Arogantní a sobecký rozhlasový diskžokej Jack Lucas se dostane do těžké deprese, když zjistí, že nepřímo zavinil smrt několika lidí. O tři roky později pracuje ve videopůjčovně, jejíž majitelka Anne Napolitanová se o něho stará. V jedné ze svých sebevražedných nálad je u Manhattanského mostu zachráněn Parrym, bývalým profesorem historie, který živoří na pokraji společnosti. Parry se chová jako blázen. Ve svých představách je ohrožován zlověstným Rudým rytířem a snaží se přesvědčit Jacka, že jeho úkolem je získat Svatý Grál, schovaný v domě miliardáře Carmichaela. Když Jack zjistí, že Parryho manželka byla mezi obětmi, za jejichž smrt se cítí zodpovědný, snaží se bývalému profesorovi pomoci. Seznámí nesmělého Parryho s dívkou jeho snů, osamělou sekretářkou Lydií. Po první schůzce s Lydií je Parry přepaden několika násilníky a končí v nemocnici. Jack, který dostal novou chuť k životu, se chce vrátit ke své bývalé práci. Navštíví Parryho v nemocnici a nalezne ho v katatonickém stavu. Jediný způsob, jak ho zachránit, je přinést mu Svatý Grál. Jack se v noci vydává do miliardářova sídla jako lupič... (oficiální text distributora)

Chrysopras

Už to, že mě nerušil ani R. Williams ani Bridges - kteří u mě nemají lehkou pozici - je možná hodno max hodnocení :-). Film s klasickým Terryho rukopisem, který mě sedí a s netradiční zápletkou, která pobaví, zaujme i rozněžní. 12 opic dávám ještě výš, ale tohle je taky velmi slušnej počin! ()

kalap

Moja duša a myseľ sa tak spolu tešili až som sa takmer blaženosťou zbláznil a musel im sľúbiť,že sa na to pozrieme spolu ešte raz. ()

GILLWANDER

Dráma? Možno do polovice, zvyšok sa len predstiera na komornú drámu a všetko sa končí šťastne a dobre. Robin ako obvykle podáva vysoké maximum a Jeff sa stráca pod jeho obrovským tieňom. Oscar pre Mercedes Ruehl mierne prehnaný a očividne si ho viac zaslúžil Robin Williams. Terry Gilliam sa odkláňa od svojho autorského štýlu, i keď si ponecháva určite prvky bezhlavosti. 12 opíc považujem za vrcholové dielo Gilliama, The Fisher King je dobrá komédia, žiaľ komorná dráma sa do toho všetkého vnára a vytvára halucinácie dejovej dokonalosti. Pravdou je, že všetko vyzerá ako vopred premyslené no skutočnosťou ostáva iba fakt, že všetko je robené iba na efekt. I keď film ponúka veľké množstvo chýb, nemôžem dať tri hviezdy. Williams je veľký herec, i keď už bude len spomínaný ako dobrý herec. Kvôli jeho vycibrenému výkonu a nenapodobiteľnému charizmu udeľujem 4*... 80% ()

maverick10

Dva superherci v pribehu bajecneho rezisera, kde kupodivu realie prevladaji nad bohatou fantazii Terryho Gilliama, ovsem zato s hloubkou a citem, kterou jsem necekal. . . . ()

easaque

Tento styl není pro Terry Gilliama standardní, ale přesto dal do něho kus svého kouzla a drží se zuby nehty na hraně slaďákového kýče, i když ke konci chvilkami už už přepadává. Výsledek je zajímavý a vyfantazírovaný svět propojený s realitou a lovestory má něco do sebe. Na 4* je to dobrý ()

honajz2

Něco tak skvělého jsem od Gilliama fakt nečekal. A dokonce by mu stačilo realističtěji představit život bezdomovců nebo líp uchopit závěra zbavit ho té trochy patosu a dám tomu plný počet bez zaváhání. Přemýšlím nad ním i teď, protože to mám hodně na hraně a i přes ty mínusy bych tam tu pátou hvězdu rád přihodil. Mě se to totiž hodně líbilo - má to skvěle napsaný scénář, dobře vymyšlené postavy (a snad poprvé mi někdo echt arogantní nelezl nijak zvlášť na nervy), ten příběh mě dokázal pohltil od první minuty do té poslední, fantaskní Gilliamovy nápady se sem přesně hodily, všechny měly hlubší účel a byly vizuálně působivé, natočené i zahrané je to taky slušně a je tu nejedna skutečně silná scéna. Fakt to má dost do sebe a určitě si to někdy zopakuji znova. Navíc mi hodně sedlo, jak to celé bylo absurdně laděné, ale tak tam se není čemu divit, protože pro absurdní zápletky mám prostě slabost. A jsem rád, že mi poprvé něco absurdního sedlo i od Gilliama, jehož styl šel zatím vždycky mimo mě. Tak mi nezbývá než doufat, že Král rybář není výjimka... Silné 4* ()

SallyZen

Film mě sice tolik nezaujal, Jeffa moc nemusim a nebylo to vůbec tak jak jsem čekal. Samozřejmě, když ted vím, že to měl na starosti Gilliam je mi jasný, že on točí zajímavé, nekomerční filmy, u kterých si řeknete, tohle jsem teda ještě neviděl. Zde tady tomu není jinak, ale bohužel konstatuji, že jsem se tentokrát se snímkem tolik nezžil a jsem trochu na rozpacích. Příběh je originální, líbilo se mi že jsem viděl něco neotřelýho a novýho a Williams byl naprosto skvělej, ale stejně si vždycky radši pustim Strah a hnus v Las Vegas nebo 12 opic. Přesto nelituju těch dvou hodin, které jsem tomu věnoval. 70% ()

Martin741

Doteraz neviem, o com to presne bolo, len viem, ze to tocil Terry Gilliam a ze je Jack v podani Dzefa Mosty bol sebecky a arogantny . Jo a viem, ze ma to tak fascinovalo, ze som od toho nemohol odtrhnut oci : 95 % ()

shyster

Terry Gilliam je můj oblíbenec. Jeho představivost nezná mezích a jeho filmy mě vždy uchvátí. Přesto mi přijde tento film jen jakýsi mezistupínek mezi Brazilem a 12 opicemi. ()

Rocky88

From hero to zero dýdžej, bezdomovec a jejich honba za svatým grálem. Od hlavních 4 protagonistů skvěle zahrané, gilliamovsky zrežírované a výpravné, v neposlední řadě výborně napsané. Prvních 20 minut po úvodním Bridgesově intru je hodně ospalých, s přibývajícími minutami je to pak lepší a lepší. ()

Azrael515

Ani neviem prečo je až taký rozruch okolo toho filmu. Síce si zrejme zaslúži 4 hviezdičky no ja Williamsa ak hrá magor absolútne nedokážem vydýchať. Hrať tam ktokoľvek iný ... hodnotím inak. Bridges sice hrdina sympatický no pamatať si ho budem pre iné role ... Každý chválil scénar a tak som čakal a čakal na prejav geniality no nedočkal som sa ... zas jeden príbeh o páde na dno a prostredníctvom bizarného sprievodcu nájdenie seba samého. ()

annihilation

Může snad vzniknout přátelství z toho, když blázen zachrání sobce? Tento film je důkazem, že je možné z téměř banálního příběhu vykouzlit hlubokou myšlenku, která se pohybuje na velmi tenké hranici mezi absurdní komedií a bojem a o lidskou existenci. To vše je zaobalené do tak zvláštních nápadů a scén, že máte pocit, že co nevidět snímek sklouzne ke kýči – ale vždy jako by se zastavil těsně před ním a vykouzlil ze sebe něco tak lidského, že vám z toho běhá mráz po zádech. V první polovině udeří na vaší mysl, v druhé na city. A i když se vám nebude úplně líbit, určitě nezapůsobí neutrálně. Navíc se skvěle povedlo obsadit herce do hlavních rolí – kombinace charismatického Jeffa Bridgese a úsměvného Robina Williamse skvěle podtrhuje celou atmosféru filmu. ()

C0r0ner

Další notoricky známá Gilliamova věc, která na mě neudělala dojem ani trochu. Bridges s Williamsem sice byli excelentní (vím, že to píšu často, ale tady to fakt stálo za to), nicméně děj jsem vlastně nepochopil a vůbec netuším, na co jsem to vlastně koukal. A ještě to bylo dlouhé. 50% ()

danecek24

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - cena (2) - *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Robin Williams, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Mercedes Ruehl + nominace (3) - Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jeff Bridges, Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší režie - Terry Gilliam ()

pufina

Co Vás napadne při názvu? Lov ryb? Nevím, jestli budete zklamáni nebo naopak, ale já (i když jsem se žádných ryb nedočkala) jsem byla překvapená, ač jsem nevěděla, co si ze začátku myslet. Jakmile se přehoupla první třetina, bavilo mě to víc a víc. Přiznám se, že jsem se do filmu odhodlávala dlouho (skoro rok) a nakonec jsem opravdu ráda, že jsem pozřela "Svatý Gilliamovský Grál"! Provětrej pindíka. Ať si pleská ve větru! ()

zette

Chvalim zajimavy namet, vyborne herce a slusnou rezii. Jinak ale postradam napeti, akci, atmosferu, vtip i lepsi pointu... Takovy normalni film na destive odpoledne, Gilliam me opet nepresvedcil a vzhledem k jeho veku a toho, co uz jsem od nej videl, uz ani nema moc moznost to zmenit:-)! ()

Juto

Rybársky kráľ má na vrchole svojej formy dvoch hercov a pútavý, dobre zrežírovaný a dobre vyprodukovaný príbeh. 8/10 ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall