Nejzdařilejší ze série burianovských komedií, natočených v třicátých letech, pojednává o tom, co způsobila urážka císařského majestátu, a o snaze vyhnout se trestu. Postava majitele dílny na výrobu hudebních nástrojů a neprávem nevyznamenaného člena městské domobrany patří k nejslavnějším rolím mistra českých komiků Vlasty Buriana. Stejnojmenná píseň z tohoto filmu nabyla obecné proslulosti. Růžena Šlemrová zde výjimečně ztvárnila jinou roli než obvyklou dámu z lepší společnosti. Výborný a netypický je i Jindřich Plachta. Podle jevištní frašky E. A. Longena "Už mne vezou" natočil nestárnoucí komedii, která je nadšeně vítána už několikátou generací diváků, režisér Martin Frič v roce 1932. (Česká televize)

Ozzy2

Přesně tohle je film, kde je vidět, jak o třídu lepší Marvan musí hrát tomu nafoukanému, kolaborantskému střevu druhé housle. ()

Dimo

Sledovat tuhletu starou kinematografii je opravdovým pohlazením, protože tento dávno vytracený typ slovního humoru je tak odlišný, že se divím, že ho ještě někdo šikovně moderně neoprášil. Každopádně Vlasta je bůh a jeho hlášky dokonalý. ()

Nocturno culto

Liguére, liguére ...legendární snímek našeho korunovaného Krále komiků...100 % bezvadné dialogy, místy opravdu krutý nářez, to se až za břicho popadnete ..k tomu ještě Marvanův Kačaba a je vymalováno :-) ()

crackonosh

Poněkud slabší Vlasta. I když je ve filmu pár dobrých fórků, chybí tomu spád a timing, těch 80 minut se docela vleče. Kam se Špelec hrabe na U pokladny stál nebo Přednostu stanice, to byly onačejší komédie. ()

Luxocculta

Z dnešního pohledu přespříliš sebejistá stopáž, během které toho na diváka kromě záživnějšího začátku a pak až konce příliš nečeká a ani Vlasta Burian tu není v nijak zvlášť sympatické roli. Navíc za celou dobu vystřílí dobrých vtipů zhruba tolik, co ran v hospodě, kde urazil starýho Procházku. Snímek je zajímavý tím, že v něm ještě doznívá němý film, což je znát na děravějším scénáři, dialozích i herectví, které má často blíž k divadlu, a to ještě ochotnickému, než k filmu. Za mě slabý film i na tehdejší dobu, kdy už vzniklala kvalitnější díla. ()

junxi91

Jeden ze dvou filmů s Vlastou Burianem, které mě celkem bavily (ten druhý byl U pokladny stál...). Zde hraje Vlasta tvrdohlavého a ctižádostivého výrobce hudebních nástrojů a také váženého člena gardy ostrostřelců jménem Anton Špelec. Má dva zaměstnance - lakomého Kukačku a líného tlustého Aloise. Společně opravují varhany, když v tom se ozvou rány z děla a do dílny vlítne ostrostřelec Kačaba, bednář a Tondův kamarád. Přináší zprávu, že probíhá výroční vyznamenání ostrostřelců a že Tonda určitě dostane medaili. Tonda je z toho nadšený a dokonce začne naznačovat své ženě, že se mu něco objeví na hrudi. Během slavnostního vyznamenávání se Tonda prsí a očekává ten metál, ale dozví se, že jej dostane až za rok. To ho naštve, a tak se v hospodě s ostatními ostrostřelci ožere "liguérem", urazí velitele Čtvrtečku a řekne, že "Císař je vůl". Pak se to snaží popřít a dodá, že je "korunovaný". V hospodě se strhne rvačka a Tonda se dostane před soud, kde vyfasuje tři měsíce ve vězení nepodmíněně. Tonda je naštvaný na Kačabu, protože se za něj u soudu nezaručil, ale Kačaba má za to, že jej má Tonda pořád rád. Tondova žena Růža vymyslí plán - do vězení půjde někdo jiný, aby nebylo nutné zavřít živnost. Přemluví tedy lakomého Kukačku, který za tuto službu chce 40 zlatých - 20 dostane teď, a dalších 20 potom. Tonda se schovává v zadní dílně, zatímco mu tlustý Alois žere jídlo, které mu uvařila žena. Nebo ho pomlouvá jeho teta a on to všechno slyší. A aby toho nebylo málo, tak "Tonda" ve vězení zemře! Prostě celkem slušný nářez, Burian exceluje svými komickými výstupy a hláškami, vtipnými slovy a absurdními situacemi, do kterých se dostává vlastní vinou jen kvůli své nerozvážnosti... ()

carott

Burian exceluje, jedna z nejlepších českých komedií, se "zabijáckými" hláškami - "A vy se vůbec do toho nepleťte, vy jeden kokto" :) ()

Rattlehead

Asi můj nejoblíbenější Burian vůbec. Vedle skvělé komiky velmi oceňuji některé scény, natočené dle vzoru němého filmu (však také v roce 1932 byl zvukový film pořád ještě relativně v počátcích a mnozí režiséři měli s němým filmem bohaté zkušenosti). "Posaďte se, Kukačko." - "Kuku" - "Co to je, to se vyhodí, ty hodiny se vyhodí, přece nenecháme urážet hosta!" ()

Stanix

Tenhle film nepovažuju vůbec za komedii, vtipná mi nepřijde ani v nejmenším. Není ani kdovíjak zábavná svou zápletkou. ()

IvonaK

Otec prohlásil že je to nejlepší film s Vlastou Burianem a mamka zase že ten nejhorší. Dle mého názoru nebyl špatný, ale do mých nejoblíbenějších filmů s ním ho zařadit nelze. ()

bonduelle

Předem musím přiznat, že Burian není úplně můj šálek čaje. Na druhou stranu musím uznat, že tenhle film je hodně příjemná komedie, u které se člověk bude dobře bavit. Děj je sice docela předvídatelný, ale to mu neubírá na vtipnosti. Mezi nejlepší scény pro mne bude patřit smlouvání u soudu a pak Toník, zuřivě si svírající rty štípačkama, když ho tetka pomlouvá jeho ženě. Takže doporučuju nalít liquére a příjemnou zábavu... :-) ()

offlineman

Tohle je, myslím, nejlepší film Vlasty Buriana!!! Tohle, U pokladny stál a Přednosta stanice jsou klenoty české, resp. československé kinematografie! Na Vlastu Buriana, jako herce, nikdo neměl, nemá a asi ani nikdy mít nebude. ()