Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

Slavníkovec

Tak to dopadá, když se nějaký karbaník a ničema dostává do křížku s dominantní osobou na místě, kde neplatí zákon. Psychiatrická léčebna, pro někoho domov, pro Randalla dočasný úkryt před pracovním táborem. Původně si myslel, že po odpykání trestu se dostane na svobodu. Není tomu tak. Narozdíl od vězení může být člověk vězněn v léčebně i po dobu delší než určuje soud. Dochází zde ke střetu mezi Randallem McMurphym a Velkou sestrou, která si drží určitou autoritu nejen mezi pacienty, ale i mezi zaměstnanci. Murphy, rebel každým coulem, je pro ní kazem na celém jinak poslušném oddělení. Snaží se ho převychovat. On však, uvědomujíc si svou situaci, se snaží aspoň oživit mezi ostatními pacienty jejich navenek skomírající život. Podaří se mu zavést v léčebně improvizovanou hernu. Jack Nicholson alias Murphy s celou skupinou dokonce provokativně vyjede na výlet na ukradené lodi. Všechny jeho buřičské vlastnosti způsobí jeho zkázu. Poté co napadne v záchvatu vzteku sestru Ratchedovou, je mu provedena lobotomie. Předlohový vypravěč, indián Bromden, po celou dobu předstírající svou hluchoněmost, z milosti ukončí jeho život. A sám uteče podle jejich plánu z budovy na svobodu. ()

tom88

Jeden z najlepších filmov, aký bol kedy natočený. Som z toho úplne vedľa, nemyslel som, že ma nejaký viac ako 30 ročný film dokáže takto potešiť. Toto je skvost a klenot vo svetovej kinematografii. Film vrcholne baví celých 130 minút vďaka výbornému deju, perfektným hercom, zaujímavému prostrediu (psychiatrická liečebňa). Jack Nicholson je úplne úžasný, jeho postava je nezabudnuteľná a je tu viac vychádzajúcich hercov ako Danny DeVito alebo Christopher Lloyd, ktorí boli tiež super, no ale postava indiánskeho náčelníka ma úplne dostala a to hlavne v scéne, keď prvý krát prehovoril...som myslel, že zdochnem. Forman je trieda, za tento film som mu fakt vďačný. Najskôr som myslel, že to tu je precenené kvôli tomu, že film režíroval Čech Forman, ale keď som to videl tak mi to došlo, že to Formanom nieje. Ten film je fakt bohovský, nieje čo dodať a do top 5 určite patrí. 95%. ()

MJMilan

Tohle je excelentní film z dílny Miloše Formana, který jako kdyby ušil na tělo hlavní roli Jacku Nicholsonovi. Perfektní film, který lidem má co říct. ()

Noviik

Tak trochu depresivní film, po celou dobu se díváte na arogantního šílence, který v blázinci nemá co dělat, ale postupně se ukazuje, že je pro celé Kukaččí hnízdo tou pohromou ve špatném i v dobrém slova smyslu. Velmi silný, emotivní závěr. Skvěle zpracované, děkujeme pane Formane! ()

Splasher

Vintery, mintery, cutery, corn, / Apple seed and apple thorn, / Wire, briar, limber lock / Three geese in a flock / One flew East / One flew West / And one flew over the cuckoo's nest ()

SoolenJV

Asi nejlepší Formanův film je zároveň úžasnou metaforou totalitní společnosti. Film o tomto tématu nikdy nemohl natočit Američan, ale pouze režisér jako Forman, který v totalitě žil a měl ji zarytou pod kůži. Nejlepší herecká příležitost pro Jacka Nicholsona. ()

tomeek

Vynikající příběh o vzpouře proti vyšší moci s bezchybným Jackem Nicholsonem. Obzvláště rád mám scénu s "doktory" na jachtě :) ()

Susinnon

Nádherný Jackov výkon. To a záver úplne stačia na päť hviezdičiek. Takto rada prehliadnem mylné a veľmi prikrášlené zobrazenie psychiatrickej liečebne. Ale dojem stále neodznieva a to sa cení. ()

wendelin9

Většinou, když koukám na film, který má za předlohu knihu, kterou jsem právě dočetla, mám k němu obrovské předsudky.. U Kukaččího hnízda jsem si ale byla jistá, že předsudky opravdu nejsou na místě.. Skvělý příběh se dostal do rukou skvělého režiséra, který si dal na čas, aby obsadil ty nejlepší herce. Jack Nicholson možná nemá ruce jako lopaty a z pod čepice mu nekoukají rezavé pačesy, ale své role se zmocnil tak odpovědně a s takovým přesvědčením, že se vám bude tajit dech. Pozadu není ani vrchní sestra, kterou skvěle stvárnila Louise Fletcherová - takový klid a zároveň nenávist, který se v této postavě skrývá, nemohla zahrát líp... Zkrátka nemám slov, tenle filmový skvost odráží tolik věcí naráz, že by na jejich výčet tohle políčko snad ani nestačilo. Kdo umí číst mezi řádky a zná aspoň trochu Miloše Formana, nelezne v tomhle příběhu mnohem víc, než jen zničení nezkrotné povahy, bojující za své přesvědčení... ()

panMartin

Opět se opakuju role Nicholsonovi padla jak ulita. Hrát magory to mu šlo vždycky. Nedokážu si představit, že by tam nehrál tento herec protože on se pro tyto role narodil. Určitě nejlepší film Miloše Formana. Někdy si říkám jestli to jen hraje Nicholson ty blázny nebo takovej je ve skutečnosti!! Tenhle film je povinnost si uložit někam do paměti, který by zablikal pokaždé, když si ho pustíte!!! ()

skrblik007

Vím, že film se má nést ve vážném duchu, ale já se několikrát zasmál. Strhávám hvězdičku za podivný závěr (mám na mysli tu jejich ''pařbu''). Ano, je to smutný film, jenže na mě tolik nepůsobil - to je mým vkusem. Nicméně skvělé herecké výkony z toho dělají nadprůměrný film. ()

mr.filo

Stupidní český název nevychází z originální ideje, tj. z posledního rýmu dětského rozpočítávadla. "One flew east, one flew west and one flew over the cuckoo's nest". ()

eisha3

Kdo by to byl řekl, že po propadáku Taking Off se druhý Formanův film natočený za velkou louží stane takovým pokladem světové kinematografie. Spolu s ním na tom jistě mají zásluhu Jack Nicholson, Louise Fletcher nebo třeba beatník Kesey. Pro mě určitě nejlepší Formanův film a jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

URBAN

Bohužel v tom nevidím to kouzlo co ostatní. Pořád jsem si říkal kdy to přijde a nepřišlo. Pro mě to byl jen další průměrný film se světlými i tmavými stránkami. ( 17.5.15/PC ) ()

filmmovier

No, nevím, nevím, jestli je to 3. nejlepší film na světě, ale mě to prostě nesedlo tak, jak jsem čekal. I když tady o jednu z nejlepších rolí Jacka Nicholsona, o životní roli kai Winn, která je tady ještě ďábelštější než na stanici DS9 a je tady vlasatej a hubenej DeVito, je to taky důkaz toho, že herci ne vždy zachrání film. Není to špatné - to vůbec ne, Přelet je skvělý film s vynikajícím příběhem, scénářem a herci, vymakanou režií Miloše Formana a... sakra, naprosto dokonalou kai Winn, kterou svou krutostí asi málokdo překoná. Z mnoha scén je vidět a cítit beznaděj, blázni tam opravdu působí jako blázni, ale tempo filmu je až příliš pomalé. Pro mě tedy sice zážitek ano, ale perfektní nikoliv. Prozatím tedy jen za čtyři hvězdy, ale až se na to někdy v budoucnu podívám znovu, rád to změním na plný počet. Ale jak říkám, herecky perfektní, příběhově povedené, režijně dokonale. Ale... 82%. ()

tatanapope

V celku povedený film o člověku, co si řekne, že by si mohl ulehčit trest tím, že bude předstírat, že je narušený, trochu ho pak zaskočí, když zjistí, že lhůta pro trest v ústavu neplatí. Film je vtipný, zajímavý, originální a trochu snad i k zamyšlení. Viděno v rámci Filmová Výzva 2015 od Tonach ()

vesper001

Nepříjemně autentická reportáž z odmašťovny, kde přežívají lidské trosky a zombie, kterým sice už dávno vylítly pojistky z mozku, ale jejich vitální funkce ještě chvíli jedou na záložní disk. Kdyby Randall McMurphy tušil, že míří do koncentráku, byl by se určitě radši zašil v lochu. A když zjistí, že jeho štěstí tváří v tvář realitě zdrhlo do králičí nory, je už pozdě. Ale protože dokázal i v pekle zůstat člověkem a udělat pár dobrých skutků, budiž mu ráje přáno. ()

Lachtaan

Neoslněn geniální knižní předlohou bych asi také Formanův filmový počin oslavoval jako precizní drama z nemocničního prostředí. Bohužel jsem měl neustálou tendenci předhazovat knížku jako dílo o mnoho lepší, a proto mě snímek tolik, jako většinu světa, nezasáhl. A co mi celou dobu nejvíce nešlo do hlavy, je zavádějící tvrzení o tom, že je slečna Ratchedová jednou z nejhrozivějších záporných postav ve filmové historii. Ve Vyhoďme ho z kola ven by se o tom dalo polemizovat, ve filmové podobě jedná ovšem po celou dobu ve jménu svého zaměstnání a v mnoha momentech spíše ve jménu dobra. Nicholson naprosto famózní, ostatně jako vždy. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009