Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

mikulem

Přesně jak jsem čekal. Jako sportovní drama velmi dobré. Pokud jde ale o závodění nebo vůbec jen záběry z okruhů, je toho málo a je to velmi chaotické. Howard natáčel přímo na Nurburgringu a měl šanci nám ukázat, jak ten okruh ve skutečnosti vypadal, jak šílené bylo prohánět se po něm ve formuli 1. Nestalo se. Neuvidíme nic, než tu osudovou zatáčku. Kromě toho Howard film od filmu zvyšuje rychlost střihu a úměrně tomu já snižuji hodnocení jeho filmů. Ne, rychlejší není dramatičtější, jen to devastuje můj divácký zážitek. Napříště si raději pustím nějaký dokument. ()

VAC0

Mistrovská režie a kamera, výtečné vykreslení doby, překvapivě výborný výběr hlavních herců, skvěle se stupňující atmosféra a opět neskutečný Zimmerův hudební podklad. Takto se dají v pár slovech zhodnotit Rivalové a více ani netřeba. Obdržel jsem od tohoto filmu přesně to, co jsem od něj očekával. Ba dokonce ještě něco navíc - intenzivní emoce. ()

voleman

Rivalové jsou opravdu velmi kvalitně natočeným životopisným filmem z prostředí závodů Formule 1. I když jsem nikdy Formuli 1 nesledoval, musím říct, že tenhle film je natočen tak dobře, že i pro nefanouška tohoto sportu je celý film poutavý napínavý a zábavný. A to možná hlavně proto, že o samotné závody tu až tolik nejde, jde tu spíš o celkovou rivalitu mezi dvěma hlavními postavami, a o jejich životní příběh. Psychologie obou postav je tu natočena opravdu brilantně. Z filmu sálá atmosféra sedmdesátých let, kdy byli tyhle závody ještě opravdu velmi nebezpečné, dobrodružné a napínavé, což se o nich dnes již tak úplně říct nedá. Dalším ohromným plusem jsou dva hlavní herci, kteří jsou ve svých rolích naprosto přesvědčiví, hlavně Daniel Bruhl který vypadá jako klon Niki Laudy. Jde opravdu o jeden z nejlepších životopisných filmů všech dob, a troufám si říct, že je to dokonce nejlepší sportovní film, který jsem kdy viděl. Howard prostě potvrdil, že tento žánr umí opravdu mistrovsky. Po odchodu z kina jsem sice chtěl dát jen 85%, ovšem po nějaké době se mi to v hlavě rozleželo a zjistil jsem, že letos jsem zatím asi nic lepšího neviděl a proto nakonec dávám 95%. ()

Elwin1

Emocionální bomba! A přesně o tomhle by sportovní filmy měly být. Sám sport vám přináší emoce, jako málokterá lidská činnost a film by s vámi měl zacloumat podobným způsobem. Tomuhle se to povedlo. Daniel Brühl nejenom, že vypadá opravdu stejně, jako Niki Lauda, on dokonce i stejně artikuloval! Hemsworth se také ideálně hodil na bohéma Hunta a Maria Lara byla stejně tak krásná, jako Marlene Lauda v tamější době. Rone Howarde, opět a zase tleskám. ()

