Mezi náhrobními kameny

A Walk Among the Tombstones

Medzi náhrobnými kameňmi

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014, 114 min

Nebolo to zlé, ale prišlo mi to strašne pomalé. Dobre, strašne pomalé možno nie, ale pomalé. Po celý čas sa síce vznáša vo vzduchu taká pochmúrna atmosféra, záver síce vytiahol všetky tromfy čo oceňujem, taktiež Liam Nesson sa opäť našiel, ale ako kriminálka mi to príde malo pútavé a ako akčný film zas malo akčné. 70% - 3*(9.5.2016)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $26,307,600Tržby Celosvetovo $53,181,600Tržby za predaj Blu-ray v USA $3,970,722 Tržby za predaj DVD v USA $6,313,867 ║ komornejšia krimi o pomste a vykúpení, s dobrých rozbehom, takých kľudnejším pátraním po bezcitných únoscoch, ktorá má pár dobrých indícií ale v celku to ostane visieť len v priemerných vodách /55%/(28.1.2015)

Mathew Scudder patrí roky k obľúbeným literárnym postavám. Je preto zrejmé, že film sa predstave vyvolanej čítaním jeho spletitej histórie nemohol stopercentne priblížiť. Napriek tomu ide o dôstojnú adaptáciu, v ktorej sa síce spomenie viac vecí odrazu, niektoré sa zase vypustia, ale tak to už pri neotrocky vernom prepise či prevode kníh do filmu chodí. Príbeh, obdobne ako literárne dobrodružstvá tohto zvláštneho súkromného detektíva - nedetektíva (nemá licenciu, pomáha len na dobré slovo, neberie plat, ale len dary) je riadne drsný. Celkové spracovanie sa vyznačuje rovnako ponurou atmosférou reznutou ovzduším stále prítomného zločinu, pri ktorom si treba vyberať, či sa s predstaviteľmi niektorého z týchto hriechov dá vôbec spolupracovať (díleri a konzumenti drôg) alebo či je takáto spolupráca nemožná (únoscovia, vrahovia a sadisti). Jediné, čo vytýkam je v literárnych predlohách napriek otrasnosti zločinov, často prítomný osobitný humor, ktorý sa vo filme objavil len zriedka.(9.11.2016)

• *CARNIFEX*

Rozumiem (no pochopím snáď niekedy??), že sa americký ľud, z časti krutý, musí aspoň vo filmoch vykresľovať ako dobrosrdečný, pričom do každého snímku musí byť vložený akýsi druh (zvráteného) sentimentu, aby divák po celom svete pochopil, ako človek v krajine neobmedzených možností (neskutočne) trpí, no presto všetko, je samozrejme, dostatočne statočný. Nebyť "pravej ruky" hlavného hrdinu, Obamovho syna, ako rádio premúdrelého, ktorý mohol byť pred pár rokmi párom "Mr. & Mrs. Smith" adoptovaný, či sfetovaného narkomana, so stabilitou "žeriava", ktorý sa ujíma vzduchovky Vasilijeva Zajceva, aby ukázal svetu, že na súťaži ZŠ do 7 rokov skončil ôsmy z ôsmych, celkom by tento snímok ušiel. Bál som sa, že po týchto všetkých vychytávkach nebude priestor na Kristove slová (GRCAAAM!!), no to skôr zrejme zrušia úrok na úver v Tatra Banke. Úvodné minúty neboli špatné, no 13 minút zo 113 je kur*a málo nato, aby sa divák zabavil, aj keď sa kur*a nenudil. Tí čo si dali opäť vymyť mozog po okraj kôry, nech im po celý život chutí papať - Ja si dám radšej po sto prvé chleba s masťou s horčicou pri sledovaní kolektívnej spolupráce trojice detektívov - Mrázka, Brůžka a Boušeho, ktorý takmer dokonalým spôsobom, "preháňajú" ľud Pražský, aby na rozdiel od toho New Yorského, nijak nezabudol.(18.2.2015)

Liam Neeson sa nadobro stal kráľom výhražných telefonátov. Je naozaj pozoruhodné, ako veľmi film nakopne scéna, v ktorej hrdina konečne zdvihne slúchadlo a uštedrí oplanovi na druhom konci drôtu svoje vymaznané: "Listen to me, motherfucker..." Je to skoro lepšie, ako keď sa Arnold chopí guľometu. Do tejto scény je film len obyčajná detektívka, ktorá by ma nadchla ako pilot televízneho seriálu, ale na plátna kín nepatrí. Lenže potom sa začnú diať veci, film ohromne naberie na intenzite a nečakane drsné finále ho posunie k citeľne lepšiemu celkovému dojmu. 7/10 a chcem adaptácie ďalších Blockových kníh so Scudderom.(3.11.2014)

• - Na post režiséra bol v začiatkoch produkcie zvažovaný Joe Carnahan. V tom čase tiež dostal ponuku stvárniť hlavnú úlohu Harrison Ford. (m.a.t.o.)

• - Film se stal výdělečným ještě před premiérou. Díky popularitě Liama Neesona dosáhl titul tržeb již z prodeje filmovým společnostem, které stály o uvedení snímku v kinech. (DEXTER099)

• - Ve scéně, kdy se Kenny Kristo (Dan Stevens) probudí, začne číst knihu ruského autora Vladimira Nabokova. (Shadowland)