Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

Paity

Naprostá legenda mezi Mayovkami. Ať si kdo chce, co chce říká, tohle se vážně povedlo. Tohle je pro mě to skutečné ztělesnění příběhu o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. Napětí, akce, láska, krásné exteriéry, správní padouši. Tomhle vážně nechybí nic. A to připomínám, že rozhodně nejsem fanda westernů! ()

Earl10

[Premiéra 12.12.1962 v kině Universum (Stuttgart)] [Termín natáčení 6.8.1962 - 6.10.1962] [Délka 110min. 38s.] První Mayovka zavedla styl, který se za těch šest let prakticky nezměnil. Atraktivní, dobrodružná zápletka, ikonické postavy, mírně komediální styl a především krásné prostředí. Reinl byl jednoznačně tím nejlepším režisérem této série. Z jeho rukopisu je vidět vysoká profesionalita, kdy se inspiruje americkými westerny, ale nekopíruje je a jde na to jinak a přesto výborně. Zasloužený kult! [70%] ()

FiliPP

Moje nejoblíbenější mayovka a podle mě i nejlepší. Tím nechci říct, že by ostatní byly špatný to vůbec ne, všechny jsou dokonalé ( tedy myslí tím jenom ty od Reinla), ale Poklad na Stříbrném jezeře odstartoval celou tu sérii a celkově i v oblíbenosti diváků, si myslím, že je tento díl ten nejvydařenější. ()

derryl

Vinnetou a Old Shatterhand jsou mé dětství. Poklad na Stříbrném jezeře jsem sledoval ještě na černobílé televizi Tesla, u které jsem se svými hrdiny prožíval strasti a dobrodružství a zapomínal na celý svět. Pro mne nepřekonatelná klasika. Já vím je to sentimentální, ale je to tak. ()

Greedo

Další pěkná Mayovka v "dobrým" koncem. Když přidáme přírodní krásy tehdejší jugoslávie, dostaneme dobrý western ()

Wishkah

Jeden z mých nejoblíbenějších westernů. Jiná mayovka mezi nima bohužel není protože už to prostě nebylo ono. Už to bylo spíš opakování ale stříbrné jezero je klasika ()

Haymar

To nejlepší z Mayovy verze J. Metelky & M. Dušína aneb nesmrtelné duo Vinnetou/Old Shatterhand v nejlepší formě... k tomu připočtěme nádherné jugoslávské scenérie, na svou dobu nebývalou výpravu, účast (tehdy ještě) mladičkého komisaře Shimanskeho (Götz George) a padoucha par'exallance "šéf-inspektora" Drayfusse (Herbert Lom)... No dá se tomu odolat?!?!... I přes tu hromadu scénáristických kopanců, i přes tu ohromnou naivitu, i přes tu prostoduchost příběhu - jde bezesporu o klasiku a jeden z toho mála filmů, které se nikdy neokoukají! ()

ClimbVibe

Atmosféra (kamera, výprava, hudba) je opravdu výborná. Tak výborná, že přetluče i ten hloupý děj (kde je náhod, že by to páter Knox nerozdýchal)... Výborný film pro děti. ()

Prochy38

Co dodat? Tento jedinečný western nastartoval sérii o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. Nádherná tehdy jugoslávská příroda dodává opravdu americký vzhled. Lex Barker i Pierre Brice ve svých životních rolích. ()

Neotom

Kvalitativně téměř stejně dobrý díl jako Vinnetou z roku 1963 (vůbec netuším, který z nich lze vlastně označit za první :-). Závěr zdobí rajské scenérie Plitvických jezer. 75% ()

TERRORDROME

Čika-čika kajííí. Červený gentleman a jeho biely brat, veľký blondýn s drviacou päsťou chránia mier a dobrých ľudí, pričom musia postrieľať hromadu zlých ľudí. Klasické, naivné dobrodružstvo s juhoslovanskými indošmi. Nechýbajú humorné elementy, Sam "HI-HI" Hawkins, lovec motýľov Castlepool a dobrý bol aj ten ožran na začiatku. Za tých zlých potom kope hlavne hnusný pištoľník Cornell a podvraťácky predavač liečivých gebuzín. Keď Old Shatterhand zdvihne nad hlavu papundeklový balvan, diváci sú vo vytržení a indiáni si uvedomujú že s takým frajerom nemá zmysel hádať sa. Old Shatterhand skrátka vie. To že mŕtvol pribúda v každej scéne po desiatkach nikdy nikomu nevadilo, je to predsa pre dobrú vec. Ako sa vraví - Víííííínééééééétúúúúúúú... a basta! ()

Hanes88

Start jedné z nejlepších westernových sérií. Tak by se dal shrnout tento film. Naprostá paráda ve všech ohledech...krajina, děj, herecké výkony...prostě všechno. ()

orkadimenza

Příjemné pokoukání na více než 50 let starý kult, jenž nikdy nezestárne. Nejsem bláznivý fanoušek Vinnetoua ani Old Shatterhanda, ale rád se podívám na kvalitní western, z něhož jde nasát jen a jen pozitivní atmosféra do rodinných obýváků. Jako nejlepší scénu bych vypíchnul souboj Shatterhanda s Velkým vlkem na tomahawk a nůž, vskutku lahůdka. A závěr inspiroval snad samotného Spielberga při točení Indiana Jonese :-) ()

Lefty86

Ac jako první natočený, vlastně by se chronologicky zařadil jako druhý, před Rudého Gentlemana, protože tam už znají Castlepoola, který se tu objeví poprvé. Později už z něj a hlavně ze Sama Hawkense udělali moc velké kašpary. Tady ta výprava, exteriéry, Cornel, vše naprostá špička. Jeden z nejlepších, ne li vůbec nejlepší ()

Paldiny

Túto mayovku som si pre dobývanie opevnenej farmy pamätal ako najlepšiu, lenže po včerajšej opakovačke ju už tak ružovo nevidím. Scénka s farmou bola stále skvelá, len ten zvyšok mi prišiel akýsi skratovitý, miestami až so smiešnymi replikami a zvratmi. Čo je ale podstatnejšie, prekvapivo som tu nedokázal zachytiť povestnú chémiu ústredného dua. A či to bolo nezohratosťou, veď sa pred kamerami stretli po prvýkrát, alebo tým, že si Vinnetou odkrojil menší kus priestoru, to už nezistím, ale snáď po prvýkrát by som ich za pokrvných bratov netipoval. Samotná postava v strapcoch a s čelenkou tu vlastne ani nemá čo hrať, je po väčšinou iba stopár, ktorý sem-tam vyseká bledé tváre z prúseru, a potom zas kamsi odcvála. Väčšia sranda už bola so zábavnými vedľajšími figúrkami ako aj s charizmatickým bosom banditov, ktorému podkopne suverenitu až mrcha chamtivosť. A ešte ma zaujal ten černoch čo si v bare nerušene popíjal pohárik, zakiaľ čo si ho ostatní ani nevšímali. No musím sa ešte raz pozrieť na zúbok americkým dejinám. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015