Čtec

Přátelé, na tenhle film jsem čekal od 29. července 1979, kdy jsem viděl v televizi poprvé přímý přenos závodu F1, Grand Prix Německa z Hockenheimringu (vyhrál Jean-Pierre Jabouille s překrásným monstrem Renault RS 10 Turbo). Tímto dnem, v podstatě hned po skončení přenosu, jsem začal hltat veškerou dostupnou literaturu o ef-jedničkách (moc toho tenkrát u nás nebylo). Niki Lauda tehdy sice se sotva průměrným brabhamem zrovna moc nezářil, nicméně objevil jsem jeho knížku Mé roky s Ferrari, a ta mne dostala zcela a úplně. Niki v ní svým suchým, věcným, ale přitom neuvěřitelně sdělným (a pro mne i poutavým) stylem popisuje právě tu dobu, ve které se film Rivalové odehrává (takže pro ty, jimž se Howardův film líbil, bych Mé roky s Ferrari viděl jako vhodnou doplňkovou četbu). Strašně mne tehdy mrzelo, že jsem se o F1 nezačal zajímat o pár let dřív a nezažil polovinu 70. let "v přímém přenosu"... Teď mi tohle přání splnil Ron Howard vrchovatou měrou, a ani jsem si - zvlášť po různých předchozích nezdařených či přímo nejapných pokusech natočit hraný film z prostředí F1 - nedokázal představit, že by výsledek mohl být tak vynikající. Zobrazení jak prostředí, tak pilotů Jamese Hunta, Claye Regazzoniho, majitele stáje lorda Hesketha a dalších je neobyčejně věrné a přitom dle mého i dostatečně zajímavé pro nezasvěcené diváky, vše podstatné je i přes omezenou stopáž filmu dostatečně osvětleno a zdůvodněno. A Daniel Brühl? Jak už se zde objevilo, Daniel Brühl skutečně JE Niki Lauda. Prostě opravdu skvělý film a můj splněný sen. Jen ještě pro zajímavost: na projekci jsem byl v sále s technologií 4DX a tak musím pochválit i koordinaci pohybů sedadel s vlastním filmem, jejich vrkot a drkot při tůrování těch dvanáctiválců, přesné naklánění v klopených zatáčkách, záškuby při řazení kvaltů ale i třeba výraznou a dráždivou vůni tanečnic samby na brazilském okruhu Interlagos... Ano prosím, i takovéto hmatové a čichové libůstky film předkládá. Až tak, že před havárií na Nürburgringu by se u mne krve nedořezal, jak jsem se bál, co se bude se mnou v tom "kokpitu" vlastně dít. Dcera se na mne vyděšeně podívala, když jsem najednou křečovitě sevřel obě opěrky - ale víc už prozrazovat nebudu... ()

Wbcko

Motorsport mě nezajímá a formule už vůbec ne. Ale tohle je tak dobře natočený, že je to úplně jedno. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vybavím filmové scény ze závodů natočené dobovou kamerou. Šel bych na to z fleku znovu - čistých pět hvězd a nejlepší filmový zážitek letošního roku. ()

Madlene

Po neskutecne dlouhem cekani konecne film, kteremu nemam co vytknout. Silny pribeh, skvele natocene a jeste lepe zahrane. ()

aktak

Bála jsem se, že to bude hodně o závodech a sportu, o který jsem se nikdy nijak nezajímala. Děj mě však rychle strhl a nadchnul. Je to hluboký a silný příběh plný emocí, rozhodně ne nudně odvyprávěný životopis. Hudba filmu výborně umocňuje celou atmosféru. ()

Pecival

Velká spokojenost. S Howardem, kterej umí i takovej aušus jako je F1 natočit zábavně, scénář který nedělá z postav nějaký geroje, ale spíš zapalený maniaky se svými chybami a prohrešky a v neposlední řadě s herci, kde Hemsworth nemusí snad ani tuhle roli hrát a Bruhl je jednoduše boží. Tenhle podzim se urodilo. ()

ZinedineCR7

Nemusel som žiť v tej dobe, aby som videl, že si Howard dal zaležať. Výsledkom mu je film roka 2013 a neverím, že Bruhl ujde Oscarovi. Hunt sympatický a Lauda veľký pán. Všetko ostatné ide bokom, tu ide len o ich dvoch. ()

Beer Ceps

- 15.11.13 - Už bylo načase, aby se Ron vyhrabal z pochybných kritik a přesvědčil publikum, že ještě nepatří do starého železa. Možná z tohoto důvodu jsou Rush velice opatrným snímkem, který spoléhá na již osvědčené metody (a Zimmer hraje pořád tu svou písničku dokola). Neurazí, ale ani nijak nepřekvapí, asi tak bych celkově zhodnotil Rush. Na druhou stranu jsem ale rád za toto téma, protože jsem naprostý neznalec tohoto sportu, tudíž veškeré nesrovnalosti film vs. realita jsou mi cizí a díky Rush už vím, že nějaký Hunt a Luda byl/je. Bohužel mimo trať závodníci nejsou vůbec vyrovnaní, James Hunt je jen vedlejší figurkou, která nezaujme natolik, aby se Laudovi vyrovnala. O přátelství mezi těmito dvěma jezdci se nedá ani mluvit, což je škoda protože je zvýrazněná jen jedna tvář vztahu mezi nimi a tou je pouze zmíněná rivalita. Věřím, že tento film musí být hororem pro všechny fanoušky F1 ale tím já nejsem a tak mohu hodnotit pouze to, co jsem viděl a ať už je film sebevíce zcestný od pravdy (a po přečtení mnoha článků o realitě skutečně je), tak nemohu mu upřít několik zásluh. Prvním je určitě seznámení s historií F1 a vůbec vzbuzení vnitřní zvědavosti dozvědět se o těchto závodních něco více a další je herecký výkon Daniela Brühla, který nese na úspěšnosti Rush velký podíl, a i když jsem nesledoval tehdejší motoristickou kariéru Laudy (jelikož jsem byl ještě v pytli) tak si troufám říct, že by ho nikdo neztvárnil lépe, než právě Brühl. ()

lofa

Skvělé 5***** ....až se proberu ze snu, napíši více,...člověk se dívá na bývalé hvězdy F1 a další dnes již bývalá hvězda F1 právě bojuje o život po nehodě na lyžích (Michael Schumacher),...trochu paradox ()

Masrii

Sportovní filmy mě obecně moc neberou. Čas od času se ale objeví opravdový skvost jako třeba Warrior nebo Million Dollar Baby. Rush je dalším z nich. Oba naprosto rozdílní závodníci jsou zahráni brilantně a jak skvělé efekty při závodech, tak i silný příběh ještě mnohonásobně zvýrazňuje fakt, že se vše opravdu událo a Niki Lauda opravdu strávil po téměř smrtelné havárii v nemocnici tak zanedbatelnou dobu a už nasedal zpět do své Formule. V kině to byl opravdu velmi ojedinělý zážitek. 100% ()

obivan568

Jsem fanoušek F1, a i přesto že jsem tyto souboje nezažil, sledoval jsem podobné rivalství mezi Schumacherem a Häkkinenem. A proto si jsem naprosto jist, že ten kdo tu dobu zažil, pro toho je Rush jeden z nejoblíbenějších filmů všech dob (viz. golifsta:). ... Od jiných životopisných filmů se liší tím, že jede rychle vpřed, nikde se nezastaví a hlavně - je o něčem! Těžko bych se takhle bavil u nějakýho filmu o někom, kdo vymyslel novej střih kalhot či něco podobnýho. O bezchybným výkonu Daniela Brühla jsem byl na základě CSFD přesvědčen, ale Chris Hemsworth je též bezchybnej a konečně za celou dobu jeho kariéry je mi sympatickej. Nevím co přesně mi tam vadilo, ale na 5 hvězd to prostě není... Nicméně jsem ten film od včerejška nepustil z hlavy a to se mi mockrát nestává. Takže 5 hvězd a Oscar pro Brühla a Howarda! ()

Lenulinka

Pro mě, jako fanynku F1, bylo zhlédnutí tohoto filmu prakticky povinností. Chris mi na roli Jamese moc nesedl, ani si dle dostupných informací z jeho ztvárnění tak moc neodnesl. Myslím si však, že obsazení Daniela Brühla bylo trefou do černého. Výborný výkon. A poslední scéna filmu mne opravdu chytla za srdce. Nikimu patří všechen můj obdiv. ()

standsiller

Bolo ťažké počas celého deja medzi nimi nájsť toho, s kým budem sympatizovať. Najpozoruhodnejšia je medzi nimi práve tá rivalita , inšpirácia nepriateľom a nenávistné pretekanie pre pokoj svojho ega na úkor riskovania vlastného života. Do toho všetkého sa kombinovali režijné triky podložené vynikajúcim strihom. Réžia Rona Howarda bola v súkromných životoch oboch pretekárov dosť presladená, mäkká a štýlová a to mi vadilo asi najviac. Inak ide nevýlučne o veľkofilm na ktorý sa nedá pozrieť inak ako s uznaním. ()

jenik71

Přiznám se, že mě úvodní minuty nijak zvlášť nezaujaly. Jak ale film pokračoval, bylo to stále zajímavější. Od momentu, kdy měl Niki Lauda při závodě v Německu těžkou nehodu a utrpěl vážné zranění, to už bylo o něčem jiném. Ronu Howardovi se velmi dobře podařilo zachytit nejen rivalitu dvojice Lauda - Hunt, ale také něco víc. A to lidskou stránku obou legendárních jezdců, jejich vzájemnou úctu, obdiv jeden k druhému a opravdového sportovního ducha. Není třeba víc dodávat. Pro skalní fanoušky F1 je tenhle film téměř nutností. ()

tommmy89

Viacmenej som nič viac neočakával, pretože športové filmy nie sú moja šálka kávy... Priemerný šport. film, ktorý sa dá pozrieť, pár emócií a zápletok. 3* ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl