Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Poté, co osazenstvo mayovek vklouzne do svých rolí, je odsouzeno k prožívání stále stejných dobrodružství. Hrdinové neznají strach. Nemají výčitky svědomí, jelikož jednají vždy správně a vše jim vyjde. Nikdy neváhají a hned přesně ví, jak vyřešit ošemetnou situaci. Žijí ve světě, kde rozpoznání dobrého a zlého je rovné rozpoznání černé od bílé. Nevyhnutelně vždy zlikvidují bandity, zjednají právo a často i napomohou lásce. Jen zřídka jejich dobrodružství vykročí za výše popsané hranice. Poprvé baví novým, zvláštním světem, podruhé lákají k návratu domů, po n-té nudí, po n+prvé nudí víc, po... Slaboučké ***. ()

zette 

všechny recenze uživatele

V detstvi jsem byl velkym fanouskem Vinnetoua a na nejznamejsi ctyri filmy jsem chodil do ostravske Elektry, snad dvakrat rocne. Udoli smrti jsem ale nikdy nevidel a zustava to pro me trochu zahadou, jak se tak mohlo stat, i kdyz moznou odpoved jsem mohl najit v ostatnich komentarich, kde zminuji dabing, ktery datuji az k roku 1993. Nemyslim si, ze by tento film byl nejak dramaticky horsi nez jeho predchudci. Logiky sice ne vzdy dilo uplne pobralo, vse vsak kompenzuje vybornou zabavou, dobrodruzstvim, krasnou jugoslavskou prirodou a hudbou. Celkovy dojem kazi nacelnik Siouxu, fakt debil. Ostre pesti Old Shatterhanda jsou ale super i po letech:-). ()

Reklama

špaček421 

všechny recenze uživatele

Winnetou goes spaghetti! Ač režisér Reinl zůstal stejný, styl se změnil aby odpovídal dobovému vkusu, více detailů, otáčení kamery, je tu víc prašných stepí než zelených luk a i obsahem je ten film drsnější. V Pokladu na Stříbrném jezeře si nedokážu představit scénu bičování zajatce, zastřelení muže úpícího pod povaleným vozem či pokus o rozčtvrcení koňmi. Tady se toho dočkáme. Stejně tak útočných včel či zabití několika banditů jedovatými hady. A na konci zase efektní výbuchy. Barker a Brice se moc nezměnili, Hawkens bohužel zblbnul, stejně jako Castlepool. Karin Dor vypadá oproti dřívějšku poměrně vyžile, Rik Battaglia naopak s neoholenou bradou ještě více zdrsněl (ale v první svojí scéně má z nepochopitelných důvodů knír?). Ale upřímně, ze všech Vinnetouů mimo hlavní čtyřku je tenhle asi nejlepší. Pořád průměrný, ale asi nejzábavnější a nejmíň debilní. "Zemní plyn." "To je dech velkého Manitua." ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Celkom porovnateľné s klasickými dielmi, spočiatku dokonca výborné, kým sa rozohráva atmosféra pästnými súbojmi a vtipnými scénami. Neskôr už príbehu dochádza dych a tak sa to uchyľuje k jemným nezmyslom ako hadie údolie a lávové peklo, ale ako súboj dobra a zla, banditov a tých našich, je to dobre pochopiteľné aj pre deti. Krásna príroda tu naozaj vynikla, a keď sa nad nedomysleným záverečným bojom povznesiem, tak sa dokážem prikloniť k zaokrúhleniu nahor. –––– ...a já se nikdy nemejlým. Jestli se nemejlým, he-he. ––––– Zlato přináší lidem jenom záhubu. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Už mě unavuje, že se scény s řekou dycky točí na jedněch a těch samejch místech (i když je tam fakt krásně). Neni to vubec špatná vinnetouovka, vyrovná se to legendární čtveřici Poklad + 3x Vinnetou. Ale často tomu něco chybí nebo tam něco přebývá. Třeba boj Vinnetoua s indiánem u kůlu je uplně stejnej, jak Old Shatterhandův v některym jednom z předchozích filmů. Sam Hawkens tam zas blbne s tlustou indiánkou atd. Ale jinak je dobry, že tam Sam vubec je, jestli se nemylim, hihihi. Botanik, kterej hrál už dřív všechny možny vědce, tady opět odlehčuje atmosféru. Celkově to je průměr. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Film měl premiéru 12. prosince 1968 (tedy rovných šest let po premiéře Pokladu na Stříbrném jezeře, 1963), v tradičním premiérovém kině Mathäser-Filmpalast v Mnichově. (hippyman)
  • Pro záběry z Údolí hadů, které se točily na Popovo Polji, byli použiti zčásti gumoví, zčásti praví plazi (v každém případě úplně neškodní). (hippyman)
  • Náklady se vyšplhaly zhruba na 2 665 000 DM. (hippyman)

Reklama

Reklama