Mezi náhrobními kameny

A Walk Among the Tombstones

Medzi náhrobnými kameňmi

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014, 114 min

Liam Neeson trochu jinak. Úvodní akční scéna je stylově syrová, ale určitě není poslední. Myslím si, že i ta scéna na hřbitově chvíli před koncem se dá označit jako akční, ale jinak je pravda, že o to primárně v tomhle filmu nejde. Je to spíš drsná kriminálka co má místy celkem temnou a hutnou atmosféru a trochu připomíná film Sedm i když je pravda, že kvalitativně na tom není tak dobře. Nicméně pochopil jsem proč je Neeson poslední dobou tak ceněnej. On je totiž velmi komplexní dokáže zahrát jak akčního hrdinu v nějakým pořádným výplachu, tak i charakterní roli. Charizma na to konec konců má tak proč by ne. Kromě něj tu pak určitě zaujme dvojice psychotiků kteří žijí spolu, jedí spolu, spí spolu a unášejí a zabíjejí spolu. Je pravda, že občas se ten film nebere úplně vážně, ale to mi zas až tolik nevadí. Závěrečný finále je slušně vygradovaný i když nějakou šokující pointu v tomto případě nečekejte. Jediný co mi trochu vadilo jsou ty občasný sebeuvědomělý kecy hlavního hrdiny a taky nechápu proč musí Neeson v každým druhým filmu hrát ať už aktivního nebo vyléčenýho alkoholika. Jinak to, ale nebylo špatný a se současným hodnocením filmu se i ztotožňuji a rovněž za sebe dávám.70%(4.10.2014)

Je to celkom dobrý krimi thriller s Liamom Neesonom v hlavnej úlohe. Má veľmi dobrý príbeh o bývalom detektívovi, ktorý po jednej nepríjemnej udalosti, kedy síce zneškodnil zločincov, ale stálo to aj život malého dieťaťa s touto prácou skončil a živí sa ako súkromný detektív bez licencie. Práve prijme ponuku od obchodníka s drogami, aby našiel únoscov a vrahov jeho ženy, ktorá bola zabraždená aj napriek zaplateniu výkupného a tak začne s vyšetrovaním. Ale uvedomuje si, že to bude náročné a dosť nebezpečné, kedže to vyzerá, že sa nejednalo o ojedinelý prípad. Spracovanie je na tom pomerne dobre, úvodná sekvencia príjemne navnadí, ideálne zoznámi s hlavným hrdinom a následne sa už začne hlavná zápletka, ktorá na prvý pohľad pôsobí správne surovo a chválim aj ten zaujímavý prvok pomoci ľuďom pohybujúcich sa za hranicou zákona. Síce nemám pocit, že by to celé bolo podané úplne ideálne, čakal som trochu surovejšie prevedenie, chýbajú nejaké zvraty, záporáci mohli byť tajomnejší a vlastne aj tých zapamätaniahodných scén je tu veľmi málo. Ale aj tak sa mi to páčilo, hlavný hrdina to po celý čas s ľahkosťou ťahá, má to takú netradičnú, ale zaujímavú atmosféru, ktorá mi sadla, dej si po celý čas udržuje obstojnú úroveň zaujímavosti a vyhovovalo mi aj to pomalšie tempo, za ktoré môže hlavne ten klasický štýl pátrania. Inak o nejakú akciu tu prakticky vôbec nejde, prakticky len ten úvod a trochu aj záver, ale nemám s tým problém, vyhovovalo mi to aj bez toho. S hereckým obsadením som spokojný, tradične výborný Liam Neeson, dostatok zaujímavých vedľajších postáv, tu mi jedine postava chlapca prišla celkom zbytočná, aj keď aspoň ani neruší a obstojní záporáci, len mohli vyvolávať väčší rešpekt. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, vyhovoval mi vizuál a aj atmosféra, pripomenulo mi to európske krimi, čo je len plus, ale mrzí ma, že som nepociťoval takmer žiadne napätie, čo je v tomto žánri trochu problém. Takže určite sa tu toho dalo dosť vylepšiť, ale nemám dôvod byť zbytočne kritický, páčilo sa mi to, slušné krimi. 70%(23.11.2014)

Tuhle atmosféru temného velkoměsta na počátku 90. let mám nejraději. Žádná moderní výpočetní technika, jen detektiv s těžkou minulostí, bystrá mysl, zápisníček a neutuchající kapky deště stékající po vrásčitém čele. Prošedivělý Neeson má zkrátka charisma, prodírá se špínou New Yorku a my podrobně sledujeme jak se systematicky přibližuje čím dál víc pravdě. Není to příliš komplikované a spousta postav zůstává dvourozměrnými, ale v tomhle typu filmu to ani nevadí... 8/10(28.11.2014)

Neeson impozantně vyhrožuje po telefonu dalšímu svinskému únosci dcery (tentokrát jde o dceru někoho cizího) v krimithrilleru, který narozdíl od 96 HODIN není o akci, ale stejně jako NON-STOP (kde měl Liam taky problémy s pitím) o atmosféře - tentokrát nikoli paranoidní, ale pěkně temné. Není to špička žánru (SEDM, 8 MM), ale solidní snaživá žánrovka. Trochu mě mrzela ta demýtizace jinak celkem mrazivých záporáků, o kterých jsem se zároveň nic víc nedozvěděl, ale černošský klučík coby Liamův parťák kupodivu neiritoval. 70%(26.1.2015)

Perfektní detektivka ze staré školy s přesným Neesonem, úchylnými únosci a studenou, promočenou atmosférou. Tyhle nedigitální chlapské filmy se už dneska téměř nevidí a je radost, že Scott Frank dokáže žánr vzkřísit i dnešní době. Ponurá nálada konce tisíciletí plná feťáků a rozřezaných ženštin, nápaditý příběh z bloku Lawrence Blocka, to vše kořeněné do telefonu hlásícím chraplákem bývalého irského ochlasty? Chci pokračování!(31.10.2014)

• - Do role TJ-e byl zvažován Michael Iluma. (PanZahadnyCZ)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 10. (Stanley619)

• - Na post režiséra bol v začiatkoch produkcie zvažovaný Joe Carnahan. V tom čase tiež dostal ponuku stvárniť hlavnú úlohu Harrison Ford. (m.a.t.o.)