Mezi náhrobními kameny

A Walk Among the Tombstones

Medzi náhrobnými kameňmi

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014, 114 min

Jedným z najrozšírenejších klišé v akčných scénach je rozbitie fľaše o hlavu. Guillermo del Toro to ale povedal jasne. "Videl som to a nedá sa to; nerozbijete fľašu o ľudskú hlavu, ak nie ste Terminátor." Prvý film, v ktorom to bolo použité, bol Faunov labyrint. Druhý Medzi náhrobnými kameňmi. Nielen tento detail vypovedá o tom, že tvorcovia vedeli, čo robia. I v iných veciach sú osviežujúco inovatívni (zastrelenie únoscu predtým, ako svetu oznámi svoju chorú motiváciu). Vcelku originálny je aj hrdinov mladý pomocník, alkoholické vsuvky zo „sedení“ alebo flashback o tom, ako V SKUTOČNOSTI dopadla prestrelka z úvodu. Dosť mi to pripomenulo Jacka Reachera: strašný úvodný zločin, ale napriek tomu príbehu nechýba istý typ humoru a hrdina občas dostane nakladačku, ale viete, že vyhrá. Temné ako rana do hlavy.(19.11.2016)

• Gimli

Slibný, byť ničím originální, rozjezd slibující dobrou atmosférickou detektivku se postupně rozplizne do vršení atributů, o nichž tvůrci vědí, že v takové detektivce mají být, ale nedokážou je věrohodně a smysluplně pospojovat dohromady. Postava TJ, byť dobře zahraná, mi připadala zcela zbytečná, a zbytečně rozbíjející už tak docela vratkou kostru příběhu.(16.3.2015)

• gudaulin

Na vrcholy žánru nejenže tenhle kousek nedosáhne, ale hledí k nim s velmi výrazným odstupem. Na vině je scénář, který vaří sice z osvědčených, ale už dávno profláklých ingrediencí a škodí mu především to, že nepracuje s tajemstvím. Pachatelé zla jsou divákovi známí a napětí vyplývající z jejich odhalování se zkrátka nekoná. Scott Frank to měl nahradit patrně atmosférou, jenže na to mu nestačily síly. Mezi náhrobními kameny není atmosférický film a jakkoliv se v Pomově komentáři objevuje přirovnání k Schumacherovým 8MM, nepřipomíná je to ani při letmém pohledu z rychlíku. Pokud už se Frankovi daří budovat napětí, je to díky použití osvědčených žánrových klišé, které fanoušek kinematografie bude považovat za poněkud opotřebované. Další výhrada, kterou mám, je pochopitelně pouze můj problém, ale nejobávanější kladivo na organizovaný zločin v důchodovém věku alias Liam Neeson se mi účinkováním v nejrůznějších derivátech Taken poněkud zprotivil, takže jsem jeho zkušené herectví nevnímal jako přínos. Pořád by to ale stačilo na žánrový průměr a 3*, jenže je tu ještě anemický černošský chlapeček, kterého, jak jinak, opustila maminka a smysl života našel ve spolupráci s hlavním hrdinou. Na tuhle berličku jsem obzvlášť citlivý a snímek stojí jednu hvězdičku. Hůř bych reagoval snad jen na blonďatou modrookou holčičku chřadnoucí na leukemii, do které se náš odvážný detektiv platonicky zamiluje. Celkový dojem: 40 %.(28.9.2016)

"Jak jsou v dodávce, jsou to jen těla." V době, kdy drogoví dealeři bojují proti únoscům svých žen a dětí, stojím vždy na straně poldy. A je mi jedno jestli zrovna chlastá nebo chodí na legendární sezení nevyléčitelných závisláků, protože přijatelnějšího hrdinu tento snímek zkrátka nenabízí. Já jsem si ty syrové procházky mezi náhrobními kameny prostě užil, ale pokud by to bylo v reálu, tak bych dealerům i únoscům doporučil, aby se vzájemně zahrabali a použili se jako hnojivo pro hřbitovní kvítí.(14.6.2016)

Příkladně syrový detektivní noir, který si vystačí s oldschoolovým sbíráním informací a pár dobře prodanými výstřely. Někdo možná bude chtít víc, Neeson je ale opět naprosto přesný (hlavně když zase začne telefonovat!) a hodně potěšil i David Harbour, který si dokáže urvat pozornost snad v každé roli. Kéž by se podobné žánrovky objevovaly na plátně častěji. (7/10)(20.10.2014)