Slavný, extravagantní, virtuózní klavírista a bavič Liberace v sedmdesátých letech minulého století zaujal americké publikum svými působivými i provokativními výstupy tak jako málokdo. Byl hvězdou na pódiu i na televizní obrazovce, v soukromí si nejednou dopřával nákladné výstřednosti. Měl velký úspěch především u ženského publika. Jednoho dne se Liberace zamiluje do svého mladého řidiče, ten je zase okouzlen světem, v němž se pohybuje. V době, kdy nebylo možné veřejně přiznat homosexuální orientaci, společně tajně prožijí pět let... Životopisné drama, vyprávějící o komplikovaném, dramatickém vztahu dvou rozdílných mužů, natočil známý režisér Steven Soderbergh, jenž film postavil na kombinaci hereckých hvězd. Hlavní dvojici pod jeho vedením ztvárnili Matt Damon a Michael Douglas. (Česká televize)

terunka003

Žitovopisné, vztahové, mocné, peněžní, klavírní, pozlátkové, přepychově kýčovité, gay. No, tak to bylo hodně zajímavé. Pana Liberace neznám, takže jsem si o tom všem mohla udělat vlastní obrázek. Příběh typicky zatížený na nová mladá těla, peníze a následne okoukání. Nebudu se rozepisovat, herecké výkony obou hlavních představitelů byly neobyčejně skvělé. to samé kostýmy a líčení. Film asi ne pro homofobiky.. ..jo, prachy, zlatý prsteny, klavíry, pejsci.. ()

Pavlínka9

Dlouho jsem se na tento film těšila a s výsledkem jsem spokojena :) Vynikající výkon Michaela Doulase, který se toho ujal s takovou vervou, že i to, jak to s Mattem Damonem pojali, byla pro mnohé diváky, jak jsem slyšela, ten důvod, proč to vůbec dokoukali do konce :) Bylo to báječné, jak je tu několikrát zmiňováno, velice "teplé" :D Ale stálo to za to :) Blýskavé oblečení, hudební výkony jako kulisa, monstrózně na odiv ukazující bohatství a krása :) Nikdy bych nevěřila, že Douglase a Damona uvidím zrovna v takovéto pozici :D A vlastně i v plno dalších :D Scott byl přesnou ukázkou mladého "zajíčka", který byl vydržován tak dlouho, dokud se neobjevil jiný...Jsem moc ráda, že se ve filmu také ukázala tématika AIDS a důraz na to, že vzhled není všechno a důležité je hlavně vzdělání, jelikož s tím pak dále fungujete v "normální" společnosti až do konce života... ()

hroubek

Další důkáz toho, že Steven Soderbegh je jeden z nejtalentovanějších tvůrců v Hollywoodu a žádný žánr pro něj není tabu.A jeho pečlivé volbě herců. Řekneme si to hned narovinu. Celý film stojí a padá s hlavní hereckou dvojicí a jejich režisérem. Soderbegh odvádí opravu luxusní práci. Skládá příběh, tak aby nenudil a díky tomu z každé scény je citit opravdoví cit pro detail a spoustu dalšího. Navíc jako obvykle si vyhrává s vizuální stránkou filmu a s barvami. Třeba první scéna, kdy Liberace hraje na piáno je geniální. Všechno v té scéně do sebe zapadá. Úhly rámování, prostřihy, detaily na ruce. Na takovéhle scény se kouká moc dobře, a že jich ve filmu je jako např. operace nebo závěrečné snění při pohřbu. Soderbegh dokáže do svého filmu dostat i ty největší hvězdy a oni naoplátku hrají jako o život. Michael Douglas předvádí jeden z nejlepších výkonů své kariéry, kterým vyráží dech takovým způsobem, že se tomu nechce ani věřit. Jeho Liberace je natolik přesvědčivý a skvěle zahraný, že to bude pro Vás šok a budete ho sledovat s otevřenou pusou po celou dobu a užívat si jeho oblečky, šperky a další různé manýry, jelikož to co uvidíte Vás překvapí a dostane. Matt Damon je trochu ve stínu slavnějšího kolegy nic méně i jeho výkon je perfektní a zvláště to velké překvapení pro všechny, kteří ho mají zaškatulkovaného jako drsného Jasona Bournea. Damon má trochu smůlu v tom, že jeho postava se občas chová jako primadona, i přesto je v jádru neuvěřitelně citlivý a lidský.Velmi silné lidské drama o jednom slávném umělci a jeho lásce. ()

jujec

Čekal jsem poměrně nudný životopisný film, ale nakonec to bylo poměrně vtipné a smutné zároveň - rozhodně jsem se nenudil. Matt Damon jako "zajíček" Michaela Douglase byl prostě kouzelný.... ()

Mishqo

Herecký koncert Damona a hlavne Douglasa, ten bol ako Liberace perfektný, a Lowe a Aykroyd vo vedľajších rolách boli tiež zaujímaví. A celý film bol zaujímavým výrezom zo života tohto muzikanta a showmana - cez scenár, kostýmy, výpravu. ()

klima777

Tento film vypráví především o popkultuře. Fazetách efemérnosti. Lidských masomlýnech. Ztrátě soudnosti. Milostná linka je svým způsobem vedlejší. Liberace! totiž není Total Eclipse a žádné prokleté fascinace ani moudrosti se divák nedočká. Přesto se jedná o kus nadmíru interesantní a zábavný (3,5*). ()

blackJag

Před oběma pány v hlavních rolích těžký respekt. A to ne proto, že by se jali hrát homosexuálně laděné postavy, to jen proto, jakým způsobem jejich představení dopadlo - bez náznaku automatické parodie. 85% ()

ghatos

Ať dělá Damon cokoliv (a to hraje skvěle), tak jde na něm vidět, že buk fakt není :) . M. Douglas také není buk, ale vyloženě si to užívá. Ve Zkrocené hoře to mělo divočejší atmosféru díky oběma hercům, kteří to pojali jinak. M. Douglas si řekl svým výkonem o nominaci na Oscara. Liberace stojí na silných hercích, k tomu Soderbergh odvedl taktéž svůj díl práce, proto 74%. ()

Autogram

Obával som sa tak teplého filmu, ale sám seba som presvedčil, že to môže byť sranda a naozaj bola. Hlavne v prvej tretine, každá scéna skrýva prekvapenie zo správania dotyčných „pánov“, ich vystupovanie, obliekanie, spôsob reči, gestá, to všetko si herci nacvičili dokonale, aspoň z môjho nezainteresovaného pohľadu. V polovici sa to trochu zasekne akoby nasilu prilepenými plastickými operáciami v takmer hororovom štýle, ale keď to tak bolo v knihe a možno aj naozaj, tak to prepáčim. Posledná tretina je už ako klasická vzťahová dráma s nervóznymi scénami, keď ohrdnutá žena rozbíja taniere. Douglasovi ku kompletnosti žanrov jeho filmografie asi chýbala práve takáto úloha, tak sa do nej vložil celým telom a dušou. ()

mandlova

Pod svícnem největší tma aneb jak dokázal od pohledu a poslechu teplouš z nejteplejších přesvědčovat o tom, že je hetero. A to po celý svůj život. Excelentní a dokonale excentrický Douglas, až mi spadla čelist! ()

Almásy

obidvaja páni klobúk dolu, douglas je excelentná excentrická veľkolepá buzna (ináč sa to nedá pomenovať) a damon je správny oportunista. film je ale typicky soderberghovsky chladný, čo pri látke ako Liberace (rozumej farby, trblietky, trblietky a ZLATO!! ) je veľmi na škodu, miestami studené ako psí čumák ale cez to všetko kvalitná podívaná. ()

Sdoom

Jedinými pozitivy filmu jsou výprava a herectví Michaela Douglase. Jinak mě příběh nijak zvlášť nezaujal, nepřišlo mi na něm nic zásadního, proč by měl být zfilmován. Navíc Damon má už přeci jenom dost roků na to, aby hrál vyjukaného zajíčka. Ale aspoň jsem se něco málo dozvěděl o Valentino Liberacem. (HD, orig.) ()

sedm.1

Liberace! je až nečekaně povedený a působivý snímek, ovšem v souvislosti s ním nemohu na prvním místě zmínit absolutně nic jiného, než fantastický Douglasův výkon, z toho se přiznám mi spadla brada, jak se konkrétně této nejednoduché postavy zhostil, opakuji, famózní výkon a smekám. Naivní Damon pak za ním ale naštěstí též nepokulhává, naopak, i on zde zahrál výtečně, takže je nutné konstatovat, že Liberace! je především o skvělých hereckých výkonech, které drží celý film hodně nad vodou, respektive je hlavně o nich. Samotná zápletka, či lépe řečeno, tento životní příběh soužití homosexuálního páru „na tajňačku“, totiž neoplývá zrovna nějakou bohatou dějovou strukturou, což se projeví prakticky v celém prostředním úseku filmu, kdy film očividně přešlapuje na místě, nicméně není to zas až takového rázu, aby se divák stačil nudit, prostě nějaké mírnější prostříhání by tentokrát asi neuškodilo. Co mě ovšem ještě oslovilo, bylo stylové a atmosférické zpracování, které mě skutečně přeneslo do oněch časů a míst, a to tak přesvědčivě, že se mi z toho všeho „tepla“ svírali chvílemi i půlky. Zkrátka, už skutečně jen kvůli výkonu Michaela Douglase stojí tento snímek určitě za pozornost, a jelikož i filmařsky jde též o přesvědčivě odvedenou práci, uznale pokyvuji hlavou. ()

DavidS.

Televizní a teplý Soderbergh je divácky vděčnější, zábavnější a vřelejší než jeho filmy poslední dekády...Douglas famózní... ()

zencitizen

Není pravda, že je to "nějaký obyčejný biopic" jak tady spousta lidí píše. Naopak Soderbergh uvádí znovu na scénu jeden charakteristický prvek filmového média - a to umění elipsy, výpustky. Candelabra samozřejmě není takový epic jako třeba Boogie Nights, ale za tu krátkou dobu máme pocit, že o životě postav víme vše důležité, protože to co je nám skryto ůpod svícnem" si můžeme velmi dobře představit, domyslet. Stylistický záměr - imho - klade důraz na lidskou přítomnost, která je vždy sugestivní a tajemná, ale zároveň plná. Mnoho hrátek s důležitostí prvního a druhého plánu, intenzita versus ochablost a zároveň Douglasův hlas, který nás celým filmem, jak správně poznemnala přítelkyně, provází jako krásnou "homo" pohádkou. ()

anaxtal

Lidé vidí, co vidět chtějí, jinak by Liberacemu nikdo nemohl uvěřit, že není gay. Ale třeba je to jen pohled dneška oproti pozdním 70. létům,... nevím. Co mě na filmu kromě odlehčeně pojatého životopisu slavného klavíristy dostalo především je fakt, že že si všichni hlavní i vedlejší představitelé své buzna role nehorázně užívali od začátku filmu do jeho úplného konce. Už je kvůli tomu stojí za to ho vidět. Douglasi, Damone, Bakulo, děkuji. ()

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)