Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

Celou heroickou ságu o velkém kamarádství indiána a árijce bych nazval jako milým rodinným TV dobrodružstvím. Ačkoli tyhle filmy nenaplňují ani v nejmenším můj náhled na western jako takový, mám je rád. Klasickým westenrům se nemohou rovnat. Vinnetou a Oldshatterhand jsou zkrátka moc naivní a moc hodní, možná proto si mé sympatie nikdy nezískali tak jako Eastwood, Wallach, Fonda s Bronsonem či Redford sNewmanem. Všechny charaktery bez výjimky jsou zkrátka dobráci od kostní dřeně, nebo naopak zmetci nejhrubšího zrna. Mezi touhle levicí a pravicí existuje charakterové vakuum, proto tu nenajdu a nehledám mně sympatickou a filmově zajímavou postavu. Ale což - tahle série je o dokonalých charakterech a s více než méně notnou dávkou dětské nostalgie dávám za 4*, AČKOLI... ale prd, neposlouchejte mě.......(17.9.2008)

S předlohou to sice nemá mnoho společného (May by se asi obracel v hrobě), ale je pravda, že tenhle film je ze všech zfilmovaných mayovek nejlepší. Možná také proto, že byl první. Ostatní, které vznikaly v následujících letech jak na běžícím pásu, ve snaze co nejvíc zpěněžit probuzený zájem o mayovky, mají silně klesající úroveň (snad s vyjímkou prvních dvou dílů Vinetoua).(7.7.2002)

Tak jsem Poklad po 8 letech zkouknul znovu a musím bohužel konstatovat, že jsem z toho vyrostl. Jakási nostalgie zde je, ale spousta směšných replik také. Děj je prostinký, postavy místy přechází ze svých rolí do jakéhosi postu vypravěčů děje a po čtyřech návštěvách Chorvatska už nevidím dávné časy na divokých prériích, ale Plitvice a jiné krásy Chorvatska. Mayovky už holt nesjou pro mě. Teď se raději podívám na dospělácké westerny jako Tenkrát na západě. Ale ještě nebudu házet flintu do žita. Tuším, že první Vinetou by ode mne mohl získat vyšší hodnocení. Uvidíme zítra, hi hi hi.(27.12.2004)

Jo, jo, Vinnetou a Stará Drtiruka - kdyby měli ještě o jednu kladnou povahovou vlastnost navíc, upadli by Matka Tereza a Gandhí do dějin zapomnění.. S přirovnáním "Poklad na stříbrném plátně" bych byl opatrný, nicméně to, že se jedná o nesmrtelnou klasiku eintopf-balkan westernu, nelze popřít a pokud někdo tvrdí, že ji ještě neviděl, tak doteď provádí každé ráno Samu Hawkensovi masáž vlasových kořínků. A mimochodem, můj nejoblíbenější díl kriminálky Místo činu. Schimanski ještě nebyl líný použít žiletku a hlavně v Duisburgu a jeho přilehlém okolí nepanoval tak hustý automobilový provoz..(7.7.2011)

Tímto byl počat kult... Poklad je z celé "základní" vinnetouovské čtyřky tím nejlepším filmem, ale to pravé ztotožnění se s hrdiny nabízí až následující trilogie. I tak si strhující cestu k zrádnému pokladu vychutnám dodnes asi nejvíce... Herbert Lom vulgo lstivý Cornel je padouch jak se patří, Lord Castlepool zase šašek, na jakého se nezapomíná, a takové dobývání ranče... to je prostě "pifpaf" scéna jedna báseň, které rovno není. I když si odmyslím všudypřítomnou nostalgii, patří Poklad na stříbrném jezeře do zlatého fondu dobrodružných filmů...(27.6.2004)

• - Odborným a technickým poradcem byl Piet ter Ulen (vlastním jménem Gerhard F. Hummel), produkční šéf Constantin-Filmu a jediný znalec mayovek ve filmovém štábu. Dokonce se osobně setkal s vdovou po Karlu Mayovi Klárou. (hippyman)

• - V scéne, ktorá sa odohráva v bare a nasleduje za scénou, kedy Vinnetou (Pierre Brice) a Old Shatterhand (Lex Barker) nájdu stopy po prepadnutí, môžeme na jednom z prítomných mužov vidieť, že má na hlave šiltovku a okuliare. (PinkButterfl)

• - Kniha Karla Maye, podle které je snímek natočen, se jmenuje „Poklad ve Stříbrném jezeře“, protože poklad je v ni ukryt v chodbě pod hladinou jezera. Tvůrci se ale rozhodli umístit poklad do jeskyně nad jezerem a zvolili proto název Poklad na Stříbrném jezeře. (Terva)