Strach a hnus v Las Vegas

• USA Fear and Loathing in Las Vegas (více)
USA, 1998, 118 min

Cesta do hlubin amerického snu a vlastního vědomí i nevědomí. Snímek Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas je filmovým přepisem knihy amerického novináře Huntera S. Thompsona. Kultovní autor ve svém literárním díle z roku 1971 líčí bizarní zážitky, jež prožívá jako novinář Raoul Duke se svým právníkem (jemuž říká Dr. Gonzo) na cestě z Los Angeles do Las Vegas, kde má pořídit reportáže ze závodu terénních motocyklů a bugin Mint 400 a následně z celostátní konference okresních státních zástupců, věnované boji proti drogám. Oba protagonisté se po hráčském městě pohybují ve věčném drogovém opojení, které neustále přiživují z nepřeberných zásob psychotropních látek doslova všeho druhu. V tomto stavu se dostávají do nejrůznějších absurdních situací a kniha i film jsou vlastně jakýmsi zúčtováním s obdobím 60. let, onou dekádou převratných kulturních a společenských změn, neodmyslitelně spojenou s psychedelickou explozí. Při adaptování knihy se Terry Gilliam poprvé sešel se scenáristou Tonym Grisonim, s nímž později spolupracoval na filmech Krajina přílivu (2005) a Muž, který zabil Dona Quijota (2018). Při samotné realizaci uplatnil svůj výrazně vizuální filmařský styl a smysl pro inscenaci horečnatě halucinačních filmových výjevů. Obrazu drogového vnímání odpovídá hektická kamera, prudký střih a bohatá zvuková stopa. Nesporně zajímavým atributem snímku je herecké obsazení, a to především brilantní výkony Johnnyho Deppa a Benicia del Tora v hlavních rolích, kteří jsou oba téměř k nepoznání. V dalších rolích se objevují známí herci Christina Ricciová, Tobey Maguire, Harry Dean Stanton, Cameron Diazová, Ellen Barkinová, Gary Busey a další. (Česká televize)

Sejkorka

Nevydržel jsem víc, než čtvrt hodiny a ani nepočkal na Christinu Ricci. Omlouvám se za snížení průměru, ale není to můj šálek kávy. ()

persec

Úžasný, parádní, bombastický. Když jsem film viděl poprvé, samozřejmě v absolutním přepalu (po intenzivní konzumaci omamného kuřiva), pořád jsem se "probouzel" v určitých částech a zlobil se, že jsem zase přišel o pointu toho, proč po sobě řvou a máchají zbraní. Musel jsem film zapnout znovu až jsem se trošku probral a uvědomil jsem si, že ten film vlastně o ničem není. Teda vlastně jen o dvou smažkách (omluvte moje hanlivý označení), který se navzájem nekonečně schýzujou. Naštěstí pro Gilliama, i já jsem zažil pár LSD crazy nocí s dobrým přítelem a naprosto chápu všechny situace, který se snaží zachytit. Drogy ti prostě vždycky přerostou přes hlavu, když jsi sám tak to je v poho, vyspíš se z toho, ale když jste ve dvou, vznikaj problémy. Climaxem je pro mě scéna s White Rabbit ve vaně (cliché?), kdy už je to fakt neúnosný, pokud se snažím vžít do Deppovy role. Každopádně, kdo by čekal, že takovejhle film bude relevantní i dnes, když každej mamrd v Hollywoodu prahne po adrenochromu jako Rencek v Trainspottingu, když šel za Majkým Forresterem pro heroinovej čípek. Škoda té reference, kdyby tam nebyl odkaz na pedofilní elitu, vůbec by mi to nevadilo, ale to ke smažkám asi patří. Konspirace, kámo. ()

soloMCFC

Nechalo to ve mně hodně, fetovací road trip jak má být. Benicio i Johnny hrají jako králové. Zcela zaslouženě v žebříčku top 200 nejoblíbenějších filmů, kdo dnes tohle natočí? Kult! ()

opatstviolov

Strach a hnus v Las Vegas je asi jeden z nejšílenějších filmů, co jsem kdy viděl. Blíž se ke tripu na drogách, bez toho abyste nějaký drogy měli brát, nepřiblížíte. 8/10 ()

petisebesta

No tak jako krásně barevnej úlet s bizardními hláškami a Benicio si to užil v malejch tričkách. Během filmu je zajímavé i to kolik oba utrpí drobných zranění a ty se nesnaží režisér maskovat takže ve dvou záběrech za sebou je herec má.. pak nemá.. jak se to točí na přeskáčku. Ale film doporučuji, když nic tak  je vidět že člověk vydrží hodně a když se mají dva pochopit musí jet stejnou kombinaci lajny. :-) ()

Piraka

Legendární zpracování jedné z nejlepších "historek" všech dob. Hunter S. Thompson byl génius (což je samozřejmě vždy blízko slovu blázen). Revoluční Gonzo žurnalistika zobrazená Gilliamovským způsobem. Trip do duše amerického snu a jeho svědomí. Silně nedoporučiji! Pokud tedy nechcete nezapomenutelný film, který je opravdu o více než jen dvou smažkách a jejich zážitkách z Vegas.. ()

samsozz

úžasná fetošina. Kto nikdy nemal drogy širokého spektra nepochopí, kto mal pochopí;)) 5/5. Depp jeden z najlepších výkonov. ()

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)