VOD (1)

Toto drama z produkce HBO natočené na motivy bestselleru Marka Halperina a Johna Heilemanna nabízí pronikavý pohled do zákulisí prezidentské kampaně Johna McCaina v roce 2008, od chvíle, kdy si vybral guvernérku Aljašky Sarah Palinovou coby kandidátku na viceprezidenta až po konečnou porážku ve volbách. Příběh, který přezkoumává určující moment politiky Spojených států vypráví McCainův stratég Steve Schmidt. Režie Jaye Roache a scénář Dannyho Stronga slibuje kvalitní filmový zážitek. (HBO Europe)

Trailer

Vančura

Naprostá pecka. Game Change představuje fascinující sled příčin a následků, které dohromady tvoří impozantní drama ze současnosti plné emocí. Už dlouho jsem nějaký film nesledoval s tak intenzivním nadšením a vrcholnou koncentrací. A pro dechberoucí výkon Julianne Moore nemám slov - ta pihovatá milfka mě přivádí do mdlob. ()

tomeš

Svělý vhled do zákulisí předvolebního ringu, který vrhá světlo na roli a sílu celého týmu i jednotlivých poradců, moc starých i nových médií a (ne)souvislost skutečného člověka s tím, jak je vnímán veřejností. Příběh není překvapivý tolik v jednotlivostech (věty, které tam zazní, jsme během roku 2008 slyšeli mnohokrát), jako v poskytnutí uceleného pohledu na přípravu voleb i jednotlivé aktéry. Jako mnohé i mě překvapilo, že jsem byl nakonec schopen se Sarah Palinovou soucítit a uznat její moc ovládat davy, nicméně její schopnosti být znalým politikem či viceprezidentem věřím nyní ještě méně než po shlédnutí slavných skečů Tiny Fey. Velkým plusem filmu je vykreslení Sarah Palinové způsobem, který není jednorozměrný, ale naopak nám umožňuje její osobu nahlédnout v celé její šíři (která, pravda, není nijak závratná, ale je příjemně opravdová) a během klíčových okamžiků, což je do velké míry zásluha knižní předlohy. Obrovským plusem filmu jsou ovšem herecké výkony všech, od Julianne Moore a Woodyho Harrelsona až po poslední poradce, což mi přišlo téměř škoda "jen" pro film na HBO. To samé platí pro kameru, která sama o sobě pomáhá příběh vyprávět a nesklouzává k pouhé dokumentaci, což by se v tomto případě nabízelo. Jednm z mála rušivých momentů byl soundtrack, pro mě nesmyslně poskládaný z country fláků (proč country? Kdyby McCain nebo Palinová byli z Nashvillu, tak prosím, ale takto...). Celkově odvedl Jay "Austin Powers" Roach nečekaně dobrý výkon a téměř dvě (!) hodiny filmu o "nejlepší herečce v historii americké politiky" utečou jako voda. ()

Fancipal

Mohla jedna nešťastná personální volba změnit průběh voleb ? Na tuto otázku se nepřímo ptá další z řady bezchybných skic politických reálií a zákoutí americké politiky. Prestižní klání o nejvyšší politický post a de facto pozici nejmocnějšího muže planety – je soubojem, ve kterém nerozhoduje filosofie a poselství kandidátů, politický program nebo upřímnost, ale charizma rockové hvězdy, množství vybraných peněz a vizuální a společenská image, často vykalkulovaná a vykonstruovaná do nejvyšší možné míry. Merito věci se přesouvá z proneseného obsahu do prezentované formy, která tak vytlačuje přednesené poselství na vedlejší kolej. Tleskám tvůrcům za to, že přistoupili k analyzované látce nestranně. Nesoudí, nýbrž pouze konstatují fakta, tj. přesně to, co bych od tohoto typu filmu očekával. Woody Harrelson se dostává v poslední letech do znamenité formy, Edu Harrisovi chybí dostatek prostoru, naopak Julianne Moore září a na rozdíl od jí ztvárněné postavy, je po profesionální stránce bezchybná. Právě Sarah Palin je hlavní „hvězdou“ filmu a místy je ze strany medií vystavena laciné, leč pravdivé a zasloužené kritice. Je naprosto bez diskuze, že na tázané otázky měla znát odpověď, nicméně bych rád věděl, jak by na podobně orientované otázky odpověděli zástupy těch, kteří se jí smáli. Obávám se, že znalosti většinové populace týkající se tzv. „všeobecného přehledu“ nejsou o moc hlubší. A nyní k „tragické“ postavě celého volebního příběhu roku 2008 - Johnu McCainovi. Vždy na mně působil jako slušný, zásadový a upřímný člověk. Patriot a vlastenec v pravém a ryze pozitivním slova smyslu, který si moc dobře uvědomuje, že se z politiky něco vytratilo – dle mého názoru ideová upřímnost a sebeurčující přesvědčení. Domnívám se, že mohl být dobrým prezidentem. Naneštěstí pro něj, přišel v nesprávnou dobu. Zkušenosti, politická kontinuita a příslušnost k republikánské straně byly v roce 2008 pro mnoho voličů nestravitelnou překážkou. V konečném důsledku byl poražen, nikoliv svým politickým oponentem, ale dobou a časem ve kterém kandidoval, tj. dějinami. O tom zda byla volba Baracka Obamy ku prospěchu země a ne pouze symbolickým mezníkem a krokem kupředu v oblasti rasové tolerance a rovnoprávnosti, můžeme polemizovat za pár let, až bude hlavním objektem podobné filmové adaptace současný americký prezident. Za sebe palec nahoru. ()

HappySmile

Vynikající pohled do zákulisí amerických voleb. Jistě nedá se očekávat, že vše je podle skutečných událostí a člověk musí počítat s tím, že si to tvůrci okořenili podle toho, jak se jim to hodilo, ale i tak je ten film hodně zajímavý a rozhodně stojí za to ho vidět. Přestože to je televizní film, tak zde hraje spousta známých a velmi schopných herců, kteří své postavy dovedli velmi dobře vykreslit a díky nim tento dvouhodinový film hodně rychle uteče a člověk se nestačí divit, co to sakra mají v té americe za bordel. Další film s podobnou tématikou: Nové sčítání hlasů. ()

Botič

Tohle, že je televizní film? Game Change kope za naprosto jiný tým - za tým, který by mohl směle konkurovat tandemu ze stáje Frost/Nixon! Roach některá témata naťukává u jiných jde až na dřeň, ale díky vynikají Julianne Moore předkládá divákům tak neskutečně uhrančivý film až to hezké není. Na tenhle kousek by se měla podívat hlavně Phyllida Lloyd, aby věděla, jak se mají točit (politická) dramata. ()

• Film vychází ze třetí části stejnojmenné knihy Game Change od autorů Johna Heilemanna a Marka Halperina. (Mara12)
  • Knihu "Game Change: Obama and the Clintons, McCain and Palin, and the Race of a Lifetime" ("Obrat ve hře: Obama a Clintonovi, McCain a Palinová, a životní kampaň") napsali Mark Halperin, vedoucí politický analytik časopisu TIME, a John Heilemann, vedoucí politický korespondent a analytik časopisu New York Magazine. Kniha je považována za nejpřesnější vylíčení volební kampaně v roce 2008. (Zdroj: HBO)
  • Snímek byl převážně natáčen ve státě Maryland a hotelu Wilmington ve státě Delawere. (chelseaman22)

Související novinky

Hunger Games loví špičkové scenáristy

Hunger Games loví špičkové scenáristy

04.10.2012

Už jedničku veleúspěšné teenagerské sci-fi pomáhali spisovatelce Suzanne Collins adaptovat Gary Ross (oscarovka Seabiscuit) a Billy Ray (Na odstřel). Pro pokračování si studio Lionsgate ulovilo ještě… (více)