Ethan žije v malém nudném městečku Gatlinu a nemůže se dočkat až odejde na univerzitu. Od té doby, co zemřela jeho matka, tak otec nevyšel z pokoje, a tak jim chodí pomáhat její nejlepší přítelkyně Amma. V novém školním roce přijde do třídy dívka Lena Duchannesová, která je neteří místního podivína. Její strýc Macon Ravenwood bydlí ve velkém domě, ze kterého nevychází a s nikým se nebaví. Namyšlené spolužačky Lenu slovně napadají, protože jako křesťanky s ní nechtějí být ve třídě, po celém maloměstě o ní kolují pomluvy a za vinu dostává změny počasí a vliv na ostatní. Ethana však dívka zaujme a snaží se s ní skamarádit. Ethan daruje Leně medailon, při jehož předání uvidí oba hořící dům a záběry z války, a pak se Ethan probudí doma a nechápe, co se stalo. Amma chce, aby medailon zahrabal, zapomněl na něj a dal si pozor na rodinu Ravenwoodů. Ethan jde zpátky do domu, na zahradě má halucinace a začne ho škrtit. Lena ho zachrání a poví mu, že členové její rodiny mají zvláštní schopnosti a jsou zaklínači. Ethan ji obdivuje a políbí ji. Ammy je jasnovidkou a opatrovnicí tajné knihovny zaklínačů. Macon ji požádá, aby promluvila s předky, kteří by jí pomohli zastavit Sarafin, ta je nejmocnější temnou zaklínačkou, skutečnou matkou Leny a vstoupila do těla paní Lincolnové. Lena bude mít brzy 16. narozeniny a v tento den bude vyvolena jako zaklínač světla nebo temnoty. Lena se díky své sestřenici Ridley dozvídá o Sarafin a o kletbě všech zaklínaček v rodině, které jsou vždy voleny k temnotě. Macon stále věří, že jí nemusí v den narozenin pohltit temnota, drží ji v domě a zamezí kontaktu s Ethanem. Ethan dokáže díky své lásce přerušit kouzlo a vezme Lenu do knihovny za Ammou. Lena najde knihu, kterou potřebuje a celé týdny si v ní pročítá o zaklínačích. Dočte se, že kletbu je možné prolomit, když zemře ten, koho miluje... (TV Prima)

misterz

Priemerná, ľahko pozerateľná fantasy dráma s pár peknými špeciálnymi efektami. Od drámy by som však čakal viac, niečo hodné pamätania a väčšiu hĺbku emocionálneho náboja. Dej, aj keď celkom zaujímavý, postrádal čaro okúzlenia, ktoré by každé správne fanatasy malo mať. Film je pravým opakom Veľkej ryby, kde toto čarokrásne "kúzlo" vykukovalo skoro z každého kúta a každej dejovej linky. Tu je len dej, ktorý je sem-tam prešpikovaný špeciálnymi trikmi. Nič viac. 60/100 ()

Vančura

Naprostá pecka. Do poslední chvíle před začátkem projekce jsem neměl tucha, o čem tenhle film je, kdo ho natočil, kdo v něm hraje a o co tam půjde. Přesně jak to mám rád - dostal jsem v práci dva lupeny a vydal se do kina natěšen a nekontaminován cizími názory z vyčtených recenzí odevšad možně. Už po prvních záběrech bylo jasno, že tohle bude můj cup of tea. Supr obsazení, hromada srandy, podařené triky, kamera i celkový vizuál. Film je slabší pouze v takových těch otravných užvaněných sekvencích, kde se vykládá o tom, jak jsou lidi zkažení a kdesi cosi. Nejlepší stránkou filmu je ovšem hudba a obecně nakládání se zvukem - tenhle biják naprosto dokonale pracuje s tím, jaká hudba se kam hodí a hlavně jak má být nahlas (kdy to chce ubrat a kdy naopak přidat). Kupříkladu scéna, v níž Emmy Rossum na hřišti vystoupí z auta a kráčí ke kameře, je díky použité hudbě kurevsky dokonalá a omdléval jsem u ní blahem. Chci soundtrack tohohle báječnýho bijáku a chci ho hned teď! ()

