Mezi náhrobními kameny

A Walk Among the Tombstones

Medzi náhrobnými kameňmi

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014, 114 min

Nevím, jak to ten Liam Neeson dělá, ale od momentu, co skončily Hvězdné války si rozjel role toho nejdrsnějšího a nejpřímočařejšího chlápka ve filmovém průmyslu. Nejdřív to bylo Taken, pak Neznámý, následně Mezi vlky a Non-Stop, aby u mě koncem roku 2014 přistál s postavou Matta Scuddera, kterej je lautr némlich to samý, co v předchozích filmech a mně to vůbec nevadí. Občas bych totiž potřeboval i já jednat tak, jako jedná Liam ve svých filmech. Jeho filmy tak pro mě budiž velkou školou. Mezi náhrobními kameny, ale nesedí jenom na postavě jednoho člověka. Také je to naprosto poctivá kriminálka, která skončí přesně tam, kde si dle názvu dokážete představit. A natočena je tak parádně, že pět hvězd by na ní bylo málo. Mimochodem taky mám radost, že prostor dostal skvělej Islanďan Ólafur Darri Ólafsson. Jeho role sice nebyla kdoví jak velká, ale účel splnila na sto procent...a to se sakra počítá.(31.12.2014)

Dobroš, naozaj celkom dobroš, ALE... pretrvávajú vo mne pocity, že režisér mohol viac pritlačiť na tiesnivú atmosféru, ktorej sa miestami naskytovalo skutočne dostatok (videl som v nej veľký potenciál!!) a odobrať všetky scény s malým TJ-om (ich implementáciu do snímku považujem asi za najväčšie mínus a absolútne nedokážem pochopiť ich opodstatnenie). Ale nevadí, takmer dvojhodinový, napínavý thriller si ide "to svoje" a v podstate vás ani moc neohúri, no ani neurazí. P.S. úplne súhlasím s Enšpíglom.(1.11.2014)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $26,307,600Tržby Celosvetovo $53,181,600Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ komornejšia krimi o pomste a vykúpení, s dobrých rozbehom, takých kľudnejším pátraním po bezcitných únoscoch, ktorá má pár dobrých indícií ale v celku to ostane visieť len v priemerných vodách /55%/(28.1.2015)

Liam Neeson je opět prvotřídní ass-kicker, jen oproti Billu Marksovi už zdolal svůj alkoholismus (akcentovaný zde přesto víc než v knize) a oproti Bryanu Millsovi dává větší prostor dušezpytu a diplomacii. Okem diváka chtivého další zběsilé akční rubačky by to dokonce mohlo vypadat, že Oskar Schindler bude tentokrát násilnické psychopaty ukecávat k smrti. Osobně jsem ale důslednost hard-boiled stylizace uvítal, třebaže s sebou nese zredukování žen na pasivní oběti. Poté, co jsou na nich napáchány brutální sexuální zločiny, je muži mohou pomstít a v jistém smyslu se tím vykoupit (dost násilně je motiv vykoupení popostrčen do popředí ve finále, kdy si musíme vyslechnout všech 12 kroků Anonymních alkoholiků). Ženské utrpení tak slouží pouze jako záminka k hrdinským skutkům a mravní očistě (po)chybujících mužů. Jediná aktivnější ženská postava z knihy (Scudderova přítelkyně Elaine) byla v zájmu plynulejšího vyprávění vyškrtnuta. Jistě, klasické noirové filmy nebyly v nakládání se ženami ohleduplnější, ale nestačilo zůstat u klasiky na rovině stylu? Právě ten vyvolává delšími, z velké části statickými záběry a klaustrofobními kompozicemi spolu s odtažitými barvami a ponurým soundtrackem potřebu úniku do jiného, barevnějšího a milostivějšího světa. Předkládaný obraz zkažené společnosti s převrácenými hodnotami je ale prohnilý do takové hloubky, že nejlíbivější scény filmu jsou zvrácenými fantaziemi sériových vrahů (první vidíme během úvodních titulků). Podobně naladěný film přirozeně nebylo lze zakončit happy endem, ačkoli tak poslední scéna napoprvé může vyznít. V kontextu bezprostředně předcházejícího dění, nejzásadněji se odchylujícího od knihy (zřejmě kvůli přisouzení aktivnější role Scudderovi, jehož postava je jinak paradoxně založena na pasivním přijímání násilí), však „superhrdinská“ tečka budí hlavně znepokojení, zda z věčného cyklu násilí, které inspiruje jen další chování podobného typu, existuje východisko. 75%(30.10.2014)

• *CARNIFEX*

Rozumiem (no pochopím snáď niekedy??), že sa americký ľud, z časti krutý, musí aspoň vo filmoch vykresľovať ako dobrosrdečný, pričom do každého snímku musí byť vložený akýsi druh (zvráteného) sentimentu, aby divák po celom svete pochopil, ako človek v krajine neobmedzených možností (neskutočne) trpí, no presto všetko, je samozrejme, dostatočne statočný. Nebyť "pravej ruky" hlavného hrdinu, Obamovho syna, ako rádio premúdrelého, ktorý mohol byť pred pár rokmi párom "Mr. & Mrs. Smith" adoptovaný, či sfetovaného narkomana, so stabilitou "žeriava", ktorý sa ujíma vzduchovky Vasilijeva Zajceva, aby ukázal svetu, že na súťaži ZŠ do 7 rokov skončil ôsmy z ôsmych, celkom by tento snímok ušiel. Bál som sa, že po týchto všetkých vychytávkach nebude priestor na Kristove slová (GRCAAAM!!), no to skôr zrejme zrušia úrok na úver v Tatra Banke. Úvodné minúty neboli špatné, no 13 minút zo 113 je kur*a málo nato, aby sa divák zabavil, aj keď sa kur*a nenudil. Tí čo si dali opäť vymyť mozog po okraj kôry, nech im po celý život chutí papať - Ja si dám radšej po sto prvé chleba s masťou s horčicou pri sledovaní kolektívnej spolupráce trojice detektívov - Mrázka, Brůžka a Boušeho, ktorý takmer dokonalým spôsobom, "preháňajú" ľud Pražský, aby na rozdiel od toho New Yorského, nijak nezabudol.(18.2.2015)

• - Na post režiséra bol v začiatkoch produkcie zvažovaný Joe Carnahan. V tom čase tiež dostal ponuku stvárniť hlavnú úlohu Harrison Ford. (m.a.t.o.)

• - Film se stal výdělečným ještě před premiérou. Díky popularitě Liama Neesona dosáhl titul tržeb již z prodeje filmovým společnostem, které stály o uvedení snímku v kinech. (DEXTER099)

• - Ve scéně, kdy se Kenny Kristo (Dan Stevens) probudí, začne číst knihu ruského autora Vladimira Nabokova. (Shadowland)