Smrt darebáka

• Francie Mort d'un pourri (více)

Je nad ránem, Paříž se za chvíli začne probouzet. Když u Xaviera náhle zazvoní jeho nejbližší přítel Philippe, ještě netuší, že pro něj začíná nejdelší den jeho života, ve kterém mu splynou další noci a dni. Na vlastní kůži pocítí, co znamená, když se nejvlivnější síly ve státě bojí prozrazení korupce a své okolí „čistí“ tím nejjistějším způsobem. I jeho přítel Philippe Dubay se zapletl do této hry a žádá Xaviera, aby mu poskytl alibi. Netuší, že jeho život se může počítat na hodiny. Policie i všichni ti, o kterých říká záhadný předseda správní rady jakýchsi tajných fondů Tomsky (Klaus Kinski), že to jsou anonymní zájmové a nátlakové skupiny bez tváře, chtějí po Xavierovi dokumenty o korupci a zneužívání státních funkcí. Jde jim totiž o všechno, peníze, moc, postavení a v neposlední řadě i o pověst tolik potřebnou k výkonu nejvyšších politických funkcí. Řada lidí zaplatí za tyto usvědčující listiny cenou nejvyšší a Xavier si je dobře vědom toho, že vydání dokumentů by mu život nezachránilo. (Česká televize)

PetrPan

"Objektivně? To je nesmyslné slovo, co nemá žádný význam" Sžíravý a nadčasový politický thriller o korupci, konspiracích a soukolí moci a fungování společnosti jako takové.  "Má pro ekonomickou stabilitu význam, že nějaký ministr nebo poslanec si hrabe víc než je obvyklé? Nemá..."  Šlehnutí bičem do obou tváří společenského řádu, kapitalistického molocha požírajícího svět i fanatického askety a revolučního žháře číhajícího v temnotách. Delon v roli mstitele  (pomstu prosím neplést se spravedlností) přesný, Ornella opět krásnou ozdobou a vynikající český dabing. Eduard Cupák rulez!  K páté hvězdičce chyběl  jen špatný konec. ()

dopitak

Vezměme to tentokrát v bodech: Delon si film produkuje, což dopředu dává tušit, že jeho postava bude tuze charakterní. Ornella Muti je tu krásná, a víc než nahá je svůdná (průsvitné prádlo naostro!). Politicko-kriminální thriller s akčními prvky. Náročná orientace v postavách, některé se objeví a zmizí (násilně), jiné se vrací. Z postavy Tomskiho (Klaus Kinski) se dalo vytěžit víc, alespoň jsem to čekal. A DABING: Naprosto nečekaně a netypicky Alaina mluví Eduard Cupák. Pro trávničkovský zvyk je velmi těžké se s touhle kombinací sžít, nicméně skvělý Eda Delona zvládne. Výborné obsazení dalších postav, pro podrobnosti se mrkněte sem. ()

Crocuta

Je s podivem, jak je tento více než třicet let starý snímek stále aktuální - alespoň v pasážích týkajících se korupce a mocenských struktur které jsou s ní provázány. Na naši dobu a poměry to bohužel sedí jako ulité. ()

Arsenal83

Neskutočne charizmatický Alain Delon a očarujúca Ornella Muti sú ťahúňmi celkom dobrého filmu, no len ich účasť nezabezpečila viac. Ide o typický francúzsky thriller daného obdobia s príznačnou trubkárskou hudbou. Také boli detektívky sedemdesiatych rokov. Smrť darebáka je dosť spletitá, ale nie dostatočne napínavá. Ak si ale chcete pozrieť tento snímok, určite nečítajte obsah na tejto stránke, je tam totiž úplne všetko a z filmového zážitku veľa stratíte. ()

