VOD (1)

Jordan pracuje jako operátorka tísňové linky. Jednoho dne jí zavolá dívka jménem Leah, že se někdo snaží dostat do jejího domu. Jordan jí poradí, aby se schovala v patře. To se dívce povede, ale hovor se přeruší. Jordan zavolá zpět, což muž uslyší, a Leah najde. Jordan se ho snaží zastavit přes telefon, ale muž jí pouze řekne „už se stalo“. Druhý den se Jordan z televize dozví, že Leah byla zavražděna. Dává si to za vinu a s prací operátorky chce přestat. O šest měsíců později pracuje jako vyučující pro budoucí operátory. Mezitím je teenagerka Casey Welson unesena z nákupního střediska. Naštěstí má u sebe mobilní telefon, a tak zavolá na tísňovou linku. Hovor přijme nová operátorka, která neví, jak si poradit, a tak případ převezme právě Jordan. Protože Casey volá z telefonu na jedno použití, není ji Jordan schopná vypátrat pomocí GPS. Poradí jí tedy, aby vykopla zadní světlo auta a dírou vystrčila ruku. To se Casey opravdu povede. Uvidí to žena jedoucí za autem, a tak zavolá na tísňovou linku a sdělí, jakým směrem auto jede. Jordan Casey navede, aby vzala plechovku s barvou, která je shodou náhod v kufru, a pomalu ji lila z díry. To přiláká pozornost dalšího řidiče – Alana Denadoa. Když potom únosce zastaví na červené, Alan ho na barvu upozorní. Únosce mu poděkuje, ale Alanovi připadá podezřelý, a proto ho sleduje. Když únosce zastaví, Alan se jde znovu přeptat, zda je vše v pořádku. Únosci dojde, že ho Alan podezřívá, a ve chvíli, kdy chce zavolat na tísňovou linku, ho uhodí lopatou. Poté si vezme jeho auto a naloží ho do kufru ke Casey. Po chvíli se však Alan probere a začne panikařit. To donutí únosce zastavit a Alana zavraždí. Po nějaké chvíli potřebuje natankovat. Zastaví proto na odlehlé benzinové pumpě. Casey si všimne, že z kufru se dá sklopit prostřední sedačka, a snaží se vylézt. Toho si všimne obsluha pumpy. Únosce ale použije benzin, který zrovna tankuje, a pocáká jím obsluhu a hodí po něm zapalovač. Mezitím policie přijde na únoscovu totožnost. Je jím Michael Foster. Ten dorazí do svého cíle, a když vyndává Casey z kufru, zjistí, že má celou dobu u sebe telefon. Jordan ho informuje, že byl identifikován, a radí mu, aby se vzdal. Předtím, než Michael rozbije telefon, řekne Jordan „už se stalo“, a ta si uvědomí, že mluví se stejným mužem jako před šesti měsíci. Zatím vpadne policie do jeho domu, kde je jeho manželka a děti. Ve své kanceláři má Michael malý oltář a v něm fotky své zemřelé sestry. Ta je velmi podobná uneseným dívkám. Na jedné fotografii je v pozadí dům, který byl podle manželky domovem Michaela, ale který shořel. Za domem však stojí stodola, kterou Michael údajně renovuje. Policie chatu prohledá, ale nic nenajde, a tak místo opustí. Jordan je zoufalá, a tak si hovor s Michaelem přehrává pořád dokola... (TV Prima)

Trailer 1

Omnibus

Tady 911, tísňová linka... Pavle Omnibusi, známe vaše jméno, máme vaše otisky! Policie už je na cestě... Nedělejte nic, čeho byste pak litoval!   NESPOILERUJTE!  Nedělejte to!“ ...     ...     „UŽ SE STALO“.                   Škoda, že Casey vylila celou pikslu barvy tou dírou z auta ven. Měla si trochu barvy nechat a polít s ní poslední dvě stránky scénáře. Počínaje scénou s mobilem, který Jordan žuchnul dolů pod žebříček, do „pracovních prostor“. A mohlo být vymalováno. Za pět hvězd. Bohužel té holce barva došla. Škoda, že scénáristovi taky něco nedošlo. Totiž, že není nutné ve finále všechno takhle zabít (Richarde D´Ovidio – ty vrahu!). Věřím tomu, že tu scénu museli točit aspoň šestkrát. Pětkrát jim totiž Halle Berry slezla dolů pro mobil a hned se zase drápala zpátky nahoru, že si musí nutně kamsi zavolat. Jenže pokaždé na ni nahoře číhal šílený Richard a sotva vystrčila hlavu nad poklop, začal ji mlátit po palici tím svým scénářem. Takže to holka nakonec vzdala a napošesté už radši zůstala dole. A holt vyrazila do sklepa jako ovce, pod kudlu úchylovi. Ten vrah ovšem neměl chybu! Kam se hrabe Maniak (sice čítankový psychopat, ale kdepak můžete takového potkat, že?). Tenhle Michael, to byl takový obyčejný, normální magor, z jakého člověka mrazí nejvíc (a ve fast foodu sedí třeba jen dva stoly vedle vás, jen o tom nevíte). Sice chyboval (a přitom se zpotil strachy a nervozitou), ale svoje chyby hned pragmaticky řešil. Jen kvůli němu to zvedám z průměru na čtyři hvězdy      (a chápu kámoše, který tomu chce dát 5 hvězd. Jeho nadšení z filmu se nedivím - už se nám nevlezl jako sedmý do Fabie a tak holt jel s náma do kina v kufru auta :-). ()

Posheidon

Mohl to byt výborný krimi thriller, mohla to být kultovní záležitost. Bylo to velmi nadějně rozehrané, do 2/3 filmu to mělo nejen spád, děj, ale i autentičnost, tedy potenciál to rozhodně mělo. Pak se však uvěřitelnost nejenže vytratila, ale hlavně to postupně začalo dosti skřípat i co se logiky a chování postav týče. Buď tomu scenáristovi už nechtěli dát další prachy za dopsání anebo byl prostě někým dotlačen: „Hlavně to už nějak dokonči prosím tě, nebo to dáme někomu jinému.“ Jinak si to tvůrčí selhání v závěru totiž nedokážu vysvětlit. ()

Matty

Žánrově čistý thriller s rychlým spádem a nádherně přímočarým dějem, který jde až ve finále příliš do hloubky (vrahovy mysli). Informace o hrdince jsou omezené na ty, které potřebujeme znát kvůli pracovní linii vyprávění. Zbývající záchytné body k identifikaci s protagonistkou zajišťuje Halle Berry svým přesvědčivým ztvárněním ženy křehké, ale odhodlané. Linie osobní je pak do té pracovní šikovně implementována (díky čemu může být film zároveň ódou na práci telefonních operátorek i policistů) a zbytečně se nedere do popředí. Důvod, proč se film pohybuje jen těsně nad hranicí průměru, bych neviděl ve scénáři, který postavám předepisuje jakž takž rozumné jednání. Samozřejmě s ohledem na požadavky žánru, tzn. – aby nám mohl být nabídnut očekávaný typ divácké slasti, protagonistka se musí alespoň jednou zachovat poněkud hloupě. Z „pouze“ uspokojivé úrovně filmu bych vinil režiséra. Anderson sice dokáže vystavět napínavou scénu s vlastní gradací, ale potíže mu dělá kontinuální stupňování napětí napříč filmem, který ve výsledku funguje na způsob několika pospojovaných seriálových epizod. Má více dramatických vrcholů a několikrát začíná jakoby nanovo, což je při jeho střídmé stopáži a high concept premise rozhodně škoda. Souvisí to rovněž s nemožností emocionálního napojení na oběť, o které toho zvíme strašně málo. V libovolném slasheru by byla jen jedním z vrahových předkrmů před final girl (otázka, kdo je vlastně final girl, a jak film využívá slasherové schéma, je v souvislosti s Tísňovou linkou možná nejinspirativnější). S Jordan můžeme soucítit a pociťovat stejnou bezmoc jako ona, ale strach o její život po většinu filmu mít nemusíme, protože jí reálně nic nehrozí. Tím Tísňová linka připomíná Okno do dvora, jehož hrdina byl odkázaný na to, co viděl, stejně jako si Jordan musí vystačit s tím, co slyší. Nápaditá práce se zvukovou stopou (na způsob Rozhovoru nebo Výstřelu) se bohužel nekoná, ale to už bych od nízkorozpočtové žánrovky chtěl opravdu moc. 70% ()

silentname

Dávam filmu 4*. Občas to skĺzlo jemne do klišé (najmä v záverečných momentoch filmu), no inak musím povedať, že ide o vynikajúci thriller, ktorý vás atmosférou skutočne pohltí od začiatku až do finišu. Halle Berry v role Jordan je skvelá, rovnako skvelý výkon dáva aj mladá Abigail Breslin, ktorej človek verí každú sekundu, čo je uväznená v aute a snaží sa odtiaľ dostať. Michael Eklund ako šialený zabijak vyniká rovnako a celkovo chválim fantastickú réžiu. Ja som si film veľmi užil, čakal som dobrý thriller a ten sa mi tu aj dostal. A je super konečne zase vidno Halle Berry v dobrom filme. Lebo to je často pre mňa príklad talentovanej herečky, ktorá si len nevie vybrať dobré filmy. Tu je to pravý opak. ()

akisha

Tohle mě hodně překvapilo, myslela jsem, že to bude blbost, ale on je to napínavej, relativně inteligentní film a s mimořádně hnusným psychoušem Michaelem Eklundem, kterej mi silně připomínal Seana Harrise, což je podle mě jeden z nejděsivěji vypadajících herců součastnosti, ten nemůže hrát normální roli, páč by v ní stejně byl za úchyla. No ale k Eklundovi ještě, skvěle si podal jednu z nejodpornějších postav, co jsem v poslední době ve filmu viděla. Halle Berry hraje dobře a její Jordan je sympatická, stejně tak ta unešená holka. Mile mě překvapil tak trochu nevšední konec, no holky měly mou podporu. Příjemnej film, co zabaví a nenudí. Palec hore! ()

• Když se Casey (Abigail Breslin) probudí v kufru, tak v autě hraje „Puttin' On The Ritz“ od Taco. (Duoscop)
  • Během prvního dramatického hovoru si lze všimnout, že se mezi jednotlivými střihy mění poloha Jordanina (Halle Berry) mikrofonu. (Shadowrat)