Válečná generace

• Česko Válka generací (více)

Epizody(3)

Berlín roku 1941. Pět přátel se touží stát hrdiny v dobrodružství, které změní tvář Evropy - a navždy změní i je samotné. Vyrovnaný a uhlazený důstojník Wilhelm odjíždí na východní frontu spolu se svým mladším bratrem Friedhelmem, citlivým snílkem, kterého mnohem víc než válka zajímá literatura. Do Wilhelma je hluboce zamilovaná Charlotte, mladá zdravotní sestřička, která se rovněž těší na své působení ve Wehrmachtu na východní frontě. Greta je talentovaná zpěvačka toužící stát se další Marlene Dietrich - a její židovský přítel Viktor stále nedokáže přesvědčit své rodiče, aby opustili Německo. Z lidských hodnot se začínají drát do popředí odvaha a statečnost - ale také zrada. Friedhelm se stane bezduchým strojem na zabíjení. Wilhelm dezertuje a je postaven před vojenský soud. Charlottina nacistická ideologie se rozpadne, když prozradí židovskou sestřičku sloužící ve Wehrmachtu. Greta zařídí Viktorovi doklady nezbytné k odjezdu tím, že prodá své tělo důstojníkovi SS. Všech pět našich přátel - a miliony dalších - chtělo být hrdiny, ale nikdo z nich se nedokázal představit, co udělá válka s jejich životy a se zbytkem světa... (Filmbox)

gudaulin

Pro zemi, která byla ve válce agresorem a nota bene tu válku i prohrála, je choulostivější se s podobným tématem vypořádat, zvlášť když je na krku obvinění z genecidy a slušná várka válečných zločinů. Německá televize se pokusila s kostlivci ve skříni vypořádat ambiciózní minisérií. Nejlepší a v podstatě jediná rozumná cesta, jak se s bolestnou minulostí vypořádat, je prezentovat vítězství Spojenců nikoliv jako porážku Německa, nýbrž jako porážku fašismu a osvobození země od nacistické diktatury. Viděl jsem už dost německých filmů, kde se to jen hemžilo antifašisty, kteří neměli na práci nic jiného než zachraňovat Židy před transporty a pomáhat odbojářům, kde si člověk jen říkal, odkud se ten režim vzal a jak mohl fungovat, když evidentně neměl žádné stoupence. Nemyslím si ale, že jde o tento případ. Můžu sice Našim matkám, našim otcům vytknout řadu drobností, ale když si spočítám všechna pro a proti, jde podle mého soudu o zatím nejlepší německou práci na dané téma, minimálně v seriálu pro široké vrstvy diváků. Samozřejmě indoktrinace nacismem byla díky dlouhodobému působení Hitlerjugend na mladé vojáky větší než seriál předjímá, ale to podstatné sděluje přesvědčivě. Kdyby se každý národ vyrovnával s běsy minulosti aspoň takhle, můžeme si v mnoha ohledech oddechnout. Příběhy pětice seriálových kamarádů pomáhaly v Německu těm, kteří 2. světovou válku osobně nezažili - a těch je v dnešním Německu konec konců drtivá většina - vytvořit si názor na nejtemnější období svých moderních dějin a z postav podobným těm ze seriálů učinit vzor a součást poválečné demokratické a antinacistické identity. Na čistých 5* to sice nevidím např. proto, že tam absentuje německá herecká extraliga (tím ale rozhodně neříkám, že by herecké výkony byly špatné), nebo proto, že scénárista, jak už to u podobných rozsáhlejších děl bývá, někdy ujede. Např. to, jakým způsobem se scénárista vypořádal s koncem Friedhelmovy válečné databáze, vypadá určitě strašně hezky a pateticky ve scénáři, ale v praxi to odporuje duchu postavy a realitě posledních válečných dní říše. Daleko praktičtější a pravděpodobnější by byla kulka do zad při pokusu o přechod do zajetí. Na druhou stranu, ten nedokonalý seriál je mi tak sympatický, že asi zamhouřím oko. Každopádně podle mého soudu jeho kvality výrazně převyšují populární německý snímek Stalingrad. Celkový dojem: 85 %. ()

gogo76

"Vojna z nás vytiahne to najhoršie..." Maximálna spokojnosť. Na úvod trailer alebo dlhší klip ukážkami so skladbou od Sabatonu. Tak reflexnú sondu do vlastných radov a minulosti treba vážne pochváliť. Vždy som túžil vidieť niečo podobné, čisto nemecký pohľad. Čiastočne mi to vynahradili filmy ako Pád tretej ríše alebo nedávna Valkyria. Vždy som chcel vidieť skôr bežných vojakov wehrmachtu. Tu som ho dostal. Príbeh dvoch bratov a ich troch priateľov je dostatočne pútavý a silný, tých pár príliš náhodných stretnutí, človek odpustí. Je to TV film, ale presne ako vo filme Birdsong to na ňom vôbec nie je vidieť. Veľké bojové scény tu nie sú, ale ani mi nechýbali. Vždy som si cenil skôr tie "komornejšie" pouličné boje a tých je tu dosť. Scéna prepadu telegrafickej stanice, ktorá stála životy takmer celej jednotky, nesie v sebe všetko potrebné. Akciu, adrenalín, krv i nezmyselnosť hazardovania s ľudskými životmi. "Pre toto?" pýta sa Friedhelm po všetkom... Áno, aj pre zničenú bezvýznamnú budovu, či kus ulice bolo nemecké vedenie ochotné obetovať toľko životov. S výnimkou bojových scén sa film nesie skôr v pokojnom tempe, poháňa ho skvelá hudba, ktorú zaregistrujete zvlášť vo vypätých momentoch. Herecké výkony sú špičkové, najviac ma však zaujala ústredná dvojica bratov v podaní výborného T. Schillinga a V. Brucha. Celkovo film hodnotím veľmi pozitívne. Na obrazovku sa dosť hodnoverne podarilo preniesť väčšinu známych udalostí. Od počiatočného nadšenia až po frustráciu a rozprášenie nemeckej armády, hailujúcich a krutých Ukrajincov, fanatických veliteľov-oddaných nacistov, nemeckých zbehov, nemecký trestný prápor, Rusov, ktorí sa tiež so zajatcami či nemocnými nemaznali i neuveriteľné prezliekanie kabátov po vojne - je tu toho dosť. Možno si toho tvorcovia naložili až príliš, chcelo by to ešte jeden diel, ale aj tak som veľmi spokojný. Vojnový fanúšik a nielen on, si príde na svoje. 90%. ++++++++ +++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Uživateľ Zeck dosť kriticky poukázal na fakt, že si niekto z Nemcov dovolil protestovať proti vraždeniu a celkovo kladne vykreslených Nemcov. To si vážne myslíte, že všetci Nemci boli vraždiace stroje bez srdca? Že nemali vlastní názor? Že narukovali a hneď im pripadalo úplne normálne vidieť vraždiť ženy a deti? Hlavné postavy ukázané skôr pozitívne robia i zlé veci, na druhej strane hajzlov a zradcov je tu až-až. O Nemcoch s rozumom, názorom i odvahou, bolo natočených dosť filmov, preto sa divím, že to niekto spochybňuje. Vždy tu boli i Nemci , ktorí to chceli zmeniť. Nikdy nič nebolo len čierne alebo biele. Film mal v Nemecku obrovskú sledovanosť, Poliaci si dovolili protestovať, kvôli ich protižidovskému postoju v AK. Podobne protižidovsky to vykreslili i naši nedávno vo filme Nedodržaný sľub a nikto neprotestoval. Poliaci a nielen oni, boli dosť protižidovsky naladený, takže ma to ich protestovanie trochu zaráža. Za ušami má takmer každý národ v Európe, nikto neprotestoval, keď ich tlačili do vlakov, práve naopak. Pomáhali im. Nenávisť a hlavne vidina rýchleho zbohatnutia sedela takmer všetkým. Každý národ si musí priznať svoje chyby, ale niektorým asi chýba trocha sebareflexie. () (méně) (více)

Lischai

Vpodstatě super minisérie - hezky zahraná, se slušnou produkcí a pár silnými scénami - kterou pro mě ale smutně táhne dolů scenáristická chtěnost. Je to tady totiž samá telenovelová náhoda typu "odvezou ho do lazaretu, kde náhodou slouží ona" nebo "náhodou šli oba na stejné místo, a tam se potkali". Jednou, dvakrát bych to pochopil - jasně, v pohodě, zápletka potřebuje popostrčit - ale tady je to FURT. Napřed nad tím mávnete rukou, pak ty náhody začnou být trochu otravné, a ke konci už dostávají vyloženě absurdní rozměr. Drobný spoiler alert, vrcholem všeho je, když se jedna z náhodných vedlejších postav bez vojenské minulosti, zázemí nebo vazeb na armádu vrátí na konci jako vysoký velitel rudé armády. Wut? ()

triatlet

Filmařsky zajímavě a hlavně svižně podaný příběh, jehož největší slabinou je scénář. Pětice kamarádů se ocitá chvílemi v situacích, které jsou steží uvěřitelné. Přesto se mi líbilo, jak autoři pracovali se základním motivem fotky. Zajímavě působily kontrasty - válečná diva Greta, která válku nevnímá (tochu mi připomínala ženské postavy z Operace Silver A), Friedhelm, jenž od začátku válku odmítá. Naopak u Charlotty a Wilhelma přichází postupně vystřízlivění z počátečního nadšení. A prostřednictvím Viktora je podán osud Židů. Sice působilo až úsměvně, jak je pětice nesmrtelná a odolává válečným nástrahám, ale závěrečné oběti považuji od tvůrců za dobře promyšlené. ()

Morholt

Asi nejvíc mi to připomínalo Stalingrad. I tady byli ukázáni vojáci wehrmachtu ne jen jako nemyslící zvířata, ale jako lidé s osudy, na kterých se válka nesmazatelně podepsala. Ovšem oproti Stalingradu je tady i díky formátu ten pohled komplexnější a nezahrnuje jen východní frontu a vojáky, ale odehrává se i v Polsku či v Německu a zabývá se osudy židovského mladíka, zdravotní sestry či pěvecké hvězdy. Němci i v tomto případě nemilosrdně pálí do vlastních řad, ale poukazují i na zvěrstva ze strany Ukrajinců či antisemitismus polských odbojářů. Někomu to může připadat jako ukazování prstem a obvinění, že "nejen my jsme byli ti špatní", ale mě to tak nevyznívá. Co se technické stránky týče, tak není co vytknout a v tomto případě Němci rozhodně nešetřili. O tomhle si může nechat zdát i naše filmová produkce. A hercům taky není co vyčíst a mě neznámé tváře mile překvapily. Velká spokojenost. 85% ()

• Autor scenára Stefan Kolditz napriek istej kontroverzii argumentoval: "Každý, kto tieto udalosti zažil, mal svoju vlastnú pravdu a vlastnú pamäť." (Arsenal83)
  • Při útoku wehrmachtu na SSSR v červenci 1941, jsou němečtí vojáci vybaveni kulometem MG42, který ale ještě v té době v německé armádě nebyl zaveden. To se stalo až následujícího roku 1942. (SsgtJira)
  • O filme sa vášnivo debatovalo v Nemecku i za hranicami. Film Poliakov pobúril natoľko, že sa ozvala i diplomacia krajiny. V marci 2013 písal televíznej spoločnosti ZDF list poľský veľvyslanec v Nemecku a veľvyslanec Ryszard Schnepf v USA apeloval na firmu Music Box Films, aby ho nedistribuovali v USA. (gogo76)