Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

Nočná mora v Elm Street 5: Dieťa sna

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1989, 89 min

Premárnený potenciál. Zmena tónu od rokenrolu štvorky k až gotizujúcemu hororu nevyšiel. Problémom je príbeh, ktorý nikam zásadne neposúva mytológiu a iba variuje témy z predošlých dielov. Najlepším príkladom je Freddyho matka, ktorá tu má väčší priestor než v trojke, no nič nové do príbehu neprináša a ani zďaleka nemá taký mrazivý efekt ako vo svojom predošlom filme. Keď nie je príbeh (ako to bolo vo štvorke), mohli by byť aspoň kvalitné mordy a atmosféra. A to je tak na polovicu. Jedno i druhé tu je, ale bodycount je strašne nízky a i tých snových pasáži je menej ako vo štvorke (darmo, rozpočet bol, ktovie prečo, radikálne okresaný), a tak je výsledkom príjemný no ničím výnimočný 80s horor a posledný klasický diel ságy, predtým než ju zhltla post-moderna. 7/10. PS: rebríček nočných mor: N1, N3, N7, N4, N5, N2, N6(29.5.2007)

Tak toto už není třeba. Komiksový hrdina nebyl v tomto filmu zapotřebí, to je o jiném žánru. To bylo tedy už moc i na mě. Copak se řítí noční můra do komediálního žánru? Slabota, slabota a zase slabota. Není to typická ''naše'' noční můra. Napětí není co bývalo a děj se posledními díly taky hodně změnil, k horšímu, více méně slabšímu. Od čtvrtého dílu to jde jen z kopce. Toto už začíná být snad seriál, tak jako, a to kapku odbočím, Saw:-) Film je podivně různě míchán a proplétán. Musím podotknout, že zrození Freddyho bylo velmi zvláštní. 65%(30.7.2010)

• Vyrida

Tak a už ale jako fakt dost! Páté pokračování je snad ještě horší, než to druhé a po této zkušenosti, už se snad na další díly koukat ani nebudu. Z neústalého hledání skulinek, jak dostat Fredyho zpět na scénu je mi už samotnému špatně. Tento scénář je navíc tak debilní, že jsem chvílemi ani na film nekoukal, protože mě zkrátka nebavil. Myslím, že pohled na mou známku asi mluví za vše a ať hledám a vzpomínám sebevíc, nenalézám snad ani jediný kladný bod, kterého bych si na filmu všimnul. Odpad!(9.1.2011)

Freddy se popáté vrací... A počtrvté (musím vyjmout nepodařenou dvojku) skvěle. Nekonvenční nápad se sny nenarozeného dítěte, poodhrnutí tajemství Freddyho původu (které bylo nakonec rozpracováno v už ne tak dokonalé 6) a téměř psychedelický závěr, to vše vám nedovolí vydechnout...jedna, dvě, Freddy už jde(2.4.2004)

• honajz

Problém s každou sérií je, jak ji udržovat při životě. Buď totálním restartem, jako v případě Jamese Bonda, nebo jen ohříváním polívčičky a čekáním, kdy filmy série přestanou vydělávat. Žel, série nočních můr se vydala tím druhým směrem, a místo aby přidala něco nového či se pokusila o nějaké znovuoživení, pekla ze stále stejného, starého těsta, už několikrát upečeného. A tak se fanoušek Freddyho spíše u posledních filmů původní série nudí. Ve čtvrtém z nich sice Renny Harlin vsadil na akci, díky čemuž pozvedl úroveň alespoň na chvíli nahoru, ale již pátý film - Dítě snu - jen opakuje motivy čtyřky a působí jako harlinovský vývar. Alice, statečná bojovnice, je těhotná, a Freddy tak může Alici ovlivňovat přes sny jejího miminka. Jenže i přes všechny nápady, z nichž nahá Alice asi patří k nejlepším ;-), jde skutečně o dávno viděný vývar.(10.4.2012)

• - Hopkins měl 4 týdny na natáčení a 4 týdny na sestřih filmu. Točilo se téměř bez přestávek. Studio bylo z jeho práce tak nadšeno, že mu svěřilo natáčení Predátora 2 (1990). (HellFire)

• - Natáčelo se od 7. dubna do května 1989 v Kalifornii. (Varan)

• - Konečná verze scénáře byla hotova teprve několik dní před natáčením. (HellFire)