William Wallace je malý chlapec a žije se svým otcem v rodném Skotsku. Skotský král zemřel, Skotům vládne anglický král Edward I., krutý pohan zvaný dlouhán, který si podmanil skotskou šlechtu a ty, kdo se stavěli na odpor, pověsil. Williamův otec s ostatními Skoty, kteří se nechtějí smířit s krutou vládou, se snaží vymyslet jak žít lépe a bojovat proti anglické vládě. Jednou přivezou Williamova otce mrtvého. Po pohřbu si pro Williama přijede jeho strýc Argy, který ho hodlá vychovat a dát mu vzdělání… William se vrací do rodné vesnice jako dospělý muž, právě když se koná svatba. Williama hned pozná jeho kamarád z dětství Hamish Campbell a dívka Murron MacClannoughová, která mu při pohřbu jeho otce vtiskla do ruky květ bodláku. Hamish se s Williamem dá hned do soubojů, William vyhraje a také se zakouká do Murron. Zábava je v nejlepším, ale zkazí ji příjezd šlechtice, který hodlá využít právo první noci. což uzákonil král Edward I. aby šlechta měla z jeho vlády nějaké potěšení. Večer se William zastaví u MacClannoughových a žádá rodiče, aby s ním pustili Murron ven. Rodiče ji pustit nechtějí, ale Murron naskočí k Williamovi na koně a odjíždějí pryč. Dlouho si povídají a při loučení podá William Murroně kus látky, v níž si schovával celá léta květ od ní...  Druhý den přijede pro Williama Murronin otec MacClannoudh, aby s nimi jel na tajné shromáždění, ale William odmítne. Chce jen v klidu žít a rovnou se ptá, zda mu dá Murron za ženu. Otec však nesouhlasí, ale William s Murron se vezmou tajně, aby se o ni nemusel dělit se žádným vykonavatelem práva první noci... Murron je další den napadena vojáky, velitel se ji pokusí znásilnit, ale William ji pomůže a posadí ji na koně s tím, že se sejdou na jejich místě v lese. Murron však vojáci chytí, než stačí odjet z vesnice, připoutají ji ke kůlu a odsoudí za napadení královských vojáků. Velmož jí podřízne krk. William na ni zatím čeká, a když nepřichází, vydá se zpět do vesnice. Tam už na něj čekají vojáci. William za pomoci ostatních Skotů vojáky přemůže a velmože zabije. Po tomto boji se k Williamově skupině přidávají i další skotské klany, které už také nechtějí žít v pod vládou krutého anglického krále. Začnou válčit proti Angličanům a těm, kdo králi slouží. William se stává jejich vůdcem... (TV Prima)

Raevan

Asi jste si každý jako já na konci filmu zadoufal, že ho přátelé zachrání před umučením, ikdyž jsem moc dobře věděl, že to tak být nemůže aby to neztratilo hrdinský nádech, nádech středověkých legend. Moc krásný, hrdinský ( co na tom, že někdy až nerealisticky hrdinský ) a docela naturální historický snímek. Chtěl bych věřit, že takoví lidé žili, a hlavně žijí ! ()

PALINO

Mel Gibson vytvoril svojim druhým režijným počinom nezabudnuteľné filmové dielo, ktoré sa v mojich očiach okamžite zaradilo medzi vrchol kinematografie. Sila STATOČNÉHO SRDCA spočíva v množstve vynikajúcich nezabudnuteľných filmových momentov, pri ktorých sa nikdy nedokážem ubrániť zimomriavkám. Za všetky stačí spomenúť vynikajúci bojový preslov na modro zmalovaného Williama, ktorý je zároveň jeden z najpamätnejších v histórií kinematografie, krásnym dojmom pôsobí i ľúbostná línia, vydýchnuť nedajú ani dobre natočené bojové scény, zvlášť jedna z nich sa končí neobyčajne pôsobivou scénou, kedy zranený William poznáva tvár zradcu, no a samozrejme záverečná poprava končiaca sa Williamovým výkrikom ´SVOBODA´ nenechá chladným žiadneho filmového fanúšika. Na tom, že je pre mňa STATOČNÉ SRDCE veľkým emocionálnym zážitkom, má svoj veľký podiel i nádherná, pre uši lahodiaca hudba Jamesa Hornera, ktorý opäť raz dokázal, že pri vytváraní krásnych a ľúbivých hudobných motívov patrí k absolútnej špičke. STATOČNÉ SRDCE zostane navždy v mojom filmovom srdci. ()

MARTIN*I

Tento film je jednoduše skvělý!! Výborný příběh, který se Melovi zpracovat opravdu povedl. Taky si stih zahrát i hlavní roli, která se mu povedla zahrát podobně dobře... Nejsem zrovna typ diváka, který by si potrpěl na dojemné scény, u kterých by si rád pobrečel, ale když Williama na konci mučili a držel ten kapesník tak sem brečel jako želva ()

AZbest

Do historických faktov okolo Wallace-a veľmi nevidím, takže tak trošku predpokladám, že pár vecí bolo upravených pre potreby filmu. Pri samotnom pozeraní som si však týmto mojím skeptickým pohľadom nechcel nechať pokaziť náladu..a popravde, po pár minutach som na to už absolútne nemyslel. Absolútne fantastická výprava a prírodné scenérie. Srdcervúci príbeh lásky a boja za slobodu..... BOJA za slobodu. No vážne.. tak úžasné bojové scény v roku 1995..to snáď ani nemá obdobu. Človeku sa až natíska otázka, ako by to vyzeralo natočené v dobe Pána Prsteňov. Film je celkovo pomerne dlhý a človek, ktorému to bude vadiť snáď ani nemá srdce (: . Na záverečné "freeeedooooooom!!!" si pripravte vreckovky (: . ()

Jane18CZ

Úžasné historické drama o lásce, odvaze, zradě, Anglii a hlavně o svobodě, za kterou stojí za to bojovat v každé době. I název filmu zase jednou odpovídá jeho obsahu. ()

rozbris

Hrdinství na prvním místě, bojovat až do posledního muže. Jak tomuhle mohl někdo dát míň než 4 hvězdičky?? to nechápu:-) Není ani co vytknout. ()

iXtr3m3

Manuál pre mäsiarov. Ale vážne. Jeden z najlepších historických veľkofilmov všetkých čias. Jeden z najlepších soundtrackov všetkých čias. Jeden z najsilnejších príbehov všetkých čias. Jeden z najneamerickejších koncov všetkých čias. JEDEN Z NAJLEPŠÍCH FILMOV VŠETKÝCH ČIAS... ()

marekkkkkk

Nezapomenutelný film. Mohl bych se na něj dívat nepřetržitě, Mel Gibson není jen dobrý herec, ale i skvělý režisér. Tento film mě vždy dožene k slzám. ()

Cracker

Krásny príbeh o odvahe jedného človeka. Sám stál proti celému Anglicku a sám dokázal(po smrti) svojim vplyvom vyhrať vojnu. Odvaha tu ukázala svoju pravú tvár. ()

martinez.

Nejde jinak než obdivovat Gibsona, který se s nadšením teprve po druhé přesunul z placu před kamerou na stoličku za kamerou a zachoval se jako profesionální režisér, který má na svém kontě už spousty filmů. Natočil opravdu krásný film, k čemuž mu hlavně pomohla nádherná skotská a irská příroda a skladatel James Horner, jehož ústřední motiv patří k jedněm z nejkrásnějších. Je to nejvyšší hodnocení, ale ten film měl ještě na mnohem víc, měl na to stát se nejlepším historickým velkofilmem, jen kdyby Gibson nebyl ještě jednou nohou v krimi komediích (berg.12 moudře poukazuje na to, že historický film jako takový neexistuje, ale čeho je moc, toho je příliš. Když jsou na plátně v jednom okamžiku holé zadky a Wallaceovy průpovídky a za chvílu už naturalistický masakr, nevím, toto já prostě nemusím. Všichni se tomu ale vždy smějí, jsem snad jediný, komu to vadí?) a kdyby se některé části trochu prostříhaly. No, ty Oskary... V roce 1995 byly natočeny i lepší filmy a především výrazně nesouhlasím s plešounem za kameru, která až příliš spoléhala na to, že se před ní rozléhají kouzelné scenérie, a že už nemusí být bůhvíjak promyšlená. Jinak paráda. P.S.: Jak si tak čtu můj komentář, vypadá to, že se mi film musel líbit maximálně tak na tři hvězdy, ale ty chyby jsou jen drobné a nedokázaly mi pokazit zážitek z celku. ()

Nemik96

Výborné historické drama, které je dotažene k dokonalosti.M.Gipson odvedl skvělou práci ať už jako režisér tak jako herec.Nádherný hudební doprovod a konec filmu u kterého nezůstane jedine oko suché.(Tenhle film patří do mé TOP10) ()

Kuny27

Mel Gibson se zase vyznamenal. Jako statečné srdce toho zvládl fakt mnoho. Film který zachycuje historii Scotska. Velmi dobré. ()

Ragdoll

Po celou dobu filmu si vaše emoce dělají úplně co chtějí. Nevíte, jestli se máte rozplakat, rozesmát nebo jen sedět s kamennou tváří a předstírat, že vás to nijak nebere. Díky tomuhle snímku jsem si uvědomil, že 95% smutných scén vytváří zde všudypřítomná, dojemná, srdcervoucí hudba, bez které by člověk při sledování prakticky neprožíval žádné pocity. S každým, kdo má alespoň kus srdce, ať už statečného nebo ne, musel tenhle film pořádně zacloumat. 100%. ()

BluT

Váhal jsem mezi 4*-5*, ale vlastně nemám filmu co vytknout. Seděl jsem zaujatě až do konce, bavil se, hodnotil si pro sebe tu to, tu ono, koukal jsem na Mela Gibsona s modrym obličejem a rozhodně jsem se nenudil. Pro mě je to prakticky perfektní historickej film. 91% ()

-Dawe-

Jeden z nejlepších historických snímků všech dob. Mel Gibson si dal po režijní stránce opravdu záležet. Bojové scény jsou krásně přehledné a jejich choreografie je bezchybná. Hornerova hudba je nádherná a spolu s Gibsonovou režií dělají z tohoto filmu opravdu nádherný zážitek. Spolu se Znamením je toto dle mého názoru nejlepší film Mela Gibsona. Poslední půlhodinu jsem téměř nedýchal. Dokonalé! ()

ElizabethBay

Dlouhý historický film, sympatická hlavní postava, nádherné exteriéry, skvělé bitvy, temný středověk - ano, právě pro tyto vlastnosti je Statečné srdce můj nejoblíbenější film s historickou tématikou. Vím, že je snímek místy kýčovitý, s filmařskými chybami, patetický a sentimentální, ale taky je místy syrový, brutální, výborně vyprávěný, vtipný a má skvělou hudbu, co více si přát? ()

BlackTom

"Ano. Budete bojovat a možná zemřete. Utečete a budete žít. Aspoň chvilku. A až budete po mnoha letech umírat na lůžku, byli byste ochotni vyměnit všechny dny ode dneška po onen den za jednu šanci, jen jednu šanci vrátit se nazpět a říct našim nepřátelům, že nám mohou vzít náš život, ale nikdy nám nemohou vzít naši svobodu!" Už bolo načase doplniť ďalšie filmové medzery v kultoch, a keďže mi prišlo dvd Braveheart doslova až pod nos s tým, nech si to konečne pozriem, nemal som dvakrát na výber. A hoci Gibson tak trochu prehráva, český dabing má svoje chybičky (Petr Trávníček by mal ostať len pri Hawkeyovi) a niektoré scény sú tak trochu sebaparodické, mňa si tento epos získal. Postavu Williama Wallacea som obdivoval dlho pred zhliadnutím a s jeho filmovým stvárnením som nadmieru spokojný. Nesmú chýbať naturalistické až šokujúce scény, povinný americký pátos a brilantné hlášky. Obsadenie na jedničku (Gleeson, Marceau, Cox, a samozrejme božský Mel) a hlavne silná a neprekonateľná nezlomnosť ducha a nádej na slobodu. Film, po ktorom budete mať vo svojom vnútri zvláštny pocit a (tak ako ja) možno budete ľutovať, že ste sa nenarodili niekoľko storočí vopred a nevystrčili svoje rite na arogantných Angličanov. Stopercentná záležitosť. Ďakujem bratom Lejkovcom, že ma do toho vtlačili. ()

HiddenDragon

Co jineho si pustit po referendu o osamostatneni Skotska, nez tuhle klasiku. Jeden z nejlepsich historickych velkofilmu a urcite nejlepsi Gibsonuv pocin na postu rezisera, ktery se mu uz nikdy nepodari zopakovat [5x Oscar 1996: film, rezie, kamera, masky, strih zvukovych efektu]. I herecky je to jedna z jeho nejlepsich roli a jeho valecny proslov pred bitvou, s tvari pomalovanou skotskymi barvami, je taky mozna to nejlepsi, co v techto filmech kdy bylo. A ze takovych proslovu uz filmari natocili... Vsechno mi to ale prijde jako slabsi kopie prave Gibsonovy reci ke skotske armade u Stirlingu. Bitvy jsou pak v tomto snimku samy o sobe rizne a spravne syrove, to vse pak doplneno o romantickou linku a krasne scenerie, a samozrejme vse podbarveno Hornerovou hudbou. Je to sice dlouhe, ale to uz se tak nejak u takovychto filmu ceka. Dulezite je, ze je to "poctive". Velke mnozstvi vojaku na obou stranach, kostymy, vystroj, pevnosti, drsne prostredi a jako protivnik tyransky kral a spousta intrik i ve vlastnich radach. Politikareni (nebo spis pletichareni) se ani za 700 let vpodstate nezmenilo. Kazdopadne prece jen jisty pokrok nastal, Skotove se recentne demokraticky vyjadrili, co chteji, a citi, ze v soucasne dobe neni uz rozumne bourat jiz tak vcelku maly stat, a koneckoncu i ti, kteri neuspeli a musi akceptovat, ze zustanou soucasti Britanie, neprijdou zkratka a Skotsko bude mit vetsi pravomoce. Kdovi, jak to bude za par desitek let. Wallacuv odkaz to uz v pravem slova smyslu asi neni, spis nacionalisticke manyry, ale je to pripominka, ze odlisnosti tu jsou, a Anglie je nesmi prehlizet a brat na lehkou vahu. Tento film je toho dobrou ukazkou. I kdyz, jak to u nejlepsich historickych snimku byva, je tu urcite hodne nepresnosti a scenaristkych uprav, ale uz to, ze pan spisovatel je z Wallacova rodu, je natolik zajimave a film natolik dobry, ze stejne jako u "Gladiatora" (2000) tu na histor. presnost kaslu :) ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (více)