salisbury

Melancholicky depresivní nahlédnutí do budoucnosti přeplněné dvojkovou soustavou, kde láska k operačnímu systému může být stejně silná jako láska mezi živými tvory. Joaquin Phoenix hraje velmi přesvědčivě člověka, který před strachem ze svého vlastního života se zamiluje do umělé inteligence, která je prezentována velmi příjemným hlasovým binárem Scarlett Johansson. Smutná vize blížící se budoucnosti. ()

Marsik

Můj komentář č. 888, jehož film budu komentovat velice stroze, jelikož mám z něj velmi rozporuplný dojem. 69% (with J.) ()

curunir

,,POČKAJ, TY CHODÍŠ S POČÍTAČOM?!" __ Po prvom pozretí je pre mňa ,,Her" asi na 3,5*, ale predsa len dám skôr nižšie hodnotenie. Ide o sci-fi, ktoré možno niekedy koncom nasledujúcej dekády prestane sci-fi byť a v očiach divákov sa stane prorockým počinom. V tejto veci mi príde veľmi sympatickým celkové spracovanie filmu vyhýbajúce sa viditeľným atribútom žánru, a naopak všetko je zasadené do akejsi dizajnérsky veľmi štýlovej ,,blízkej budúcnosti". Najviac som však pri pozeraní zápasil s minutážou. Rozumiem tomu, že v komornej romantickej dráme nemôže hrať prím rýchle tempo s neustálym napredovaním deja a preto sa v tomto prípade malo viacej strihať, keďže viacero scén je v mojich očiach nadbytočným balastom. Prípadná repríza môže z mojej strany tejto námetovo nebývalej snímke zlepšiť reputácia a dúfam, že sa k nej dostanem skôr než sa to, čo opisuje stane skutočnosťou. (13 992. hodnotenie, 1009. komentár k filmu) ()

Tryskomyš

Pouze holý námět je dobrý. Jinak film nestojí za moc. Zklamalo mě to. A Joaquin Phoenix tady vypadá hrozně. Ani jsem ho nepoznala. ()

hous.enka

Her je hodně zvláštní film. Ať už jde o účesy herců, jejich oblečení, přemodernizovanou techniku, tak zejména o celé vyznění filmu. Proč to vždycky musejí udělat tak doslovně? Herecky je Her skvělý (hlas Scarlett ale opravdu vede - je famózní), ale druhou hodinu ztrácí dech a nepřináší nic nového. Pro mě tedy průměrný romantický snímek, který si hraje na něco víc, než čím skutečně je. ()

yakoob

Chybějící místo vztahů, v každém lidském srdci, nemůže nikdy zaplácat umělá inteligence...i když by si to možná každý přál...Režisér toto komorní drama promyslel do posledního detailu, ne ani tak technologicky, ale spíše co se mezilidských (nebo jak to v tomto případě filmu říct) vztahů týče...Jestli původní scénář předpovídal budoucnost, že budeme lidstvo prožívat vztah třeba s facebookem, místo s lidmi, tak to potěš... ()

baribal

Zrcadlem doby je film Her takřka dokonalým. Zoufalec Theo se upne na skřehotavý hlas "jedniček a nul" Samanthy a automaticky předpokládá, že láska, která mezi nimi vznikne, patří jen jemu a že OS je striktně monogamní. Paradox, že Theo tvoří knihu skládající se z velmi osobních dopisů a sám je obětí něčeho tak neosobního, jako imaginární vztah s technologií, je dnes velmi trefný.. a v blízké budoucnosti nedejbože více než možný. Plná palba za neodolatelně zoufalého Phoenixe, hlas Scarlett (do které sem se málem taky zabouchnul) a smířlivý konec filmu, který ujišťuje, že světlo na konci tunelu skutečně existuje. ()

maddy

Her alebo How I felt in love with my Siri. Keď už si človek myslí, že originalita sa nadobro vytratila, vráti sa na celovečernú filmovú scénu Spike Jones s ďalším jeho príjemne-podivným scenárom. Alebo akým iným titulom označiť film z budúcnosti, v ktorom sa chlapík zamiluje do svojho operačného systému? Nikdy som si nemyslel, že zažijem dystopickú romancu, ale nad daným námetom sa po Jonesovom Being John Malkovich, prípadne Adaptation, ani nie je možné čudovať. Práve naopak, v jeho rukách sa z prapodivného scenára stáva mnoho vrstevnatý film, ktorý vynikajúco kombinuje citlivý vzťahový, pomerne komorný film a filozofické sci-fi. Stáva sa tak z neho veľmi inteligentný snímok skvelo zachycujúci neďalekú budúcnosť, v ktorom sa do popredia dostáva niekoľko aktuálnych problémov „online“ sveta. Či už je to vzďaľovanie sa ľudí a postupná asocializácia, prílišné lipnutie na umelo vytvorených technológiách alebo len neochota akceptovať skutočné vzťahy (v podstate všetky scény s Amy Adams), prípadne celková vyprázdnenosť doby (debata o dokumente ospaní od postavy Amy Adams). Navyše výborne kombinuje odľahčený komediálny prístup k látke v jej začiatkoch (trefné scény s videohernou postavou), romantiku v jeho jadre a znepokojivú drámu v závere. Najfunkčnejší je však v prvých dvoch rovinách. Darí sa mu tento na prvý pohľad absurdný námet predať, tak že ho divák dokáže bez problémov akceptovať. Najintímnejší je preto v rovine odohrávajúcej sa v byte, kde Joaquin Phoenix leží na posteli a zhovára sa s iOS Samantha. Čomu rozhodne dopomáha aj veľmi príjemný hlas, skvelo zvolenej Scarlett „Black Widow“ Johansson. Tento ich milostný vzťah tak je pre diváka prijateľný rovnako ako pre postavy vo filme. Rôzne motívy, myšlienky film na seba v konečnom dôsledku naberá takou intenzitou, že záverečná pol hodina už až doslovne trpí týmto návalom a pocitom presýtenosti, aj keď ani na sekundu nevybočí z inteligentne vybudované sveta. Trpí tým aj tempo filmu, ktoré v konečnom dôsledku pôsobí mierne rozťahane. Samotný záver je potom prekvapivo až zbytočne doslovný a celkové vyznenie nie až také silné ako som po celý čas očakával. Čo je paradox, nakoľko film ktorý vo svojom základe po celý čas prezentoval filozofické myšlienky neponúka po zakončení vyslovený dôvod na hlbšie zamyslenie. Končí očakávane, bez jediného prekvapenia. Preto sa u mňa vyhol absolutóriu, ktoré som najprv zvažoval a musí sa uspokojiť so štyrmi hviezdičkami. Záverom ešte musím pochváliť vynikajúceho Juaquina Phoenixa v ďalšej z jeho jemne úchylných rolí. Pôsobí neuveriteľne sympaticky a hlavne celý film musel odohrať takmer sám s kamerou doslovne prilepenou na tvári a stále mu bolo možné uveriť každú a jednu emóciu. Ostatné úlohy sú skôr epizódne, ale rozhodne potešia svojimi známymi tvári, či už je to tradične sexi Olivia Wilde alebo zanedbaná Amy Adams. Vizuál svojou „čistotou“ zvládol zobraziť futuristický svet aj bez potreby výrazných CGI efektov. Hlavne z dôvodu, že exteriérové scény boli natáčané v Shanghai, ale pritom čínske mesto vo filme nie je badať ani na sekundu. Finálne tak veľká spokojnosť, ale s menšími zádrhelmi v záverečnej tretine. CELKOVO: 4* () (méně) (více)

nirvana91

Zhruba prvá polovica bola priam dokonalá! Ale potom nastal nejaký zlom a už som nechápala.. čo sa to sakra deje! Ale nápad treba isto oceniť :) Ten ma zaujal hneď. Škoda len, že napr. taká Olivia sa tam mihla len na jednu scénu, aj keď trailer bol zase raz spravený tak, že to vyzeralo, že pôjde o jednu z dôležitejších postáv.. A nemôžem si odpustiť ale scéna na pláži je najlepšia! ()

Adasin

Ty jo teda, jeden z nejdivnějších/nejzvláštnějších/nejzajímavějších filmů, co jsem kdy viděla, chvílemi mě fascinoval, chvílemi naopak odrazoval. Nevím, co si vlastně o něm mám myslet, tohle je těžkej kalibr. Připomněl mi seriál Černé zrcadlo. Rozumím milovníkům i odpůrcům. Po delší úvaze nechám prozatím ty tři hvězdy. P.S.: Na ten Phoenixův knír nikdy nezapomenu, ten plakát mě bude strašit ve snech asi hodně dlouho. 6/10 ()

RasputincZ

Tak se to stalo. Spíš bych to nazval takovým malým zázrakem. Zkrátka jednou za roky člověk pochopí z pouhých náznaků příběhu a prvních ukázek, že pro něj někdo točí film. Většinou dojde ke zklamání, s tvůrcem se mineme, nepochopíme se. S Jonzem a jeho mnohovýznamovým dílkem k neshodě nedošlo. Totální guilty pleasure. Her můžeme číst a chápat vícero způsoby. Skvěle zasahuje do především sociologické diskuze o intimitě a roli vztahů v naší přetechnologizované (post)moderní společnosti (viz. Z. Bauman - Tekutá láska nebo A. Giddens - Proměna intimity). Omezit Her na pouhou výstřední romanci o citlivém introvertovi a hyperinteligentním operačním systému mi přijde povrchní. Her totiž skvěle funguje i jako film generační, přinejmenším popisující generaci, do níž se stále ještě počítám. Generaci těšící se z technologických výdobytků, sociálních sítí, aplikací, kde se život stává atraktivnější v digitální rovině nežli v rovině skutečné. Jonze dovádí současné digitální fenomény do extrémů. Dosazuje nás tak do světa téměř naprosté odcizenosti, vyprázdněnosti, možná až omezenosti (zajímavá by například byla úvaha nad významem jasného odkazu k Warholovu Spánku, který v Jonzově mikrosvětě nenalézá pochopení). Osobně mám nutkání Her porovnávat se Ztraceno v překladu. Jak S. Coppola, tak Jonze totiž pracují s podobnými ústředními motivy: samota, neschopnost komunikace. V obou případech máme v hlavní roli muže potácejícího se kolem existenciální krize, kterého k životu přivede až nalezení spřízněné duše v podobě S. Johansson (nebo aspoň jejího hlasu). Ačkoliv se z Her může zdát, že citová a informační transakce mezi Theodorem a Samanthou byla jednosměrná, domnívám se, že je to chybné mínění. V Jonzově depresivní vizi se zdá, že svůj operační systém nakonec potřebuje téměř každý. Jakoby každý zapomněl, jak komunikovat s druhým živým tvorem, jak sdílet své štěstí, jak milovat. Spike Jonze v závěru filmu ale nabízí další nepříjemnou skutečnost, totiž, že čím budou naše smartphony a počítače chytřejší, tím méně budou potřebovat k tomu, aby pochopily své funkce, proto nelze mluvit o přenosu jednosměrném. Paradoxně tak Jonze v závěru nabádá, abychom lidstvu dali ještě šanci. Nejspíš se totiž opravdu potřebujeme. Film se srdcem. ()

Alqarin

Ve výsledku vlastně nejvíc výstražnou diodkou s nápisem "v nekonečném úložném prostoru ztrácí mysl svoji cenu". Ta idea zamilovanosti jedné virtuální entity do stovek jiných by klidně využila mnohem víc prostoru, kontrast, jaký k ní Jonze přistrčil v rozverně sluníčkovém vizuálu, ji ale od teoretických rovin hezky vede spíš k těm lidštějším, což třeba u mě fungovalo skvěle. Her je precizní ve své minimalističnosti a hrozně jí to sluší, "blown away" jsem ale nakonec nebyl, protože se tu přeci jen občas tak jako plká a odcizování bylo na můj vkus trochu moc. Přesto ale hned na úvod roku velká pecka - Jonzemu to pálí a srdce má na pravém místě a tady rozhodně předvedl krok originálním a objevným směrem. ()

kareen

Pokud bych měla snímek pojmenovat jen jedním přívlastkem, bylo by to křehký. Křehký svým zpracováním, křehký svým vyzněním a křehký vší tou nejistotou i nadějí postav toužících po lásce. Kdybych už dávno Joaquina neobdivovala, stalo by se to nyní právě tady a Scarlett Johansson má neobyčejně charismatický hlas. Kdyby byl film tak o půl hodiny kratší, dala bych pět hvězd. ()