classic

Akcia v podobe vraždy prominentného parlamentného poslanca Serrana, zrejme vyvolá zase iba ďalšiu reakciu, čo bol v podstate i akýsi ústredný motív daného titulu, ktorý ale na seba začal postupne vrstviť až zrovna toľko ďalších a ďalších nánosov - naprosto nezmyselných, zle pôsobiacich, »nelogických lapsusov«, a tak tým pádom sa vskutku plne automaticky koľkokrát extrémne len znovu a znovu zamotával do vlastnej, a k tomu snáď i zbytočne prehnanej, scenáristickej pavučiny, že som si úplne pripadal, resp. som hľadel na toto podivuhodné, kriminálne nadnesené, "launtnerovské" dianie, ako povedzme nejaká, «myš vyoraná», čo ešte priam umocňovala i pomerne dosť astronomická časová dĺžka v podobe nejakých zhruba stodvadsiatich minút, ktoré možno dokonca po pocitovej stránke trvali - minimálne asi až konkrétne raz tak dlho, čo napokon predstavovalo neuveriteľných "dvestoštyridsať" minúť - teda v čisto hypotetickej rovine; skrátka, občas som si normálne v duchu myslel, že azda táto "delonovka" nemá konca kraja? • Totižto, aby som bol predsa trocha viac v danej veci o čosi málo zrozumiteľnejším, tak uvediem danú vec na pravú mieru: „Sama skorumpovaná a politicky činná osoba, Serrano, si totiž viedla akýsi mimoriadne kompromitujúci denník, do ktorého si vzápätí zapisovala veľmi zaujímavé informácie, týkajúce sa ozajstne vplyvných, najmä politických osôb, pričom zverejnenie práve takýchto obzvlášť citlivých údajov, by mohlo viesť pomaly až kamsi do priepasti, odkiaľ niet žiadneho návratu pre takto dotknuté osoby,” čo by istotne potvrdil i hádam tento ústredný protagonista Xavier 'Xav' Maréchal v podaní zasa sa akosi príliš prehrávajúceho sa Alaina Delona, ktorý síce sprvoti vystupoval, ako určitý, vplyvný advokát, zastupujúci svojich [ne]pohodlných klientov, no neskôr sa preorientoval na akési povolanie kaskadéra - novinára, ktorý oveľa častejšie riskoval svoj holý život, než je vôbec niekedy naozaj prípustné s tým, že jeho kaskadérske výstupy by si mohli kľudne podať ruky s tými "belmondovskými", ale s tým markantným rozdielom, že medzi rečou, zatiaľ u takého Bébela to naostatok rozhodne vypadalo v celkovom ponímaní - podstatne autentickejšie, ako v tomto prípade, kde to miestami zachádzalo na akúsi hranicu sebaparódie. Mimochodom, svojou temnou atmosférou sa to strašne chcelo podobať na politický thriller Všetci prezidentovi muži, ktorými sa pravdepodobne predstaviteľ a producent v jednej osobe - Alain Delon - nechal štádiovo inšpirovať, čo sa podľa mňa vari naplno minulo pôvodnému účinku; daná látka bola spracovaná čisto iba na efekt s hereckým výkvetom nielen francúzskej kinematografie, ktorý ale mal celkom zviazané ruky, aby sa mohol zúplna [z]realizovať. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 15.1.1983+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 1.2.2013, réžia českého znenia (ÚPF 1980) = IRENA SKRUŽNÁ (17.2.2011) ()

borsalino

Jedna z výborných kriminálek typicky francouzského střihu osmdesátých let, kde hlavní roli ztvárnil výborný Alain Delon. Až do konce není vůbec jasné, kdo za politickým pozadím stojí... (jen dabing p. Cupáka mi k Delonovi nesedí). Ale jinak paráda. ()

JASON_X

Další z klasických francouzských "politických" kriminálek, kterou jsem od dětství viděl už několikrát a na kterou se rád podívám i dneska. Ale ani množstvím "vážných" dialogů a předstíraně hektickým dějem se nedá zastřít skutečnost, že její příběh je pouze průměrný až nudný, a že postava Spravedlivého, Čestného a Statečného pana Maréchala je sice okázale sebejistá a namachrovaná, ale zároveň i hodně plochá a neživotná. Nemůžu si ovšem pomoct - tenhle film se mi líbí a dobře se mi na něj kouká, líbí se mi Delon, líbí se mi Klaus Kinski se svou skvělou fráninou, líbí se mi tři sedmdesátkově krásné ženské (Stéphane, Ornella a Mireille), líbí se mi jeho hudba i celková atmosféra, zkrátka ačkoliv to sice není film hluboký, má šťávu a je hezký na pohled. ()

Kimon

Korupce, vydírání a vraždy ve vysoké politice, tohle vše existovalo v politice už v dobách Angeliky – markýzy du Plessis, existuje dnes a bude i po nás. Víme o tom, a nechceme s tím mít nic společného, pokud nás ale vlastní ctižádostivost a naši vlivní "přítelíčkové" do těchto výkalů nezatáhnou. Obchodník Xavier Marechal měl to štěstí/smůlu, že jeho kontakty sahaly až do oblasti vyšší politiky a musel tedy počítat s jistými komplikacemi. Vyřešil je typicky delonovsky. Tak, je to divák očekává a vyžaduje. S galantností, nadhledem a obezřetně. Tentokrát mu to vyšlo. Ovšem pozor! Kočka nemá vždy osm životů! :-) ()

5150

Xavier (Alain Delon) je zatažen do špinavé hry francouzských politických špiček a jeho jediným motivem je pomstít smrt svého dobrého přítele... hudba Philippe Sarde ()

argenson

Bohužel, dostalo se to ke mně až po několika mnohem lepších podobných snímcích z Itálie. Alain Delon za hvězdu ano, ovšem krásky uvedené na předních místech v titulcích (Mireille Darc, Ornella Muti, Stéphane Audran) se tu v podstatě jen míhají v epizodkách mezi dveřma, v posteli nebo na ulici. Naopak pánové v důležitých vedlejších rolích se neznalci mohou vplést do nepřehledného chumlu Delonových protivníků/spojenců. Pointa slušná, ale jako celek u mě průměr. ()

Pink.Panther

Kriminální zápletka není ani tak zajímavá jako politická fikce filmu. Zákulisní politické dění, „kontroverzní“ podnikatelé, nadnárodní kapitál řídící nastrčené politické figurky, všiváci politici hrabou a hrabou, svým ovcím dají žrádlo a hry a celé to nápadně připomíná dění v jedné středoevropské zemi. Akorát že novodobá šlechta v této zemi mluví o svých ovcích jako o "obyčejných lidech". Tento výborný nadčasový film ani po 40 letech nezestárl, pořád aktuální, bohužel. ()

nervoznideda

Nechápu jak vám tento film může vypadnout z hlavy?! To svinstvo v politice máme nyní taky. Přečtěte si můj citát v profilu dedek, Ornella Muti je kočka, ten syčák si vždycky vybral krásný kočky na hraní?! deda :-) tak jak sleduji filmy tak francouzské dámy jsou dobré šukny ve starých i v novějších a všechny kočíruje můj miláček delon, být tak slavný tak bych byl ještě horší:-) nejsem slabá nátura, ale i na tento film musíme mít silný žaludek, zase jsem se rozkecal :-) po delší době platí, že politici jsou kariéristi nemám slov :-)26.2.2020 ()

NinonL

Film, který dějově příliš nezestárl a je stále aktuální. Politika byla, je a bude svinstvo stále. Korupce, kompro materiály a politické vraždy taktéž. Do toho bujaré večírky, krásné ženy, rychlá auta, honosná sídla. Ještě relativně mladí Alain Delon a Ornella Muti, příjemných 120 minut. ()

Davered

Chladne a bez emoci, coz ale tomuto bezutesnemu a nadcasovemu tematu svedci. Zvlastni zminku zaslouzi vytecna hudba (Stan Getz na saxofonu, ale i choral "Va, pensiero" z Verdiho Nabucca, jenz stylove podkresluje jednu z vrazd). ()

Pierre

Včera večer tento snímek ČT mimořáně zařadila do vysílaní, kvůli smrti Mireille Darcové. To že vybrala zrovna tento film, ale považuji za jejich velkou lenost. Zkrátka, pro ně bylo nejpohodlnější odvysílat zrovna tenhle kus, co dávali několikrát v rámci Velikánu filmů a nedělních filmech s Delonem. To, že je tam Darc v celkovém součtu asi čtyři minuty, jim nevadilo. To jsem si musel trochu ťukat na čelo. Abych to tedy s tím postavením Darc v tomto filmu upřesnil: ona je zde sice uvedená jako čtvrtá, ale je zde vážně hodně málo. Její postava je navíc nevýrazná a pro děj nedůležitá. A teď už se budu zabírat samornou kvalitou filmu, která určitě není malá. Však i přes mé nepochopení, byl ten večer u televize velmi příjemný. Politická dramata mám rád. Trvdím, že nám mají možná ze všech žánrů, nejvíc co říct a jsou stále víc aktuální. Měli bychom je hodně sledovat. Tohleto je taky ten typ filmů, co mě dost poznamenali a šokovali. Zároveń pro mě ale jakožto diváka byli dost atraktivní. Líbilo se mi postupné rozplétaní různých situací a charakterů postav. Byli tam i místa, kdy jsem byl docela v napětí. Ten příběh mě vážně dost bavil, ale stále jsem si víc uvědomoval hořkou pravdu, kterou chce sdělit. Musím vyzdvihnout i geniální Delonův výkon. Tady z něho skutečné dýchá charisma přes všech strany. Opět také nezklamal můj oblíbený francouzský slizoun Bouise. Jen je škoda, že se nedá lépe orientovat v postavách. Občas je to úkol pro komisaře Maigreta. Ale berme, to jako takový záměr. Davám 4. ()

Orlau32

Nebudu hodnotit obsah filmu. V politice jak vidno zříti se vůbec nic nezměnilo a je absolutně jedno, jestli se jedná o Francii nebo o jiný stát. Korupce, chlast, drogy, prostitutky- to je myslím zákon politiků. Zpět k filmu: když se řekne ve francouzském filmu ALAIN DELON, tak všichni vědí, že je to záruka nejen pohledu na charmantního chlapa, ale též brilantního hereckého výkonu. K tomu jeho téměř "dvorní režisér GEORGES LAUTNER. A máte 100% záruku dobrého filmu. Říkám záměrně pouze dobrého, protože francouzský film má ještě vynikající filmy s přitažlivějšími náměty. Nicméně tuto kriminálku rozhodně řadím k těm nadprůměrným. Hraje zde celá plejáda známých vynikajících herců, kteří už dnes nejsou mezi námi, ale podle mě, dosud je nikdo srovnatelně nenahradil. ()

italka63

Já se přiznám, ta čtvrtá hvězda je za skvělého Delona a krásnou Mutti...viděno třikrát, i když to už mi to tolik nebralo. ()