Radek99

Namísto sáhodlouhého komentáře napíši jen jedno stručné konstatování - Myslím, že dle ryze subjektivního je tento film nejlepším sci-fi filmem vůbec. 12 hvězdiček. ()

DaViD´82

Dvanáct hvězdiček za dvanáct opic bohužel udělit nejde, ale (pozor, opice přejdou po oslím můstku amatérského slohu) nic to nemění na tom, že jsou nejen vrcholem Gilliamovi tvorby, ale zároveň i nejlepším sci-fi snímkem vůbec. Tím pádem i jedno z nejlepších děl světové kinematografie. Dokonalost scénáře nezná mezí a závěr, u kterého po několikátém zhlédnutí nakonec pochopíte jeho dokonalou a optimismem povznášející pointu (ne tu evidentní, ale tu ukrytou "v druhém plánu"), již tuplem ne. A to je vše co o tomto snímku napíšu - kdo viděl jistě chápe jakou sílu a genialitu v sobě "opičky" mají. A kdo neviděl, tak pochopí až uvidí. ()

Superpero

Skvělej skvělej skvělej film. Něco tak napínavýho a promyšlenýho jsem snad neviděl. Vemte si že v tomhle filmu nenajdete zádrhel!!!!!!!!!!!!! K tomu přičtěte skvělé výkony všech a superskvělého Brada Pitta a máte film na který se jen tak nezapomíná. Z celého filmu naprosto čiší režijní styl a ujetost Terryho Gilliama (zvlášť v budoucnosti tam se Terry vyblbnul) no a ten konec!!! Někoho zklame někoho ne (patřím k té NE skupině) ale vlastně to mohlo skončit jedině tak. Prostě celý tenhle film obrovsky zapůsobí, jen by mě zajímalo jak by to dopadlo kdyby použili Terminátora. :-) ()

Fr

V letech 1996-1997 zemře na nákazu 5 miliard lidí. Asociál James Cole má za úkol vystopovat tento virus........ . Tenhle film můžete vidět několikrát a pokaždé vás bude fascinovat nádherná spletitost děje. Super herecké výkony a režie – neskutečná. ()

Dever

Soundtrack Paul Buckmaster: 1. What a Wonderful World ,2. Blueberry Hill ,3. Sleep Walk ,4. Vertigo Theme ,5. Introduccion ,6. ComancheThe Earth Died Screaming ,7. Woody Woodpecker Music ,8. Pipeline ,9. Silent Night, Holy Night ()

EvilPhoEniX

Nápadité, chytré, poutavé, temné a velmi zábavné- jedno z nejzajímavějších možná i nejlepších sci-fi v cestování v čase , co kdy bylo natočeno. Funguje to jako sci-fi a zároveň i jako skvělý a napínavý Thriller. Willis/Pitt předvádí excelentní herecký výkon. Solidní film.80% ()

tron

"Ja nie som blázon.“ – "My to slovo nepoužívame.“ – "Ale máte ich tu veľa.“ Totálny psychonáhul! Provokatívny (post-apokalyptický?) sci-fi triler berúci dych od prvých sekúnd tajomnými bielymi retrospektívami, brutálnym hudobným sprievodom (čosi také sa vo filmoch fakt nepočuje často) a nepredvídateľným scenárom (od medveďa a cez kondómové skafandre, až po šokujúcu záverečnú pointu). Výrazným plusom je v dobrom nepríjemná a vysiľujúco na divákovu psychiku pôsobiaca temná atmosféra. Miestami je to neskutočne naturalistická sila. Strhujúce herecké výkony: plešatý akčný Bruce Willis nevie nikoho zbiť a z kútika úst mu tečú sliny a adonis Brad Pitt sa prevtelil do pošukovskej úlohy neškodne (?) utáraného magora. Dráždivé a hodné zamyslenia o stave tohto sveta (padajú hlášky mizantropicky hrubého zrna „Ľudstvo si zaslúžilo vyhynúť.“) a cestovaní časom a priestorom (1917). O tom, že 9O. roky boli v rámci kinematografie istým spôsobom úžasné, vypovedá i fakt, že takýto šialene neprispôsobivý a až nepríjemne nedivácky film pri rozpočte 29 miliónov tých miliónov na celom svete trhol nádherných 168. ()

B!shop

Tak tohle je jeden z nejlepsich filmu Terryho Gilliama a taky jedno z nejlepsich temnejch sci-fi, co jsem kdy videl. Samozrejme, ze kazdej si pod pojmem sci-fi predstavi ruzny veci, takze nekoho, koho napadnou jen stihacky ve vesmiru, laserovy mece atd., tenhle film asi zklame, ale ja z neho byl nadsenej. Pribeh je spravne zamotanej a i kdyz jsem tusil, co a jak bude, stejne sem si nemoh az do konce bejt jistej. K tomu si jeste prictete Bruce Willise a Brada Pitta v jednech z nejlepsich vykonu jejich karier, perfektni atmosferu, misty uchylnou kameru a skvelou hudbu. Dokonalost. ()

dO_od

// Wow. A ještě asi tak dvacet dalších, abych se přesně vyjádřil. Tohle si odpírat tak dlouhou dobu byla neskutečná chyba, tohle byl totiž přímý útok na mou TOP 10 ! Až neskutečné jak to na mě všechno působilo. Ta ústřední melodie mi nejdřív lezla na nervy, poté jsem z ní měl trochu psycho a teď po dokoukání ji miluju. Ani nejde popsat jakou mám radost z Willise v tomhle filmu, to samé z Pitta, většího magora jsem dlouho neviděl. Do toho cestování časem, kousky skládačky, které do sebe čím dál tím víc zapadaly a skvělá post i pre-apokalypsní atmosféra mi zkrátka utvořily velmi komplexní celek, který jako takový ve mě bude zrát ještě nějakou tu dobu. Prostá genialita v každém coulu. Twelve Monkeys - 99% ()

emma53

Žánr sci fi není zrovna můj šálek kávy, tohle mě minulo a dávat si repete pro lepší pochopení už určitiě nedám, takže sorry.Filmová výzva 2016 ()

Marius

Dokonalosť sama a pre mňa najlepší film aký som kedy videl. Nespočetné množstvo interpretácií a symbolov zaručuje že film nenudí ani na n+prvé zhliadnutie. K tomu si pripočítajte životný výkon Bruca Willisa, výbornú Madeleine Stowe, absolútne uleteného excelujúceho Pitta a pre mňa najprekvapivejší koniec vo filme (schválne kto z Vás by nechcel vidieť .........?). Perfektná fatalistická atmosféra a zaujímavá práca s kamerou (blázinec) Povinnosť (nielen) každého sci-fistu. ()

Boss321

Sci-fi, o kterém jsem předtím než jsem se na něj podíval, nevěděl vůbec nic. Jen jsem o kamaráda slyšel, že je to hodně dobrý. Po shlédnutím musím říct, že už dlouho jsem neviděl tak zamotaný a skvěle napsaný film. Bruce Willis, Madeleine Stowe a i Brad Pitt, kterého jsem nikdy moc nemusel, tak sem mi dokonale zapadl. Terry Gilliam natočil skutečně působivé sci-fi, které ve mne zanechalo velmi hluboký dojem a na které jen tak nezapomenu. Jen se trochu divím, že nebyl nominován Oscara za režii, protože podle mého názoru je hodně nadstandartní. S hodnocením jsem trochu na vážkách, rozhoduji se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. PS po druhém shlédnutí dávám pět hvězdiček..... ()

pan Hnědý

Geniální představeni Brada Pitta v roli blázna a Bruce Willis opět vynikající, proto oba patří mezi mé oblíbené herce. Sci-fi Terryho Giliama je (na rozdíl od mnoha jiných Sci-fi) použitý model cestování v čase, podle kterého není možné změnit cestou zpět v čase budoucnost (vše už se jednou stalo a změna není možná) – ti, kdo se o to pokusí se jen složitě zapletou do okolností příběhu a nakonec zpravidla zjistí, že tím chtěli budoucnost změnit vlastně mají podíl na jejím vzniku. Vše se nakonec stane právě takovým způsobem, jakým se to stalo, neboť s každým dalším zhlédnutím zjistím, že tomu rozumím čím dál méně a to je na tom filmu tak neuvěřitelné. Originálně silná atmosféra, silný scénář a zasloužená nominace na zlatou sošku pro Brada Pitta. Gilliam má své řemeslo velmi sofistikované. ()

Jara.Cimrman.jr

"Je to jen reklama, pane Cole. To znamená, že vám nechtějí nic důležitého říct." Kdybych byl vybrán jako ideální dobrovolník k cestování časem do minulosti, tak bych osouložením jedné doktorky, meditacemi s dvanácti opicemi a nakrájením jednoho Jeffreyho hravě dokázal změnit budoucnost, i když to prý nejde. Cole na to však nemá pořádné koule, ale za to dokáže do svého dramatického pátrání vpašovat nejeden zábavný moment a to já umím ocenit. Na druhou stranu je to celé na mě příliš chytré a to nemohu ohodnotit jinak než ztrátou hvězdy. Na mě se totiž nikdo vytahovat nebude, protože já jsem nejchytřejší v galaxii a navíc umím dokonale potlačit své ego. ()

EdaS

Nemám rád nadužívání slova GENIÁLNÍ, ale tohle mistrovské dílo Terryho Gilliama jiným výrazem nazvat nejde. Opice jsem viděl aspoň desetkrát, ale vždycky v nich najdu něco, čeho jsem si dříve nevšiml. Scénář je vybroušený jako diamant, režie je gilliamovsky výstřední a velmi působivá, herci jsou fascinující - hlavně dvojice Bruce Willis - Brad Pitt. Willis dokázal zahrát přesvědčivě nejnáročnější roli své kariéry a člověk mu věří každé slovo, Pitt opravdu JE duševně narušený jedinec. Po Vertigu asi můj nejoblíbenější film vůbec. ()

H34D

12 opic je film, u kterého superlativ "geniální" není jen frází, nýbrž skutečným přívlastkem. Jak jinak totiž popsat příběh tak chytrý, sofistikovaný, smysluplný a ucelený zároveň? Vyprávění je natolik hutné, že k jeho plnému vstřebání je třeba víc, než jen jedno zhlédnutí. Jeho podařeným aspektem je také moment, kdy hl. postava začne zcela obracet názor na své vlastní myšlení, čímž vzbuzuje pochyby i v divákovi a vybízí ho aktivnímu domýšlení alternativ příběhu. Další pevnou oporou jsou excelentní herecké výkony (bože můj, Pitt!) a třešnička na dortu v podobě ústřední melodie, která se automaticky asociuje ke skvělé dramatické a lehce šílené atmosféře... 10/10 ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil