Mezi náhrobními kameny

• Nizozemsko

A Walk Among the Tombstones

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014, 114 min

Prima, prima, prima! Přiznávám, že jsem divná, ale klidně bych brala ještě temnější atmosféru, víc špíny, víc brutality. Například se dalo zapracovat na hlavní dvojici záporáků, ne že by stáli vyloženě za hovno, ale trochu humusnější klidně bejt mohli, hlavně ten nemluvnej byl dost nic moc. Jinak ale naprostá spokojenost, Neeson jako obvykle solidní, děj příjemně napínavej, dík za Stevense a Ólafssona a ten kluk taky kupodivu moc nesral. Víc takovejch filmů, prosím!(10.1.2016)

Nebolo to zlé, ale prišlo mi to strašne pomalé. Dobre, strašne pomalé možno nie, ale pomalé. Po celý čas sa síce vznáša vo vzduchu taká pochmúrna atmosféra, záver síce vytiahol všetky tromfy čo oceňujem, taktiež Liam Nesson sa opäť našiel, ale ako kriminálka mi to príde malo pútavé a ako akčný film zas malo akčné. 70% - 3*(9.5.2016)

Nevím, jak to ten Liam Neeson dělá, ale od momentu, co skončily Hvězdné války si rozjel role toho nejdrsnějšího a nejpřímočařejšího chlápka ve filmovém průmyslu. Nejdřív to bylo Taken, pak Neznámý, následně Mezi vlky a Non-Stop, aby u mě koncem roku 2014 přistál s postavou Matta Scuddera, kterej je lautr némlich to samý, co v předchozích filmech a mně to vůbec nevadí. Občas bych totiž potřeboval i já jednat tak, jako jedná Liam ve svých filmech. Jeho filmy tak pro mě budiž velkou školou. Mezi náhrobními kameny, ale nesedí jenom na postavě jednoho člověka. Také je to naprosto poctivá kriminálka, která skončí přesně tam, kde si dle názvu dokážete představit. A natočena je tak parádně, že pět hvězd by na ní bylo málo. Mimochodem taky mám radost, že prostor dostal skvělej Islanďan Ólafur Darri Ólafsson. Jeho role sice nebyla kdoví jak velká, ale účel splnila na sto procent...a to se sakra počítá.(31.12.2014)

Ze všech "neesonovek", které přišly od prvního dílu 96 hodin, mi tato připadá asi nejslabší (i když je pravda, že jsem dosud neviděl druhý díl 96 hodin). Liam je sice výtečný jako vždy (tomu člověku je už 62 let a pořád vypadá nehorázně cool), ale snahu o temnou a depresivní atmosféru (která se ale na druhou stranu nemůže ani zdaleka rovnat atmosféře filmů jako jsou Sedm nebo 8 mm) tu poněkud sabotuje scénář, který trpí dvěma zásadními problémy: dějovou linií s černošským chlapcem (přišla mi vcelku zbytečná a hlavně brzdí tempo) a příliš brzkým odhalením padouchů (nejprve jsem si myslel, že to asi bude mít nějaký hlubší smysl, ale nebylo tomu tak). Detektivka vhodná spíš do televize, než na plátna kin. 60 %(8.11.2014)

Tvrdit, že je ve snímku tolik temnoty jako ve Fincherově Sedmičce jen kvůli tomu, že antimalarik Tamal Jawari je mouřenín, neustále ve filmu chčije a běhá se po hřbitově, to by byla zhůvěřilost. Skutečně mi nevadil provařený příběh, navíc Neeson tohle zvládá bravurně a zvýšil tak sám celkový rating, ale natahování děje (?) skrzevá srpkovitého černouška... dojetí nikde, morální poselství, hehe, taky nic, taková slepá ulička. I přes náboženské bláboly jsem se dokázal cynicky povznést. Jen ta celková nedotaženost, ta mě iritovala, ale dost možná, že jsem díky téměř dvouhodinové abstinenci znervózněl a ledacos přehlédl. Možná už mám tedy také nárok někoho sejmout a považovat to za vzkaz od Šéfa, že se kořalka nechlastá z ohřívací láhve.(6.1.2015)

• - Lawrence Block je autorom celkovo 17 noviel o detektívovi Mattovi Scudderovi. Scenár k filmu vychádza z rovnomennej novely "A Walk Among the Tombstones", ktorá bola ako desiata v poradí vydaná v roku 1992. (m.a.t.o.)

• - Na post režiséra bol v začiatkoch produkcie zvažovaný Joe Carnahan. V tom čase tiež dostal ponuku stvárniť hlavnú úlohu Harrison Ford. (m.a.t.o.)

• - Ve scéně, kdy se Kenny Kristo (Dan Stevens) probudí, začne číst knihu ruského autora Vladimira Nabokova. (Shadowland)