Batman

• USA The Batman (více)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Entertainment)

vydumnica

Hmh, čakala som, že to bude väčší filmový zážitok. Pre mňa je The Batman až príliš temný. Mám v pláne pozrieť si ešte Nolanových Batmanov, aby som vedela porovnať. Hudba super. Videné v kine Cineplex, Mannheim v originálnej verzii, 2D. ()

kombajn

POMO: "Skvělý způsob, jak jít novou cestou a nezklamat diváky, zhýčkané Nolanem." Akorát, že vůbec. První hodinu nuda, druhou hodinu taky a teprve konec se rozjel, ale to už mě film tak utahal, že jsem se modlil, aby to už skončilo. Je to Batman? Jo, je. Jen takový víc melancholický a spíš detektiv, než akční comicsový hrdina. Libovolný kus z Nolanovy trilogie je samozřejmě výš. Nic takového jako jsou u Nolena třeba úvodní scéna v bance s Jokerem nebo úvodní scéna s Banem a únosem letadla tady nenajdete. ()

M.i.k.e

Reeves vrátil Batmana ke kořenům a naservíroval nám tříhodinovou ponurou detektivku, která evokuje ty nejlepší žánrovky (nejen) devadesátek a nejednou jsem si v průběhu sledování vzpomněl na Sedm nebo Zodiaca. Gotham je tu podobně jako v nedávném Jokerovi vyobrazen jako špinavé velkoměsto prolezlé korupcí, které sice postrádá jakoukoliv komiksovou stylizovanost, ale je o to uvěřitelnější a nepříjemnější. Samotný Batman je na tom podobně a ač sice má stále peníze, technologie a sílu,rozhodně nejde o žádného neomylného superhrdinu a nejednou je blízko tomu aby dostal řádně na budku. Hodně tomu pomáhá i Robert Pattinson, která je jako Batman fajn a trochu mě mrzí, že jeho emo Bruce Wayne je naproti tomu nevýrazný a víceméně do počtu. Velkým plusem jsou i záporáci, kteří sice opět - logicky - postrádají komiskovou stylizovanost, ale o to víc jsou uvěřitelnější a mají jasně danou a pochopitelnou motivaci.  Králem je tu samozřejmě Riddler, který vypadá jako kdyby utekl z Shumacherových 8 MM a nezapře inspiraci již zmíněným Zodiacem, nicméně na respektu mu to neubírá ani trochu. Osobně se mi hodně líbí jakou cestou se Reeves vydal a kdyby vzniklo pokračování ve stejném duchu, vůbec bych se nezlobil. Pár chyb se tu sice najde, ale myslím, že není lepší vizitka, že jsem neměl potřebu se v nich i při tak velké stopáži jakkoliv pitvat...90% ()

Vyhy

Několikátá verze, přesto jedna z těch kvalitnějších. Robertovi věřím jeho roli více, když je schován za maskou. Příběh spíše detektivní a to je velké plus, díky kterému je film tak dobře hodnocen. Přesto mně chyběl eRkový rating, abych dal více hvězd, a také kratší stopáž (kde jsou časy 90 minutových filmů :) ). Jinak si nemám na co stěžovat. Dvojku si rád dám. ()

Lischai

Batman moc hezky vypadá a hodně mi sedla temná noirová režie, kde všichni mluví hrdelními hlasy a depresivně koukají zpod propršených kremp klobouků. Ale teda lomím rukama nad scénářem. Když nezačnete přemýšlet a jdete s dějem, tak asi v pohodě, ale jinak to celé stojí na tom, že Riddler zázračně anticipuje Batmanovy kroky, ví kdy hrdina vyluští jakou šifru, kdy jakou nevyluští, a co na základě toho udělá. Což je podle mě teda dost lenivé psaní. ()

Chen

Stále mám nejraději Burtonovy Batmany, ale Reevesův je hned za nimi (Nolanova trilogie mi k srdci nikdy nepřirostla). Oceňuji nádech detektivky, intenzivní atmosféru a stejně tak obsazení, kterému někteří nedávali šanci, ale nakonec to dopadlo mnohem lépe než asi někteří čekali. Tři hodiny utečou jako voda a jen málokdy se člověk nudí. ()

William_

8/10. Spolu se "Suicide squad (2021)" po dlouhé době solidní DC film, který zaujme. Tímto směrem by to šlo, tak prosím takhle dál, pánové z DC. ()

Rocky88

Když jsem na konci 2019 mrknul na teaser (který je bez debat jedním z nejlepších v historii filmu), vysloveně mě nadchnul přístup k látce. Bylo tedy těžké krotit natěšení, nicméně trpělivost byla odměněna platinou, protože tahle variace na temného nerytíře se dostane pod kůži takovým způsobem, že si divák přeje, aby to neskončilo. Batman je tu nováček v povolání, který dává průchodu svým negativním a brutálním emocím (citelně se ještě nevrovnal se svým traumatem) takovým způsobem, že je Moorův Sůva hodně slabým čajíčkem. Reeves vyčlenil dost času i na to, aby ukázal, co umí World's Greatest Detective (přesto ale chybuje a protivník má navrch), naopak omezil akci na jen tu nejnutnější, za to maximálně údernou, navíc doplněnou skvělou kamerou. Protivník v podobě Riddlera je velice zákeřný, dopředu ví všechny odpovědi a jen si se všemi hraje. Díky tomu, že je vždy o několik kroků napřed, snese srovnání s Ledgerovým Jokerem, i když stále dávám přednost šášulovi. Zobrazení Riddlera jako sériového vraha (nepopíraná inspirace Zodiacem - jak vrahem, tak filmem) mě hodně překvapilo, opět v kladném smyslu. Atmosféra okolo vražd opravdu připomene Se7en, samozřejmě ale takových kvalitativních výšin nedosahuje, což ostatně žádný jiný film. Co se týče castingu, nemám námitek, bingo! Pattinson je skvělý Batman, jako Bruce naopak moc příležitostí nedostal, takže z těch pár scén se hodnotit nedá. Dano, Farrell, Kravitz, Wright i Serkis jsou též výborní (Alfred je zde bývalý bodyguard, který Bruce vytrénoval - pro tuhle verzi bych rád někdy viděl samostatný film). Doufám, že nás čeká spousta stejně kvalitních sequelů. Celkově je tenhle přístup k B-manovi velká trefa a bojím se, že Affleck začne zase chlastat, protože tohle měl být původně jeho netopýří opus. ()

Nach

První film Reevesovské (snad) trilogie je excelentním neonoirovým oživením tohoto žánru. Film, který doslova a do písmene vystihuje jeho název, protože právě o Batmanovi to je. Bruce Wayne je zde epizodní postavou. Skoro mi až přišlo, že snímek je ze špinavého světa Jokera, jen o řadu let blíže k současnosti. I to přirovnání k Fincherovkám a obzvláště k Sedm mi přijde trefné. Za sebe bych ještě dodal jeden film, který se mi při projekci vybavil, a to: Čínská čtvrť. Na Batmanovi je vidět snaha o co nejlepší scénář. Práce s postavami a casting je excelentní. Matt Reeves mi už několik let svým umem dokazuje, že má blíže ke škatulce filmařů typu Nolan, než rutinérů jako Bay. Zoë Kravitz je výbornou Wondar Woman a o Robertu Pattinsonovi jsem na okamžik nepochyboval. Jako Batman je excelentní. Stejnou chválu směřuji i na Jeffreyho Wrighta, který ukazuje nejbližší filmovou spolupráci s Temným rytířem ze všech filmů. Colina Farrella jsem vůbec nepoznal, ale o kvalitě jeho herectví není pochyb. Paula Dana miluji už od britské Vojny a mír (hrál tam Bezuchova) a zde mi předvedl, že skvěle utáhne i hlavního záporáka. Tu šílenost a inteligenci jsem mu žral i s navijákem. Prostě jasný plný počet a těším se na pokračování. 85% ()

Lenka.Vilka

Začnu nenápadně. Přiznáním. Batman je film, na který jsem se na rok 2022 těšila úplně nejvíc. Těšila jsem se na něco temného, kde mě bude mrazit a dokoukám s nadějí, kterou i tak dolů potáhne brutální deprese. Jenže Batman není ponurý film pouze naoko v trailerech. Je to skutečně dobrý film, který je dobrý hned od začátku až do svého konce. A já jsem se tak moc těšila. Hlavně kvůli Pattinsonovi. Protože já mám problém vybavit si film, ve kterém by se mi v posledních letech nelíbil. Tedy až na Krále, to jsem nedala jako celek. Začnu na začátku, protože film má neskutečně efektní úvod. Logo a hned na to Batmanův monolog, který neskutečně vtáhne do děje. Je to temná řeč úplně stejně jako všechno, co se dělo v Gothamu. A to, jak poprvé vyjde Batman ze stínů...to bylo nádherný. Jak všichni ti zločinci zděšeně koukají do stínů, jestli zrovna pro mě si nepřijde. A potom to udělá. A mě poskočilo srdce pokaždý, když se ozvalo to šílený buch těžkejch bot, který pro zločince nevěstí nic dobrýho. A to je teprve začátek filmu a já byla už teď odrovnaná tou neskutečnou atmosférou. Což je věc, se kterou film pracuje mnohem líp a víc než s akcí, která zde není na prvním místě. Zde mě zarazila pouze jedna věc v obsazení. Kdo kouká na Titans, ví, o čem mluvím. Neměl se zde objevit vůbec, můj skromný názor. Ale pokračujeme. Protože potom se ukáže Riddler a to bylo naprosto famózní. Po dlouhý době jsem si záporáka užívala strašně moc, protože on nejedná na principu „protože proto“. On moc dobře ví, proč to dělá. A když se to dozví všichni, včetně Batmana, úplně to změní atmosféru celého filmu. Mám taky moc ráda, když se Batman chová tak, jak má a dělá přesně to, v čem je nejlepší. Nejlepší detektiv na světě. A já ho v téhle poloze mám nejraději. Možná se tvůrci samy trochu chytili do své pasti, když někteří diváci mohli čekat nejen feeling filmu Sedm, ale BatSeven. Protože Riddler tady byl neskutečný. Ano, některé jeho hádanky jsme mohli řešit taky, ale bylo to těžký, Batman je dobrej a rychlej, to je realita. A ta ponurá noir atmosféra s nekonečným deštěm byla neskutečná. Což já zbožňuju, ale je to něco, co muže někomu vadit. Společně se stopáží, která je pro mě luxusní a vůbec mi to tak nepřišlo. Jde totiž o to, že po příchodu domu jsem seděla na záchodě a přemýšlela o tom, zda za celé ty tři hodiny byl moment, kdy bych si mohla odskočit. A ani jeden moment mě nenapadl. Tam se totiž pořád něco buď dělo, budovalo nebo byl nějaký rozhovor. Nebo přišla ta nejlepší scéna filmu, během které se bohužel dostavila ta nejšílenější davová psychóza. Ano ještě lepší než když začínají na titulky. Ano, teď mám na mysli okamžik, kdy si Batman podá Pinguina. Za mě nejlepší scéna z filmu pro to, jak je natočená. Jeden ale vyrazil na záchod a dost lidí ho následovalo. A neviděli vůbec nic. Ano, dost z toho bylo v trailerech, ale vidět to takhle celý (od prvního řevu Batmobilu, po ten zoufalý pohled Pinguina na Batmana vzhůru nohama) bylo neskutečný. Tam bylo všechno tak, jak mělo být a bylo naprosto úchvatný. To samé bych řekla i o scéně na tom rozloučení se starostou. To jsem v kině viděla poprvý. Vlastně jsem ani nevěděla, že je dostupná ke shlédnutí dřív, ale stejně bych se nekoukla :D Ale popojedeme. Protože v tomhle filmu je ještě jedna podstatná věc. A nenapíšu Catwoman. Napíšu Selina Kyle, protože takhle to na mě působilo. Přeci jen, Batman ví hned od začátku, kdo je. A není to o tom, kde je Catwoman a proč dělá, co dělá. Zde je její civilní stránka. Což bylo naprosto osvěžující. Úplně stejně jako její vztah s Batmanem, kterej tady rozhodně není na sílu, protože se scénář nepokouší o trapnou romantiku, protože zrovna tyhle dva nepotřebují slova a nějaký zbytečný gesta. Což je tady obecně strašně super. Protože tohle je hlavně je příběh o Batmanovi, Bruce Wayne je na dost na vedlejší koleji (byť Riddler), takže je vetšinu času Pattinson v kostýmu. Jenom se koukne a nemusí kolem plácat, aby všichni věděli. Divák i postavy ve filmu ví, co to znamená. A teď to taky důležitý. Hudba, kamera a střih, protože tohle spolu prostě souznělo. Ten úvodní monolog podpořený správně vybranou muzikou je dokonalý, ale jeho dokonalost podpoří právě jeho pokračování (a tím pádem vývoj podle vývoje ve filmu) na konci společně s opakovanou stejnou muzikou, je tedy neskutečně epický a nutí chtít taky zmáčknout repeat. Bohužel jsem byla v kině poslední den promítání. Ale kdo ví, třeba přihodí ještě pár termínů jako to dělají poslední dobou v našem kině často. A pokud ne, tak se strašně moc těším na ten okamžik, kdy si doma pustím film poprvé. A hezky v původním znění s titulky, protože u nás (ani jsem to jinak nečekala) dávali pouze s dabingem. Malé město, no… Dál ale. Vlastně veškerá použitá hudba byla prostě skvělá. Prostě mi to všechno k sobě sedělo. A když přišla akční scéna, vážně jsem věřila, že to bolí. Bylo to z toho cítit. A to hlavní. Během jejich sledování jsem věděla, kde celou dobu jsem a moc hezky se koukalo. A dokonce tady proběhlo něco jako strach o postavy. Kdy se mi tohle stalo naposled?! Osvěžující. A nesmím zapomenout na jednu důležitou věc. Věková přístupnost. Protože tenhle film krásně ukázal, že není třeba ukázat litry krve, aby to vyznělo brutálně. Tomu dost pomohla práce s kamerou, která tohle vyřešila dokonale. A tak jsme u konce. Těhle řečí i u konce skvělého filmu, který se povedl ve všech ohledech. Jsem spokojená jako jsem už dlouho nebyla. A moc se těším na pokračování. Jenom doufám, že tvůrci nebudou tak předvídatelní a společně s Riddlerem nám v pokračování nenadělí to, co bylo naznačeno. A pokud jo, tak ne na moc velkém měřítku. V Gothamu je spousta kvalitního materiálu... () (méně) (více)

shyster

Na to, že na scénáři měli údajně pracovat 3 roky, je právě scénář slabinou celého filmu. Do 120 minuty se zajímavě buduje příběh, který pak v poslední hodině vezme zasvý. Určitě by nebylo na škodu film trošku pokrátit. Řada záběru je jen prázdná stylizace. ()

bourec

Pomalej příběh, že máte pocit, že jste stejně jako na vinylu nepřepli rychlost, a přehrávání nějak vázne. Úplně děsnej hereckej projev Pattinsona, a to ve všech aspektech. Ovšem to jeho šeptání mě naprosto sralo. Něco jako když máte doma patnáctiletýho puberťáka, a on vás ignoruje, chodí v černým, a je furt v depresích. Podle mě nejhorší netopejří mužík, co jsem kdy viděl. Abych jen nehanil. Opět božská Zoe, krásná skladba od Nirvany, a výprava a triky na výši. Suma sumárum to je za slabý tři. 50%. ()

Streeper

Já jsem zklamaná. Možná jsem od toho měla až moc velká očekávání, ale prostě se mi to nelíbilo tolik, jak jsem doufala. První půlku filmu pozorujeme jen velkou depresi v černém kostýmu, která bloudí ulicemi a sem tam se někde objeví. Druhá polovina už byla výrazně lepší a zajímavější. Začínalo tam být i více akce, víc jsme poznávali postavy. Kdyby i druhá polovina byla ve stejném stylu jako ta první, tak jdu s hodnocením ještě níž. K žádné postavě jsem si nevytvořila žádné pouto, empatie, prostě nic. Přišlo mi to hodně odměřené a chladné. Riddler ale skvěle zahraný. ()

MrPierc

Temná noirová detektivka utopená v červeném a oranžovém nádechu pod rouškou tmy. Riddler démonický a zajímavý se svými vstupy na sociálních sítích. Konec na stadionu nudný, zbytečný. Tvůrci si nemohli odpustit pomrkávání na to, že všichni záporáci jsou bílí privilegovaní a černá starostka je zachrání. Tohle motat do příběhu je zbytečné. ()

cubajz

Povedená a hodně odvážná adaptace, která se topí v depresivní atmosféře známé z novějších komiksů. Vychytaný a velice stylový vizuál, pomrkávání na diváka hromadou odkazů a drobností, nenápadná a vtíravá hudba evokující Darth Vader Theme. Na pět hvězdiček to není, některé linky a postavy jsou moc ploché a Bruce Wayne mimo batmaní kostým moc nedává smysl, ale je to na dobré cestě. ()

dubinak

Tak přesně tohle je můj cup of tea. Temnému rytíři jsem bohužel nikdy nepropadla a celý díl viděla snad jen ten nejlépe hodnocený. Sice se jedná o filmařinu s velkým F, ale to, co nám teď připravil Matt Reeves je něco, co jsme ještě neměli možnost v superhrdinském světě poznat. Vlastně důvod, že tohle vůbec nepůsobí jako DC ani Marvel universe je to, co si mé srdce získalo úplně nejvíc. Stejně tak jako byl Joker s Phoenixem mistrně zvládnuté přízemní drama o tragické postavě ze světa Gotthamu, je The Batman s Pattinsonem mistrně zvládnutá temně temná kriminálka, která některými svými rysy připomíná Fincherovo Seven nebo hororovou sérii Saw. Tenhle film má pramálo společného s jakýmkoliv tuctovým blockblusterem, které se poslední dobou šíří kinosály jako lavina, že mu těch pět hvězd musím dát, i kdybych nechtěla. Ale já moc chci, protože mě v kině nejednou zamrazilo. V celém filmu se vyskytuje asi jen jedna scéna na denním světle, veškerý příběh se odehrává buď na deštivých ulicích, v pochybných podzemních klubech, na nočních dálnicích, v temných bytech či v depresivní nemocnici. Neumím si představit koukat na tento film jinde než v kině, protože nikde jinde tak nevyvstane ta špinavá, chladná a hutná atmosféra neosvětlených ulic. Co se týče příběhu, ten je precizně vykonstruován a přesně definován s velkou porcí komplikací při pátrání a s několika pár kroky zpět, když se hlavní hrdina dostane do špatné uličky. Herecky je to super bez výhrad a z Colina Farrella a jeho masky jsem byla v úžasu, protože kdybych nevěděla, že tam hraje, nepoznala bych ho ani omylem. Zoë Kravitz je podle mého nejlepší Catwoman v dějinách Batmana a svou krásou a charakterem postavy si mě okamžitě získala. Co je jako jediné asi na výtku v tomto tříhodinovém kousku je asi to, že Batman i záporné postavy postrádaly trochu víc osobnosti a podle mého dostaly prostě ve finále pramálo prostoru na to se trochu vyřádit. To nic ale nemění na tom, že já jako odpůrce superhrdinských rychlokvašek jsem díky tomuto neotřelému stylu předla blahem. Korunu tomu nasadil ještě božsky zvolený soundtrack od Nirvany, který tu zazní hned dvakrát. Moc se těším na druhý případný díl, kde by tomu Jokerovi už mohli tvůrci dát poněkud více prostoru na větší divadýlko. Nejlepší kino zážitek tohoto roku a asi na hodně dlouhou dobu. ()

Topco

Najnoirovejší Batman od Batman: The Animated Series. V Gothame nonstop leje, atmosférou neónových reklám nemôže nepripomenúť Blade Runnera, čoraz početnejšie však evokuje Fincherov temný detektívny kult Se7en, a to najmä pri obhliadkach miestach činu, bytoch podozrivých a svietení výhradne baterkami. Depresívny flow celých troch hodín ako bonus rámuje Kurtov hlas. Výhrady sa nájdu (napr. romantická línia), ale v celku ide o vydarenú vec, kde odstrašujúca minutáž rozhodne nevadí. ()

C0r0ner

Kdo si na tom bude chtít najít nějaká negativa, si je najde. Já ale viděl excelentní film ve všech ohledech, který skoro dohání Nolanovu trilogii, který má parádní děj, zpracování, záporáka, hudbu, atmosféru... Za mě jasných pět hvězdiček. 95% ()

moviefreak

Konečne pravý netopieri film vo všetkých smeroch! Doteraz sme dostávali hlavne príbehy Bruca Wayna s maskou temného rytiera a režisér/scenárista Matt Reeves na plátna priviedol pravého komiksového, mladého, agresívneho pomstiteľa, ktorého maskou je práve Bruce Wayne. A čo je najdôležitejšie, tento Batman je konečne detektív (samotné DC - znamená detective comics), ktorý hľadá, skúma, vyšetruje, a keď je treba, dá zlolotrom efektívne do držky. K tomu sa herec Robert Pattinson predviedol divákom kvalitným herectvom, a ako bonus samotný film zabojuje určite aj vo väčšine oscarových kategóriách. Prečo? Lebo The Batman je viac ako IBA komiksový film! ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023