Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala (Boleslav Polívka), multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I. Trochu zestárli. Bohumil (Boleslav Polívka) taky trochu zestárl. Přibyly mu majetek, starosti, kilogramy a děti. Ztratil ženu svého života. Hraje hudba, zpívá místní ženský sbor Křepelky, jehož byla Vlastička členkou (a Bohuš je sponzorem). Smrt známého sbližuje. Všichni jsou smutní, nebo tak aspoň vypadají. Za zdí hřbitova zastavil starší Mercedes a z něj vystupuje rovněž zestárlá „hérečka" Irenka. Pozoruje pohřeb přes zeď, dovnitř se neodváží. Odjede před koncem obřadu... Smuteční hostina v Bohušově sídle. Jsou tu všichni, které známe z původního filmu. Zjišťujeme, že Bohuš si postavil ohromné sídlo ve farmářském stylu obklopeném zoologickou zahradou. Má rád svou dceru (Anna Polívková) a visí na šestiletém vnukovi, jehož učí jízdě na koni. Má vlastní chov koní a považuje se za odborníka na to. Už sedm let nepije a celkem si zvykl na peníze. Bohuš je smutný, ale smutek v jeho podání má velmi výstřední podobu. Téměř každá promluva se mu proplétá s pohřební řečí a duch Vlastičky postupně výrazně vstupuje do jeho mysli i jednání. Vlastička dávala jeho životu řád...vnutila mu kázeň. Teď je zase Bohuš sám. A smutný. Je na čase vrátit se ke kořenům...k flašce. Po sedmi letech se Bohuš zase napije. A bude to jízda, během které se bláznivě zamiluje do herečky, málem se stane filmovým producentem a majitelem zámku, málem přijde o vnuka, málem uvěří, že Vlastička pořád žije, přijde o několik miliónů, rozbije v přímém přenosu finále soutěže Hvězdy tančí, aby nakonec pod tlakem dcery a věrného přítele Arnošta (Arnošt Goldflam) dobrovolně našel klid a sebe samého v protialkoholní léčebně v tichém rozjímání s bláznivým JUDr. Strážným (Jiří Pecha). Velká jízda... i tak by se film mohl jmenovat, kdyby nenavazoval na už tak proslavený název dílu prvního. (oficiální text distributora)

Henry007 odpad!

Smutné. Nestalo se mi, že bych u prvního dílu dával 5* a u druhého odpad. Ale všechno je jednou poprvé a tento film si odpad zaslouží. Vždyť nemá žádný příběh, není ho tu ani náznak. Je to série scének, které nejsou vtipné a tematikou spíše do existenčního dramatu než do komedie. To jen potvrzuje fakt, že se film netočil proto, že by k osudům Bohušem měl Bolek ještě co říct. Tak snad mu ty peníze za to stály... Naprosto nezvládnutý je film i po režijní stránce. Sedláček je buď nejhorší režisér na světe, nebo se natáčení nezúčastnil, jinak si to nedokážu vyložit. Protože film naprosto nedrží při sobě, scény nemají žádný rytmus, rozmístění kamer a postav v rámci záběru je to nejhorší, co jsem za poslední léta viděl. Bolek jako hlavní postava je často mimo rám, sedí bokem ke kameře, nejde mu vidět do obličeje a často je zabírána méně podstatná postava než on. Je tam několik záběrů, kdy jde vidět jen Bolkovo břicho. Jakoby se na toho Bohuša ani kameraman nemohl dívat. Ten během natáčení taky nejspíš odjel z Olšan zpátky do Prahy, protože tolik statických celků a velkých celků při scénách, kdy postava mluví a divák by rád viděl její obličej zblízka než ze vzdálenosti padesáti metrů, to by přece žádný profesionální/přítomný kameraman neudělal. Jakoby se na to všichni vykašlali. Film tak působí chladně, odtažitě, divák se nemůže dostat do dění (i když tam vlastně žádné není). Střihač se nejspíš snažil držet s Bolkem tempo a podle toho ty slepené scény vypadají. Tohle si Bohuš vážně nezasloužil... Na mysl se mi tak vyplavuje hned několik otázek na závěr: Kde je ta sociální satira z prvního dílu? Chytrá pointa? Nenuceně znějící hlášky? Lehkost a energie Bolka Polívky? Příjemná veselá atmosféra buranského venkova? Buď to vše odešlo s Chytilovou, nebo se to nejspíš utopilo na dně Bolkovy lahve. ()

zdenur

Tři hvězdy asi jen z nostalgie. Zatímco první Dědictví stálo na pilíři buranství jako celek, Dědictví druhé stojí jen na Stejskalovi, kterému se pod tou tíhou dost podlamují kolena. Mizerný děj, hluchá místa a neuvěřitelně trapný výkon Dáši. ()

Raimok

Šel jsem na to z povinnosti, stejně jako všichni, co nedají dopustit na 22 let starou dokonalou klasiku. Věděl jsem, že to bude otřesnej film a on fakt je. 35 % ()

mateas.matt odpad!

„Co to provadite? Vracim se na psychiatrickou lecebnu Černovice a protialkoholni, z vychazky. Vy jste pil? Trošku. Slezte z toho kone. Chlapi, neblbnete, ja sem rad, ze jsem na toho kone vylezl, ja si tedka dejchnu aj ze sedla. Znate to. To mam doma. Nejkrasnejsi pohled na policii, je ze hrbetu kone. Vy jste rikal, ze ste pil. Vodu, ne? Jedte, pokracujte.” Tak tohle byla pro me asi nejvtipnejsi momentka z filmu. Bohuzel, oproti prvnimu dilu, naprosty propadak temer o nicem. ()

j0nathan

Ku*va hoši, auf výdrzen. Co toto bolo za pí*ovinu? Vidět tohle Věra, tak jí jebne. Když koukám na datum jejího úmrtí (buď jí země lehká), tak kdoví, jestli jí z toho opravdu nejeblo. Tady se není o čem bavit. Lidi, nekoukejte na to. Z úcty k Bolkovi dávám jednohvězdu. ()

Stanley619

Tohle byla jedním slovem MARNOST. Mám takovej pocit, že kdyby se chudák Bolek netopil v dluzích, tak na něco takovýho v životě nekejvne. Vsadim se, že z tohohle filmu musí bejt celkem trapně každýmu, kdo se v něm objevil. Příběh nulovej a celkový děj se snaží pást se na hláškách z prvního filmu. 36% ()

IvcaSammet

Moc se mi do pokračování Dědictví nechtělo ... Nakonec byl ale film docela příjemným překvapením. Některé hlášky mě opravdu skvěle pobavily. Film je o něco slabší než první Dědictví, hlavně teda příběhově. Úplný průměr to není, ale čtyřma hvězdičkama prostě hodnotit nemůžu. Některé scény byly trapné a naprosto zbytečné ... Ale jinak Dědictví hodně dobře pobavilo! ()

Lilloos

Ono už první Dědictví bylo ve své podstatě jen bezduchá splácanina scének, převážně však vtipných. A to stačilo. Jenže úsměvně buranská atmosféra se na venkovské sídlo nehodí, a tak šlo všechno staré dobré stranou. O hereckých výkonech se mluvit nedá, ale vyzdvihla bych Dagmar Havlovou, jejíž hloupoučká úloha se trapněji už ani ztvárnit nedala. Na druhou stranu mohlo být ještě hůř. Ušetřili nás před násilnou melancholií a dopřáli nám poutavé letecké pohledy na naší krásou zemi. ()

barrahir

Byl to těžkej výkon, ale hecnul jsem se a toto dílo od laureáta medaile Za zásluhy I. stupně jsem přetrpěl do konce. V hlavě mi utkvěla jen jedna scéna a to hned ta první, to je totiž vysvětlovačka jak vystřižená z příručky "Co nikdy nesmíte natočit". Btw. něco podobného je dobře zparodováno ve filmu Trhák. Na odpad to ale není, pár hezkých leteckých záběrů. 30% ()

poet

Ak sa nejaký film označuje ako komédia tak človek predpokladá že sa možno aj zasmeje, ale v tomto prípade to neplatí... Samozrejme že tuto blbinu by som dobrovolne nepozeral ale ono je to mizerné aj keď to mate pustené len ako kulisu a robíte niečo iné :)... Slovami Bolka Polívku "To je pičovina". ()

Johny303 odpad!

Tak tohle byl průser s velkým pé. První díl, to byla bombastická vesnická jízda nabitá hláškama. Ale dvojka byla nudná k posrání a pár hlášek převzatých z jedničky spíše prohloubilo úroveň zoufalství tohoto pokračování, než že by to znovu vykouzlilo úsměv na rtech. Sorry Bolku s tímhle kouskem do koše! ()

husokachna

Někdo tu zmiňuje podvratnost a já musím souhlasit. Opravdu je podvratné vzít oblíbenou značku, zajímavého a "kvalitního" režiséra a oblíbeného baviče s přesahem a naservírovat divákům v očekávání nesourodou nevtipnou sračku, kde vrchol vtipnosti je Pecha, co se nemyje a smrdí jak hovno. Tohle si strčte do píči, kurva. ()

beniczech

"Kur*a, to je samý led a žádný chlast v tom!" - právě jste si přečetli jednu z mála nových hlášek Bohuša, který jinak vykrádá sebe sama od začátku do konce. Pomalu se táhnoucí film bez příběhu a pointy, místy otřesné nazvučení, hromada špatných hereckých výkonů - vše se točí kolem Polívky, který naštěstí stále umí, a téměř celý zbytek ansámblu dělá křoví). Pokud by se našla duše, která neviděla jedničku, může se zasmát občasným recyklovaným průpovídkám, přízvuku a tu a tam zajímavé scéně (např. hromadné "vomitování" do kýblů), ostatní shlédnout nepotřebují. A na závěr jeden WTF moment: "Co to tady smrdí" - "To já, Bohumile, já, mám alergii na vodu z kohoutku" ... /35%/ ()

Heero odpad!

Vypitej mozek Bolka Polívky napsal scénář a podle toho to dopadlo. Tak jako zkrachovala Bolkova farma, zkrachovalo i Dědictví. Natož, že se jedná o komedii to vůbec není vtipný a zbytek je jen zrcadlící se odraz toho, co se honí v mysli vypitího Bolka, což nikoho nezajímá. ()

Jaroslaf

Dávám hvězdu za tehdejší stále sexy Čvančarovou a hlavně za část s vnukem na stole, což byl jediný hmatatelný part filmu, kde byl cítit náznak snahy o cosi. ()

Camac

Špatně natočený film a je mi to líto. Sedláček a Polívka to zvorali. Měli šanci a všechny předpoklady navázat na první Dědictví a vytvořit nadčasový film. Po tomhle, doufám, za dva měsíce neštěkne pes. ()