SaNcHeZ_cz

Joaquin Phoenix a jeho láska z jedniček a nul s hlasovým ovládáním? Docela ano. Spike Jonze natočil další špičkovou podívanou, která sice nejede celou dobu úplně na 100%, nicméně dynamika a uvěřitelnost, stejně jako absurdita a závažnost otázek pokládaných během filmu, tu nechybí. K tomu skvělá kamera a hudební doprovod od Arcade Fire. [80%] ()

Wysch

Výtečná jednohubka s geniálním Phoenixem, sem tam s nějakým tím náznakem filozofickýho přesahu, emočně plná a příjemně ozvučená a doplněná skvělou hudbou. No. To by tak nějak stačilo. Jen dodám, že takovejhle OS s hlasem Scarlett Johansson bych taky chtěl, akorát teda bych s ní asi ne*ukal o.O Zmiňovat všechno ostatní, od detailů (kalhoty!!!) po drobné logické lapsy je asi víceméně zbytečné. Scífko, které vlastně ani není sci-fi, a pátou hvězdu si spíš zasluhuje proto, že naplňuje už po prvním shlédnutí. Druhé by mohlo být naškodu. ()

MartinezZ

Po několika desítkách minut jsem začal přeskakovat v ději, jinak bych to utnul rovnou. Konverzačka maníka s jeho uměle-inteligentním OS s grafikou *buntu :) Ale kromě jakéhosi domnělého vývoje vztahu mezi maníkem a OS, jehož uvěřitelnost se u mě filmem nepodařilo vyvolat, je to poměrně nudné. Umím si představit, že by z toho šel udělat zajímavý krátký film, ale to v toto případě ostře kontrastuje se stopáží přes 120 minut, jejíž opodstatnění zde nevidím. Zajímavý nápad na kraťas, pár zajímavých nápadů ve filmu a to je všechno. kdepak, tohle mě neoslnilo. A svůj díl na tom, bohužel, má asi lehký Scarlettin skřípák. ()

Rosana

Film se mi líbil. Nachl mě ten nápad i zpracování. Geniální tah filmařů obléct lidi a vystailovat jako z 80. let, protože móda se stále vrací, žádné hi-tech stříbrné oblečky :D ()

TomX2

Priznám sa, že som po skončení tohto filmu ostal celkom sklamaný, pretože nakoniec mi nepriniesol to, čo som od neho očakával (viac rozvitejší príbeh, viac romantiky a drámy, menej zbytočných scén a viac tých dobrých,..). Na druhú stranu musím pochváliť nápaditý scenár, zábavu po technickej stránke a dialógy, ktoré majú hlavu a pätu. Joaquin predviedol dobrý výkon, Rooney Mara krásna a na chvíľku sa tam ukáže aj Portia Doubleday ktorú už poznám zo seriálu Mr. Robot , no jej postava je pre dej bezvýznamná. Záver milý, aj keď tí všímaví ho predčítajú už od začiatku a celkovo sa tvorcom tento počin vydaril. pozn.: Vyhnite sa českému dabingu.... ()

Paxxx.cz

Velmi zajímavý film (mírně mi připomínal snímek Ex machina), který přináší celkem zajímavou vizi, jak by mohli pohlížet lidi na vztahy v budoucnosti - popravdě bych se v dnešním světě vůbec nedivil, kdyby někteří považovali za vztah s OS za normální. Myslím si, že netradiční zážitek přinesl přinesl i samotným hercům, především Phoenixovi. Při sledování Her jsem se bavil a hlavou se mi honila lavina myšlenek, trochu mě ovšem zklamal konec, který nepřinesl odpovědi na několik otázek, což mi většinou dost vadí. Jinak si ale myslím, že film stojí za shlédnutí...7/10. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz