemerný počin, ktorý som rád videl. (28.11.2016) ()

xaver 

všechny recenze uživatele

Na motivy ukrajinského spisovatele natočili Slováci třídílný špionážní seriál z II. sv. války ve skromných slovenských poměrech, ale myslím, že ani Rusové, specialisti na takovéto filmy by to nenatočili lépe. Na tu dobu hvězdné herecké obsazení s vynikajícími hereckými výkony hlavních protagonistů. Jozef Budský, Štefan Kvietik, Mikuláš Huba, Elo Romančík, František Dibarbora, Ivan Mistrík, Oľga Zöllnerová, co jméno to pojem v tehdejším slovenském divadelním a filmovém světě, co jméno to skvělý herecký výkon. Děj se velmi věrně drží románové předlohy, což jistě ocení zejména diváci, který román četli před shlédnutím seriálu. Jedině za 5. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Legendárny televízny projekt z r. 1964, ktorý je na čsfd vedený ťažko povedať akého dôvodu ako klasický televízny film bez rozdelenia na „kapitoly“ pritom sa jedná o regulárnu trojdielnu mini-sériu (napr. Tisícročná včela je rozdelená na „kapitoly“). Presvedčivý Štefan Kvietik ako agent v utajení. Komplikovaná hra na mačku a myš, kedy občas neviete, kto je myš, kto mačka a či náhodou z neba sčista-jasna nezletí orol a všetkých nezožerie. Zaujímavé na tejto mini-sérii je, že sa síce odohráva počas Druhej svetovej vojny, čo je u nás mimoriadna atraktívna filmovo-televízna téma spracovaná množstvo krát, ale odohráva sa prekvapivo vo Francúzsku a Taliansku. Škoda, že Július Vašek nedostával viac takýchto rolí. Väčšina divákov ho vinou toho pozná predovšetkým „len“ ako záporáka a komickú postavičku z Červeného vína, Medenej veže, či Orlieho pierka, v čom bol fantastický, ale proste zamrzí, že tak málo divákov pozná umiernenejšiu, civilnú tvár jeho herectva. Faktom je, že je to miestami príliš rozvláčne a nudné, postavy nacistov mi pripadali príliš idealizované, pomaly až ako keby sa tvorcovia snažili ukázať, že nie všetci boli svine. To je samozrejme pravda, v tých dobách sa naozaj stávalo aj také, že nefalšovaný slovenský kolaborant bol väčšia sviňa, než nacista, ale tu už mi to pravdupovediac pripadalo prehnané a nerozumel som, o čo sa tvorcovia snažia... a prečo. Nebavili ma ani rôzne milostné a tomu priľahlé pletky a miestami som sa strácal v postavách. Ako mnohé slovenské filmy a seriály, i tento má základ v knižnej predlohe. Konkrétne od ukrajinského autora Dold-Mychajlyka, ktorej tri diely vyšli aj v slovenskom a českom jazyku. Niekto ich pekne (a výstižne) prirovnal k poľskému Kapitánovi Klossovi a jedná sa o tri uzavreté, samostatné prípady v čele s hrdinom, ktorého vo filme stvárnil Kvietik. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (1)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v Bratislave a na zámku v Smoleniciach (pri Trnave). (dyfur)

Reklama

Reklama