Bahno z Mississippi

Dobrodružné drama vypráví příběh dvou 14letých chlapců Ellise a Neckbonea, kteří na ostrově uprostřed řeky Mississippi objeví muže jménem Mud. Ten jim prozradí, že v Texasu zabil muže a pronásledují ho pomstychtiví nájemní vrazi. Na ostrově se má setkat se svou životní láskou Juniper, se kterou plánuje ujít. Pochybující, ale i fascinováni Ellis s Neckboneom mu přislíbí pomoc. Netrvá však dlouho a Mudovy představy se stanou skutečností. Chlapci v malém městě objeví nejen krásné děvče, ale i hordu zabijáků. (Bontonfilm)

Traffic

Jo, je to film o lásce, ale taky o pomoci. O životě a tak vůbec. Nichols znovu natočil velmi chytrý film, který ví, že věci nikdy nejsou jednoduché. Mimo jiné v tom je jemná kritika americké posedlosti majetkem, vlastnictvím a zákony na jeho ochranu. ()

ORIN

Rozvláčné vyprávění, lehce zvýšená míra subjektivity, práce s delšími záběry, pečlivý výběr (dětských) herců včetně důrazu na jejich mluvu. Tohle všechno smícháme a získáme překvapivě dobře fungující příběh o přátelství, předčasném dospívání, první lásce, odhodlanosti a sebepoznání. P.S. Čím víc ale nad tím přemýšlím, tak se obávám, že bych podruhé film už při znalosti konceptu nedal, resp. šel s hodnocením níže. Stejně jako Nezapomenutelné prázdniny a The Kings of Summer spíše prchavá pocitová záležitost. ()

Gilmour93

Empatie, láska, nenávist, dobro, zlo a nad tím vším přátelství v rámci iniciace dvou kluků do věčně rozbitého kolotoče zvaný život. A nebo taky důkaz, že muži jsou pro ženy moc snadní a ženy pro muže příliš komplikované.. Tempem vyprávění není Mud nějakým útočným ploskolebcem, ale až na konci doplujete k ústí řeky Arkansas a zbyl ve vás ještě kousek toho kluka, bude vám dobře.. P.S.: Pro ty, jenž nemohou pochopit, jak se loď dostane na strom, mám dvě dobře míněné rady. Myslete si, že je to letadlo a nebo se podívejte na Coenovic O Brother, Where Art Thou? ()

Tuxedo

Velmi hutné a intenzivní dospívání po americku. Přátelství, první láska, rodiče a v tom všem zmatku a tíze si prostě jen najít nějaký dočasný cíl. Držitelka Oscara Reese Witherspoon a definitivně vzkříšený Matthew McConaughey jsou rozhodně ve formě, pořád však jen sekundují titulnímu hereckému debutantu. Tye Sheridan je podobným zjevením jako Tom Holland (Nic nás nerozdělí) a oba snad čeká zářná budoucnost. ()

TeeAge

|| Scenár: Jeff Nichols | Hudba: David Wingo | Distribúcia: Lionsgate, Roadside Attractions | Štúdio: Everest Entertainment, Brace Cove Productions, FilmNation Entertainment | Rozpočet: 10 miliónov $ | Tržby: 28,840,086 $ | Ocenenia: Casting Society of America (3), Central Ohio Film Critics Association (Matthew McConaughey - Actor of the Year), Grand Prix de l'UCC || Je až neuveriteľné, o koľko viac môže zaujať skromný film, než niktoré stámiliónové megaprojekty. Najlepší scenár v najlepšiom spracovaní, čo som tento rok videl. Film má to neopísateľné kúzlo, ktoré som zažíval v detsve, keď som vykročil za rodičmi dovolené hranice lúky, do neznáma. A pritom všetkom sa dielo skoro úplne vyhýba klišé, ba aj koniec je úplne "zdravo mimo". Pre mňa dokonalá mágia, a McConaugheyho definitývni vstup do mojej top10. 99% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

StarsFan

Vizuálně úchvatný a nesmírně inteligentní film, který si zaslouží mnohem větší pozornost, než jaké se mu, snad kvůli uvedení mimo Oscarovou sezónu, dostává. Dokázala bych najít sto důvodů, proč má smysl Mud vidět, ale omezím se na pouhé dva: Tye Sheridan mi svou přirozeností připomněl Rivera Phoenixe v Stand By Me, zatímco Jeff Nichols mi dokázal, že má potenciál stát se jedním z nejlepších amerických scénáristů / režisérů své generace. ()

3DD!3

Film se srdcem. Krásný příběh o přátelství, lásce, otcích a synech. Poselství v tom, že ženské jsou mrchy, ale přesto stojí s nimi za to být, snad nemohlo být jasnější. Atmosféra amerického balíkova je pohlcující a Matthew v hlavní roli přesvědčivý. Herecky neskutečně vyrostl. Kluci jsou obsazení též parádně. Jeden z nejsilnějších filmový zážitků letošního roku. ()

Kaka

Citlivá indie vztahovka, emocionálně rozpracovaná do nejmenšího detailu. Nichols potvrzuje, že tyhle civilní nenápadné příběhy umí a že Take Shelter nebyla žádná náhoda. Marketing táhne na McConaugheyho, avšak hlavní slovo má fantasticky hrající Tye Sheridan. Příběh o správných hodnotách, osudových rozhodnutích i dospívání - to vše Mud nabízí v zajímavém filmařském mixu bez zbytečných třaskavých efektů, či eye-candy záběrů. ()

Spiker01

Mud je zvláštní film. Odehrává se v odlehlém městě, kde bydlí tak 100 lidí a celkově to působí tak nějak z venkova a odlehčeně. Matthew McConaughey je velice sympatický chlapík a roli žebráka Muda, pardon, tuláka, ztvárnil s grácií sobě vlastní. Hlavní postavy ale tvoří dva třináctiletí chlapci, kteří z pochybného důvodu pomáhají Mudovi dostat se z nedobrovolného exilu. Ačkoli je to natočené velice dobře, tak jsem se přesto nedokázal ubránit pocitu, že tomu malinko něco chybí...70% ()

castor

V místě, kde si chlapi na dohodu plivou do podávající ruky, v místě, kde se nebojí ukázat sílu svých pěstí, v místě, kde vztahy mezi některými lidmi už dávno vyprahly. Primárně ovšem sledujeme dobrodružství dvou dospívajících přátel – jeden rodiče nemá, druhého si nemají co říct. Setkání s tajemným mužem, který sype z rukávu nejrůznější moudra, tak berou jako odklon od všednosti dnů. Stejně jako pomoc, kterou mu nabídnou. Přímočará story nutí vrátit se myšlenkami do dětských (klukovských) let, připomene úlohu přírody i dnes vzácný fakt, že se oba hoši nechovají jako ufňukaná hovada, která si právě vyhlédla nový tablet. Jsou na svůj věk přemýšliví a citliví, vnímají, co se okolo odehrává. Režisér je zastihl v době intenzivního poznávání: světa rodičů, rozčarování, dívek, zklamání. Jejich naivita a zaslepenost krutě naráží na drsnou realitu života. Dětští herci jsou velmi přirození, Ray McKinnon znovu přesvědčuje, že je velmi zajímavým vedlejším hercem, Matthew McConaughey jasně dokazuje, že cukrkandlování s Penélope Cruz nebo Kate Hudson už má na plátně tak akorát dost a Reese Witherspoon si podruhé v řadě vybírá poměrně utrápenou postavu. Podivné žánrové rozkročení mezi dramatem, romancí a thrillerem nakonec až tolik nevadí. Na hraně tří a čtyř hvězd. Looserovský Zabiják Joe s Matthewem ode mě čtyři dostal, tady budu trochu přísnější. I kvůli té rozvláčnosti.. ()

viperblade

Filmy, ve kterých mají hlavní roli neznámí a hodně mladí herci (teenageři) jsou většinou zachráněni těmi velkými jmény, kteří jsou s nimi nuceni hrát. My, jakožto diváci je pak musíme akceptovat a většinou omlouvat jejich výkony, že jsou ještě mladí. Naštěstí v případě tohoto filmu je casting jedna z mnoha dalších věcí, která se povedla na 100 %. Mud je skvělý "feel good movie", ve kterém Matthew jasně vyslal zprávu do celého světa, která zněla naprosto jednoduše - jsem tu a umím hrát, když mi dáte prostor a scénář. Což v roce 2012 ještě moc lidí nevědělo (zvláštní, jak rychle se věci můžou změnit, vždyť dneska už je i držitelem Oscara). U tohohle filmu navíc pochopím, když ho lidi nemají rádi i když já mezi ně nepatřím. Přeci jen, i já vidím, že je to trošičku idealistický film, který místy může působit i naivním dojmem, ale je tak dobře natočený s tak skvělými výkony, že mi to upřímně nevadilo. 100 %. ()

Rogue

Zablácená pohádka pro dospělé a vlhký sen čtrnáctiletých venkovských kluků v jednom (a ano, myslím tu loď, ne Reese). Nicholse bude nutné sledovat a 'Sam Peckinpah meets Mark Twain' překvapivě sedí. Příště nicméně prosím více toho Peckinpaha. Dík. ()

*CARNIFEX*

Štrnásťročný Neck a Elis jedného dňa nachádzajú na opustenom ostrove malý čln zaseknutý v korunách stromu. Je pre nich obrovskou záhadou ako sa tam daná loďka dostala. To však nebude jediným prekvapením, ktoré na nich čaká. Na danom ostrove totiž prespáva neznámi chlapík menom Mud, ktorý si postupne získava ich dôveru. Obaja chlapci mu začnú každodenne nosiť jedlo aby prežil. Komu to vlastne, ale pomáhajú? Čo je Mud vlastne zač? Ničím výrazný, nijak extra dramatický snímok sa ako tak KONEČNE rozbehne po hodine a pol, čo pre mňa bolo obrovským sklamaním. Tento film okrem príbehu, pointy a hereckého obsadenia neponúkol nič výnimočné čo by iný predošlý snímok nedokázal. Takýchto filmov je TUCET aj troška. ()

Spooner

Po všech stránkách tradiční nezávislárna, která nemá absolutně čím překvapit. Atmosféru má sice Nichols v malíku a pracovat s herci umí také na jedničku. Jenže to někdy nestačí. Nichols jakoby natáčel podle klasické šablony nezávislých filmů, příběh je jednoduchý a divák snadno odhadne, co se stane v další pětiminutovce. Emoce žádné a celé je to až příliš dlouhé. Zkrátka neurazí, nenadchne. Je to ale škoda, protože Matthew McConaughey je v nejlepší herecké formě a lepší dětské herce už mohl Nichols těžko sehnat. ()

gogo76

"Ako sa ten čln dostal na strom? M. McConaughey si už v poslednej dobe vyberá spoľahlivo pozerateľné a kvalitné filmy. O jeho hereckých kvalitách už hádam nepochybuje nikto. Príbeh je pomerne jednoduchý, ale chytľavý. Dvojica chlapcov zahrala presvedčivo, čo je v podobných filmoch dosť dôležité. Tajomná postava S. Sheparda mohla dostať pár minút naviac, ale ok. Prvý výstrel v závere, ktorý zaznel ma doslova vyhodil zo sedačky, nečakal som to. Najviac na mňa zapôsobila scéna záchrany chlapca, ktorého uštipol had a potom nenápadné zamávanie McConaugheyho k R. Witherspoon. Krátke, ale plné emócií. Veľmi mi to pripomenulo scénu z filmu Heat, kde Val Kilmer zamáva A. Judd. Tam to bolo rovnako silné. Mne tento film o priateľstve a nenaplnenej láske sadol. 80%. ()

Xmilden

McConaughey nám v posledních pár letech vyrost v hodně zajímavého a skvělého herce, kterého sledovat je prostě zážitek. Pryč je doufám už jeho koketování s romantickými komediemi a místo toho se raději zaměří na nějakou tu brutální revenge akci. Mud je velice zvláštní film, při jehož sledování jsem se občas i docela nudil. Se závěrečnými scénami ovšem přichází uspokojení ze zajímavého zážitku. Jeff Nichols by režii mohl přednášet na vysoké škole. 65% ()

cheyene

Velmi příjemné překvapení! Nic jsem si o Mudovi nečetl, koukal jsem pouze na zdejší hodnocení, nikoliv komentáře, takže jsem se do filmu pouštěl bez nějakých předsudků a o to více jsem byl potěšen a překvapen. Příběh je napínavý, ale zejména takový lidský, věnuje se charakterům postav a otázce přátelství, využívání, zrady, dobra a zločinu. Matthew McConaughey je zde velmi sympatický a role mu naprosto dokonale sedla. Sečteno a podtrženo, nemám výtek k tomuto snímku a dávám plný počet. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu