Grandhotel Budapešť

• USA The Grand Budapest Hotel (více)

Pan Gustave (Ralph Fiennes) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí navěky zavře oči (ne zcela dobrovolně), nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukou místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm a mladý pikolík Zero Moustafa (Tony Revolori), z něhož chce vychovat svého nástupce. (CinemArt)

necisty

Tomuto říkám umění. Ne že bych se zrovna smíchy za břicho popadal a i když to mělo pár velice vtipných momentů - ten záchvat někoho v kině, když vyletěli z bobové dráhy... tak nejdůležitější je snad obraz, jakým to Wes dokáže podat. Hezký děj, herecká elita i hudba zahřála na srdci, nemám co dodat. ... ČSFD projekce Atlas ()

Andre3000

Hodně zvláštní...ale co by jste od Wese Andersona čekali jiného. Skvělá hlavní dvojice a dynamický děj. Doporučuji všem náročným strávníkům, nikoliv však klasických komedií chtivým. ()

montana_cz

Možná už lehce na jistotu podle stále stejnýho mustru. Nicméně pořád strašně krásný, divný, milý a hlavně plný nápadů. Po dlouhé době však první Andersonovka, kterou nemusím okamžitě vidět znova. ()

Gaaron

Za mě by to uneslo ještě aspoň dvě plné hrsti Andersona navíc. Moonrise Kingdom zůstává neporaženým starším bratříčkem, ale rozmilé je to stejně až na půdu Grandhotelu. Díky, pane Autore. ()

zette

Takova inteligentni blazniva komedie, ktera predevsim zaujme netradicnim zpracovanim (prvni film Andersona, ktery jsem videl a urcite mrknu i na jeho dalsi dila) a pak dobrym hereckym obsazenim, kterym jsou role site na miru a dobre zahrane. Ne, ze bych se u Grandhotelu nejak ustavicne smal, ale mile a vtipne mi to prislo. Jen je to mozna trochu emocne chladne, ale dobre. ()

carly

jedine slovo, ktore ma napada na opisanie totho filmu, je quirky. pribeh, ktory ma dvoch rozpravacov a ide tak trochu od nikial nikam, ale je to taka pekna jazda. uzasne obsadenie a prekrasny vizual. dobre namiesana zmes rozpravkovej jednoduchosti a krutosti sveta. ()

Wormboy

Jednoducho strukturovany pribeh rozprava Anderson, hoc trosku netradicne, no s atributmi, ktore su mu vlastne a ktore identifikuju jeho tvorbu v priebehu par sekund, aj co i len pri letmom pohlade na scenu. Grandhotel Budapet je krasne natocenym, milym, vtipnym a zabavnym filmom. Prosto, ideal akehokolvek vecera :) 4,5/5* ()

Flynn

Pro mě hrozně očekávaný kousek a naplnil očekávání nad poměry. Skvělá stylovka, parádně vystajlovaná až nechutně parádní. Ralph je famózní a Tony mě neskutečně překvapil... jeho portýr byl prostě dokonalý.Tohle uvidím ještě několikrát. Zabiják v podání Willema Dafoe byl taky prostě tak stylový až sem se musel smát... řekněme remíza? :D ()

Pajky3

Stihnul jsem to ještě před předávání Oskarů a určitě bych tomu aspoň toho za kostýmy dal, ty jsou vážně povedený. Příběh se mi líbil, od Andersona jsem viděl zatím jen Lišáka a Grandhotel mi ho stylem vyprávění hodně připomínal. Což je dobře, protože Lišák se mi líbil. Jinak samozřejmě potěšila hromada známých herců ve vedlejších rolích. Příběh rozhodně stojí za to vidět, protože nabízí spousty zajímavých nápadů a vtípků. Třeba zimní olympiáda mě fakt pobavila. Jednou se na to rád podívám znovu. ()

Martrix

Příběh s hravou nadsázkou, vyvolávající spíše úsměv než smích a který je trochu ve stylu Menzel/Hrabalovské poetiky. Nějak tak tento film vidím já. Anderson tohle umí a i když z toho nejsem úplně odvařený...je mi to stejně jako v případě Až vyjde měsíc, něčím velmi blízké a milé. Líbí se mi styl jakým Anderson pracuje. Jak si hraje s obrazy, jak moc důležitý je pro něj dialog/monolog...slovo. Navíc jsou ty dialogy podpořeny bandou vynikajích herců, kteří zde nejsou použiti jako vábnička na diváka, ale čistě ve prospěch celku. Snad i oni sami poznali, že sice nedostanou tučný honorář, ale budou si moct zahrát ve filmu, který rozhodně není tuctový. Do artu má GB o něco dál, než do mainstreamu, přesto...pokud osloví širší publikum, bude to nejspíš zabrnkáním na tu strunku v nás, kterou rozezní především dobře odvyprávěný příběh. Že to bylo občas nudné povídání? Ano, ale díky skvělému začátku, mi vydržela chuť poslechnout si ten příběh celý. Navíc byla radost sledovat Fiennese v této téměř divadelní roli. ()

