Detektív Cajthaml je po celú svoju policajnú kariéru na stope gaunerovi najhrubšieho zrna, Vydralovi. Podarí sa mu navzdory mnohým veľkým prekážkam dokončiť svoj najnáročnejší prípad? Opäť jeden z mnoha úspešných českých snímkov. Až na pár detailov, ktoré s realitou nemajú veľa spoločného, musím priznať, že ma "Príbeh kmotra" veľmi bavil. Záverečný monológ Cajthamla:" Niekedy to vyzerá tak, že ľudia ako Vydral môžu všetko, ale žiadny strom nerastie do neba. Na každého raz dôjde! Jediné čo po ňom zostalo, je tajomstvo jeho archívu. Vsadím sa že jedného dňa niekde vypláva a mnohým ľudom sa ešte slušné spotí zadok. TAK NECH NIE STE MEDZI NIMI", vystihol podstatu "spravodlivosti". Verte, alebo nie. Ozaj na každého dôjde.(31.5.2014)

Tady vidíte, proč mají všechny vrcholné Scorseseho filmy kolem tří hodin. Jasně, je nesmysl srovnávat technické i finanční možnosti českého filmu s tím, co měl vždy k dispozici zmíněný velikán (ještě bych měl zmínit možnosti herecké!), ale ten rozdíl je zkrátka propastný. Příběh kmotra nemá k dispozici marný námět, naopak si může postavit základy v podobě zločinné činnosti hlavního "hrdiny" a následně přidělávat opěrné pilíře objímající jak dva různé politické režimy, tak i snaživou práci policejních vyšetřovatelů, avšak dramaturgie už značně marná je. Ne že by příběh lehce neubíhal, on totiž doslova sviští s větrem o závod, zuřivé prostřihy někde na úrovni Kriminálky anděl oddělují bleskově klidně několik let a než si vůbec stačíme plně uvědomit, jaký parchant ten Vedral vlastně je a jak mocné impérium vybudoval, už čumíme na závěrečné titulky. A to je škoda, protože Nikolaev má řemeslo v malíku, a pokud už si ve scénáři udělal místo pro něco zajímavého, dokázal to i velmi zajímavě natočit. A Příběh kmotra má jistě k dispozici i skvělé herce, jenže ti jsou uvězněni ve svých šablonovitých postavách a nějaký jejich charakterní vývoj v podstatě neexistuje. Nadprůměr to však, v rámci možností, určitě je. Alespoň můžeme vidět, jak to v naší republice vypadá a jací lidé celou politiku vlastně řídí.. 70%(6.8.2014)

Pro kina slabší, ale na české poměry přeci jen slušná kriminálka, spíše vhodná k domácí pohodičce u vína, kdy si chcete nostalgicky zavzpomínat, jak jsme se z jedné prdele díky tunel dědkům, tunel vekslákům a tunel soudruhům plynule přesunuli do prdele druhé. Pro nás chudé a nad systémem rezignované jen ukázka toho, že mít hovno, ale čisté svědomí a klid nemusí být zas až taková životní prohra. A pro ty ostatní příklad ze života, že koupit nebo vydírat se dá sice každý, ale stejné pravidlo platí i pro konkurenční kmotry, kteří taky nikdy nemají dost, tudíž nikdy nevíš, kdy ti nějaký najatý mongoloid provrtá chlopeň v rámci střetů impérií. Možná si to hoši pro filmové účely malinko zdramatizovali a poupravili, ale film v zásadě vystihuje zcela srozumitelně (i pro blbé a naivní) naše nedávné (no..) politicko-podnikatelské zákulisí, a proto mu odpouštím i drobné nedostatky. Vetchý vynikající, Vaculík snesitelný, zbytek kupodivu nenudil. Jen škoda té pachuti, když si uvědomíte, že tohle opravdu nebyla fikce.(7.5.2014)

Podle hlavního hrdiny, mafiána Vedrala, je prý nejhorší smrt z vyděšení. Přesně to si asi říkali i tvůrci, takže ve výsledku nejpozoruhodnějším aspektem "Příběhu kmotra" je jeho kompletní předvídatelnost - nikoli však ve smyslu dějových zvratů, ale celého konceptu. Když k filmu přistoupíme jako k dalšímu přírůstku do bohaté kategorie české exploatace, pak nemá naprosto nic, čím by překvapil. Právě tím se pak liší od jiných czechsploitation posledních let jako "Kajínek", "Hodinu nevíš", či "Czech Made Man", kde šlo ocenit alespoň žánrové a stylové ambice tvůrců či naopak se vysmát patlalství a neumětelství. "Příběh kmotra" je jen přímočaře bulvární celovečerní verze "Na vlastní oči", která nám nepřímo potvrzuje marasmus současné české společnosti, jejíž předsudky a hodnoty nepřímo zrcadlí. --- Podrobněji v recenzi pro Cinepur(1.12.2013)

Sakra co s tou státní zástupkyní? Ta kráva mě štve bych jí nejradši hodil do řeky! A co ti brání? No prostě náser nevím kde mám začít asi začnu u toho, že mě fakt mrzí, že jsem tenhle filmík prošvihnul v kině. Fakt nehorázná story o frajerovi kterej prostě mohl všechno. Měl pod palcem celou tuhle zemi, na každýho měl něco, měl pod palcem politiky, policii no prostě celej stát. Kdo se mu postavil na toho ukázal prstem a nechal ho zlikvidovat a nikdo na něj nemohl. Vetchý to hraje fakt výborně a má několik nezapomenutelných hlášek. Jinak film nejde nějakou brutální seriózní dokumentární cestou. Spíš se snaží dané téma pojmout co nejjednodušeji a blbovzdorně ho přiblížit každýmu divákovi. Jasně místy je to až extrém něco je fakt přehnaný a tak nějak celý vyznění filmu lehce absurdní,ale to se mi zdá, že je prostě záměr a funguje to bezchybně. A nejdrsnější je když si člověk uvědomí, že to asi nebude tak daleko od pravdy. Jsem ochotnej uvěřit, že takhle nějak to mohlo opravdu bejt i když něco je přehnaný to netvrdím že ne, ale jako celek to prostě šlape dokonale a vypovídá to hodně o divoké porevoluční době kde když jste měli patřičný kontakty, mozek, koule a žaludek na všechno tak se lehce a beztrestně dali nakrást miliardy. Prostě je to ze života a mě to fakt rozbilo. Po dlouhý době zase domácí film kterej si rozhodně zaslouží setrvat v červených číslech. Ani bych tomu nevěřil, že uvidím českej film kterej mě takhle dostane. Jinak pár drobných výtek bych měl hlavně ten nájemnej vrah Zdeněk Zahrádka je teda pekelně uhozenej, ale zase ta scéna z odprásknutím novináře mě fakt pobavila. Jak mu oznámí z retardovaným úsměvem prej pan Vedral vám něco vzkazuje he he he a střelí ho do palice. To byl fakt pekelnej úlet No ten konec z grandiózní popravou na hřišti fotbalovýho stadionu už je taky trochu přehnanej, ale co už. Ono to prostě tak nějak zapadá do toho celkově absurdního vyznění filmu. Každopádně na naše poměry nevídaně kvalitní sebereflexe a pokud se vám nebude zvedat kufr z těch sraček který se tu děli, tak se pravděpodobně pobavíte nad skvělým filmem. Škoda, že podobných svěžích filmových děl vzniká v naší zemi fakt kurevsky málo.95%(8.5.2014)

• - Ve filmu se v roce 2001 a 2002 objeví Bentley Continental GT, které se ale začalo vyrábět až v roce 2003. (hynn3k)

• - Hlavní postavu Františka Mrázka měl původně ztvárnit herec Marko Igonda. Ten v kriminálním seriálu Expozitura (od r. 2008) z produkce TV Nova hrál osobního strážce postavy jménem Mráz (David Prachař), která byla inspirována podnikatelem Františkem Mrázkem. Nakonec byla postava přeobsazena Ondřejem Vetchým. (navabaca)

• - Scenáristé spolupracovali s kriminalisty Karlem Tichým a Hynkem Vlasem, kteří kauzy vyšetřovali ve skutečnosti a v době uvedení stojí mimo službu. (Olík)