kingik

Dlouho očekávané zpracování literární předlohy dostalo svoji filmovou podobu. A není úplně marná. Ethan (Alden Ehrenreich) žije, stejně jako mnoho generací jeho rodiny, v malém zapadlém městečku Gatlin kdesi v Jižní Karolíně, a bojí se, že se v jeho životě nikdy nestane nic zajímavého a navždy zůstane uvězněný v prázdnotě stereotypu. Pak se ale objeví Lena Duchannes (Alice Englert) a najednou už není nic takové jako dřív. Ethan po čase zjistí, že hrozně zvláštní, zajímavá a svým způsobem i sexy Lena je z tajemné rodiny Zaklínačů, a o jejích šestnáctých narozeninách na ní má dopadnout strašná kletba, která ohrozí její i jeho život. Aniž to tihle dva vůbec tuší, spojuje je zvláštní pouto, a právě Ethan může kletbu změnit. Kdo jiný, než ostřílený Richard LaGravenese, může dostat milostnou látku až za hrob do režijních pazour k převedení do filmové řeči, než právě on, jež za svoji kariéru natočil citlivých snímků o lásce, potažmo o vztazích dvou lidí, hned několik. A tvůrčí tým šel na to tak nějak po "twajlajtovsku". Před zhlédnutím jsem totiž nejednou zaslechl přirovnání tohoto snímku ke slavné upírské sáze a nezbývalo, než se přesvědčit do jaké míry, tomu tak skutečně je. A ano, určitá podobnost či inspirace a jisté styčné body by se s kultovním fenoménem, našly i zde (zapadákov, nesmrtelnost jednoho ze zamilovaného páru, osudová náklonnost, početná rodinka Zaklínačů, otevřená možnost rozpracovat osudy postav do dalších pokračování, autorkou literární předlohy je žena a ne jedna atd.). Nicméně, poměřovat ho je dost ošidné a navíc film netrpí takovou nablblostí, jako zmíněná sága. Charisma ústřední milostné dvojice, oproti dvojce Kristen Stewart & Robert Patinson, je mnohem slabší. Dovoluji si tvrdit, že Alice Englert nebyla ani moc hezká. Alden Ehrenreich se snažil, ale nedosáhl výše, než na part mladíka, který je s klidem zaměnitelný. Ostatní postavy dostaly prostoru občas i méně, než by si zasloužily, anebo jejich postava nebyla dostatečně zdůvodněná pro další vývoj dějství. Platí to především pro okouzlující a skutečně sexy působící Emmy Rossum jako Ridley Duchannes, která jak do filmu vstoupila, tak z něj zase zmizela a zaujala zálibou ve změně image. Emma Thompson hrající zákeřnou a zlou matku Sarafine beroucí na sebe podobu paní Lincolnové odevzdala spíše herecký průměr a Jeremy Irons jako strýček Macon Ravenwood zase film svojí účastí nasměroval do nepříjemné "béčkovosti". Efekty občas taky žádná sláva, na pořádné finále už asi nezbyl dostatečný rozpočet, a tak se před divákem rozprostřelo vyústění jako z nějakého druhořadého televizního seriálu, který má k dispozici odvysílat ještě nejméně dvě další řady. Nějaké pokračování však v tomto případě s určitostí nehrozí, i když by se nabízelo. Kamera špičkového kameramana Philippe Rousselota hodně doháněla to, kde nestačil příběh, občas ovšem televizní "look" až tak neodstranila, ale dvě hodiny filmu plynuly poměrně dobře bez větších nudnějších sekvencí a nějaké to milostné kouzlo film také rozhodně měl. Možná bylo zaděláno navíc a možná byla literární předloha natolik složitá, že se muselo z něčeho slevit, obsah velmi zestručnit (proto taková řada na sebe jakoby nenavazujících scén) a vše vtěsnat do dvou hodin, které nebyly marné, ale ani nijak výjimečné. Richard LaGravenese tentokrát nezplodil úplně nej nesmrtelný příběh, ale ani něco, za co by se měl stydět. Mé hodnocení: 60% () (méně) (více)

dr.horrible

Nie tak hrozné ako som čakal. Twiligtovský odkaz už bude pôsobiť navždy, a ak sa to dá považovať za subžáner (do ktorého kategoricky spadá napríklad aj Niccolov The Host), Beautiful Creatures patria k tomu lepšiemu. Naivných a hlúpych momentov je dosť, zďaleka najlepšia postava Emmy Rossum (sorry Jeremy) je absolútne nevyužitá, a keďže sme pod vplyvom Súmraku, romanci ústrednej dvojice je venovaného desaťnásobne viac priestoru, ako neustále spomínanému zlu a záporákom, ale narozdiel od Mayerovej brakov, toto ma aspoň neurazilo. Iba znudilo. 45% Ako rozprávka to celkom funguje. A hudba je tam výborná. ()

IQ Tiqe

Pomalejší, moc se nikam neposouvá a kdo nečetl knihu, asi nadšený nebude. Oproti tomu tomu, kdo ví, co přijde, bude trochu shovívavý a bude mu stačit líně vlečící se romance, se může valná část líbit. Mám ale pocit, že nemálo věcí bylo v knížce jinak, hlavně konec. Jinak je to skvělé představení Emmy Thompson; za zmínku stojí Alice Englert, která mi připomínala slabší odbar mladé Evy Green. ()

Tsuki

Hodně špatná variace na Twilight, čekala jsem od toho přece jenom trochu víc. Předlohu vůbec neznám, takže tu hodnotit nebudu, ale film sám o sobě je doslova nudný a člověk se pořádně nechytá. Snad to bylo jen špatné zpracováno, ale ten svět "zaklínačů" šel úplně mimo mě. A navíc nechápu ten název Nádherné bytosti - kde tam nějaké byly? Jasně, pár postav tam vypadalo docela dobře, ale že by mi tam někdo snad svým vzhledem nabo charismatem vyrazil dech, to ani náhodou. A Alden Ehrenreich jen těžko spadá do kategorie lamačů dívčích srdcí... dokonce mi přišlo, že spíš než na středoškoláka vypadá jak někdo, komu táhne na třicet. Možná je mu ve skutečnosti míň, ale zkrátka mi do té role neseděl. Celý film jsem po chvíli sledovala s naprostým nezájmem, divím se, že jsem se na něho vůbec dokoukala. ~(2,0)~ ()

teutates

Když už jsem si pomalu začal zvykat na tu malou ulízlou a afektovanou Bellu, jeb tam Ľena. Ľena není ledajaká, je tajemna jak hrad v Karpatech, umí se točit kolem vlastní osy a nakonec je abnormálně nesympatická. Kdybych psal knihu, také bych opsal Twajlajt, protože to bylo natolik úspěšné a aby to nebylo tak napadne tak bych vyměnil hlavní postavy a místo vampyrizmu bych tam ramcnul magií, yeah. Ale ten zasraný jižanský přízvuk, který mi lámal mé tykadla bych tam opravdu necpal. Co tam děla Irons? jak kdyby už víckrát nevstal do hovna, že? třeba sedlacký Eragon, kde dráček dělal chu chu... je to hrozné "fantasy", kde i ten Twajlajt vypadá jak velkofilm s bomba výpravou. 1/10 Daný snímek by byl krásny po lobotomii na uhlazené staré žluté židlí se slintáčkem na prsou a rukama v rozkroku. ()

Trajektt

Tak jsem se koukl na tuto americkou fantasy limonádu vystřiženou jako z červený knihovny natočenou pro americký mláďata a musím konstatovat, že jsem byl celkem spokojen. Protože po přečtení obsahu a některých zdejších nejapných komentářů na tento snímek ohodnocený mnoha odpady nedokážu pochopit zdejší myslitele, kteří se na tento film vůbec dívají, když nemají rádi tento typ příběhů, které jsou točeny pro americké teenagery, kteří jsou odkojeni na fantasy příbézích, kde se vyskytuje pobledlý Harry Potter nebo ještě pobledlejší Bella z Twilight. Já jakožto nezaujatý divák, který má rád všechny druhy příběhů a neopovrhuje žádným typem filmověho uméní a vždy hodnotí s nadhledem nedívajíc se na nízké či vysoké hodnocení toho daného snímku musím říct, že tato story nijak nevybočuje od již zmíněných snímků a i když jsem nečetl knihu, tak jsem to nechal plynout a celkem jsem se bavil. Místo upírů, vlkodlaků a dalších možných kreatur zde máme povedenou rodinku zaklínačů, kteří se rozdělují na dobré a zlé. V šestnácti letech měsíc určí na kterou stranu barikády se ten daný zaklínač dá a to se určuje podle jeho vnitřní podstaty. A to se týká i naší hlavní představitelky Leny, která je navíc obtěžkána rodinnou kletbou a navíc se nedej Bože zamilovala do jednoho smrtelníka. Děj jsem nechal plynout a líbil se mi narozdíl od Harryho Pottera, kde se mi zdál ten děj někdy až moc přehnaný a kýčovitý a kde většina postav mi byla nesympatická, tak zde to bylo naopak a hlavním hrdinům jsem držel palce a tu jejich lásku jsem jim přál a nebejt toho trapnýho konce, tak jdu s hodnocením ještě výš. Takhle dávám spokojených 70%. ()

nash.

Takže to bychom měli Stmívání s upíry a vlkodlaky, Stmívání s emzáky a teď Stmívání s čarodějkami. Recept jak to uklohnit je stále stejný. Parta hezounů, láska na první pohled opsaná z deníčků pubertálních čtenářek „bravíčka“, nebo co to dneska „čtou“, a celé to zabalit do laciných pouťových triků, které se bohužel bezradně točí kolem faktu, že se Krasoň a Krasomila opravdu a fakticky milují a ani spojené síly temnot s tím nehnou. U této stmívací variace jsem měl pocit mohutného nádechu, po kterém následuje dlouhý nepřerušovaný výdech. Slibný začátek plný náznaků a dokonce se závanem atmosféry, se totiž začne po slibné rozehrávce hroutit a navzdory nástupu čarodějnických posil a několika lehce působivých momentů je čím dál tím větší nudou a ptákovinou. ()

eLeR

Jediné, čo vo filme stálo za to, bol Jeremy Irons a Emma Thompson. A Ethan bol buď zle napísaný, alebo ho ten chlapec zle hral. Celé zle. ()

BMW12

Zajímavý nápad, ale myslím, že se tenhle film tolik nepovedl. Ne příliš sympatičtí hlavní hrdinové, i když po chvíli jsem si zvykl na ně, dále se ve filmu objevovali občas věci (záběry) které jsem vůbec nechápal co tím režisér chtěl říct. Ale miluju Fantasy filmy takže jsem to dokoukal do konce a dalo se na to koukat, ale je to jeden z těch horších fantasy filmů. ()

rikitiki

Není to tak ubulené jako Stmívání, ale pitomé je to úplně stejně. Středoškolák se zamiluje do čarodějky, u které se zatím neví, jestli se přidá na temnou nebo světlou stranu síly. Do toho zasahuje přehršel postav, které se ve filmu ani neobjeví. Fakt, tohle je zajímavý: film je přelidněný postavami, které tam ani nejsou (hrdinův otec a matka, hrdinčina matka, jakýsi padlý voják z občanské války...). Od třetiny filmu říká spousta lidí a čarodějů hrdinovi, aby se na svou lásku vykašlal, protože to všem přinese jen zkázu, ale přestože jsou to čarodějové vládnoucí mocnými kouzly, tak s tím nic neudělají. Jen řeční a hrdina si vesele dál randí. ______ K závěru už to celé postrádalo smysl, hrdinčino lavírování mezi dobrem a zlem mělo v jejích projevech zcela jasného vítěze, ale přitom to nakonec dopadlo jinak. Její čarování by poznamenalo městečko na desetiletí (co ti lidé zabití blesky?), ale tady si toho snad nikdo ani nevšiml.... Ne, kdepak, tohle je blábol, kdy autor nevěděl, jak rozehraný příběh ukočírovat a celý se mu vymknul z rukou.____ Sice potěší, že hlavní hrdinové nejsou takový sterilní krasoň a krasavice jako ve Stmívání a jejich dialogy zní občas docela přirozeně, ale jako příběh se to rozpadne do nesmyslů. /2. 7. 2017/ ()

claudel

Příliš dlouhé a příliš málo prostoru pro Emmy Rossum, navíc subjektivně - v podstatě celou dobu se mi honilo hlavou, že je to vlastně skoro tentýž příběh, který nám loni vyprávěl Troška ve Strašidlech. Je to zbytečně dlouhé a překombinované, stačilo si trochu pohrát se scénářem, ještě víc nechat vyřádit Jeremyho Ironse a Emmu Thompson a pravděpodobně přeobsadit ústřední duo, jež působilo příliš mdle. ()

kajda.l

Z průměrné předlohy, kterou jsem nečetl a pravděpodobně ani číst nebudu, nadprůměrné filmové fantasy vyčarovat nelze. Nedokázala by to Lena a ani Harry Potter a právě v porovnání s dítětem Rowlingové musím přiznat, že Beautiful Creatures mě zaujaly víc než kterýkoliv díl Potterovské ságy. Sympatické herecké obsazení, ať už ostřílených es Ironse a Thompsonové nebo mladých neokoukaných a herecky přirozených Alice Englert a Aldena Ehrenreicha funguje na výbornou. Film navíc bez problémů funguje po dramaturgické rovině včetně příjemně vypointovaných dialogů, které nesmrdí trapností, což u filmů s teenegery bývá mnohdy problematické. Navíc film výborně doplňuje kvalitní soundtrack a vydařené efekty. Od filmu jsem nic neočekával a dostal jsem příjemně funkční nenáročnou fantasy, která si tu a tam něco vypůjčí od Burtona (Dark Shadows) nebo HP a jen minimálně připomene Twilight s(r)ág(or)u (kdo ji tam za každou cenu vidět chce...uvidí ji). 80% ()

Fevas

Ačkoliv jsem knihu ještě nedočetla, považuji se za fanouška, tudíž jsem byla zvědavá, jak se s tím filmaři poperou. Jen samotné obsazení mi zavánělo průšvihem, protože herci prostě nevypadají jako jejich postavy. Nebo alespoň většina z nich. Navíc většina z nich neznámých, moc zkušeností taky nemohli mít, když přistoupili k projektu. Další věc, která mě slušně vyděsila, byla reklamní kampaň "Twilight sága skončila, ale přichází nová: Nádherné bytosti". Předpokládám, že fanoušci knihy sdílí nebo sdíleli mé zděšení, ale nakonec není čeho se bát. Je sice spousta věcí, které předělali, ale to se stává - přeci jen, kniha má 500 stran, zatímco scénář jen takových 100. Stejně jako u knihy se o romantiku bát nemusíte, ale podanou vcelku svižně a s humorem. Přiznávám, že začátek byl dosti zkratkovitý, pro naprosté neznalce možná až nepochopitelný, ale jsem si jistá, že se za asistence s někým znalým s tímto problémem hravě poperete. Pak mám ještě výtku na hlavního představitele - sice jsem tu četla, že prý byl vážně dobrý, ale mě tam prostě nesedí. Obsadit ho na středoškoláka byl prostě špatný nápad. Zatímco taková Emmy Rossum se podobně jako Emma Thompson ve své roli vyžívala a Thomas Mann nevypadá jako ztracený případ. Podle mě celkově zpracované podobně jako Hunger Games - někteří fanoušci budou nadšení, jiní budou spokojení, ale jen hrstka bude nadávat. Ale narozdíl od Hunger Games, u Nádherných bytostí se po nějaké době znovushlédnutí nebudu bránit :) ()

Morholt

Film vezoucí se na vlně Tvajlajtů, takže stačí si dosadit za zubatce čarodějnice a v kostce je to to samé. Přesto jsou ale Nádherné bytosti podstatně koukatelnější, příjemněji obsazené a ne tak nudné, ačkoliv ty dvě hodiny byly tak o třicet minut přepálené. Z herců bych vypíchnul Emmy Rossum, která je přirozně hezká a stejným způsobem umí i hrát. 55% ()

Grran

Jedná se o pěknou pohádku, která nevyžaduje příliš soustředění, ani přemýšlení. Pokud očekáváte náročný film, budete zklamáni, spíše jde o odpočinkový film k shlédnutí po obědě.. I přes to tento film může nabídnout poněkud nečekaný konec. Co se týče efektů, doufal jsem vzhledem k slibnému potenciálu o mnoho víc, než jsem dostal, některé efekty až příliš připomínaly efekty z filmu Chobotnice z II. patra.. Také herecké obsazení do toho mohlo dát víc. Je to film, na který se kouknete jednou, usmějete se a už jej víckráte vidět nepotřebujete, ale pobaví a zabaví... ()

MoiJe

Na to, ako to pôsobí rozvláčne, sú niektoré časti až príliš zkratkovité. So všetkým tým súvisiacim s kategóriou teenage fantasy som bola vopred zmierená, ale čakala som menšiu nudu. ()

Po Divergent přijde Insurgent

Po Divergent přijde Insurgent

13.02.2014

Dorostenci zachraňují lidstvo a ničí dobrý vkus

Dorostenci zachraňují lidstvo a ničí dobrý vkus

14.09.2012

Jednoho dne budeme ještě s láskou vzpomínat nejen na Harryho Pottera, ale možná i na Twilight ságu. Skutečnou odpalovací rampou pro nové šílenství v Hollywoodu jsou ale až Hunger Games, se kterými… (více)