pakobylka

Půvabné vtípky, kterým jsem se nezasmála ... stylová atmosféra, která mě neoslovila ... snaživý vypravěč, který mě nebavil. Jakoby vzduch ztěžkl očekáváním nevyhnutelného a udusil jakýkoli pokus o odlehčení děje ... jakoby veškeré emoce klouzaly bez užitku po hladkém povrchu televizní obrazovky, aniž by skrz ni kamkoli pronikly. Nicméně - i tak jsem uvažovala o trochu ukoptěných třech * ... za snahu - neboť problém dlel zjevně i na mé straně ... dokud se mi nedostalo maličko mravokárného poučení ohledně pojmu "uprchlík" ... což mě s ohledem na aktuální situaci v Evropě a ve světě přece jenom poněkud popudilo ... a definitivně rozhodlo o mém náhledu na umělecké dílo s honosným jménem "Grandhotel Budapešť". ()

dresi

Navrstvená groteska s rychlým tempem a nekonečnou fantazií o zachování jedné velké iluze. Živý obraz propracovaný do nejmenšího detailu. Anderson je prostě geniální malíř a já s ním konečně našel společnou řeč. ()

RickDeckard

Anderson je opět typicky svůj a subjektivní hodnocení Grandhotelu Budapešť se nutně musí odvíjet od toho, nakolik je divák ochoten přistoupit na pastelkové vidění světa v alegoricky alternativním světě. Já se jím náramně bavil a režisérův jemný slovní humor plynoucí často jen z kulometného tempa absurdních proslovů, ale i záměrně trikově nedokonalých obrazových gagů, mi spolehlivě kouzlil úsměv na tváři. Plejáda slavných herců, často k nepoznání namaskovaných, zvládne uhrát mistrovské etidy často jen na ploše několika vět, přesto je ústřední Ralph Fiennes ve své herecké preciznosti nedostižný. Kamera se opět pohybuje v zásadě výhradně paralelně s plátnem nebo zůstává statická, přesně jak je u Andersena zvykem. Vizuálních nápadů a pseudohistorických odkazů zakomponovamých neprvoplánově do prostředí je tu tolik, že se těším, až si budu moci film stopovat na blůčku. Nápad s přehledným odlišením jednotlivých časových rovin pomocí změn poměru obrazu (které vždy odpovídají poměru, v jakém se filmy točily v době, kdy se odehrává v daný moment děj) je geniální a funkční zároveň. Rovněž bez Desplatovy hudby by byl film jen poloviční. Hřejivou a pozitivní náladu na duši mi kazily jen poněkud zbytečně násilné momenty, které se do celkové poetiky filmu moc nehodí. V mých očích je nejnovější počin Wese Andersena ukázkovým příkladem divácky vstřícného artu, byť postrádá hlubší myšlenky a chce především pobavit. 80% ()

Larushka

Začátek filmu byl perfektní, bohužel to vydrželo asi tak do tříčtvrtin , pak jakoby ztratil dech a najednou to už nebylo tak chytré, jak by mohlo být. Jsem zklamána. Ale určitě si film zaslouží být viděn mimo jiné pro skvělé herecké obsazení, vtip a vizuální stránku, takže vytáhněte těch pár klubeků a šup do kina. ()

campix

Máme spolu s Wesem Andersonem takové kvalitativní cykly. Každý druhý film mě dostane svou hravostí a originalitou. Život pod vodou mě neoslovil, Fantastický pan Lišák byl opravdu fantastický, Až vyjde měsíc mě minul asi o parník a tak vyšla řada na Grandhotel Budapešť, aby mu u mě napravil renomé. A jak bylo prorokováno, stalo se. Grandhotel Budapešť je naprosto senzační barevná, zajímavá, kreativní podívaní, která nemá hluchých míst a každý si v něm najde nějakou tu maličkost která ho zaujme nebo okouzlí. Návdavkem přidává Wes Anderson tradičně hvězdné herecké obsazení, které je ale u tohoto filmu ještě úplně na jiném levelu než na co jsme u Wese zvyklý. Spousta výborných herců se mihne opravdu jenom na okamžik a film si pro sebe krade naprosto famózní Ralph Fiennes. Svižné, kreativní a zábavné. Wes se opět trefil. ()

Demon.N

Příjemně melancholický, výborně obsazený a pekelně působivě odvyprávěný (vypravěč totiž vede "hosty" od začátku až do konce s rutinérskou malebností pohádkáře i starce, který nezapomíná na krásy i křivdy světa). Ta jemná potrhlost i sentiment k časům minulým jsou nakažlivé, hravost záběrů pak návyková a navíc i mile odlehčená, rychlejšími prostřihy. Tímto si objednávám pokoj v Grandhotelu Budapešť na věčné časy a budu věčnější než Lenin na staré oprýskané toaletě, zatímco u dveří klepe pikolík s novinami... no a možná si připomenete některými záblesky i slovutného hraběte Teleke z Tölökö :))) ()

papaJA21

Příjemná žánrovka, která potěší. Trochu mi to připomíná Život pod vodou nebo Až výjde měsíc. Na druhou stranu je to jen takové načančané nic, kterému především chybí nějaký přesah, nebo hlubší myšlenka. Ale jako film na nedělní odpoledne, nebo dlouhé zimní večery ideální. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (více)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz