*** a půl. Obsazení výborné, kromě Ondřeje Vetchého se mi moc líbil Lukáš Vaculík, myslím, že i ve svých letch, celý šedivý a zarostlý, má pořád výrazné charisma a je prostě sexy:) Jan Vondráček snad ještě nehrál kladnou postavu a Jiří Dvořák se mi zase líbil vedle Vetchého, prostě správný brácha. Překvapila mě výborně fungující chemie mezi všemi postavami, to jsem snad ani nečekala. A dokonce i Vica Kerekes, kterou fakt nemusím, protože mi přijde jako hodně přeceňovaná herečka, která je "obdivována" především díky bujnému poprsí, které ukázala snad v každém filmu, se mi zde líbila a nepřišla mi nesympatická, ale docela příjemná. Knihy Kmotr Mrázek jsem zatím jen prolistovala, ale přijde mi, že obsah celé trilogie se prostě nemůže vejít do jednoho celovečerního filmu. Stopáž Příběhu kmotra prostě nedokáže ani zdaleka obsáhnout všechno, co je do detailů rozvedeno ve třech knihách. Kdyby vznikly tři filmy, na každou knihu jeden, pak by se obsahu jistě více přiblížily. Takto mi příběh přišel sice dynamický, má spád, spousta rychlých střihů a zrychlených záběrů, ale přišlo mi to dělané pouze na efekt, zbytečně zrychlené, jako by měl Petr Nikolaev potřebu hnát děj rychle kupředu. Někomu se tento styl třeba může zrovna líbit, já bych byla radši za kousek toho zpomalení, zastavit se a jít více do hloubky postavám. Ale i tak, film mi rychle uběhl a líbil se mi. Mrázek byl borec, charakterní zločinec a gangster nejvyšší ligy. Jestli něčím naše republika vyniká, tak zcela jistě sebrankou kriminálníků, zločinců a tunelářů všeho druhu. I když oproti těm šuldům, (promiňte mi ten výraz:) co si tam v Práglu hoví na svých vysokých postech a mnou si rukama, jak mají celou republiku na háku, je takový Mrázek, nebo třeba Kajínek ještě slušný zločinec:)(3.1.2016)

Pro kina slabší, ale na české poměry přeci jen slušná kriminálka, spíše vhodná k domácí pohodičce u vína, kdy si chcete nostalgicky zavzpomínat, jak jsme se z jedné prdele díky tunel dědkům, tunel vekslákům a tunel soudruhům plynule přesunuli do prdele druhé. Pro nás chudé a nad systémem rezignované jen ukázka toho, že mít hovno, ale čisté svědomí a klid nemusí být zas až taková životní prohra. A pro ty ostatní příklad ze života, že koupit nebo vydírat se dá sice každý, ale stejné pravidlo platí i pro konkurenční kmotry, kteří taky nikdy nemají dost, tudíž nikdy nevíš, kdy ti nějaký najatý mongoloid provrtá chlopeň v rámci střetů impérií. Možná si to hoši pro filmové účely malinko zdramatizovali a poupravili, ale film v zásadě vystihuje zcela srozumitelně (i pro blbé a naivní) naše nedávné (no..) politicko-podnikatelské zákulisí, a proto mu odpouštím i drobné nedostatky. Vetchý vynikající, Vaculík snesitelný, zbytek kupodivu nenudil. Jen škoda té pachuti, když si uvědomíte, že tohle opravdu nebyla fikce.(7.5.2014)

Tvorcom nemožno uprieť snahu natočiť niečo svetovejšieho feelingu. Nápad bol dobrý, akurát jednotlivé postavy akosi nekorešpondovali s dejom a jeho veľmi pomalou skladbou príbehu. Bolo to mdlé, hodil by sa tomu viac dynamickejší ráz, rezkejšie dialógy a zameranie sa na širšie publikum. 65%.(25.12.2016)

Exploatace jak noha od režiséra, do kterého se po cyrilometodějské mystice a vyhlazovacím patosu převtělila asi jedna šestnáctina Tonyho Scotta. Škoda, že to má doslovnou „nováckou“ dramaturgii, při které se na věci upozorňuje tak okatě až to bolí, není to ani trochu temné, už vůbec ne dobové (ve smyslu propracovaného fikčního světa) a Vaculík tu nedává tláču (vysněná aluze tohoto uživatele). Zase jsem se jednou zvrhle bavil a nestydím se za to.(31.10.2013)

Hodně povedenej film o jedný době, kdy se nevědělo co s touhle zemí a o člověku, který v tom měl jasno. Ačkoliv se film spíš pomalu táhne, akční scénu tu vůbec nejsou, film má svoji sílu v úplně jiný věci. Člověk, který žije v okolí, kde se skutečný příběh odehrál, buď bere film jako hodně volný příběh, nebo jako totální snůžku lží a pomluv. Ti kdo znají hlavního aktéra příběhu, ví své. Filmek je pěkně obsazený a skvěle zahraný. Přemýšlel jsem mezi 4/5 ale jelikož jsem z okolí tak dávám 86% :)(29.11.2014)

• - Ještě před koncem natáčení v červnu 2013 poslal advokát Ivana Langera tvůrcům filmu dopis, aby se zdrželi jakéhokoliv užívání Langerova „jména a příjmení či identity“. Podle producenta ve filmu však Langer vůbec nevystupuje, kauza podnikatele Sekyry tam oproti předloze chyběla. (Cucina_Rc)

• - František Mrázek byl zastřelen pravděpodobně nájemným vrahem ve středu 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem své společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. (Pjootr)

• - Ve scénách z odposlechů je v odrazech i přímo na monitorech vidět, že počítače používají operační systém Ubuntu s uživatelským prostředím Unity. Toto prostředí však bylo poprvé distribuováno až v roce 2010. (Rubicon)