Epizody(6)

Belfastský detektiv Chester Campbell přijede do Birminghamu s pověřením vyčistit město od násilných pouličních gangů. (Netflix)

RigorMortis

Najprv to na mňa pôsobilo trocha odťažito, no postupne ma to vtiahlo do deja. Mohlo to byť aj Cillianom, ktorý pôsobí chladne, no zároveň charizmaticky. Postupom času mi ale sadol. Dobová atmosféra je ale oku lahodiaca a kedže som sa jeden čas zaujímal o írske dejiny (hlavne tie revolučné), záujem o seriál tam zostal. Trocha ma prekvapilo, že celej rodine šéfovala žena, no myslím, že Helen zahrala svoju postavu Polly dobre a nesmrdel z toho feminacizmus, ktorý sa dnes mnohí tvorcovia filmov a seriálov snažia nasilu dostať do popredia. ()

adamix

Knight si vytvoril vlastnú verziu Sopranovcov, len o čosi viac záživnejšiu, ale aj tu by sa o tom dalo polemizovať. Prostredie starého Anglicka a sila vzostupujúceho ,,žiletkového" gangu sú samo o sebe pozitívne atribúty a vďaka trefnému castingu aj lákadlo pre mnohé generácie (aj tej mojej). S dejom je to však bieda, ale na druhú stranu nič lepšie sa nedá ani očakávať. Prvá séria každého seriálu vždy musí byť, aby mohli vzniknúť tie rozuzlenejšie a pestrejšie série po nej. Inak to nie je ani v prípade Peaky Blinders. Dobre sa na to pozerá, vyzerá to draho a má to svoj štýl. Murphy je skvelý ťahúň a Neill má perfektne pripísanú postavu na telo (!). Teším sa na druhú sériu, ale očakávania mám vysoké, ináč sa mi ťažko budú hľadať kompromisy. ()

swinevenca

To jsem zas jednou sežral hada. Šest hodin jsem do sebe při parádním hudebním podkladu ládoval dobře servírované, dobově pěkně vyladěné a herecky atraktivní jídlo z mé oblíbené gangsterské kuchyně, ale ze všech přísad jsem si pořádně pošmáknul jen na britském přízvuku a Cillian semínkách. Postrádal jsem spád, střelbu, více bossovské vychcanosti, naopak tam bylo až moc barmanských flirtů. Na konci jsem samozřejmě zjistil, že to byl jen lákavý předkrm, který nezasytí, ale jen udělá chuť na další šestihodinovou porci. Mám já zapotřebí trávit u stolu tolik času? ()

lhrstka

Bože ta angličtina... Už jsem zapomněl, jak krásně to těm Britům zní. Stylová, skvěle obsazená gangsterka, která mě přenesla do doby, kdy jsem hrával Mafii 1. "Gangy New Yorku" si zasloužili 5* a tohle je jejich seriálová verze, není na co čekat! ()

Knightey

Po dokoukane prvni serii musim uznat, ze me to docela chytlo. Ikdyz po prvnim dile to bylo ANO/NE porad. Clovek si pak "zvykne" na ten styl serialu a dokonce se i tesi na dalsi dil. Napriklad mi prislo strasne nelogicke reseni zaverecne bitvy, nebo do ted poradne nevim, jak prichazeji k penezum. Doufam, ze dalsi serie bude minimalne stejne dobra, ne-li lepsi :) ()

koza3

Já ty doporučení nikdy neberu na velkou váhu. Stalo se mi to u Breaking Bad, stalo se mi to u Westworldu. Podle screenů to vypadalo na typ seriálu, který mě nenadchne. Ale v opět tipy nezklamaly a jednalo se o bravurní jízdu. Poslední dvě epizody jsem skouknul s hubou dokořán. Příběh se do poslední chvíle nedal predikovat a čekal jsem od Tommyho něco jako v Hustle, tedy mega promyšlený plán, který na konci bude mít alespoň dva twisty. Každopádně v průběhu série zjistíme, že Tommy je jenom člověk a každý má své slabiny. Příběhově se to povedlo a těším se, až se s Peaky Blinders potkáme u další série. Excelentní bylo použití současné hudby. Málokdo si lajzne u historického seriálu nepoužít orchestrální hudbu s obavou, že to bude diváka rušit. Ale využití Nicka Cave, White Stripes a další britské perly tomu navozuje ještě lepší atmošku. Třetím klenotem byly pak kostýmy, kulisy a vůbec celý industriální Birmingham. Nad tím se Vám tají dech. Všechen ten uhelný kouř by dnešní environmentalisty poslal do kytek. Fakt povedené! Často jsem si u těch panoramat vzpomněl na AC Syndicate, který se odehrává v Londýně v podobném období a gangy tam hrají silnou roli. Jó ulice teď patřej sem! ()

PaTeXx

Neviděl jsem moc vizuálně lépe zvládnutých seriálů. Trošku sice pokulhávají nějaké breathtaking emotivní momenty, které ztrácí na intenzitě, a jednoduše tím pádem žádné emoce neprobouzí. Prostor ke zlepšení tu je, ale Birmingham zatím baví. Jdeme na dvojku. ()

Jur_a

Ve finále mi celý seriál přijde jen jako jedno velké podbízení hipsterům, „makajícím“ ze Světa Úspěšných a všem dalším mužům, kteří si potřebují doplnit testosteron. Většina zápletek směřuje jen k demonstraci chlapáctví Cilliana Murphyho, přehlídce drsných řečí a tisícerému tlachání o důležitosti rodiny. Možná kvůli tomu příběh téměř nepracuje s napětím a nabízí jen nečekaná překvapení, která nemají dlouhodobý a mnohdy ani emoční dopad. Jediné, v čem si seriál zaslouží obdiv, je práce s řečí a přízvuky (nikdy jsem například neslyšel tak přesnou hlasovou imitaci Churchilla). A ještě jsou v tom poválečném industriálním Birminghamu všichni tak čistí, oholení a krásní... ()

darthboal

Nevtáhlo mě to jako u jiných seriálů, abych hladově ihned pouštěl další díl a zabil u televize většinu volného času, ale možná je to dobře a o to déle si to vychutnám. Uvidíme jak na tom budou další řady. ()

SaraSoldier

Bez mučenia priznávam, že piata hviezda je za Cilliana Murphyho. Áno, ten chlap ukrutne dobre vyzerá a má božské oči, ale v prvom rade je perfektný herec. Hoci by som scenár obohatila nejakým tým násilím a krvou, nemám voči nemu žiadne výhrady. Pôsobí totiž nielen uveriteľne, ale najmä sakra reálne a casting si to proste dáva tak veľkolepo, že by som seroš hltala, aj keby bol celý o tom, ako chľastajú v pube a kecajú o svojom špinavom prádle. Proste neni nad to, keď sa tvorcovia na nič nehrajú. Takto to má vyzerať! ()

swenyx

4/5 asi by to bylo i 5/5, ale na to je to málo akce takže tak. Jsem rád že tu bylo i více zajímavých postav než tomu bývá v jiných seriálech. Seriál je tématem i příběhem podobný Taboo. ()

czGeek

Velmi pohodový seriál, který mě sice zatím nevtahuje do děje natolik, že bych musel sledovat jednu epizodu za druhou ale po shlédnutí první série je ještě brzo takto usuzovat. Nejvíce mě bavilo sledovat postupně se měnící charakter Tommyho Shelbyho a chemii mezi ním a agentkou v utajení Grace Borgessovou. Jsem zvědavý, co přinese seriál v následujících sériích ale upřímně se docela těším. Zatím 7/10 ()

Sashmen13

Hodně silnej začátek, který rozhodně má potenciál, asi dost záleží jestli člověk má rád trochu tu poválečnou britskou dobu, byla to rozhodně zvláštní doba, ale já se na ní rád podívám trochu víc. Btw občas dokáže překvapit. ()